Martin Hašek
22. února 2023 • 16:47

Výzva ČUS Kejvalovi: Nulová tolerance Rusům. Citlivá pozice šéfa atletiky

Vstoupit do diskuse
2
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vládci českého sportu se stále nemůžou zcela shodnout na pohledu vůči případnému startu ruských a běloruských sportovců na olympiádě v Paříži. Výkonný výbor České unie sportu zkritizoval postup Českého olympijského výboru jako váhavý a nejednoznačný. „V současnosti je na místě nulová tolerance a rozhodné stanovisko odsuzující agresivní válku Ruska proti Ukrajině se všemi důsledky pro agresora,“ konstatoval výkonný výbor ČUS.Jde o Rusy a Bělorusy v Paříži, citlivý problém ale dál bouří i na scéně českého sportu. Představitelé ČOV a ČUS sice shodně prohlašují, že zástupce válečných agresorů konfliktu na Ukrajině na OH nechtějí, nesoulad ale panuje v síle nátlaku na Mezinárodní olympijský výbor, jehož exekutiva má právo problém rozlousknout.

„Stala se věc, kterou nikdo neočekával. Asijský sportovní koncil přišel se svojí aktivitou, s kterou nikdo nepočítal. Koukáme trošku jako blázni, jak je možné, že Asie chce, aby se tam kvalifikovali Rusové,“ vyjádřil se před několika dny předseda ČOV Jiří Kejval k aktivitě asijských národních olympijských výborů, které chtějí Rusům a Bělorusům umožnit vstup do olympijských kvalifikací.

Zároveň uvedl, že ČOV je stále proti jejich účasti v Paříži: „Naše pozice je stabilní, řekli jsme ne, nikdy jsme nezaváhali ani na vteřinu.“

Je jasné, že Rusko a Bělorusko v odplatě za loňské porušení olympijského příměří při vpádu na Ukrajinu nebudou moct v Paříži závodit jako oficiální výpravy. MOV však navzdory tomu, že krvavá válka trvá už rok, zvažuje možnosti, jak na Hry vpustit některé Rusy a Bělorusy pod neutrální vlajkou, případně jako členy týmu uprchlíků. Ruští gymnasté a zápasníci už byli například připuštěni na Asijské hry.

Oba diktátorské režimy zároveň využívají sportu pro svou propagandu. Během středy Rusové uspořádali na stadionu v moskevských Lužnikách proválečný mítink, kde ruský prezident Vladimir Putin ocenil ruské vojáky.

Výkonný výbor České unie sportu se na svém úterním zasedání shodnul na požadavku, aby se Český olympijský výbor bezpodmínečně vymezil proti účasti ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách, a to v jakékoliv formě, a tento názor jasně, bezodkladně a veřejně prezentoval Mezinárodnímu olympijskému výboru.

„Odkládání prezentace kategorického nesouhlasu s účastí ruských a běloruských sportovců v olympijských soutěžích dává prostor pro nesystémové zapojování sportovců Ruska a Běloruska do olympijských kvalifikací a podporuje alibistické postoje Mezinárodního olympijského výboru, který již byl dostatečně loajální k autoritářským režimům, když umožnil na jejich území konání olympijských her,“ uvádí se v prohlášení výkonného výboru ČUS.

Kejval začátkem týdne uvedl, že má v plánu vytvoření expertní skupiny složené z diplomatů a mezinárodních právníků, která by pro Mezinárodní olympijský výbor hledala argumenty pro vyloučení Rusů a Bělorusů z olympiády.

Historickým precedentem můžou být situace po obou světových válkách ve dvacátém století. V roce 1920 nemohly na Hry do Antverp poražené mocnosti Maďarsko, Německo, Rakousko, Bulharsko a tehdejší Osmanská říše. V roce 1948 byly zase Hry v Londýně zapovězeny pro Německo a Japonsko.

Šéf ČUS Miroslav Jansta nicméně ostře kritizuje právě současné postoje Jiřího Kejvala, které se podle něj v čase i pod tlakem veřejného mínění různě mění.

„Jsou ukázkou pozdního alibi. Kdyby Jiří Kejval jasné vymezení vůči sportovcům z agresorských zemí myslel upřímně, hned po 25. lednu, kdy MOV souhlasil s prověřením možnosti umožnění startu Rusů a Bělorusů pod neutrální vlajkou, by vyzval české svazy olympijských sportů, aby se obrátily na mezinárodní federace a trvaly na jejich vyloučení. Takhle to udělala například basketbalová federace,“ tvrdí Jansta.

Varhaník: Postoj atletiky není třeba zpochybňovat

V unikátní pozici se nachází předseda atletického svazu Libor Varhaník, který je ve výkonném výboru obou organizací, a zúčastnil se úterního jednání exekutivy ČUS, z níž vyšel kritický apel vůči ČOV.

„Můj postoj je od začátku jasný. Já jsem proti startu ruských a běloruských sportovců na olympiádě. V téhle situaci si to nedovedu předsvit. Co se týká atletiky, tak tam je postoj jednodušší v tom, že ruští sportovci jsou z mezinárodních soutěží v podstatě diskvalifikováni z roku 2015,“ řekl Varhaník Sportu během své středeční návštěvy Madridu. „Myslím, že postoj ČOV je jasný, je proti účasti Rusů a Bělorusů. Předpokládám, že ta situace bude na stole výkonnému výboru ČOV sedmého března.“

Podle Kejvala bude pro další vývoj zásadní postoj Světové atletiky, která zatím odmítá připustit reprezentanty válečných agresorů do soutěží.

„Myslím, že jsme dali příklad už v roce 2015. Postoj atletiky nemá smysl jakkoli zpochybňovat. Pevně věřím, že atletika zůstane konzistentní,“ reagoval Varhaník. „Pod vedením Lorda Sebastiana Coea atletika jednoznačně deklaruje svůj postoj. Naposledy, kdy jsem měl možnost se se Sebastianem Coem bavit, tak jsme se shodli na tom, že tenhle postoj atletika nezmění.“

ČOV se k výtkám výkonnému výboru ČUS nevyjádřil.

Vstoupit do diskuse
2
Články odjinud


Články odjinud