Nejúžasnější výkon: Beamonův veleskok

AKTUALIZOVÁNO - Americký dálkař Bob Beamon překonal před čtyřiceti lety světový rekord o 55 centimetrů a měl z toho deprese.
Čtenáři deníku Sport mají jasno. Nejlepším výkonem v historii olympijských her je „skok do příštího století“ Roberta „Boba“ Beamona. Američan, který vyrůstal v New Yorku na ulici v gangu rváčů a zlodějů, šokoval svět fantastickým světovým rekordem ve skoku do dálky. Je to přesně čtyřicet let, co v Mexiku posunul lidské hranice do vzdálenosti 890 centimetrů.
CO MOŽNÁ NEVÍTE * Za Beamonem (890 cm) skončil v Mexiku na druhém místě Němec Klaus Beer výkonem 819 cm.* Světový rekord vydržel 23 let, než jej na MS v Tokiu překonal jiný Američan Mike Powell. Ten dolétl na metu 895 cm. Beamon je stále držitelem olympijského rekordu a druhého nejlepšího výkonu všech dob. Do té doby měl osobní rekord 835 cm. * Časopis Sports Ilustrated zařadil skok mezi pět největších sportovních událostí 20. století. * Beamon se objevil i ve slavném animovaném seriálu Simpsonovi, kde jej tvůrci nechali v jednom díle skočit až na otevřený stadion. * Legendární Carl Lewis zřejmě dvakrát skočil dál než Beamon, ale ani jednou nebyl jeho výkon uznán. Jednou kvůli nedovolené podpoře větru, podruhé ani nedošlo k měření kvůli nejasnému přešlapu. * Když bylo Beamonovi osm měsíců, zemřela mu matka na tuberkulózu. Vlastního otce nikdy nepoznal. Jeho otčím byl alkoholik a násilník, který trávil většinu času ve vězení. Malého Boba vychovávala babička Bessie. Ve čtrnácti letech ještě neuměl číst. * V dětství byl členem zlodějského a násilnického gangu, bral drogy. V hierarchii skupiny rychle stoupal, neboť byl silný a rychlý. Po jedné potyčce poslali Beamona do ústavu pro mladistvé. Z průšvihů jej vysekal basketbal, kterému se začal věnovat. * Beamon se třikrát oženil, má dvě dcery De Anne a Tameku. |
Kdo se vám vybaví, když se řekne „hrdina letní olympiády“? Mnohým z vás český vytrvalec Emil Zátopek. Estetičtějším typům třeba americká sprinterská gazela Griffithová-Joynerová s patnácticentimetrovými nalakovanými nehty a ďábelsky rychlýma nohama. Ale skutečným symbolem olympijských her je pouze jeden člověk, jeden výkon: Afroameričan Bob Beamon a jeho šestivteřinový veleskok z Mexika v roce 1968.
Zjevil se, přepsal historii – a zmizel. Tak se dá stručně shrnout Beamonova kariéra. Netrvala dlouho. Američan překonal světový rekord v necelých třiadvaceti letech. A o pět let později už byl ve sportovním důchodu.
Psychicky unavený, zdeptaný neustále se vracející bolestí nohy. „Víte, několik let jsem se pekelně soustředil na to, abych byl v danou chvíli schopen podat svůj maximální výkon. Olympiádu sledovaly miliony lidí. Tam měl přijít můj vrchol. Upnul jsem se na tento cíl. A když jsem ho splnil, byl jsem prázdný. V atletice už přede mnou nic nebylo,“ vysvětloval Beamon, jenž v Mexiku využil vysoké nadmořské výšky (2240 m), řídkého vzduchu, počasí před bouřkou a maximální povolené hodnoty větru do zad.
Už když stál na stupních vítězů a přebíral zlatou medaili, hlavou se mu honily pochybnosti. „Kudy mám teď jít dál?“ ptal se sám sebe. Měl být šťastný. Jenže do mysli se mu vryly narážky nepřejících lidí.
„Říkali, že jsem měl na olympiádě obrovské štěstí,“ vzpomínal citlivý hrdina, jehož poznámky okolí rozhodily. A přispěly k časnému ukončení kariéry. „Věděl jsem, že už tak daleko nikdy neskočím. Ale ten skok mi otevřel mysl a posílil mě. Věděl jsem, že když budu tvrdě pracovat, můžu být úspěšný i v jiných oborech.“
O čtyři roky později Beamon dostudoval sociologii na univerzitě v Adelphi.
„Je třeba se z medailí radovat bez arogance. S hrdostí, důstojně a hlavně bez projevů, které by podněcovaly antiamerické nálady. Celosvětový boj s rasismem potřebuje i takovou přípravu.“ (k americkým sportovcům před OH v Atlantě 1996) „Má střední škola, to byla džungle. Člověk musel být pořád ve střehu. Připravený buď k boji, nebo k útěku. Museli jste se stát členem gangu, abyste nějak přežili. Jinak jste riskovali, že budete každý den v pěkných problémech.“ (o svém dospívání) „Zažral jsem se do basketu. V New Yorku je ten sport fenoménem. Věřil jsem, že mě zachrání od průšvihů. Když jste dobří v basketbale, všichni vás respektují. Nikdo nechce zranit vaši střeleckou ruku nebo oko.“ (o upnutí na sport) „Moje mysl byla během skoku absolutně prázdná. A pak jsem se ocitl v šoku. Stejně jako všichni ostatní.“ (o svém světovém rekordu z Mexika) „Pozorně sleduju, jestli můj výkon někdo na olympiádě překoná. Každé čtyři roky mě to vzrušuje.“ (o olympiádě) |
Pro sportovní fanoušky ale zůstane navždy tím, kdo 18. srpna 1968 skočil „do příštího století“. Den před závodem byl přitom americký favorit, který ten rok vyhrál 22 ze 23 závodů, na dně.
Dozvěděl se, že jej vyhodili ze školy, protože se spolu s dalšími černošskými studenty odmítl zúčastnit závodů proti mormonské Brigham Young University. Do toho řešil rozchod s manželkou. „Všechno bylo špatné,“ vzpomínal Beamon na noc před vrcholem své kariéry. Co s tím? Rodák z Queensu vymyslel originální řešení. „Šel jsem do města a dal si panáka tequily. To mě uvolnilo. Pak se mi skvěle spalo,“ vyprávěl s úsměvem.
Ráno se probudil do svého velkého dne. V soutěži však první dva pokusy přešlápl. A balancoval na hraně vyřazení. Před rozhodujícím třetím skokem mu krajan a soupeř Ralph Boston poradil, ať si posune značku rozběhu. Beamon jej poslechl a bez problémů se kvalifi koval do finále. A v něm ulétl všem.
Když někdejší grázlík z newyorské ulice po dopadu vstal, mrknul na světelnou tabuli. Na ní se rozzářila neskutečná cifra: 890 cm! Světový rekord vylepšil o 56 centimetrů! Beamon však nejdřív netušil, jak daleko skočil, neboť viděl údaj v centimetrech.
Až po přepočítání na stopy a palce mu došlo, co dokázal. Padl do kolen, rukama si zakryl obličej a začal se třást. Zpět na nohy mu pomáhali pořadatelé. Jeho bezprostřední reakce pak běžela v televizi podobně často jako samotný skok. A vznikl termín „beamonesque“.
Co si o Beamonově sokoku myslí šéftrenér českých atletů a bývalý skokan Václav Fišer se dozvíte zde...
Krátce poté se z mračen spustil prudký liják, oblohou švihaly blesky. „Byl jsem v absolutním šoku. Stejně jako všichni ostatní,“ líčil, když svůj čin vydýchal. „Ve srovnání s tímto výkonem vypadáme jako děti,“ vystihl Rus Igor Ter-Ovanesjan, jenž do té doby držel světový rekord v hodnotě 834 cm. Britský obhájce olympijského triumfu Lynn Davies novému vládci disciplíny s hořkým úsměvem sdělil: „Zničil jsi tuto soutěž.“
Další pořadí ankety naleznete zde...
Po Mexiku už Beamon nikdy neskočil více než 822 cm. Přesto navždy zůstane mužem, který „spatřil světlo“, jak psali novináři. O svém veleskoku vydal otec dvou dcer v roce 1999 společně se svou třetí ženou Milanou Walterovou knihu s názvem „Muž, který mohl létat, příběh Boba Beamona.“ Na přebalu publikace je skokan znázorněný, jak letí v obleku pod oblohou.