6. září 2015 • 16:27

Zlatý Synek: Když jsem vyhrál potřetí, tak jsem asi nejsilnější

Autor: ,
Ondřej Synek ukázal svoji extratřídu
TOP VIDEA
Česká výprava na ZOH je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval Česká výprava na ZOH je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval
Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ondřej Synek dokázal v nejdůležitějším závodě sezony, že je momentálně králem světových skifařů. V sezoně se mu sice moc nedařilo, nedokázal zvítězit na žádné velké akci, na mistrovství světa ale udolal svého velkého rivala Mahého Drysdalea z Nového Zélandu a počtvrté v kariéře se stal šampionem. Po třetím triumfu za sebou má teď před sebou jen jeden cíl - za rok vyhrát olympijské hry v Riu de Janeiro."Když jsem vyhrál potřetí, tak jsem asi teď nejsilnější. Ale doufám, že nebudu na olympiádě zase druhý," řekl Synek novinářům u francouzského jezera Aiguebelette, kde si dnes připsal nejnovější úspěch, a poukázal tak zároveň na dvě stříbrné medaile z her v Pekingu a Londýně.

"Olympiáda je velká motivace. Navíc teď všichni vidí, že i když se v sezoně nedaří, tak se to dá dohnat a dá se uspět," podotkl dvaatřicetiletý veslař pražské Dukly.

Synek přitom na MS nepřijel jako hlavní favorit, i když obhajoval titul. Po nezdarech byl připraven útočit ze zadních pozic. "Sezona pro mě nezačala vůbec dobře a v zimě jsem měl nějaké zdravotní problémy. Světové poháry jsem pak bral jako přípravu a vše soustředil na to, abych uspěl na mistrovství světa, což se povedlo. Takovým způsobem, ve který jsem ani nedoufal," radoval se svěřenec trenéra Milana Dolečka.

Finále bylo o zkušenostech

Po finále přiznal, že nebyl příliš spokojený ani se svými výkony v průběhu mistrovství. "V rozjížďce a semifinále to nebylo stoprocentní. Semifinále jsem nevyhrál a dostal jsem na zadek," poukázal na páteční porážku od Litevce Griskonise. "Ve finále bylo vše jinak. Je to ale i o zkušenostech. Věděl jsem, že můžu uspět, a doufal jsem v to," podotkl Synek, který získal už desátou medaili z MS.

Velkou zásluhu na jeho úspěchu prý měl i další veslař a kamarád Jan Lapáček. "V sobotu jsem s ním rozebral nepříliš povedené semifinále. Říkal mi, že musím jet dlouhé tempo, tak jsem se o to snažil a jel jsem celou dobu v pohodě. Ujížděl jsem jim. I Drysdaleovi ve třetí pětistovce, což není normální," podotkl Synek.

Závěr zvládl i přesto, že už byl maximálně unavený. "Posledních 250 metrů jsem zavřel oči a řekl si: jedu, jedu. Hrozně mi vytuhly ruce, ale nějak jsem to došťouchal," přiznal. Že vyhrál, zjistil, až když se výsledky závodu objevily na světelné tabuli. Drysdalea nakonec porazil o 34 setin sekundy. "Je to asi nejtěsnější a možná i nejcennější titul," řekl Synek.

Ve finále uspěl s jednoduchou taktikou. Od začátku do cíle jen naplno. "Nebylo na co čekat. Buď to vydržím, nebo umřu. Zkusil jsem to a vydržel. I když jen o kousíček," pousmál se. Že má Drysdalea těsně vedle sebe, dobře věděl. "Ke konci jsem ho sledoval. Co jsem ale mohl dělat? Snažil jsem se jet co nejrychleji. Furt tam byli i ostatní kluci," uvedl Synek.

Byl zároveň rád, že Drysdaleovi zabránil v útoku na rekordní šestý světový titul. "Zase jsem mu to o kousek oddálil. Že bych ale na něj znal recept, to ne. Poslední tři roky jezdíme furt stejně. Je to strašně vyrovnané. Nevím, zda to dnes podcenil, ale z mé strany to byl stoprocentní výkon," dodal Synek.Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

Témata:  sport, veslování, synek
 Klasická verze
Mobilní verze