Tajemství šampionů: Perun & Dave se na MS připravovali i v komoře pro letce

Video placeholder
Šampioni Perušič a Schweiner zpět v Praze! Hodně překážek, ale zvládli jsme to, hlásí
Typická slavící fotka Davida Schweinera a Ondřeje Perušiče
Ondřej Perušič a David Schweiner se radují z titulu mistrů světa v plážovém volejbale
Ondřej Perušič a David Schweiner se radují z titulu mistrů světa v plážovém volejbale
Ondřej Perušič a David Schweiner ve finále MS v plážovém volejbale
Ondřej Perušič a David Schweiner se radují ve finále MS
David Schweiner ve finále MS proti Švédům
Ondřej Perušič a David Schweiner se postarali o historický úspěch českého beachvolejbalu
18
Fotogalerie
mrs
Volejbal
Začít diskusi (0)

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem přivezli ze světového šampionátu v Mexiku historické zlato. K úspěchu je dovedla také zajímavá tréninková metoda. Před turnajem se zavírali do speciální komory určené pro letce.

Světový šampionát se konal v mexickém městě Tlaxcala ležícím v nadmořské výšce přes 2 200 metrů. Aby se česká dvojice na tyto podmínky připravila, začala pravidelně docházet do Ústavu leteckého zdravotnictví v Praze. Právě tam mají zařízení, které umí nasimulovat vysokou nadmořskou výšku.

„Vypadá to jako obrovská železná bedna, která je hermeticky uzavřená. Díky technologickým systémům jsme tam klukům vytvořili stejné podmínky atmosféry, jako jsou v Mexiku. Takže ačkoliv byli v Praze, dýchali kyslík, který bývá ve výškách okolo 2500 metrů,“ vysvětluje Jakub Tlapák, specialista pro hyperbarickou leteckou medicínu. „Primárně se věnujeme pilotům, protože vysoké nadmořské výšky jsou jejich přirozeným prostředím,“ dodává.

Zatímco dřív se za řídkým vzduchem museli sportovci trmácet na dlouhé týdny do hor, dnes je všechno podstatně jednodušší. „Samozřejmě se nabízela i varianta někam vyjet. Kluci ale byli limitovaní tím, že je před Mexikem čekal ještě turnaj v Paříži. Takže jsme to vymysleli tímto alternativním způsobem,“ vysvětluje odborník.

Takzvaný vysokohorský trénink není žádná novinka. Velký zájem o něj stoupl už po olympiádě 1968, která se konala v Mexiku. Tehdy se poprvé prokázala souvislost mezi zhoršeným výkonem a nadmořskými výškami. V současné době vysokohorský trénink využívají například i elitní cyklisté jako Tadej Pogačar nebo Mathieu van der Poel.

„Ondra s Davidem nás navštěvovali především z důvodu adaptace. Nebyli pak v takovém šoku, když přijeli do Mexika. Jejich organismus byl v daleko větší pohodě a daleko lépe se s tím vypořádal. Kluci se díky tomu mohli věnovat více technickým záležitostem,“ dodává Tlapák.

Začít diskuzi