Autor: iSport.cz
0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

České biatlonistky se v dnešním sprintu Světového poháru na stupně vítězů neprosadily, přesto Veronika Vítková i Gabriela Soukalová zaznamenaly v neoblíbeném vysokohorském italském středisku Anterselva nejlepší výsledky v kariéře. Vítková neminula ani jeden terč a byla osmá, Soukalová netrefila jednou vestoje, skončila za ní o dvě desetiny sekundy devátá a udržela vedení v průběžném pořadí SP.

Závod vyhrála poprvé v kariéře Ruska Olga Podčufarovová před Italkou Dorothou Wiererovou, která se připravila o vítězství na jednom trestném kolečku a prohrála o osm sekund. Třetí místo patří další ruské reprezentantce Jekatěrině Jurlovové, která slaví druhé stupně vítězů v životě.

Soukalová po nemoci začala závod dobře, od začátku jela v popředí a po první bezchybné střelbě figurovala na třetí pozici. Na druhé položce sice jednou chybovala, přesto byla ještě na dohled pódia. V posledním okruhu jí však došly síly, propadla se pořadím a dnešní výsledek tak pro ni byl nejhorší v sezoně.

Soukalová nicméně v Jižním Tyrolsku dosud doběhla nejlépe desátá před třemi lety. "Vynechala jsem v neděli štafetu a několik dnů skoro nic nedělala, abych byla zdravá," řekla na svazových stránkách. "Druhé kolo jsem trochu zvolnila, aby mi ještě zůstaly síly do finiše. Ale síly mi v té nadmořské výšce ubývaly rychleji, než jsem si vůbec dokázala představit. Myslela jsem si, že to ani nebude na desítku," uvedla Soukalová.

"Ta Gábiny (Soukalové) chybná rána byla nahoru, je to škoda," litoval v rozhovoru pro Českou televizi kouč ženského týmu Zdeněk Vítek. "Té nadmořské výšky se tady všichni malinko bojí, takže je to velice pěkný výsledek," připomněl výšku zhruba 1650 metrů nad mořem.

Vítková bojuje s nachlazením, má rýmu a kašel, proto měla z výsledku radost. "Necítila jsem se právě v závodním rozpoložení," prohlásila. "Každý trénink mě tady neuvěřitelně bolel," dodala.

I proto chtěla závod rozjet pomaleji. "Snažila jsem se zvolit takové tempo, abych vydržela objet slušně všechna tři kola," řekla Vítková. Z čisté střelby měla radost. "Cítím se v ní teď mnohem jistější," uvedla.

Eva Puskarčíková obsadila 27. místo s jedním trestným okruhem, Lucie Charvátová minula na druhé střelbě třikrát a skončila jednapadesátá už bez bodů. Do stíhacího závodu postoupila ještě Jessica Jislová na 55. pozici, naopak Barbora Tomešová na 89. místě v Anterselvě končí.

Závod SP v biatlonu v Anterselvě (Itálie):

Ženy - sprint na 7,5 km:

1. Podčufarovová (Rus.) 21:01,9 min. (0 trest. okruhů), 2. Wiererová (It.) -8,0 (1), 3. Jurlovová (Rus.) -22,1 (0), 4. Bescondová (Fr.) -24,7 (1), 5. Pidhrušná (Ukr.) -27,5 (1), 6. Dorinová Habertová (Fr.) -32,8 (2), 7. Oberhoferová (It.) -36,1 (1), 8. Vítková -37,3 (0), 9. Soukalová (obě ČR) -37,5 (1), 10. Gössnerová (Něm.) -40,1 (3), ...27. Puskarčíková -1:18,1 (1), 51. Charvátová -1:56,7 (3), 55. Jislová -2:04,8 (2), 89. Tomešová (všechny ČR) -3:53,2 (4).

Průběžné pořadí SP (po 14 z 26 závodů): 1. Soukalová 643, 2. Dorinová Habertová 576, 3. Hildebrandová (Něm.) 542, 4. Wiererová 516, 5. Dahlmeierová (Něm.) 485, 6. Mäkäräinenová (Fin.) 459, ...8. Vítková 406, 22. Puskarčíková 225, 31. Charvátová 144, 61. Landová (ČR) 22.