Zmrzlá Davidová byla se stíhačkou spokojená. Václavík předčil Krčmáře

1
SESTŘIH: Olomouc - Sparta 1:4. Kanonáda hostů, rozhodl skvělý Krejčí
Olomouc - Sparta: Krejčího hlavička jako kulka za Stoppenova záda, 0:2!

Biatlonistka Markéta Davidová skončila na Světovém poháru v Östersundu osmnáctá ve stíhacím závodu. Šestadvacetiletá česká reprezentantka se i přes dvě trestná kola posunula oproti pátečnímu sprintu o 19 míst. O 20 příček si polepšil Adam Václavík, který obsadil se dvěma chybami 34. místo. Vyhráli domácí Švéd Sebastian Samuelsson a Francouzka Lou Jeanmonnotová, která zopakovala triumf z pátečního sprintu.

Davidová vjížděla na trať s mankem minuty a 51 vteřin, díky absencím některých soupeřek se ale posunula na 31. místo. Závodnici z Janova nad Nisou zbrzdila chyba na první střelbě vleže, při dalších dvou položkách ale byla stoprocentní a dostala se do první dvacítky. V ní se udržela navzdory poslednímu nesestřelenému terči při závěrečné „stojce“. Do cíle doběhla devatenáctá za Tuuli Tomingasovou, Estonka však dostala penalizaci za předčasný start a propadla se za Davidovou.

„Byla jsem zmrzlá. Střelba nebyla v rytmu, ale jsem ráda, že to alespoň nebylo tak hrozné, jako v předchozích závodech,“ řekla České televizi Davidová. „Stíhačky mám docela ráda. Tím, že bylo okolo dost lidí, bylo vždy s kým jet, což bylo fajn,“ doplnila.

Oproti startu si výrazně polepšila i druhá česká závodnice Jessica Jislová. Devětadvacetiletá rodačka z Jablonce nad Nisou poskočila po sprintu o 33 příček na 23. místo. Na střelnici chybovala jen při úvodní položce vleže, po dalších třech položkách už na trestné kolo nemusela.

„Za první ležku jsem nebyla ráda. Nebylo to ideální, necítila jsem se dobře. Pak jsem si říkala, že mi jedou skvěle lyže, že toho využiju a udělala jsem z toho docela hezký závod,“ uvedla Jislová.

Na střelnici bezchybná Jeanmonnotová rozhodla o druhém vítězství za sebou ve finiši. Přestože se před ni v posledním kole dostala Němka Franziska Preussová, Francouzka se na soupeřku před cílovou rovinkou dotáhla a přespurtovala ji o 0,3 sekundy. Třetí byla další Němka Vanessa Voigtová. Jeanmonnotová vyhrála druhý individuální závod v kariéře, Preussová se osamostatnila v čele průběžného pořadí seriálu.

Mezi muži startoval z českých závodníků nejdříve pětadvacátý Michal Krčmář. Stříbrný olympijský medailista ze sprintu v Pchjongčchangu 2018 ale doplatil na pět trestných kol a propadl se na 37. místo.

Nejlepším českým biatlonistou byl Václavík, který dvakrát chyboval až na poslední položce a skončil čtyřiatřicátý. Bodoval také šestatřicátý Mikuláš Karlík, naprázdno vyšel jen Jonáš Mareček na 42. příčce

Čtvrté individuální vítězství ve Světovém poháru získal Samuelsson, Šestadvacetiletý Švéd se po startu ze čtvrtého místa blýskl druhým nejrychlejším časem a navzdory třem střeleckým chybám porazil v posledním kole vítěze sobotního sprintu Němce Philippa Nawratha. Třetí skončil Nor Vetle Sjaastad Christiansen.

SP v biatlonu v Östersundu - stíhací závod žen:

Ženy (10 km): 1. Jeanmonnotová (Fr.) 31:41,3 (0 trest. okruhů), 2. Preussová -0,3 (1), 3. Voigtová (obě Něm.) -18,5 (1), 4. Arnekleivová (Nor.) -24,7 (1), 5. Tandrevoldová (obě Nor.) -35,9 (2), 6. H. Öbergová (Švéd.) -1:03,2 (2), ...18. Davidová -2:38,9 (2), 23. Jislová (obě ČR) -3:13,3 (1).

Průběžné pořadí (po 3 z 21 závodů): 1. Preussová 200, 2. Jeanmonnotová 197, 3. Voigtová 165, 4. Knottenová (Nor.) 159, 5. Vittozziová (It.) 154, 6. Arnekleivová 123, ...36. Davidová 27, 42. Jislová 18, 45. Voborníková (všechny ČR) 11.

Muži (12,5 km): 1. Samuelsson (Švéd.) 31:38,4 (3 trest. okruhy), 2. Nawrath (Něm.) -5,1 (2), 3. Christiansen -7,2 (1), 4. T. Bö -29,6 (1), 5. Strömsheim (všichni Nor.) -38,2 (2), 6. Ponsiluoma (Švéd.) -42,5 (2), ...34. Václavík -3:23,4 (2), 36. Karlík -3:37,5 (4), 37. Krčmář -3:39,8 (5), 42. Mareček (všichni ČR) -3:48,4 (3).

Průběžné pořadí (po 3 z 21 závodů): 1. Nawrath 177, 2. Samuelsson 176, 3. T. Bö 140, 4. Strelow (Něm.) 125, 5. Strömsheim 125, 6. Christiansen 120, ...26. Krčmář 47, 40. Mareček 13, 46. Václavík 7, 49. Karlík (všichni ČR) 5.