Vítězem Tour de Ski Švýcar Cologna | iSport.cz
4. ledna 2009 • 16:12

Vítězem Tour de Ski Švýcar Cologna

Autor: ČTK
Cologna
TOP VIDEA
Liberec - Slavia: Po přesném centru Stancia zkušeně skóroval hlavou Škoda, 0:1 Liberec - Slavia: Po přesném centru Stancia zkušeně skóroval hlavou Škoda, 0:1
SESTŘIH: Karlovy Vary - Vítkovice 9:1. Totální demolice hostů, kteří tak prohráli šesté utkání v řadě SESTŘIH: Karlovy Vary - Vítkovice 9:1. Totální demolice hostů, kteří tak prohráli šesté utkání v řadě
VŠECHNA VIDEA ZDE

AKTUALIZOVÁNO - Vítězem Tour de Ski se stal švýcarský běžec na lyžích Dario Cologna, který udržel první místo v dnešním stíhacím závodu na 10 km ve Val di Fiemme.Za ním doběhli Nor Petter Northug a Němec Axel Teichmann. Obhájce prvenství v Tour Lukáš Bauer obsadil jedenácté místo, na které se posunul z 19. pozice.

Objev letošní sezony Cologna už od začátku dnešní poslední etapy svůj náskok ještě zvyšoval a bylo zřejmé, že ho jen těžko někdo ohrozí. Poslední metry na vrcholu sjezdovky Alpe Cermis už si vychutnával s vlajkou v rukách. Za ním se ale odehrával tuhý boj. Z páté pozice na startu se postupně kupředu posouval Northug a Teichmanna předjel jen několik stovek metrů před cílem.

"Od začátku se mi jelo dobře a dneska jsem měl náskok, což mi pomohlo, takže se mi stoupalo do sjezdovky v pohodě. Nebylo to nic extrémního," řekl celkový vítěz třetího ročníku Tour. Energii mu prý dodala skutečnost, že startoval první. "A když máte formu..." usmál se. "Byl to krásný den a celá Tour byla nádherná," rozplýval se Bauerův nástupce.

Bauer na rozdíl od sobotní dvacítky klasicky měl dnes mnohem lepší den. Z 19. místa na startu zahájil neuvěřitelnou stíhací jízdu a jen těsně se nevešel do elitní desítky, kterou si vytyčil za svůj cíl. V porovnání časů byl dnes rychlejší než celkový vítěz Cologna a celkově prohrál jen se čtyřmi soupeři. Jedenáctým nejrychlejším mužem dne byl Jiří Magál.

"Bylo to jednoznačně lepší než včera," prohlásil Bauer. V sobotu měl potíže s dýcháním a propadl se ve výsledkové listině. "Toho (dýchání) jsem se bál víc než toho kopce. Hlavně kvůli tomu ostrému vzduchu. Naštěstí to tentokrát nepřišlo," oddychl si.

Výběh do sjezdovky byl prý velmi rychlý. "Ale jelo se mi líp, než jsem čekal, takže spokojenost," prohlásil. "Dnes bylo vidět, že včera jsem si to pokazil. Věděl jsem, že dneska předjedu dva tři lidi, ale reálně jsem myslel tak na 15. místo. Nakonec to dopadlo mnohem lépe," radoval se Bauer.

Přesto v cíli už byl unavený. "Na víc už nebylo. Holt je to první blbé místo za desítkou. Ale kdyby se mi to dneska nepodařilo, určitě bych tu Tour de Ski hodnotil jinak," komentoval Bauer závod ve stylu "konec dobrý, všechno dobré".

V celkovém hodnocení se českým běžkařům s výjimkou Bauera už moc nevedlo. Sedmatřicátý skončil Jiří Magál, o čtyři místa za ním figuruje v konečném pořadí Aleš Razým. Milan Šperl vzdal Tour před Val di Fiemme, Dušan Kožíšek vinou zranění a Martin Koukal kvůli špatné formě do závodů vůbec nenastoupili.

Cologna si díky vítězství připsal 400 bodů do konečného pořadí Světového poháru v jeho průběžném pořadí jasně vede. Kromě toho je jeho konto bohatší o 171.000 švýcarských franků, necelé tři miliony korun. Bauer si vydělal 11.250 švýcarských franků, zhruba dvě stě tisíc korun.

Konečné pořadí po stíhacím závodu na 10 km ve Val di Fiemme:

1. Cologna (Švýc.) 2:46:05,4 hod.
2. Northug (Nor.) -59,0
3. Teichmann (Něm.) -1:02,8
4. Di Centa (It.) -1:22,2
5. Ročev (Rus.) -1:31,0
6. Gaillard (Fr.) -1:39,1
7. Piller-Cottrer (It.) -1:52,7
8. Johnsrud Sundsby (Nor.) -2:06,3
9. Dementěv (Rus.) -2:13,8
10. Jauhojärvi (Fin.) -2:16,4
11. Bauer -2:20,8
...37. Magál -7:30,5, 41. Razým (všichni ČR) -8:20,9

Průběžné pořadí SP (po 15 z 33 závodů):

1. Cologna 835
2. Northug 698
3. Teichmann 581
4. Jauhojärvi 416
5. Piller Cottrer 408
6. Ročev 400
...10. Bauer 336
46. Razým 54
50. Kožíšek 49
54. Magál 43
71. Jakš (všichni ČR)

 
Články odjinud


Články odjinud