Česká sportovní šlechta vzdala hold své právoplatné královně. Té nejlepší z nejlepších. Nekončící potlesk domácích ikon sklidila včera, v předvečer svých sedmdesátých narozenin, legendární gymnastka Věra Čáslavská. Po pokřtění své poštovní dopisnice zhlédla v kině Lucerna premiéru autobiografického dokumentu Věra 68 režisérky Olgy Sommerové a během oslav převzala od šéfredaktora deníku Sport Lukáše Tomka čestnou plaketu a dort. Legendo, vše nejlepší!
Byl to její velký večer. Večer, kdy ji český (nejen) sportovní svět ve stoje tleskal za její přínos v gymnastice ale i celé společnosti. Ženě nezdolné síly, odvahy a vytrvalosti.
Olympioničce, která je v počtu medailí nejúspěšnější českou sportovkyní vůbec. Věře Čáslavské – unikátní osobnosti s vytříbenou noblesou, která dnes slaví sedmdesáté narozeniny.
Oslavy zahájila, jak si zasloužila: velkolepě. Před zaplněným a tleskajícím kinosálem pražské Lucerny, premiérou autobiografického dokumentu Věra 68, režisérky Olgy Sommerové, jenž proběhl i za hrdé podpory deníku Sport.

„Četl jsem rozhovor, kdy paní Čáslavská oslovila paní Sommerovou s tím, že chtěla natočit své rekviem. Bylo to v době, kdy ještě žila v ústraní. Přijde mi perfektní, že je teď naopak zde a jak to celé skončilo,“ přiznal šéfredaktor Sportu Lukáš Tomek, který ji před promítáním předal čestnou plaketu a po něm dort s nápisem: „Věro, pro nás jste vždy jednička.“

Kdepak ale rekviem, na plátně se rozjela působivá hodinu a půl dlouhá oslava její kariéry, úspěchů a turbulentního života. Od fotek a záběrů prvních gymnastických figur, přes jedenáct olympijských medailí až po problémy ze soukromého života.
Působivý scénář pro jakýkoliv film, natož pro dokument, který se řídil životem.

Oslavenkyně Čáslavská před slavnostní premiérou snímku připomněla, že o ní měli natáčet film i v Americe.
„Jeden novinář se mě ptal, zda nelituji, že se to natáčení neuskutečnilo v Hollywoodu. Prý měli i připravenou dívku, která by mě dabovala. A já řekla, že toho nelituji, protože Hollywood by to lépe neudělal,“ přiznala Čáslavská.
„Možná by nám pozlatili Hradčany a bylo by to pompézní, ale Olga tomu dala to vlastenectví, které by žádný Američan nedokázal,“ ocenila Sommerovou.
Správná volba. Když Lucernou proběhla scéna, jak Čáslavská odvrátila na OH v Mexiku pohled od sovětské vlajky, čímž vyslala jasný nesouhlas s tehdejší okupací Československa, sálem zazněl bouřlivý potlesk.

Sladká satisfakce za léta, kdy si pro své gesto vysloužila bouři výslechů státní policie. „To je žena, před jejíž vůlí je třeba se mít na pozoru,“ připomněla v dokumentu i citát jednoho z tehdejších novinářů.
Vždy bojovnice
A v dokumentu se nevyhýbá ani druhé krizi, kterou si prožila po tragické smrti bývalého manžela Josefa Odložila, jenž zemřel v roce 1993 po potyčce se synem Martinem.
„To jsem se psychicky složila,“ přiznala. „Bojíte se úplně probudit, že to bude zase hnusný a člověk se plácá sem a tam,“ vyznávala se, zatímco ostatní jen oceňovali její sílu oklepat se i z této tragédie a jít dál.
Další důkaz, že Věra Čáslavská bojovala dva životy. Sportovní a soukromý, oba plný radosti a pádů. Z obojích vyšla jako šampionka. „Říkala jsem si proč, mám takovou náklonnost k Japonsku, až mi jedna vědma při věštění z ruky řekla, že jsem byla v minulém samuraj,“ smála se v dokumentu.
Gratulovala Zátopková i Špotáková...
A diváci, mezi nimiž byli i Dana Zátopková, Helena Suková, Barbora Špotáková, Jiří Vícha nebo i herci Martin Dejdar a Nina Divíšková tak mohli odcházet s pocitem, že sledovali triumf nezdolného optimismu.

Však ve filmu nechybí ani vtipné archivní rozhovory s hercem Janem Werichem, bývalým prezidentem Václavem Havlem (kterému dělala po sametové revoluci poradkyni) i pasáž, kde tahala přes chodbu sto čtyřicet svých medailí a na oko si stěžovala, jak jsou ty krabice těžké.
„Podívejte se na ty nohy. Pronesly mě celým světem a nikdy mě nezklamaly,“ zažertovala a odpovědí byl opět smích a potěšený potlesk lidí.
„Je to hrdinka, která svým uměním a sportovním dala najevo, že existuje Československo a dala lidem najevo, že jde vzdorovat totalitnímu režimu,“ ocenila ji i tvůrkyně dokumentu Olga Sommerová, přičemž v žertu naznačila, že si Čáslavská bude odteď svou mediální pověst kazit. „Budu zlobit. A začnu krádeží tužek,“ rozesmála bývalá elitní gymnastka sál.
„Hlavně bych ji chtěl popřát, aby zůstala stále vnitřně mladá. Měli jsme možnost ji pozvat k nám do redakce a její přístup k životu i novým technologiím mě doslova nadchl,“ vzkázal na závěr i šéfredaktor Sportu Lukáš Tomek.
Výživné a nezapomenutelné narozeniny sportovní legendy budou pokračovat i dnes, kdy v Ostravě bude křtít knihu Pavla Kosatíka „Věra Čáslavská - Život na Olympu“. Sedmdesátiny, na které se nezapomíná.
