22. března 2010 • 14:45

Olympiáda v Soči? Sport na masových hrobech

Autor:
Ilustrační foto
TOP VIDEA
ZLATÁ PÍŠŤALKA: Královcovi se derby nepovedlo, na video spoléhal až příliš ZLATÁ PÍŠŤALKA: Královcovi se derby nepovedlo, na video spoléhal až příliš
Liberec - Mountfield HK: Stránský se porval s Cibulskisem, souboj skončil remízou Liberec - Mountfield HK: Stránský se porval s Cibulskisem, souboj skončil remízou
VŠECHNA VIDEA ZDE

Že se poslední olympiáda ve Vancouveru konala na místech, která byla posvátná pro několik indiánských kmenů? To je nic proti tomu, na čem se staví sportoviště pro další Hry v Soči. Zástupci Čerkesů tvrdí, že olympiáda 2014 se bude konat na místě masových hrobů jejich předků. „Je to stejné, jako kdyby se sportovalo v Osvětimi,“ rozčilují se.Je to už 150 let, co ruská carská vláda nechala povraždit statisíce kavkazských Čerkesů. Podle zástupců třiceti současných čerkeských sdružení se to stalo právě na pozemcích, kde nyní probíhá výstavba sportovišť pro olympiádu 2014.

„Musí se to zastavit,“ zlobí se představitelka čerkeských obyvatel Lisa Jarkasiová. "Nebo si snad umíte představit olympiádu na místě koncentračního tábora v Osvětimi?"

Ruská stejně jako sovětská vláda tragédii nikdy plně nepřiznala. Prezident Boris Jelcin v roce 1994 pouze připustil, že odpor Čerkesů proti politice tehdejšího režimu byl legitimní. Čerkesové se proto hněvají, že vláda jen systematicky pokračuje v popírání celé tragédie.

„Naší úlohou není komentování historických a politických událostí nebo jiných aktivit,“ stojí v oficiálním prohlášení organizátorů.

S tím se Čerkesové nehodlají smířit, kvůli přemístění olympiády jinam založili společnost Ne Soči. Jejich šance na úspěch jsou však podle všeho pramalé.

MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

 Klasická verze
Mobilní verze