Umět si vymezit rozpočet i herní čas. Zodpovědným hráčem může být kdokoliv

info textZdroj: Shutterstock
Rádce

Vsadit si na fotbalový ligový zápas, tenisové klání nebo třeba šipky nebylo nikdy jednodušší než v dnešní době. Zároveň je ale dobré vědět, jak se hraním a sázením nenechat příliš strhnout. Víte, které sebeomezující limity vám pomohou udržet hraní pod kontrolou? Projekt Zodpovědné hraní představuje základní tipy, které by měl každý hráč znát.

Trh s hazardními hrami si v Česku prošel v posledních letech výraznou proměnou. Zvláště v oblasti ochrany hráčů. U každého legálního provozovatele her a sázek již dnes platí garantovaná sada opatření, která vám pomůže mít vše pod kontrolou. Hraní je dnes až pro 97 procent lidí v první řadě zábava na vyplnění volného času. A tak by tomu mělo být i nadále.

„Překročení vlastních hranic vám nic pozitivního nepřinese, ba naopak. Jak se říká, 'nic se nemá přehánět,' a proto je dobré i při hraní myslet na to, kolik peněz si můžeme dovolit utratit nebo mít jasně vymezený čas, aby se hraní nestalo hlavní náplní dne,“ říká Jan Řehola, ředitel Institutu pro regulaci hazardních her (IPRH), který stojí za projektem Zodpovědné hraní.

Určit si jasné hranice a nastavit si vlastní limity je v konečném důsledku velice jednoduché.

Stačí se jen řídit několika zásadami.

Sázení s mírou, které neohrozí rodinný rozpočet

Dokázat si odložit správnou výši peněz a té se poté držet není pro každého snadné. Zodpovědný hráč by však měl vědět, že je potřeba mít vyčleněnou konkrétní sumu, kterou může pro hraní a sázení bez jakýchkoliv potíží využívat a nebude mu scházet. Takto vymezené peníze by totiž rozhodně neměly ohrožovat běžné výdaje, které jsou potřeba na bydlení, jídlo a každodenní fungování. Při samotném hraní je důležité sázet peníze rovnoměrně. I kdyby se tak nabízela „tutovka“, je rozumnější dodržovat vámi nastavený režim. V opačném případě byste také mohli o peníze rychle přijít.

Velkou výhodou je, že si můžete sami nastavit řadu omezení, která vás budou automaticky chránit. Všichni legální provozovatelé vám po registraci nabídnou hned čtyři finanční limity. Můžete si tak určit, kolik peněz prosázíte za jeden den. Stejně tak si nastavíte i maximální povolenou hranici k utrácení na celý měsíc. A v podobném duchu si poté můžete určit denní a měsíční částky v podobě povolených proher, které tvoří rozdíl mezi sázkami a výhrami.

Kdo nastavené limity překročí, systém ho dál nepustí a následuje od hraní menší pauza. Sebeomezující opatření si můžete samozřejmě kdykoliv upravit, ovšem nezapomínejte, že při zmírnění se jejich změna projeví až za sedm dní.

Nastavte si počet hodin i přihlášení

Aby hraní nepřerostlo ve vážnější problémy, nesmí tvořit hlavní náplň dne. V takovém případě vede až k rozvoji závislosti. Vymezte si proto na hraní a sázení jen jasně stanovenou dobu a ve zbytku se věnujte jiným volnočasovým aktivitám. Pomoci vám s tím mohou opět konkrétní sebeomezující limity, které vám provozovatelé nabízí.

Nastavte si, jak dlouho můžete být denně přihlášeni na svém účtu. Nemusíte přitom hrát v kuse, ba naopak. Dělejte si pravidelné přestávky, po kterých se opět přihlásíte, a započítávaný čas na pauzu opět naváže. Stejně tak vám provozovatelé umožňují nastavit si i dobu, během které si po odhlášení u nich nic nezahrajete – abyste neměli po uplynutí vymezeného času nutkání se k sázení hned vrátit. Sice se budete moci na účet přihlásit, dál vás ale již systém nepustí.

Existuje také omezení v podobě počtu přihlášení za jeden měsíc. Do toho se započítají i případy, kdy jste automaticky odhlášení kvůli delší neaktivitě.

Už ani jedna sázka? Řešením je zápis do rejstříku

Zmiňovaná opatření mají společný cíl: udržet hraní bezpečně na uzdě, aby nepřerostlo ve vážnější potíže. Rizikové hraní totiž v konečném důsledku negativně ovlivní nejen váš život, ale v podobné míře dopadne také na vaše nejbližší okolí. A to jak z pohledu zdraví, tak i finanční stránky. Každá situace však má své řešení a hráči nebo i jejich blízcí se mohou kdykoliv obrátit na anonymní Linku pomoci na čísle +420 777 477 877, kterou provozuje Společnost Podané ruce právě s podporou Zodpovědného hraní. Webové stránky projektu zároveň nabízí přehlednou Mapu pomoci s adiktologickými službami a občanskými poradnami. 

Pokud na sobě přesto pozorujete, že nad hraním ztrácíte kontrolu, existuje ultimátní řešení – zápis do Rejstříku vyloučených osob (RVO). Díky tomu máte jistotu, že si u žádného z legálních provozovatelů už více nezahrajete. Ze zákona jsou v rejstříku ti lidé, kteří mají nařízený zákaz hraní, potýkají se s finančními potížemi, jsou v insolvenci, pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi nebo neplatí alimenty. O zapsání sebe sama ale můžete dobrovolně požádat kdokoliv, a to na stránkách ministerstva financí.

Do RVO je od července nově zapsán na 48 hodin také ten, kdo „zatáhne za záchranou brzdu“ a stiskne tlačítko pro vyloučení ze hry. Tzv. panic button nyní mohou hráči aktivovat kdykoliv, kdy cítí, že se jim hraní vymyká z rukou – ať už hrají v kamenné provozovně nebo online. Kromě dvoudenního odpočinku od hraní jim provozovatelé nabízí i možnost nechat se zapsat trvale, tedy minimálně na jeden rok.

Doporučujeme

Načíst další články

Články z jiných titulů