Šarapovová se přiznala k DOPINGU! Ale končit nechci, řekla | iSport.cz
7. března 2016 • 21:18

Šarapovová se přiznala k DOPINGU! Ale končit nechci, řekla

Autor: iSport.cz, ČTK
TOP VIDEA
Smutek i slzy... Kellnerová na Prague Playoffs závodit nebude. Představí se ale jako ambasadorka Smutek i slzy... Kellnerová na Prague Playoffs závodit nebude. Představí se ale jako ambasadorka
TOP momenty extraligy: Sparta už čtvrtá a rekordman Gulaš TOP momenty extraligy: Sparta už čtvrtá a rekordman Gulaš
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ruská tenistka Maria Šarapovová, vítězka pěti grandslamů a bývalá světová jednička, oznámila, že měla na lednovém Australian Open pozitivní test na doping. Dozvěděla se o tom před několika dny v dopise od mezinárodní tenisové federace (ITF). Léta užívala látku meldonium, která je však od letošního roku zakázaná. Končit kariéru, o čemž se od neděle spekulovalo, zatím nehodlá. Prozradila to na mimořádné tiskové konferenci.Osmadvacetiletá Šarapovová v posledních letech bojovala s různými zdravotními problémy a právě od grandslamu v Melbourne na turnajích chyběla kvůli zraněné ruce. Kvůli tomu v žebříčku klesla na sedmé místo. Aby byla zdravá, užívala meldonium, které přibylo na černou listinu začátkem tohoto roku a od té doby s ním mělo potíže už několik ruských sportovců.

"Posledních deset let jsem brala látku, která se prvního ledna stala nelegální. Udělala jsem obrovskou chybu, že jsem se nepodívala na aktualizovaný seznam zakázaných látek," sdělila na mimořádné tiskové konferenci v Los Angeles, trvající jen pár minut. Přišla na ni v černém oblečení a v první větě sdělila, že byla pozitivně testována. "Hluboce se omlouvám všem fanouškům, které jsem zklamala," řekla.

Kariéru končit nehodlá. Právě odchod z tenisové scény jedné z nejzářivějších hvězd posledních let byl jednou ze spekulací, proč agent Šarapovové v neděli ohlásil na dnešek tiskovou konferenci se zásadním oznámením. "Ještě nevím, kdy se vrátím na kurty. Vše záleží na tom, jak dlouho se potáhne proces s mezinárodní tenisovou federací. Vím, že teď musím přijmout následky. Ale pevně doufám, že ještě dostanu další šanci tenis si zahrát," uvedla.

Maria Šarapovová na mimořádné tiskové konferenci, kde oznámila pozitivní dopingový test na tenisovém Australian Open
Maria Šarapovová na mimořádné tiskové konferenci, kde oznámila pozitivní dopingový test na tenisovém Australian Open

Meldonium podle svých slov užila poprvé v roce 2006, protože trpěla nedostatkem hořčíku a měla nepravidelný srdeční tep, a také jako prevenci proti rodinné chorobě cukrovce. "A brala jsem ho stále, protože jsem díky němu byla zdravá," doplnila vítězka 35 turnajů na okruhu WTA, šampionka Turnaje mistryň z roku 2004, majitelka stříbrné olympijské medaile z Londýna a hráčka, která loni v listopadu v Praze marně bojovala s ruským týmem o fedcupovou trofej.

Jaká sankce ji čeká, netuší. Podle ruských zdrojů může za užití meldonia následovat až čtyřletý zákaz činnosti. "Je to pro mě všechno nové, budu spolupracovat s ITF," slíbila.

Na lednovém Australian Open vypadla rodačka ze Sibiře ve čtvrtfinále se Serenou Williamsovou. Rozhodně s tenisem končit nehodlá. "Kdybych chtěla oznámit konec, nedělala bych to takovým způsobem - v hotelu v Los Angeles s ošklivým kobercem," pobavila publikum.

Šarapovová je už několik let nejbohatší sportovkyní světa, která si jen tenisem vydělala přes 36 milionů dolarů. Proslavila se také vlastní značkou bonbonů.

Maria Šarapovová

Datum a místo narození: 19. dubna 1987, Ňagaň
Státní příslušnost: Rusko
Výška a váha: 188 cm, 59 kg

Největší úspěchy:
vítězka pěti grandslamů (Wimbledon 2004, US Open 2006, Australian Open 2008, French Open 2012 a 2014); vítězka Turnaje mistryň 2004; stříbro z OH 2012 v Londýně; vítězka 35 turnajů WTA ve dvouhře a tří ve čtyřhře
Ocenění: nejlepší hráčka okruhu WTA 2004; držitelka státního vyznamenání Za zásluhy (2016)
Aktuální postavení na žebříčku WTA: 7. místo (nejlépe 1.).
Rodina: svobodná

 

Aktuální výsledky

Tenis
Články odjinud


Články odjinud