Evropská liga - 1. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Lille - 22. října 2020   21:00

Sparta
Sparta
46' Dočkal (Hložek)
1:4
(0:1)
Lille
Lille
45' Yazıcı  (Botman) • 60' Yazıcı  (D. Bradarić) • 66' Ikoné  (Soumaré) • 75' Yazıcı
Sparta
Heča – Sáček (90+1. Vitík), Lischka, Ladislav Krejčí ml., Matěj Hanousek (90+1. Minčev) – Vindheim, Trávník (78. Karabec), Dočkal (C), Pavelka, Moberg Karlsson (74. Polidar) – Juliš (46. Hložek).
Strukan – Perica, Jakšić (vš. Chorv.)
Generali Česká pojišťovna Arena, Praha - Bubeneč
Lille
Maignan – Pied, J. Fonte (C), Botman (78. Soumaoro), D. Bradarić (62. Reinildo) – Ikoné, Xeka, Soumaré, Bamba (78. Araújo) – Yazıcı (80. Weah) – David (62. B. Yılmaz).

Červené karty: 1 – 0
Sparta při návratu do hlavní části Evropské ligy na Letné nestačila na lídra francouzské ligy OSC Lille, kterému podlehla 1:4.

Utkání výrazně ovlivnila 23. minuta, kdy byl vyloučen Ladislav Krejčí a Sparta tím aktuálně přišla už o pátého hráče schopného hrát na pozici stopera a tři čtvrtiny zápasu hrála v deseti.

Skóre zápasu otevřel ve 45. minutě parádní ránou Yusuf Yazici, Spartě se ale povedlo vyrovnat okamžitě po přestávce zásluhou Bořka Dočkala. Hosté o svém triumfu rozhodli na přelomu hodiny hry, kdy se nejdříve podruhé trefil Yazici, třetí branku pak přidal Ikoné a po selhání Matěje Hanouska uzavřel skóre na konečných 4:1 pro Lille Yusuf Yazici, čímž završil svůj hattrick.
90+4'
90+4'
Andreas Vindheim mohl rozehrát ještě jednu zajímavou akci, pokazil ji ale velmi nepřesnou přihrávkou.
90+2'
Po Burakově ofsajdu se rozehrávky daleko od své branky ujme Milan Heča.
90+1'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Michal Sáček, přichází Martin Vitík.
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Matěj Hanousek, přichází Martin Minčev.
90+1'
Rozhodčí Strukan oddaluje závěrečný hvizd o čtyři nastavené minuty, domácí trenér Kotal toho ještě využije ke dvojici střídání. Do hry s Martinem Minčevem přijde i sedmnáctiletý stoper z dorostu Martin Vitík.
90'
Už se rozeběhla devadesátá minuta, Lille míří na Letné k jasnému vítězství, byť výrazným způsobem zapříčiněného dlouhým oslabením Sparty.
88'
Luiz Araújo potáhl míč středem hřiště ke sparťanskému pokutovému území, pak šikovně přihrál Buraku Yilmazovi, výborně ale přečetl hru Milan Heča a včasným zákrokem pod Yilmazovy nohy zamezil další gólové šanci Lille, navíc se pak pustil i do hlavičkového souboje s Araújem.
87'
V druhém zápase této skupiny už AC Milán vede na Celticu 3:1, právě milánští fotbalisté budou příští týden soupeřem Sparty na slavném San Siru.
85'
Zdravotní trable trápí Jérémyho Pieda, ten je zraněn za postranní čárou a svíjí se v bolestech. Mezitím hosté mohli vyrazit do rychlého brejku v pěti proti dvěma, vůbec ale toto výrazné přečíslení nezvládli.
83'
Syn slavného otce, Timothy Weah se neprosadil na pravém křídle a bude se kopat od branky Milana Heči.
81'
Obrovská šance Sparty! Po souhře Dočkala s Vindheimem Adam Karabec posadil krásný centr k Matěji Polidarovi, jenž prudkou ránou z první neprostřelil Maignana!
80'
Střídání v týmu Lille OSC: ze hřiště odchází Yusuf Yazıcı, přichází Timothy Weah.
80'
Ikoného přihrávka do pokutového území mířila jen k Milanu Hečovi, ten bezpečně pokryl míč do svých rukavic.
78'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Michal Trávník, přichází Adam Karabec.
78'
Střídání v týmu Lille OSC: ze hřiště odchází Jonathan Bamba, přichází Luiz Araújo.
Střídání v týmu Lille OSC: ze hřiště odchází Sven Botman, přichází Adama Soumaoro.
77'
Polidarovi je máváno postavení mimo hru u postranní čáry.
75'
Lille právě vstřelilo branku!
Na čtvrté brance Lille má klíčovou zásluhu Matěj Hanousek, jenž místo malé domů Hečovi volil velmi nepovedenou přihrávku původně směřující na Dočkala, míče se ale ujal YUSUF YAZICI, a protože Milan Heča byl úplně mimo svoji branku, když čekal na Hanouskovu přihrávku, tak Yazici uklidil balón do opuštěné sparťanské branky.
74'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází David Moberg Karlsson, přichází Matěj Polidar.
74'
Bořek Dočkal mohl založit sparťanské přečíslení, když jej za cenu žluté karty stáhl Bamba.
72'
Trávníkův centr doletěl do rukavic brankář Maignana.
72'
Sparťanský trenér Kotal chystá další střídání, do boje se připravuje Matěj Polidar.
71'
Jonathan Ikoné byl nepříjemně zasažen do obličeje a zůstává ležet na trávníku, bude muset být ošetřen.
69'
Sáček dostal příliš dlouhý pas po pravém křídle, Mandava pohlídal míč doskákat za brankovou čáru.
68'
Další útočná akce Lille, z hranice pokutového území po zemi zakončoval Bamba, jeho ránu ukryl Heča do své náruče.
66'
Hosté vedou už o dvě branky! Na Soumarého nákop po pravé straně si za sparťanskou obranu naběhl JONATHAN IKONÉ a z úhlu vnějškem obstřelil brankáře Heču!
64'
Žlutou kartu dostává Bořek Dočkal (AC Sparta Praha).

Sparťanský kapitán je potrestán za zákrok na Bambu.
63'
Mandavův centr s jistotou stahuje ze vzduchu brankář Heča.
62'
Střídání v týmu Lille OSC: ze hřiště odchází Domagoj Bradarić, přichází Reinildo.
Střídání v týmu Lille OSC: ze hřiště odchází Jonathan David, přichází Burak Yılmaz.
60'
Lille jde na Letné podruhé do vedení! Na Bradarićův centr zleva si naskočil osamocený YUSUF YAZICI a hlavou překonal brankáře Heču! Ten si na míč sáhl, ovšem v protipohybu už se mu nepovedlo míč ztlumit.
58'
Po Yaziciho patičce se David elegantně uvolnil před pokutovým územím a mířil vstříc Hečovi, pokusil se jej obejít, ovšem příliš si ukopl míč, pak už se mu zakončit nepovedlo.
56'
Bamba musel být ošetřen, už se ale může ve hře pokračovat.
55'
Michal Sáček si prohlíží žlutou kartu za ostrý zákrok na Bambu. Tentokrát protestovali hosté, že je rozhodčí Strukan nenechal rozjet rychlý brejk případnou výhodou.
53'
Výsledkem předchozí strkanice je žlutá karta pro Milana Heču a Renata Sanchese, ten vběhl na hřiště coby náhradník.
53'
Dramatická situace na Letné, Pavelka zůstal ležet po jednom ze soubojů ve středu hřiště, Milan Heča zakopl míč do zámezí, ovšem hosté okamžitě vhodili balón zpět do hry, Yazici přihrál Davidovi do stoprocentní pozice a mladý útočník zblízka míjí sparťanskou branku!

Pak vznikla hromadná strkanice, neboť sparťané si nechtěli nechat líbit chování hostujících fotbalistů.
52'
Sáčkově přihrávce na Karlssona do pokutového území chyběla potřebná razance, Fonte přesto měl velké problémy se zpracováním míče.
50'
Jonathan David při průniku kolem Bořka Dočkala nevybojoval u rozhodčího Strukana nedovolený zákrok, Chorvat pak Davidovi vyčinil, že takové chování tolerovat nebude.
48'
Sparťané hrají s míčem ve středu hřiště, vyrovnání jim dodalo potřebné morální síly.
46'
Sparta právě vstřelila branku!
Senzační nástup Sparty do druhého poločasu! Andreas Vindheim se protáhl po pravém křídle, po jeho přihrávce do pokutového území Adam Hložek šikovnou patičkou vyzval k zakončení BOŘKA DOČKALA, jenž zkušeně zamířil do protipohybu brankáře Maignana!
46'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Lukáš Juliš, přichází Adam Hložek.
46'
Do druhého poločasu se ve sparťanském dresu chystá Adam Hložek, na hrotu nahradí Lukáše Juliše.
Sparta po prvním poločase prohrává s Lille 0:1, když dosavadní výsledek zápasu určil parádní trefou Yusuf Yazici v samém závěru úvodního dějství.

To začalo obrovským náporem hostů, kteří si v prvních třech minutách vypracovali hned několik slibných příležitostí, které ale nedokázali proměnit a Sparta pak vyrovnala hru.

Ve 23. minutě pak byl vyloučen Ladislav Krejčí mladší za zákrok rukou na unikajícího Jonathana Davida, na opačné straně pak rozhodčí Strukan ušetřil druhé žluté a tím červené karty Svena Botmana, v závěru pak rozhodčí Strukan po Bradarićově faulu na Vindheima zprvu nařídil penaltu, kterou rychle posunul na volný kop, o penaltový faul se ale mohlo jednat.
45+2'
45+2'
Na Dočkalův centr si naskakoval Lischka, v tísni se ale do zakončení nedostal.
45+2'
Domagoj Bradarić si za svůj zákrok prohlíží žlutou kartu.
45+2'
Rozhodčí Strukan zprvu nařídil pokutový kop pro Spartu po faulu Bradariće na Vindheima v těsné blízkosti hranice pokutového území, po rychlé komunikaci s pomezním nakonec bude Sparta zahrávat jen volný kop z pravé strany!
45+1'
Rozhodčí Strukan k úvodním pětačtyřiceti minutám přidává dvě nastavené. Možná budou tři, neboť celou první minutu hosté strávili oslavami vedoucí trefy.
45'
Hosté se na Letné ujímají vedení! Sven Botman získal míč v souboji s Dočkalem, potáhl jej po útočné polovině, předal YUSUFU YAZICIMU, jehož parádní rána končí v horním rohu sparťanské branky!
44'
Při Dočkalově centru byl Juliš pokryt Fontem. Lille se pak pokusilo o rychlý přechod do útoku, Ikoného průnikovou přihrávku na Davida výborně ve skluzu zastavil Lischka.
43'
Vindheim se na pravé straně hřiště dostal k centru, před branku si ale nabíhal jen David Moberg Karlsson, Norův centr jej vysoko přeletěl.
41'
Spartě se daří držet hru ve středu hřiště, teď i mohou domácí fotbalisté vhazovat.
39'
Autové vhazování pro Spartu, Strukan zůstal v klidu, což rozlítilo Bořka Dočkala. Nutno podotknout, že druhé žlutě kartě by se nizozemský stoper Lille rozhodně nemohl divit.
38'
Rozhodčí Strukan teď dal Spartě výhodu po faulu Botmana, který volal po druhé žluté kartě pro hostujícího stopera, protože Botman zatáhl za ruku Pavelky, když s ním prohrál osobní souboj. Vrátí se k tomu chorvatský arbitr při přerušení hry?
36'
Po nedorozumění Karlssona s Julišem v hloubi vlastní poloviny se míče zmocnil Xeka a podnikl rychlý individuální výpad, pak z hranice pokutového území velmi nebezpečně střílel, jeho tečovaná rána se otřela o vnější část pravé tyče sparťanské branky!
36'
Lille je usazeno na útočné polovině a snaží se dobývat sparťanskou defenzivu.
34'
Lukáš Juliš potáhl míč na útočnou polovinu, kde byl zcela osamocen v obklíčení pěti protihráčů, vybojovaný aut byl maximem možného.
33'
Jonathan David vypíchl příliš pomalou přihrávku Pavelky napříč vlastní polovinou v roli posledního, pak se neujal ani jeden ze dvou jeho pasů před sparťanskou branku.
32'
Teď měli sparťané kliku, že při nepříliš ideální zpětné přihrávce Karlssona po ose hřiště Yazici podklouzl a nemohl převzít míč.
31'
David Moberg Karlsson z volného kopu mířil ještě výše než na opačné straně Yazici.
30'
Michal Sáček byl faulován při průniku útočnou polovinou, vybojoval i žlutou kartu pro hostujícího stopera Svena Botmana.
30'
Na Botmanovu šikovnou kolmici si naběhl Bradarić, jeho pas před branku končí u Milana Heči.
29'
Trávníkovi je ve středu hřiště pískán faul na Ikoného, Lille zůstane v držení míče.
27'
Další nákop za sparťanskou obranu končí odmávaným ofsajdem Davida, navíc míč doskákal k brankáři Hečovi.
26'
Zdá se, že se David Pavelka stáhne na post stopera po bok Davida Lischky, z lavičky by mohl přijít jedině sedmnáctiletý Martin Vitík.
25'
Yusuf Yazici vysoko přestřeluje sparťanskou branku.
24'
Lille navíc bude zahrávat velmi nebezpečný volný kop v těsné blízkosti pokutového území.
23'
Ladislav Krejčí mladší je vyloučen! Jonathan David dostal přihrávku za sparťanskou obranu, Krejčí po něm sáhl rukou, David padl k zemi a rozhodčí Strukan posílá mladého sparťanského fotbalistu do šaten!

Vzhledem k velmi špatné situaci sparťanských stoperů je to o to horší situace, že už pátý hráč schopný hráč na této pozici je mimo hru.
22'
Lukáš Juliš byl ve středu hřiště nakopnut míčem do choulostivých míst a těžce se zvedá z trávníku.
21'
Andreas Vindheim se neprosadil na pravém křídle, po odrazu míče za brankovou čáru se bude kopat od hostující branky.
19'
Michal Trávník si vynutil Bradarićův faul u postranní čáry, sparťané už rychle rozehráli.
18'
Ikoné si naběhl na dlouhý nákop Botmana, pak se mu ale nepovedlo přihrát lépe postavenému Davidovi.
17'
Neúspěšná souhra Hanouska s Trávníkem při autovém vhazování, Trávníka těsně bránil Pied a míč mu odskočil do zámezí.
16'
Dočkalovi centr od praporku vůbec nevyšel, trefil prvního bránícího soka, Jérémyho Pieda.
16'
Lukáš Juliš na pravém křídle vybojoval rohový kop, sparťanští hlavičkáři mohou zamířit před brankáře Maignana.
15'
Vindheimův prudký centr do pokutového území odkopává José Fonte.
14'
Milanu Hečovi nevyšel odkop, míč nasměroval rovnou do zámezí a hosté mohou vhazovat.
13'
V druhém zápase této skupiny Celtic hostí AC Milán, které už vede ve Skotsku 1:0 brankou Radeho Kruniće.
12'
Karlsson se šikovně dokázal prosmýknout mezi dvěma protihráči a odcentroval před branku, tam byl Lukáš Juliš důrazně pokryt hostujícími stopery.
11'
Po těch strastiplných okamžicích v úvodních třech minutách už se Spartě povedlo vyrovnat hru a momentálně se hraje převážně ve středu hřiště.
10'
Hanouskův příliš dlouhý pas si Fonte pohlídal před Karlssonem.
8'
Hečův výkop se Fonte pokusil sklepnout Yazicimu, toho odstavil Hanousek a vybojoval autové vhazování pro Spartu.
7'
Hostující roh odhlavičkoval do bezpečného prostoru David Pavelka.
7'
Jonathan David se rychle protáhl po levém křídle, jeho přihrávku před branku Lischka nasměroval na třetí roh Lille.
6'
Neúspěšná souhra Sparty na útočné polovině, hosté dostali Pavelku pod tlak, navrátilec v sestavě Sparty pak odehrál míč jen do zámezí.
5'
Yazici musel navštívit vlastní lavičku, aby mu trenér Lille sundal z ruky řetízek.
4'
Dvakrát se ukázal v akci s míčem David Moberg Karlsson, nejdříve se neujal jeho centr, pak se Švéd zmocnil odraženého míče a pokusil se vystřelit ze střední vzdálenosti, nepostřelil ale bránící hostující fotbalisty.
4'
Už se zdálo, že by Sparta mohla dostat míč pod svoji kontrolu, Dočkal o něj ale záhy přišel, ke klidu pomohl až faul na Michala Trávníka.
3'
Po rohu Lille zůstal u vzdálenější tyče naprosto osamocený Soumaré, z ostrého úhlu si netroufl na střelu, tak vracel míč "do ohně", kde už potřetí střílel Ikoné, jeho rána je zablokována a následovat bude další roh Lille.
2'
Ikoné už se dral po levé straně hřiště do dalšího zakončení, domácím se povedlo srazit jeho pokus na roh.
1'
O pár sekund později centroval Pied a míč si před sparťanskou brankou našel Jonathan David, zblízka ale přestřelil! Hosté měli dvě velké šance už během úvodní půlminuty hry.
1'
Úvodního výkopu se ujali fotbalisté Lille a hned založili útočnou akci, Ikoné dostal v pokutovém množství velké množství prostoru, jeho ránu ale zablokoval Lischka.
1'
Sparta nastoupí v tradičních rudých dresech, Lille obvykle vyznává červeno-modrou barvu, dnes tak muselo obléct bílou sadu.
Účastníci zápasu postupně zamířili na hrací plochu, po trojici chorvatských rozhodčích v čele s Duje Strukanem vyšli z útrob domácí fotbalisté, po nich soupeř z Francie.
Ondřej Čelůstka se nakonec nedal dohromady, Spartě tak budou skutečně chybět čtyři důležití stopeři, kromě nich také Adam Hložek, jenž začne utkání jen na lavičce náhradníků. Letenští budou ohromně oslabeni, přesto s touhou uhrát proti favoritovi zápasu dobrý výsledek.

AC Sparta Praha: Heča – Sáček, Lischka, Ladislav Krejčí ml., Matěj Hanousek – Vindheim, Trávník, Dočkal (C), Pavelka, Moberg Karlsson – Juliš.
Náhradníci: Nita, Kotek – Minčev, Kozák, Hložek, Polidar, Karabec, Patrák, Vitík, A. Gabriel.

Lille OSC: Maignan – Pied, J. Fonte (C), Botman, D. Bradarić – Ikoné, Xeka, Soumaré, Bamba – Yazıcı – David.
Náhradníci: Chevalier, Karnezis – Celik, Djaló, Araújo, Sanches, B. Yılmaz, Lihadji, André, Weah, Reinildo, Soumaoro.

Rozhodčí: Strukan – Perica, Jakšić (vš. Chorv.).
LILLE OSC

Fotbalisté Lille loni skončili ve francouzské lize na čtvrtém místě, když ztratili jediný bod na třetí Rennes, tedy poslední postupovou pozici do Ligy mistrů. Tou čtvrtou pozicí v Ligue 1 se Lille zařadilo přímo do základní skupiny Evropské ligy.

Zatímco Sparta vede českou ligu, tak Lille je v čele té francouzské. Po sedmi kolech se může pyšnit bilancí 5-2-0, přičemž remízy uhrálo s Marseille a v Rennes.

Oproti české nejvyšší soutěži ta francouzská pořád jede, byť z valné většiny bez diváků. Lille se tak v neděli utkalo s Lens a jednalo se o první vzájemné derby od roku 2015. V tomto utkání Lille prvoligového nováčka totálně přejelo, když zvítězilo 4:0 díky trefám Buraka Yilmaze, Jonathanů Bamby a Ikoneho a Yusufa Yazicho.

Mezi největší opory Lille patří stopeři Jose Fonté se Svenem Botmanem, střední záložník Renato Sanches a mladý podhrot Jonahan Davis. Trenér Galtier ale nevyloučil změny v sestavě a nějakou rotaci po pohodově výhře nad Lens.
AC SPARTA PRAHA

Sparta zažívá plodné období, když po letech vede českou nejvyšší soutěž a jak už bylo zmíněno, může se těšit na skupinu Evropské ligy. K tomu ji pomohla souhra okolností, když po třetím místě ve FORTUNA:LIZE potřebovala v uplynulém ročníku Evropské ligy titul jednoho z pěti určitých celků, a protože ty tři zbývající vypadly už ve čtvrtfinále, bylo po potvrzení evropskou federací hotovo.

V probíhajícím, či aktuálně spíše přerušeném, ročníku domácí nejvyšší soutěže Sparta během úvodních šesti kol ještě neztratila ani bod a disponuje náskokem dvou bodů na obhájce titulu a svého úhlavního rivala ze Slavie.

Vše ale na Spartě rozhodně není v pohodě, neboť tým trápí celá řada zranění, zejména pak v obranné řadě, kde postupně vypadli čtyři stopeři (Hancko, Štetina, Čelůstka a Plechatý), zbývají tak Lischka a obvyklý defenzivní štít Ladislav Krejčí mladší, který ale má se hrou ve středu obrany zkušenosti a případnou variantou může být i talentovaný dorostenec Martin Vitík. Čelůstka se zúčastnil včerejšího tréninku, o jeho startu v zápase by se mělo rozhodnout během dne.

V ofenzivě se z reprezentačního srazu vrátili s koronavirem Bořek Dočkal s Adamem Hložkem, oba se ale účastnili včerejšího tréninku a měli by být k dispozici stejně jako Lukáš Juliš, který kvůli menšímu zranění nedohrál poslední zápas v Příbrami a nemohl být k dispozici pro případnou nominaci do národního týmu. Na premiéru ve sparťanském celku čeká David Pavelka, který se vrátil z Turecka v posledních minutách přestupního termínu.
Hezký večer z přenosu utkání Evropské ligy na pražské Letné, kde se Sparta vrací do hlavní části soutěže po více než třech letech, kdy vždy vypadla s prvním soupeřem v kvalifikaci. Dnes přivítá lídra francouzské ligy z Lille.

Utkání se odehraje bez diváků a za velmi přísných hygienických opatření. Evropská federace povolila zaplněnost až 30% kapacity hlediště, ovšem musí to podléhat příslušným vládním nařízením a vzhledem ke komplikované situaci v Česku bylo úspěchem vůbec utkání na Letné uskutečnit.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.