Evropská liga - 6. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Brighton : Marseille - 14. prosince 2023   21:00

Brighton
Brighton
88' Pedro (Groß)
1:0
(0:0)
Marseille
Marseille
Brighton
Steele – de Paulo, Dunk /C/, van Hecke, Hinshelwood (74. Milner) – Adingra (64. Ferguson), Gilmour (90. Baleba), Groß – Buonanotte (74. Lallana), Pedro (90. Veltman), Mitoma.
Verbruggen, McGill – Dahoud, Hinchy, Chouchane, Kavanagh, Duffus.
Sánchez – Cabañero, Prieto (ESP)
Amex Stadium, Falmer
Marseille
López – Meïté, Mbemba /C/ (78. Sarr), Balerdi, Lodi (55. Murillo) – Clauss, Únáhí, Veretout – Harít (78. Kondogbia), Aubameyang, Vitinha (52. Ndiaye).
Ngapandouetnbu, Blanco – Gigot, Mughe, Nadir, Soglo.

Držení míče: 58 % : 42 %.
Střely na branku: 5:0. Střely mimo: 4:4. Rohy: 0:2. Ofsajdy: 1:5. Fauly: 15:14.
Příznivci Brightonu slaví, domácí dokázali gólem Pedra ze závěru zápasu přece jen porazit Marseille a vyhrát základní skupinu při své premiérové účasti v Evropské lize. Hosté dnes hráli pasivně, ovšem z nebezpečného výpadu mohli otevřít skóre, když Harítovu střelu zastavila tyč. Nakonec se naopak z prakticky jediné vyložené šance prosadil domácí Pedro a ve zbylých pár minutách nedokázal Olympique už nijak odpovědět.
90+5'
90+5'
Za zdržování hry vidí žlutou kartu brankář Jason Steele (Brighton).
90+4'
Ismaïla Sarr (Marseille) dostává žlutou kartu za faul na Dunka.
90'
Střídání v týmu Brighton & Hove Albion:
ze hřiště odchází Billy Gilmour, přichází Carlos Baleba,
ze hřiště odchází João Pedro, přichází Jöel Veltman.
89'
João Pedro (Brighton) dostává žlutou kartu za přehnané gólové oslavy, při nichž i přeskočil plot a podělil se o radost s diváky.
88'
Brighton právě vstřelil branku!
Čtyři hráče měl proti sobě ve vápně JOÃO PEDRO, přesto dokázal po kolmé přihrávce Pascala Große najít mezírku a prudkou ranou zavěsil pod břevno. V ochozech vypuklo obrovské nadšení, za této konstelace vyhrává základní skupinu anglický klub.
86'
Ferguson pálí z velkého vápna těsně nad a marně reklamuje teč. López po míči máchl, ale zřejmě ho nezasáhl.
84'
Kaoru Mitoma (Brighton) vidí žlutou kartu za faul na Mbembu.
79'
Azzáedín Únáhí (Marseille) si žlutou kartu také nenechal ujít.
79'
Adam Lallana (Brighton) dostává žlutou kartu za potyčku s Únáhím.
78'
Střídání v týmu Olympique Marseille:
ze hřiště odchází Amín Harít, přichází Geoffrey Kondogbia,
ze hřiště odchází Chancel Mbemba, přichází Ismaïla Sarr.
76'
Z trestného kopu domácí Lewis Dunk sestřelil jednoho z protihráčů ve zdi.
74'
ze hřiště odchází Jack Hinshelwood, přichází James Milner,
ze hřiště odchází Facundo Buonanotte, přichází Adam Lallana.
71'
Po Claussově trestném kopu, který vyboxoval Steele před sebe, zakončoval v těžkém postavení nepřesně Murillo.
69'
Harít našel uprostřed šestnáctky Clausse, který utaženou ranou bez přípravy těsně přestřelil.
64'
ze hřiště odchází Simon Adingra, přichází Evan Ferguson.
60'
Následný roh rozehrál Clauss a nic z něj nebylo kvůli útočnému faulu Meïtého.
59'
Největší šanci zápasu měl Olympique! Amín Harít unikl po levém křídle a šlehou přes Dunkovu nohu trefuje vzdálenější tyč, od níž se míč ještě odráží do zad domácího brankáře Steelea, kterému pomáhají spoluhráči a odkopávají míč do bezpečí.
58'
Další možnost připravil Adingrovi pro změnu vlastní spoluhráč Mitoma, zakončení však opět mířilo příliš vysoko.
57'
Adingrův drzý průnik obrana Marseille odvrátila jen nedůrazně a domácí hráč se dostal v pádu i k dorážce, kterou však nasměroval obloukem pouze na horní síť.
56'
Vlastnímu spoluhráči Balerdimu ublížil při výběhu do skrumáže hostující brankář López. Oba budou ale po krátkém ošetření v pořádku.
55'
ze hřiště odchází Renan Lodi, přichází Michael Amir Murillo.
52'
ze hřiště odchází Vítor Oliveira, přichází Iliman Ndiaye.
51'
Aubameyang udělil tvrdé střele z 20 metrů opačnou faleš, míč se stáčel od brány Brightonu.
48'
López si na čáře poradil s nepříjemně skákavou tvrdou ranou Billyho Gilmoura, kterému zprava nabil Adingra.
46'
Na jihu Anglie se Marseille většinu času pouze brání, remíza mu k prvnímu místu ve skupině stačí a do žádné vyložené šance se zatím Brighton nepropracoval.
45+1'
42'
Po pěkné souhře Brightonu si zasekl míč uvnitř velkého vápna João Pedro a střílel po zemi, Pau López skočil po levé ruce a s jistotou jeho pokus kryje.
39'
Harítův centr z pravé strany se stáčí mimo dosah nabíhajících spoluhráčů do zámezí.
34'
Vítor Oliveira si nepohlídal při náběhu na dlouhý výkop marseilleského brankáře ofsajd.
33'
Adingra naskakoval na centrovaný míč a v rozporu s pravidly zboural bránícího Lodiho.
32'
Diváky zato potěšil Kaoru Mitoma vtipnou patičkou, kterou nasadil jednomu z protihráčů uprostřed hřiště jesličky.
31'
Zápas se láme do druhé půlhodiny. Fotbalisté Brightonu mají častěji míč na kopačkách, žádnou šanci jsme ale za více než půl hodiny hry ještě neviděli.
29'
Z pravého křídla vyrážel předčasně Pedro a nepohlídal si při náběhu ofsajd.
25'
Jan Paul van Hecke burcuje fanoušky po svém úspěšném skluzu, kterým zastavil Harítovu střelu z úhlu a poté rychle vstal a šikovně vytloukl bloky na odkop od brány Brightonu.
23'
Povinnost velí „rackům“ útočit a podle toho i vypadá obrázek hry. Adingrovu střelu však zblokoval Balerdi a domácí hráč ho poté při probíjení k míči fauluje.
21'
João Pedro zakončoval akrobaticky ze vzduchu, ovšem jen do zad dobře postaveného Chancela Mbemby.
18'
Útok Brightonu táhl Pedro, na velkém vápně mu míč vypíchl Balerdi, ovšem jen před Mitomu, který tvrdou střelou z druhé vlny vyzkoušel Lópeze na čáře.
15'
Claussovu střelu z křídla srazil domácí Groß poměrně nebezpečně blízko břevna na roh.
11'
Po rychlé akci Brightonu a Adingrově zpětné přihrávce z pravého křídla přestřeluje marseilleskou bránu bez přípravy nabíhající Pedro.
7'
Adingrovu střelu z úhlu nízko nad trávníkem může Pau López považovat za zahřívací.
6'
Úvod duelu o první místo ve skupině je hodně vyhecovaný, neustálé fauly kouskují hru na obě strany.
1'

Brighton & Hove Albion: Steele – Igor, Dunk (C), van Hecke, Hinshelwood – Adingra, Gilmour, Groß – Buonanotte, Pedro, Mitoma.
Náhradníci: Verbruggen, McGill – Milner, Dahoud, Baleba, Ferguson, Lallana, Veltman, Hinchy, Chouchane, Kavanagh, Duffus.
Trenér: De Zerbi

Olympique Marseille: López – Meïté, Mbemba (C), Balerdi, Lodi – Clauss, Únáhí, Veretout – Harít, Aubameyang, Vitinha.
Náhradníci: Ngapandouetnbu, Blanco – Gigot, Kondogbia, Sarr, Mughe, Ndiaye, Nadir, Soglo, Murillo.
Trenér: Gattuso

Rozhodčí: Sánchez – Cabañero, Prieto (ESP).
V úvodním zápase v Marseille udeřili domácí dvakrát během minuty, ale Brighton ve druhém poločase snížil a v závěru z penalty vyrovnal na 2:2 (19. Mbemba, 20. Veretout – 54. Groß, 88. z PK Pedro).
Olympique Marseille
Hosté jsou ve francouzské lize až šestí, v neděli si ovšem pomohli vítězstvím 4:2 v Lorientu, kde nasázeli všechny góly ještě do poločasu.
Rovněž Olympique si připsal tři vítězství ve skupině Evropské ligy za sebou, vyhraná přestřelka 4:3 s Ajaxem Amsterdam mu zajistila jarní fázi. K prvnímu místu a přímému postupu do osmifinále stačí celku z jihu Francie zisk bodu na hřišti Brightonu.
Ofenzívu Marseille táhne dvanáctigólový matador Aubameyang, pětkrát se trefil obránce Mbemba.
Brighton & Hove Albion
Rackové se v Premier League drží jen bod od pohárových příček, na které dosáhli letos poprvé v historii. V Evropské lize měli po dvou kolech pouhý bod, ale tři vítězství v řadě bez inkasované branky (dvě s Ajaxem a s AEK Atény) je posunula do boje o první místo. V anglické lize přitom Brighton ještě neudržel čisté konto ani jedinkrát, což ovšem nepovolil za 16 kol ani žádnému soupeři, což je naprosto unikátní bilance. V sobotu doma jen remizoval s nováčkem z Burnley 1:1.
Nejlepším střelcem jihoanglického klubu je Brazilec João Pedro s 10 góly, šestkrát se trefil mladičký Ir Evan Ferguson.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.