Sparta - Thun | ONLINE | 20.8.2015 19:00 | Evropská liga (předkola) 2015-2016 | ŽIVĚ | iSport.cz
Přenos se aktualizuje automaticky

Příjemný zbytek čtvrtečního večera přeje z pražské Letné Tomáš Kohlmann a u dalších přenosů se těším na přečtenou.
STATISTIKY UTKÁNÍ

Střely celkem: 17 – 8
Střely na bránu: 8 – 3
Rohové kopy: 9 – 1
Ofsajdy: 0 – 2
Fauly: 12 – 8
Žluté karty: 0 – 0
Sparťané měli daleko k dobrému výkonu, přesto nakonec poráží Thun 3:1 a byť to bylo velmi namáhavé, dokázali si do odvety díky závěrečné trefě Dočkala dobrou výchozí pozici.

Vítězství se ale rodilo velmi složitě, to když už v úvodu sparťanská obrana nechala zcela osamocenou dvojici Buess – Sutter a druhý jmenovaný s pomocí teče otevřel skóre zápasu. Domácí poté udeřili v závěrech obou poločasu, přičemž v tom prvním případě hned dvakrát díky Costovi s Dočkalem a právě Bořek Dočkal se v samém závěru zápasu postaral o nesmírně důležitou třetí branku.
90+4
Konec zápasu.
90+4
Sparta právě vstřelila branku!
Přeci jen Letná ještě jednou bouří radosti! BOŘEK DOČKAL z osmnácti metrů zakroutil přímý volný kop k tyči hostující branky a brankář Faivre neměl šanci zasáhnout!
90+3
Fulvio Sulmoni zaváhal při rozehrávce, poté smetl k zemi Paixaa těsně před pokutovým územím a kromě žluté karty pro hostující stopera dostává Sparta příležitost velmi nadějné standardní situace.
90+1
I v nastaveném času utkání doprovází celá řada nepřesností, k ohrožení jedné z branek je velmi daleko.
90
Nizozemský arbitr Makkelie oddaluje konec dnešního souboje o čtyři nastavené minuty.
88
Opět v akci Konaté, tentokrát na pravém křídle prováhal ideální možnost k centru a míč se za brankovou čáru nakonec odrazil právě od něj.
87
Costův nákop Lafata prodloužil za záda hostujících obránců na Konatého, tomu ale v zajímavé pozici nevyšlo zpracování míče a balón mu utekl k Faivremu.
85
Holek podklouzl při zpracování míče a v roli posledního balón ztratil, hosté ale z této situace nedokázali vytěžit nebezpečnou útočnou akci.
83
Po Konaté přistrčení se z otočky opřel do míče Dočkal, levačkou ale pálil jen do pozorného Faivreho.
82
Poslední změna v sestavě Thunu, Simone Rappa nahrazuje Ridge Munsy, šestadvacetiletý Švýcar konžského původu.
81
Po velmi nepřesné dalekonosné ráně hostujícího kapitána Hedigera už se do svých spoluhráčů pořádně hlasitě opřel i brankář Bičík.
81
Po dalších nepřesnostech v domácí hře už se z hlediště ozývá i drobný pískot.
79
Lafata byl ostře atakován v blízkosti střídaček a jen těžce se zvedal z trávníku, sparťanský kapitán by ale měl být v pořádku.
78
Po následné rychlé rozehrávce pálil Krejčí, který se snažil zaskočit defenzivu soupeře, ovšem nepřesně.
77
Konaté v těžké pozici na pravém křídle vybojoval rohový kop a vysloužil si potlesk publika.
76
Po Zárateho pasu Costa sice vytlačil Rappa z ideální střelecké pozice, přesto hostující forvard prudce pálil, leč pouze přímo do Bičíka.
75
Dočkal následně nasměroval centimetrově přesný centr na hlavu Maria Holka, sparťanský stoper ale v zajímavé příležitosti minul hostující branku!
74
Krejčí byl při svém průniku z levého křídla do pokutového území faulován a Sparta dostává příležitost standardní situace v podobě tzv. zkráceného rohu.
72
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Kehinde Fatai, přichází Marco Paixão.
Střídání v týmu FC Thun: ze hřiště odchází Nelson Ferreira, přichází Marco Rojas.
72
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Kehinde Fatai, přichází Marco Paixão.
Střídání v týmu FC Thun: ze hřiště odchází Nelson Ferreira, přichází Marco Rojas.
72
Po Zárateho centru Holek pouze stál u naskakujícího Rappa, jenž v obrovské šanci těsně míjí branku zkoprnělého Bičíka!
71
Hosté se usadili v blízkosti pokutového území, čemuž pomohla Costova ztráta míče na hranici vlastní "šestnáctky", snahu thunských fotbalistů ale zakončil Rapp centrem načechraným přímo k Bičíkovi.
70
Utkání jakoby v posledních minutách zcela ztratilo tempo a na hřišti vídáme čím dál více nepřesností na obou stranách.
69
Po sparťanském rohu už potřetí dnes hlavičkoval Lafata, tentokrát jeho pokusu chyběla razance a míč doskákal ke gólmanovi Faivremu.
69
Souhra Frontina s Rappem končí postavením mimo hru hostujícího fotbalisty. Po stažení Buesse se nakonec Rapp z křídla vysunul na hrot a Zarate operuje na kraji pětičlenné záložní formace.
68
Po souboji Ferreiry s Marečkem se míč do zámezí odrazil od českého fotbalisty, vhazují Švýcaři.
66
Další zákrok na Krejčího, tentokrát u postranní čáry, už je nizozemským arbitrem pískán jako nedovolený a sparťanský záložník se jen těžce zvedá z trávníku.
66
Dnešní souboj Sparty s Thunem sleduje na Letné 12 448 fanoušků.
65
Zárateho nákop před branku zachytil pozorný Bičík a sparťanský brankář hned výhozem rozehrává na své spoluhráče.
64
Další fotbalovou parádu vystřihli v pokutovém území Hybš s Krejčím, první jmenovaný svému spoluhráči narazil míč efektní patičkou, Krejčí byl poté sražen k zemi, penalta se ale nepíská!
62
Po nádherné kombinaci Dočkala s Lafatou uvnitř pokutového území hostů se řítil do střelecké pozice Konaté, ovšem v poslední možné chvíli mu stačil ukopnout míč Sulmoni, jinak by domácí fotbalista zakončoval do poloprázdné svatyně!
61
Po rychlé souhře si našel volné místo na levém křídle Ferreira, jeho centr ale Holek odhlavičkoval až za postranní čáru.
60
V samém závěru úvodní hodiny hry jsou hosté rozmístěni na sparťanské polovině a hledají cestu před Bičíka.
59
Frýdek uspěl v důrazném souboji ve středovém kruhu, následně se Konaté protáhl po pravém křídle kolem Wittwera a připravil gólovou šanci pro Fataie, jenž z šesti metrů přestřeluje hostující branku!
58
Poprvé v akci Konaté, křídelník z Pobřeží Slonoviny ale nacentroval přímo do brankáře Faivreho, jenž neměl sebemenší komplikace se zachycením míče.
56
Střídají také hosté, místo Romana Buesse bude na hrotu působit Gonzalo Zárate.
54
Sparťané podruhé střídají, Hušbauera nahradí Tiemoko Konaté. Ten bude operovat na pravé straně záložní formace a Hušbauera ve středu pole zastoupí Dočkal.
53
Hosté podnikli zprvu velmi nebezpečný výpad ke sparťanské brance, jejich snaha ale ztroskotala na špatném zpracování míče Frontina po Biglerově přihrávce.
51
Oním ležícím fotbalistou byl Gianluca Frontino, ten ale nakonec nepotřeboval ani lékařské ošetření a ještě si celou situaci s Frýdkem důrazně vyříkává.
50
Po hlavičkovém souboji s Frýdkem padl k zemi jeden z fotbalistů švýcarského celku a na pokyn sudího Makkelieho Holek odkopává míč do zámezí.
49
Po pravém křídle se s míčem na kopačce rozběhl Dočkal, na jeho centr ale nedosáhl osamocený Fatai a balón doletěl k brankáři Faivremu.
48
Přetažený centr Frontina prodloužil za pokutové území Mareček, Portugalec Ferreira poté ránou bez přípravy vysoko přestřelil.
47
Tentokrát ale Krejčího centr pozorný Faivre stáhl ze vzduchu do svých rukavic a po rychlém brejku na levé straně hřiště budou rohový kop zahrávat také hosté.
47
Důrazný Fatai po osmašedesáti sekundách hry vybojoval další rohový kop a z nich dnes Sparta pořádně hrozí.
46
Do druhého dějství vstoupily oba celky beze změn v sestavách, oproti těm zahajovacím tedy sparťané s Frýdkem místo zraněného
Váchy.
46
Začal druhý poločas.
Je za námi první poločas bitvy mezi Spartou a Thunem a byť nakonec odchází do šaten spokojeněji domácí, tak nutno podotknout, že k tomu vedla strastiplná cesta.

To především proto, že po obrovském zaváhání sparťanské defenzivy skóroval již v páté minutě Nicola Sutter a jak známo v pohárové matematice, tak góly na hřišti soupeře mají významnou hodnotu. Po dlouho marné snaze domácích ale přišel rychlý obrat v samém závěru prvního poločasu, kdy se střelecky prosadili Costa s Dočkalem a zajistili Spartě o poznání lepší výchozí pozici do dalšího průběhu zápasu i celého dvojzápasu.
45+2
První poločas skončil.
45+1
Sparta právě vstřelila branku!
Otřepané fotbalové pravidlo "nedáš – dostaneš" se uplatňuje v praxi na Letné! BOŘEK DOČKAL si našel střeleckou pozici na hranici pokutového území a nádhernou ranou do horního rohu hostující branky pokořil Faivreho!
45
Na Letné mohlo být opět zle! Wittwer přesným centrem našel naprosto osamoceného Nicolu Suttera, jenž ve velké šanci hlavou těsně minul branku!
43
Sparta právě vstřelila branku!
Vyrovnáno! Podobná souhra jako při předchozím rohovém kopu už končí úspěchem!

Na Dočkalův centr si naběhl Fatai, prodloužil míč ke vzdálenější tyči, kde NHAMOINESU COSTA už tentokrát dokázal dopravit míč do odkryté hostující branky!
43
Fatai svým důrazem na kraji pokutového území vybojoval další roh a dění se stěhuje před Faivreho.
41
Dočkal připravil další příležitost pro Lafatu, ten ale tváří v tvář Faivreho nepřekonal!
40
Po následném rohovém kopu Dočkala na přední tyč Fatai prodloužil míč na Costu, jenž ale v obrovské příležitosti nedokázal přes bránícího protihráče zakončit.
40
Fatai se po pravém křídle důrazně probil kolem Wittwera, jeho následný centr odhlavičkoval za hostující branku Reinmann.
37
Fatai dokázal udržet míč i v obklíčení tři protihráčů, atakovaný Hušbauer si ale neporozuměl s Dočkalem a míč se dokutálel za brankovou čáru u rohového praporku.
36
Hušbauer se ocitl v dobré střelecké pozici před pokutovým územím Thunu, z dvaceti metrů ale pálil jen do Faivreho.
35
Po hostujícím kontru na druhé straně velmi nepříjemně pálil Sutter, před dotírajícím Buessem ale Bičík dokázal míč udržet pevně ve své moci.
34
V závěru čtyřiatřicáté minuty se Fatai opřel do odraženého balónu levačkou, jeho pokusu ale chyběla potřebná razance, aby si proklestila cestu přes blokujícího Sulmoniho.
33
Po rychlém sparťanském kontru centroval Wittwerův protějšek na postu levého obránce, Matěj Hybš, ovšem mířil pouze do brankáře Faivreho.
33
Na levém křídle se ocitl zcela osamocený Wittwer, dostal přesnou přihrávku, následným centrem ale našel pouze připraveného Costu.
31
Na rohový kop Dočkala si naskočil osamocený Costa, sudí Makkelie ale píská nedovolené počínání Fataie a rozehrávat se bude proti Spartě, což se nelíbí domácím příznivcům.
29
Sparťanský trenér Ščasný tak musí nuceně poprvé sáhnout do své sestavy, zraněného Váchu nahrazuje Martin Frýdek.
28
Ne, Vácha určitě pokračovat nebude, za doprovodu lékařů už obchází stadión, aby se dostal na opačnou stranu k vchodu do útrob arény.
27
Hosté sportovně vrací míč domácím, což obecenstvo ocenilo potleskem, Sparta ale bude v následujících desítkách sekund pokračovat v deseti.
27
Nizozemský arbitr Makkelie hvizdem povolal do akce i nosítka a byť sparťanský fotbalista nakonec odchází za postranní čáru po svých, tak výrazně kulhá.
26
Lukáš Vácha zůstal ležet u postranní čáry a Mario Holek tak na pokyn svých spoluhráčů zakopl míč do zámezí, aby mohl být jeho spoluhráč ošetřen.
25
Dočkala tentokrát u rohového praporku nahradil Krejčí a také on našel hlavu Lafaty, pokusu sparťanského kapitána nechyběla razance, mířila ale příliš vysoko.
24
Krejčí se rozběhl po levém křídle, jeho následný centr zablokoval Reinmann a Sparta bude zahrávat svůj třetí rohový kop.
23
Hostující stoper Reinmann zaváhal při rozehrávce, kterou vystihl Vácha, následná sražená střela Fataie doplachtila k brankáři Faivremu.
22
Dlouhý nákop Wittwera po levém křídle Rapp hlavou pouze prodloužil k rohovému praporku za brankovou čáru a rozehrávat bude moci David Bičík.
20
Přetažený centr Fataie vracel před branku Krejčí, ovšem rukami hrající brankář Faivre měl výraznou výškovou převahu nad Lafatou a bezpečně stáhl míč do své moci.
19
Po Dočkalově centru nebezpečně hlavičkoval naskakující Lafata, ovšem jen těsně minul hostující branku a Letnou to pouze zklamaně zahučelo.
19
Fatai si u rohu pokutového území posunul míč ke střele, jeho nepříliš povedený pokus je sražen vedle hostující branky.
18
Vácha si před pokutovým územím vyměnil míč s Lafatou a pálil z osmnácti metrů, v zajímavé pozici ovšem výrazně přestřelil hostující branku.
17
V momentě, kdy sparťané byli nastěhováni na útočné polovině, Costa ve středu hřiště trefil svoji rozehrávkou napadajícího Ferreiru, k domácímu štěstí ale soupeř nedostal šanci k brejku.
16
Mareček si v souboji s Rappem dobře odvedl obranné povinnosti, uspěl v souboji jeden na jednoho a ještě odrazem míče od soupeře vybojoval odkop od domácí branky.
15
Na Hušbauerův pas si za hostující obranu nabíhal Fatai, brankář Favre ale měl výrazně blíže k míči a byl u něj včas.
14
Dočkal přiběhl k míči a z obrovské dálky okamžitě pálil, jeho prudkou přízemní ránu ale brankář Faivre dokázal vyrazit!
13
Hušbauer byl při průniku středem hřiště faulován, Spartě se nabízí možnost standardní situace v hloubi útočné poloviny.
12
Na přetažený rohový kop Dočkala si naskočil Lafata, toho ale nepustil k hlavičce důsledně bránící Thomas Reinmann.
11
Další Fataiův centr našel hlavu Ladislava Krejčího, jehož pokus srazil vedle hostující branky bránící Bigler.
10
Poprvé zahrozili také sparťané, Fataiův centr z pravého křídla ale mířil přímo do brankáře Faivreho.
10
Holek si troufl na kličku v roli posledního proti Buessovi, své počínání ale zvládl bez chyby a uklidnil tak bušící srdce domácích fandů.
9
Po celé řadě soubojů ve středu pole během několika sekund je odpískán nedovolený zákrok Fataiovi, rozehrávat budou hosté.
7
Zaplněný "kotel" sparťanských příznivců žene domácí fotbalisty do ofenzivy, ti jsou ale zatím na hony vzdáleni pokutovému území Thunu.
5
Thun právě vstřelil branku! Hosté se brzy ujímají nečekaného vedení! Roman Buess získal dostatek prostoru na levém křídle, našel v pokutovém území naprosto osamoceného NICOLU SUTTERA, jenž z voleje přeloboval brankáře Bičíka a otevírá skóre zápasu!
4
Další útočná snaha švýcarského týmu po ose Wittwer – Ferreira končí postavením druhého jmenovaného. Ten v Thunu působil už před deseti lety, kdy se oba týmy utkaly v Lize mistrů, ve sparťanském kádru nikdo takový, kdo by pamatoval vzájemné zápasy, není.
2
Po individuální akci Frontina se za sparťanskou obranu probil Sutter, brankář Bičík mu ale včas skočil pod nohy a míč ukryl do svých rukavic.
1
Rozehráno! Na základě rozhodnutí delegáta UEFA dnes sparťané, ač domácí, museli obléknout žluté dresy místo tradičních rudých, hosté ze Švýcarska hrají celí v černém.
1
Utkání právě začalo.
Po experimentu z úvodu sezóny se třemi obránci se sparťanský trenér Ščasný dnes odhodlal k rozestavení se čtyřmi obránci, kdy na krajích budou Mareček s Hybšem, uprostřed pak Holek a Costa. Na hrotu po boku Lafaty dostává příležitost Kehinde Fatai.
Za tónů sparťanské klubové hymny přivedli nizozemští sudí v čele s dvaatřicetiletým Danny Makkeliem fotbalisty před velmi dobře zaplněné ochozy letenské arény.
Úvodní sestavy:

AC Sparta Praha: Bičík – Mareček, Mario Holek, Nhamoinesu, Hybš – Vácha, Hušbauer, Dočkal, Krejčí – Lafata (C), Fatai.
Náhradníci: Štěch – Frýdek, Brabec, Steinhöfer, Konaté, M. Paixão, Litsingi.

FC Thun: Faivre – Bigler Bigler, Reinmann, Sulmoni, Wittwer – Sutter, Rapp, Frontino, Hediger (C) – Ferreira, Buess.
Náhradníci: Ruberto – Bürki, Schindelholz, Rojas, Zárate, Munsy, Zino.

Rozhodčí: Makkelie – Diks, Steegstra (vš. Nizozemsko).
Úvodní sestavy:

AC Sparta Praha: Bičík – Holek, Costa, Hybš – Vácha, Mareček – Dočkal, Hušbauer, Krejčí – Fatai, Lafata
Náhradníci: Štěch – Brabec, Steinhöfer, Frýdek, Konaté, Litsingi, Paixao

FC Thun: Faivre – Bigler, Reinmann, Sulmoni, Wittwer – Sutter – Rapp, Frontino, Hediger, Nelson Ferreira – Büss
Náhradníci: Ruberto – Bürki, Schindelholz, Rojas, Zino, Zárate, Munsy

Rozhodčí: Makkelie – Diks, Steegstra (vš. Nizozemsko).
Krásný fotbalový večer z pražské Letné přeje všem fanynkám a fanouškům dobrého fotbalu Tomáš Kohlmann. Čeká nás důležitá bitva o postup do základní skupiny Evropské ligy, v jejímž prvním dějství Sparta přivítá švýcarský Thun.

A sparťané mají svému soupeři co vracet, neboť před deseti lety se oba týmy utkaly v Lize mistrů a Thun díky výhře 1:0 v "domácím" prostředí v Bernu a remíze 0:0 na pražské Letné nakonec obsadil ve skupině třetí místo a tím se přes Spartu probojoval do jarní fáze tehdejšího Poháru UEFA.

AC SPARTA PRAHA

Sparťané do utkání vstupují v roli výraznějších favoritů. O síle Letenských už se přesvědčil moskevský velkoklub CSKA, jenž přes Spartu v třetím předkole Ligy mistrů přešel s obrovskými komplikacemi, když po domácí remíze 2:2 prohrávalo CSKA na Letné brzy 0:2, avšak ruskému celku se podařilo vývoj zápasu otočit a poslali tak Spartu do Evropské ligy.

Do té české Sparta nevstoupila úplně nejlépe, po remíze v Jihlavě doma dokonce prohrávala s Baníkem Ostrava 0:1, avšak v ten moment jakoby se vše otočilo, Sparta vstřelila tři branky, to samé se ji podařilo o týden později proti Zlínu a v Mladé Boleslavi skórovala dokonce čtyřikrát a naopak její největší ligový soupeř z Plzně od sparťanského obratu proti Baníku ještě nezvítězil a po čtyřech kolech už na nejúspěšnější klub české historie ztrácí pět bodů.

Sparťanský kapitán David Lafata kvůli zranění kolene vynechal celou přípravu, přesto pálí jako za mlada, ba dokonce prožívá nejúspěšnější vstup do sezóny ve své kariéře, neboť ještě nikdy ve svých prvních třech ligových startech neskóroval čtyřikrát, jako se mu to podařilo v právě začínající sezóně. Lafata v základní sestavě samozřejmě chybět nebude, naopak trenér Ščasný určitě bude postrádat Marka Matějovského, jenž po vyloučení v odvetném souboji proti CSKA vyfasoval dvouzápasový trest a vynechá tak i odvetu ve Švýcarsku.

FC THUN

Fotbalisté z třiačtyřicetitisícového města v bernském kantonu obsadili v loňském ročníku švýcarské nejvyšší soutěže čtvrté místo, avšak letos prožívají katastrofální vstup do nové sezóny, neboť z úvodních pěti ligových kol čtyřikrát prohráli a s třemi body uzavírají desetičlennou tabulku. A také nutno podotknout, že v domácím zápase s Grasshoppers Curych inkasovali hned pět branek v úvodním poločase!

To ale rozhodně neznamená, že do Prahy přijede fotbalový trpaslík a sparťané určitě nemohou nic podcenit. Velký pozor si budou muset dát zejména na křídelní fotbalisty Simone Rappa a Portugalce Nelsona Ferreiru, jenž mohou zřejmě napáchat největší škody v zatím nepříliš kompaktně hrající sparťanské defenzivě.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.
Články odjinud