Evropská liga (předkola) -  ONLINE PŘENOS -  Žalgiris Vilnius : Paide - 27. srpna 2020   19:00

Žalgiris Vilnius
9' Kaluderovič  • 32' Antal
2:0
(2:0)
Paide
Paide
Berkovec – Mikoliunas (C), Tatomirović, Ljubisavljević, Slijngard – Vorobjovas, Šimkus – Kamenar (68. Kuklys) – Antal (81. Ennin), Kaludjerović, Videmont (90+1. Kyeremeh)
Gertmonas – Bolha, Ennin, Karamarko, Kuklys, Kyeremeh, Uzela
Viljanen – Alakare, Jantunen. (všichni FIN)
LFF stadionas, Vilnius (LTU)
Paide
Toom – Mool, Pelt, Kase, Saliste – Mošnikov, Sinilaid (46. Caprioli), Frolov (C, 76. Owusu-Sekyere) – Tur, Anier, Luts (63. Edrisa)
Sapp – Edrisa, Gurrutxaga, Owusu-Sekyere, Yusif, Sanneh, Caprioli

Zasloužený postup domácích, kteří se tak mohou těšit na další předkolo. Vám přeji příjemný zbytek čtvrtečního večera! Mějte se fajn.
Utkání končí, Žalgiris postupuje! Z vítězství se raduje také český brankář Martin Berkovec, jenž vynuloval estonské Paide. To se sympaticky zlepšilo a ve druhé půli mělo své šance, ale nebýt skvělého brankáře Maita Tooma, bylo by bez šance už brzy v průběhu utkání.
90+3'
90+3'
Útočný faul Paide, kterým utkání zřejmě skončí.
90+2'
Ještě jeden Toomův zákrok, tentokrát proti schované střele z hranice vápna. Estonský brankář je dnes jednoznačně mužem zápasu.
90+2'
Rozhodčí nastavuje tři minuty. Litevci mohou pomalu slavit.
90+1'
Taktické střídání. Odchází Hugo Videmont, nahrazuje ho Francis Kyeremeh.
90'
Pro dlouhý míč si došel Martin Berkovec a už ho v klidu pošle do hřiště.
89'
Fanoušci, kteří mají vsazené tři góly si musí trhat vlasy! Na druhé straně totiž pálil zleva jeden z domácích borců a trefil jen levou část brankové konstrukce!
88'
To jsem zakřikl, protože z rohu velkého vápna se opřel do míče Henri Anier a donutil Martina Berkovce zasáhnout!
86'
Čas už se Paide velmi krátí. Zdá se, že Žalgiris náskok uhájí a postoupí. Aktuálně se hraje na obě strany, ale bez vážnější šance.
84'
Tentokrát se musel Martin Berkovec činit! Z druhé vlny vletěl do vápna Deabeas Owusu-Sekyere, jenž tentokrát pálil hodně tvrdě a přesně.
83'
Deabeas Owusu-Sekyere si hezky navedl míč ve středu hřiště, jenže jeho následná střela byla katastrofální. Až mám strach, jestli někomu nevysklila okno.
82'
Krátce nato Paide zahrávalo rohový kop, který však úspěchem neskončil. K ničemu nevedl ani brejk Žalgirisu.
81'
Žalgiris posílá na hřiště čerstvé síly. Liviu Antal končí, nahrazuje ho Ennin Richie.
79'
Fantastický Mait Toom drží Paide! Nejprve se řítil sám na branku Liviu Antal, jehož střelu estonský brankář vyrazil a okamžitě zlikvidoval i dělovku z penalltového puntíku v podání Andrije Kaluderoviče, jenž se přiřítil z druhé vlny!
79'
Žalgiris opět drží míč na svých kopačkách.
78'
Z přímého kopu se Paide dostalo ke střele, kterou zablokoval bránící hráč. Vzápětí se hosté zahnali do zámezí.
77'
Mantas Kuklys (ŽAV) se na hřišti příliš neohřál, ale už má žlutou kartu po nebezpečném obranném faulu.
76'
V závěrečném tažení pomůže Paide také Deabeas Owusu-Sekyere, který nahrazuje Andrého Frolova.
75'
Estonci nadále drží míč převážně na své polovině, Žalgiris vyčkává.
73'
Vzdušný souboj na polovině Paide rozsoudil rozhodčí jasně – útočný faul Žalgirisu. Po krátkém ošetření budeme pokračovat.
72'
Útočný faul Paide závěrečný tlak přibrzdil. Míč mají domácí.
71'
Střídající Souza Caprioli (PAI) to přehnal se svou aktivitou a po faulu dostává žlutou kartu.
70'
Paide drží míč ve své moci, snaží se ještě vykřesat naději, zatímco Žalgiris už spíše vyčkává a čeká na případná okénka v soupeřově defenzivě.
68'
Vzápětí domácí střídají. Ze hřiště odchází Karlo Kamenar, kterého nahrazuje Mantas Kuklys.
68'
Třetí gól padl, jenže neplatil. Andrea Kaludjerović protečoval padající míč na malém vápně za Toomova záda, ale při svém zakončení stál v ofsajdu.
67'
Útočný faul Žalgirisu finský sudí nepřehlédl, ale míč v moci Paide dlouho nevydržel.
67'
Vilnius nadále trpělivě kombinuje převážně na své polovině, kde mu Paide zrovna dvakrát život neulehčuje.
65'
Žalgiris se vrátil k aktivitě z první půle, více drží míč a dere se za třetím gólem. Zatím neúspěšně.
64'
Krátce po střídání vidíme první žlutou kartu! Sergei Mošnikov (PAI) nevybíravě fauloval na polovině hřiště, ale kartu dostal spíše za řeči.
63'
Estonci střídají také podruhé. Ze hry odchází Siim Luts, jenž má zkušenosti z české ligy. Ty mu však dneska ke skórování nepomohly, v dalších minutách se o gól pokusí Lubega Edrisa.
62'
Estonský brankář drží své mužstvo ve hře! Centr na zadní tyč hlavičkoval jeden z hráčů Žalgirisu přímo na branku, kde reflexivně zasáhl Mait Toom! Skvělý zákrok.
61'
Vilnius vzápětí rozehrával přímý kop po faulu hostů, kteří se následně museli bránit centru z levé strany. Pokus byl však zblokován za brankovou čáru – šestý roh Žalgirisu.
60'
Žalgiris zavřel soupeře pod zámkem, už se schylovalo k zakončení, ale domácí svou snahu překombinovali. Ke střele tak nedošlo.
58'
Ruchové mikrofony zachytily zajímavý moment. Když obránce Žalgirisu napadal soupeř při zpracování míče, od branky se ozvalo jen "záda". Mezinárodní defenzivu si tak Martin Berkovec diriguje česky.
57'
Nebezpečný a pěkný centr z pravé strany odvrátil bránící hráč Paide na poslední chvíli, protože už se na letící míč připravoval útočník soupeře.
56'
Dalekonosná střela Paide neměla šanci na úspěch. Bude se odkopávat od branky Martina Berkovce.
55'
Estonci jsou jednoznačně aktivnější, než byli v první půli. Žalgiris se však úspěšně brání a snaží se při náznaku příležitosti zaútočit. Zatím bez úspěchu.
53'
Neskutečná smůla Litevců! Obránce Paide si nejprve srazil přízemní centr na pravou tyč, od které se míč odrazil k útočícímu hráči, jenž tvrdě vypálil, ale jeho pokus Mait Toom skvěle vyrazil!
52'
Estonci nezahrozili, naopak se musí bránit útoku Žalgirisu!
51'
Andre Frolov si u levého praporku došel pro faul a přímý kop.
50'
Žalgiris zahrozil po levé straně. Hugo Videmont se prodíral kolem beka, měl solidní rychlost, ale zadák soupeře ho dokázal rozhodit tak, že nedoběhl předkopnutý míč a ten skončil v zámezí.
50'
Nepřesnost přináší ztrátu míče. Na štěstí pro hosty se vzápětí situace zopakovala i na druhé straně.
49'
Paide už kombinuje na útočné polovině hřiště. Zahrozí?
48'
Estonci zakombinovali po pravé straně bez úspěchu. Na opačné straně hřiště neuspěli pro změnu domácí a hosté opět útočí.
47'
Uvidíme, co Paide provede s osudem zápasu. Z brejků by mohlo být nebezpečné, ale Žalgiris má pohodlný náskok. Když bude hrát zodpovědně, postup si pohlídá.
46'
Paide během poločasu střídá. Do druhé půle už nezasáhne Sander Sinilaid, kterého nahradí Souza Caprioli.
46'
Úvodní dějství končí a domácí jdou do kabin s náskokem dvou branek. Žalgiris byl od začátku aktivnějším týmem, za což byl odměněn vedoucím gólem. V dalších minutách měl optickou převahu, jenže hrál možná moc v klidu, z čehož pramenily ojedinělé a nebezpečné pokusy Paide. Martin Berkovec však situaci ustál a po půlhodině hry přidali domácí druhý gól.
45'
45'
Zahrozilo také Paidu. Na centr z levé strany si na malém vápně vyskočil Henri Anier, bohužel pro hosty byl ale v obležení obránců a hlavičkoval jen nad sebe. Vysoký míč si pohodlně našel Martin Berkovec, který celou akci ukončil.
44'
Žalgiris centroval z pravé strany, načež Hugo Videmont sklepl míč na kopačku Livia Antala, jemuž střela nesedla a pálil hodně mimo.
43'
Outsider utkání se prokombinoval až do vápna, kde dostal míč Henri Anier, jenže stopera Žalgirisu v souboji nepřetlačil a do zakončení se neprodral.
43'
Rozehrávku Paide domácí vytlačili až k jeho brance. Estonci musí zaútočit znovu.
42'
Dlouhý nákop Martina Berkovce našel svého adresáta, jenže domácí pokazili mezihru a vhazují hosté.
40'
Dlouhý nákop Vilniusu úspěch neslavil, po něm však selhalo také Paide. Žádnou valnou úroveň dnešní utkání nemá.
38'
Naivní dlouhý pas ovšem proskákal až na hruď osamoceného Martina Berkovce. Dlouhý nákop však nevyšel ani Žalgirisu, proto míč drží znovu Estonci.
38'
Ofsajdové postavení mu to však nedovolilo, ale i přesto zůstávají hosté na míči, jelikož si ho bleskově vybojovali.
37'
Míč se po delší době vrací na kopačky Paide, které se snaží zahrozit útokem ze své poloviny hřiště.
36'
Hugo Videmont se na levé straně uvolnil kolem obránce, zpoza kterého vypálil, leč střela na přední tyč neměla razanci – lehký Toomův zákrok.
35'
Litevci ze standardní situace nezahrozili, přesto brzy získali míč do své moci a od Martina Berkovce zakládají další útok.
34'
Hezká akce Žalgirisu! Přihrávka z levé strany na hranici vápna byla sklepnuta na nabíhajícího Karla Kamenara, jehož dělovka byla zblokována na rohový hop.
32'
Žalgiris Vilnius právě vstřelil branku!
Pěkná akce domácích je odměněna druhým gólem. LIVIU ANTAL před vápnem ťuknul míč do strany svému parťákovi, jenž mu ho z první vrátil a rumunský fotbalista vzápětí nachytal padajícího Maita Tooma "houslemi".
32'
Domácí už jsou na útočné polovině.
31'
Vracíme se do starých kolejí. Žalgiris drží míč, jenže převážně na své polovině hřiště.
29'
Ale jo, to by šlo. Francouz Hugo Videmont vzal zodpovědnost na sebe, pěknou sólo akcí středem hřiště obešel několik hráčů a pokusil se zahrozit přízemní střelou k tyči. Schovanému pokusu však chyběla potřebná rychlost a razance, proto s ní Mait Toom neměl žádný problém.
28'
Z něho Paide nezahrozilo, Žalgiris útočí.
27'
Estonci si sice s míčem moc nezahrají, ale Martin Berkovec má co dělat. Ke Karlu Moolovi propadl centr z levé strany, jenže hostující hráč nedokázal z penaltového puntíku zakončit přesně. Střela mu nesedla, ale po teči obránce končí alespoň rohovým kopem.
26'
Z levé strany se prodral do zakončení kapitán Andre Frolov, ale sražený míč od obránce zakroutil jen vysoko nad branku – škoda.
25'
Nedaří se po zemi, nedaří se vzduchem a individuální průnik po levé straně končí v zámezí. Odkopávat bude Mait Toom.
24'
Když už se mu to podařilo, jeden z domácích si příliš předkopl míč a ofenzivní akci svého týmu pokazil.
23'
Ale daleko se nedostal. Už přes minutu se mu nepodařilo prokombinovat na útočnou polovinu.
22'
Boj ve středu hřiště nakonec vyzněl lépe pro Vilnius, jenž zakládá další útočnou akci ze své poloviny hřiště.
21'
Žádný rozruch. Než vůbec dopadl míč do vápna. finský sudí foukl do píšťalky, aby odpískal útočný faul.
20'
No, když už Paide zahrozí, stojí to za to! Tentokrát po protiútoku poslal vysoký míč Edgar Tur, jehož střílený centr padal dost jedovatě, proto ho Martin Berkovec odvrátil nad břevno – rohový kop.
19'
Akci na jeden dotek pokazil ofenzivní hráč Žalgirisu, jenž poslal míč po lajně, jenže tam po pravé straně nikdo nenabíhal.
17'
Co si budeme povídat, žádná oslnivá podívaná se na LFF stadionas nekoná. Žalgiris vede, trpělivě útočí a pomalu útočí. Paide je naopak až na jednu výjimku neškodné.
15'
Žalgiris trpělivě drží míč a dění na hřišti ve své moci. Když už se mu akce nepodaří, v klidu se s míčem vrátí.
14'
Na míč si sáhl také Martin Berkovec, když hosté zatlačili rozehrávku soupeře až k vápnu.
13'
Vracíme se na útočnou polovinu Litevců, kteří kombinují s míčem. Centr z levé strany nevyšel, Žalgiris však i nadále drží míč.
12'
A pozor, Paide nebezpečně zahrozilo! Centr z levé strany zakončil nastrčenou nohou Henry Anier, jehož pokus na přední tyč musel pokrýt Martin Berkovec!
11'
Domácí tlačí i nadále, přesto se musí vrátit na vlastní půlku. Rodící se brejk Paide zastavili jen za cenu obranného faulu na polovině hřiště.
9'
Úvodní minuty napověděly, že je otázkou času, než Litevci udeří. Hráč Žalgirisu dobře zabojoval u postranní čáry a předložil kolegovi na cent, který na malém vápně usměrnil nehlídaný ANDRIJA KALUDEROVIČ.
8'
Centr z levé strany proskákal až na zadní tyč, kde ho nedokázal zaskočený Ivan Tatomirovič doklepnout do odkryté branky.
7'
Odražený míč se po krátké kombinaci dostal za hranici vápna, odkud pálil Domantas Šimkus. Domácí záložník pálil nepřesně, ale jeho tým bude po teči kopat další rohový kop.
7'
Bylo tomu tak, jak jsem nastínil. Žalgiris se postupně ujal iniciativy, prodral se k centru z levé strany, po němž následuje rohový kop.
5'
Tlak domácích zastavil útočný faul. Estonci jsou na míči, ale je otázkou, jak dlouho ho udrží. Když už se k němu dostávají, lehce ho ztrácí.
4'
Tentokrát si Žalgiris vybojoval rohový kop, jenž zamířil na malé vápno, ale míč odhlavičkoval bránící hráč.
3'
Přihrávka ze zadních řad středem hřiště obranným valem neprošla. Žalgiris nadále kombinuje. Dá se očekávat, že toto dění uvidíme celé utkání.
2'
Centr do vápna však Estonci odvrátili, přesto o míč přicházejí a Vilnius drží míč ve své moci na útočné polovině.
1'
Utkání v Litvě odstartovalo akcí Žalgirisu, který se dostal až k rohovému praporku, kde byl nedovoleně zastaven útočící hráč – přímý kop.
1'

VMFD Žalgiris Vilnius: Berkovec – Mikoliunas (C), Tatomirović, Ljubisavljević, Slijngard – Vorobjovas, Šimkus – Kamenar – Antal, Kaludjerović, Videmont
Náhradníci: Gertmonas – Bolha, Ennin, Karamarko, Kuklys, Kyeremeh, Uzela

Paide Linnameeskond: Toom – Mool, Pelt, Kase, Saliste – Mosnikov, Sinilaid, Frolov (C) – Tur, Anier, Luts
Náhradníci: Sapp – Edrisa, Gurrutxaga, Owusu-Sekyere, Yusif, Sanneh, Caprioli

Rozhodčí: Viljanen – Alakare, Jantunen (všichni FIN).
Českého fanouška však dnešní utkání zajímá hlavně z jiného důvodu. Brankářskou jedničkou Žalgirisu je Martin Berkovec, který do Litvy přestoupil v červenci 2019.
Ani solidní forma Estonců nemění nic na tom, že jednoznačným favoritem je Žalgiris. Litevský celek z Vilniusu se v lize přibrzdil remízou a porážkou, ale z předchozích devíti soutěžních zápasů neprohrál ani jednou. V tabulce ligy, která se hraje systémem jaro – podzim, drží Žalgiris druhé místo o dva body za Suduvou.

Největším úspěchem Litevců je však účast v předkole Evropské ligy, kde před sedmi lety padli se Salzburgem 0:7 v součtu obou zápasů. Do skupiny se tak nikdy nedostali, ale v sezoně 2018/2019 je ve třetím předkole vyřadila až těžká váha ze Sevilly. Na žádný český klub Žalgiris nenarazil, ale ve Vilniu hrály také kluby jako Feyenoord, Trabzon, Dinamo Záhřeb, či Dynamo Kyjev.
Estonský klub Paide Linnameeskond něco řekne jen opravdovým znalcům. Klub kvůli barvám a logu přezdívaný jako "Estonská Barcelona" byl založen teprve v roce 2004, ale už od roku 2009 hraje nepřetržitě nejvyšší estonskou soutěž.

Letošní účast v Evropské lize je jeho první zkušenost s evropskými poháry. Do nich však jde v parádní formě, protože v estonské Meistriliize rozjetější mužstvo nenajdete! Paide vyhrálo pět ligových zápasů v řadě, ke kterým přidalo dvě pohárové výhry.
Všem fanouškům evropského fotbalu přeji příjemný podvečer! V sérii zápasů 1. předkola Evropské ligy Vám přineseme textový přenos také z utkání Žalgirisu proti Paide, který odstartuje v 19:00.