FORTUNA:LIGA - Základní část - 34. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Brno - 29. května 2021   17:00

Sparta
9' Hložek  • 14' Hložek (Dočkal) • 26' Hložek  • 30' Polidar  • 32' Hložek (Ladislav Krejčí st.) • 42' J. Sedlák(vl.)
6:1
(6:1)
Brno
5' Hladík

Heča – Vindheim, O. Čelůstka, Hancko (70. Vitík), Polidar – Pavelka, Sáček (64. Trávník) – Moberg Karlsson (64. Karabec), Dočkal (C), Ladislav Krejčí st. (82. Minčev) – Hložek (46. Juliš).
Kotek – Vitík, Matěj Hanousek, Minčev, Trávník, Karabec, Juliš.
Machálek – Poživil, Pečenka
Generali Česká pojišťovna Arena, Praha - Bubeneč
999 diváků
Floder – Dreksa (C), Pernica, Hlavica (46. Endl) – Štepanovský, Ad. Čermák (46. Jan Moravec), Pachlopník (70. Fila), J. Sedlák (46. Jambor), Reiter (46. Přichystal) – Hladík, Růsek.
Šustr – Endl, Jambor, Fila, Přichystal, Jan Moravec, Kryštůfek.

Držení míče: 59 % : 41 %.
Střely na branku: 5:1. Střely mimo: 2:4. Rohy: 6:5. Ofsajdy: 4:0. Fauly: 11:13.
Z pražské Letné se loučí Tomáš Kohlmann, děkuji za pozornost po celou sezónu a těším se na tu příští, která začne o víkendu 24. a 25. července.
Spartu díky konečnému druhému místu v létě ještě před startem nového ročníku FORTUNA:LIGY čeká předkolo Ligy mistrů, v jehož prvním dvojzápase narazí na jeden z trojice týmů Galatasaray Istanbul, Midtjylland nebo Rapid Vídeň.

Zbrojovka se šestnáctým místem loučí s nejvyšší soutěží a příští rok bude muset bojovat zpět o návrat mezi českou elitu.
V souboji o nejlepšího střelce ligového ročníku už se v závěrečných minutách na ostatních stadiónech nic nezměnilo, s patnácti brankami si tak vedli nejlépe Jan Kuchta a Adam Hložek, ten navíc velkou část sezóny promarodil a k patnácti zásahům mu stačilo pouhých devatenáct utkání.
Také ve druhém poločase rozhodčí Machálek nevyužil žádné nastavení a po devadesátí minutách ukončil zápas, v němž se vše podstatné odehrálo už v prvním poločase.

A nebylo toho málo, když už v páté minutě šli hosté do vedení díky obrovskému nedorozumění Dávida Hancka s Milanem Hečou, kdy míč do prázdné branky doklepl Jan Hladík.

Pak už začal koncert Adama Hložka. Osmnáctiletý útočník nejdříve proměnil penaltu po faulu na Michala Sáčka, dalšími dvěma trefami ze hry pak završil hattrick. Ještě před uplynutím první půlhodiny přidal čtvrtou sparťanskou branku po chybě brankáře Flodera Matěj Polidar, krátce po něm se pak Adam Hložek trefil počtvrté a poločas toho nejhoršího snu uzavřela pro hosty vlastní branka Jana Sedláka.

Do druhého poločasu už nevyběhl Adam Hložek a zápas se víceméně už jen dohrával.
90'
90'
Adamu Karabcovi nevyšel dravý průnik před branku, míč se odrazil vedle ni a rozhodčí ukazují, že rozehrávat bude Jiří Floder.
89'
Michalu Trávníkovi nevyšla průniková přihrávka na Lukáše Juliše, hosté sparťanského útočníka pokryli.
88'
Z rohu se hosté nijak neprosadili, ba naopak se pak museli rychle vracet dozadu, neboť Sparta sehrála rychlý brejk, kdy už se zdálo, že Martin Minčev poběží sám na Flodera, v poslední chvíli však byl ubráněn.
87'
Jakub Přichystal na pravém křídle vybojoval rohový kop pro Zbrojovku.
86'
Juliš z bezprostřední vzdálenosti nepřekonal Flodera! Ale už byl v ofsajdu
86'
Po Vindheimově centru Julišovu střelu na brankové čáře takřka zázračným zákrokem vytáhl brankář Floder, svůj první zákrok v zápase si přesto nepřipíše, neboť Julišovi byl máván ofsajd.
85'
Na Dočkalův přetažený centr si nabíhal Martin Vitík, míč však před ním stáhl brankář Floder.
84'
Ve druhém poločase jsou statisticky mírně aktivnější Brňané, kteří na střely v tomto hracím období vedou 4:3, na branku však z těch sedmi nemířila žádná.
82'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Ladislav Krejčí st., přichází Martin Minčev.
82'
Do obrovského problému se u vlastního pokutového území dostal Michal Trávník, kdy v roli posledního podklouzl, v poslední chvíli ale stačil odehrát míč před dotírajícími Brňany z nebezpečného prostoru.
81'
Luděk Pernica u postranní čáry podkopl Bořka Dočkala, Sparta rozehrává na vlastní polovině.
80'
Michal Trávník si u pravé postranní čáry našel dostatek prostoru k centru, ten však nasměroval přímo k brankáři Floderovi.
78'
Štepanovského rána z úhlu Heču nepřekvapila
78'
Po pohledné individuální akci Antonína Růska se ke střele dostal Peter Štepanovský, z kroku mířil nad břevno.
76'
Utajená Přichystalova hlavička se málem snesla do sítě!
76'
Martina Vitíka obral o míč Daniel Fila, mladý sparťanský obránce pak soka ve středu hřiště stáhl a dostává žlutou kartu.
75'
V čele tabulky střelců se nic nemění, Adam Hložek už pochopitelně svoji sbírku patnácti branek nerozšíří, Jan Kuchta stále zůstává na stejné hodnotě a jablonecký Martin Doležal zaostává o jednu trefu.
74'
Po rychle rozehraném volném kopu od postranní čáry se k zakončení dostal Adam Karabec, ovšem neprocedil svoji ránu těly u hranice pokutového území.
73'
Antonín Růsek se snažil vysunout do pokutového území Filu, toho však pokryl Martin Vitík a míče se zmocnil Milan Heča.
72'
Martin Vitík se při souhře s brankářem Hečou dostal pod tlak dvou protihráčů, povedlo se mu však přihrát spoluhráčům.
70'
Při Hanckově střídání obecenstvo skandovalo jeho jméno. Slovenskému reprezentantovi končí hostování z Fiorentiny a jeho budoucnost v rudém dresu je nejasná.
70'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Dávid Hancko, přichází Martin Vitík.
70'
Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno: ze hřiště odchází Ondřej Pachlopník, přichází Daniel Fila.
68'
Na nákop Davida Pavelky si do hostujícího pokutového území nabíhal Dávid Hancko, jenž se z pozice stopera objevil na hrotu, měl však míč na dlouhou nohu a jen jej prodloužil k brankáři Floderovi.
67'
Bořek Dočkal se snažil prostrčit míč do pokutového území na Matěje Polidara, hosté však stačili zasáhnout a odehrát balón do bezpečného prostoru.
65'
Při centru Adama Karabce si brněnští zadáci pohlídali Ladislava Krejčího, bude se kopat od hostující branky.
65'
Ondřej Pachlopník se pokusil o rychlý přechod středu hřiště, svoji individuální akci však zakončil nepřesnou přihrávkou.
64'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází David Moberg Karlsson, přichází Adam Karabec.
64'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Michal Sáček, přichází Michal Trávník.
63'
Tempo hry po změně stran výrazně opadlo, Sparta už se nežene dopředu tolik jako v prvním poločase.
61'
Hosté se usadili u pokutového území Sparty, Luděk Pernica se neobvykle objevil na levém křídle, jeho jemný centr doletěl přímo do Hečovy náruče.
60'
Hosté přenesli hru k levé postranní čáře, Štěpanovského přetažený centr si pak pohlídal Matěj Polidar.
59'
Sparťané získali další roh, po rozehrávce nakrátko se do balónu z voleje opřel Michal Sáček, jeho střela však je zablokována.
58'
David Jambor podkopl Davida Moberga Karlssona, Sparta rychle rozehrála volný kop.
56'
Ladislavu Krejčímu nevyšel průnik do pokutového území, po odrazu míče za brankovou čáru rozhodčí Machálek k nevoli domácího publika ukazuje k brněnské brance, odkud se bude rozehrávat.
54'
Štepanovského centr odhlavičkoval Matěj Polidar, Spartě se pak nepovedlo založit rychlý protiútok.
53'
Krejčí se opřel do odraženého míče, ale pálil nad bránu
53'
Po Dočkalově centru hosté první střelu Polidara zablokovali, Ladislav Krejčí pak z dorážky mířil nad břevno!
53'
Sparta bude zahrávat standardní situaci od rohu pokutového území, ujme se toho Bořek Dočkal.
52'
Peter Štepanovský se pokusil o střelu z dálky, mířil však vysoko nad sparťanskou branku.
51'
Z rohu se hosté nijak neprosadili, před sparťanskou brankou kraloval Dávid Hancko.
51'
Antonín Růsek potáhl míč po útočné polovině, hosté pak vybojovali rohový kop.
49'
Po souhře s Bořkem Dočkalem se David Pavelka snažil přihrávkou z první vysunout na křídlo Davida Moberga Karlssona, ten však dostal příliš dlouhý pas od svého spoluhráče.
48'
David Jambor se stává prvním žlutě napomenutým fotbalistou za tvrdý zákrok na Bořka Dočkala.
47'
Přetažený centr Petera Štepanovského Antonín Růsek z voleje nasměroval mimo branku.
47'
Jan Hladík na levém křídle vybojoval rohový kop pro Zbrojovku.
46'
Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno: ze hřiště odchází Jan Hlavica, přichází Lukáš Endl.
Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno: ze hřiště odchází Jan Sedlák, přichází David Jambor.
Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno: ze hřiště odchází Adrián Čermák, přichází Jan Moravec.
Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno: ze hřiště odchází Rudolf Reiter, přichází Jakub Přichystal.
46'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Adam Hložek, přichází Lukáš Juliš.
46'
Adam Hložek už do druhého poločasu nenastoupí, nahradí jej Lukáš Juliš, střídat budou i Brňané, kteří vymění hned čtyři hráče.
Sparta se v poločase rozloučila s Liborem Kozákem, jenž opouští klub po vypršení smlouvy, aktuálně je úspěšný útočník zraněný.
Rozhodčí Machálek k prvnímu poločasu nepotřeboval žádné nastavení a s uplynutím pětačtyřicáté minuty jej ukončil.

Sparta po obrovském kiksu v defenzivě sice brzy prohrávala brankou Jana Hladíka, pak se však rozjel obrovský sparťanský nápor, v němž padala jedna branka za druhou a výsledný účet prvního poločasu je 6:1 pro Spartu, přičemž Adam Hložek sám vstřelil čtyři branky a je s Janem Kuchtou s patnácti brankami aktuálně nejlepším ligovým střelcem.
45'
44'
Rozehrávka nakrátko domácím nevyšla, Pavelka se dostal pod tlak a v souboji o míč mu je pískán faul.
44'
Po faulu na Michala Sáčka bude Sparta zahrávat standardní situaci od postranní čáry.
42'
Karlssonovo sólo si srazil do sítě Sedlák, 6:1!
42'
Sparta právě vstřelila branku!
Brněnská marnost je podtržena! David Moberg Karlsson pronikl po zcela volném prostoru na pravé straně hřiště a jeho nepříliš přesnou přihrávku nakopl do vlastní sítě JAN SEDLÁK!
41'
Jan Hladík pronikl po levé straně hřiště, pak ale na jeho přízemní přihrávku před branku žádný ze spoluhráčů nedosáhl.
39'
Hosté vybojovali rohový kop, který rozehráli nakrátko a sehráli to zajímavě, před brankou se k míči dostal Luděk Pernica, ovšem z otočky jej nasměroval jen k Milanu Hečovi.
37'
Při dalším sparťanském závaru střílel z otočky Ondřej Čelůstka, mířil však nad branku.
36'
Andreas Vindheim vystihl výkop brankáře Flodera, potáhl míč po pravé straně hřiště a znovu hledal před brankou Adama Hložka, ten byl tentokrát pokryt a hosté odehráli míč na rohový kop.
35'
Sparťané už zase dobývají pokutové území soupeře, Vindheimův centr se neujal, odraženého míče se však zase zmocnili domácí.
34'
Tentokrát domácím nevyšla skandinávská souhra na pravém křídle, Vindheim přihrál Mobergu Karlssonovi na paty a bylo po šanci.
32'
ČTVRTÝ Hložkův gól! Útočník se posunul před Kuchtu, 5:1
32'
Brněnská defenziva je absolutně v troskách, na Letné dnes vládne ADAM HLOŽEK! Rychle rozehraný volný kop z vlastní poloviny našel rozběhnutého Ladislava Krejčího, ten si míč perfektně zpracoval, připravil palebnou pozici pro Adama Hložka, jenž přízemní střelou skóruje dnes už počtvrté a dostává se do vedení v tabulce střelců!
30'
Demolice Zbrojovky, Polidar z dorážky zvýšil na 4:1!
30'
Dočkalův rohový kop našel hlavu Adama Hložka, tomu se v záklonu nepovedlo vystřelit, sparťané však nadále atakovali pokutového území Brna, další centr domácího kapitána brankář Floder neudržel, pustil před sebe a MATĚJ POLIDAR ve skluzu nasměroval míč do sítě!
29'
Vindheimův sražený centr Jiří Floder už nestačil zkrotit na hrací ploše, následovat bude rohový kop.
28'
Karlsson unikl hostující obraně, ale Floder ho vychytal!
28'
Brňané se v defenzivě spoléhají na ofsajdové pasti, u třetí branky jim to nevyšlo, tentokrát při dalším úniku Davida Moberga Karlssona viděli rozhodčí další sparťanský ofsajd. Moberg Karlsson zprvu nepřekonal Flodera, Adam Hložek nasměroval dorážku mimo branku, to už však všechno bylo zbytečné, neboť Švéd byl v postavení mimo hru.
26'
Hložek za 17 minut zkompletoval hattrick a vyrovnal se Kuchtovi! 3:1
26'
ADAM HLOŽEK završil hattrick už během úvodní půlhodiny! Další přihrávku za brněnskou obranu adresoval tentokrát Dávid Hancko, Hložek byl u míče dříve než brankář Floder, obstřelil jej a dotahuje se na čelo tabulky střelců!
25'
Sparťané se nadále pokoušejí překonat brněnskou defenzivu kolmými přihrávkami, tentokrát si na jednu vzdušnou Karlssonovu naběhl Ladislav Krejčí a připravil palebnou pozici pro Bořka Dočkala, jeho rána však j zablokována, navíc je zpětně znovu odmáván ofsajd.
24'
Brzy Letenští vybojovali další roh, znovu jej rozehráli nakrátko, tentokrát se však Dočkalovi povedlo poslat před branku kvalitní centr, Floderovi se ale ve skrumáži povedlo k míči dostat a vyrazil jej do bezpečí.
23'
Nakrátko rozehraný roh Spartě vůbec nevyšel, po zásahu Reitera bude následovat jen autové vhazování.
22'
Při sparťanské akci po pravé straně adresoval Ladislav Krejčí nebezpečnou přihrávku předbrankovým prostorem, hostům se povedlo odehrát míč na rohový kop.
21'
Bořek Dočkal se snažil vysunout Adama Hložka za brněnskou obranu, mladému střelci se ale nepovedlo míč dobře zpracovat, navíc mu je odmáváno postavení mimo hru.
19'
Z rohového kopu se hosté neprosadili, skákavý centr Reitera byl jen prodloužen do boční sítě.
18'
Hosté se snad vůbec poprvé usadili na sparťanské polovině, Pachlopníkův průnik před branku domácí odvrátili na rohový kop.
17'
Bořek Dočkal se na pravém křídle nedostal k centru přes Jana Hlavicu, bude se kopat od brněnské branky.
17'
Adam Hložek se dvěma trefami v úvodu zápasu přiblížil na rozdíl jediné branky Janu Kuchtovi, který vévodí střelecké tabulce.
16'
Ladislav Krejčí dostal příliš dlouhý pas za brněnskou obranu, dříve byl u míře Jiří Floder, navíc je máván ofsajd.
15'
Do dalšího zakončení se dostal David Moberg Karlsson, jeho technický obstřel levačkou však mířil za vzdálenější tyč brněnské branky.
14'
Hložek na zadní tyči otočil skóre. Na dálku srovnal Kuchtu, 2:1
14'
Sparťané sehráli velmi pohlednou akci na pravém křídle, v jejímž závěru se sice neujala přihrávka Ladislava Krejčího, poté však Bořek Dočkal nacentroval ke vzdálenější tyči a ADAM HLOŽEK hlavou uklidil míč do sítě!
11'
David Moberg Karlsson podnikl individuální akci po útočné polovině, u hranice pokutového území si však marně hledal střeleckou parketu, pak už jen odcentroval k brankáři Floderovi.
10'
Sparťané jsou při chuti, Andreas Vindheim se snažil vybídnout do úniku Ladislava Krejčího, přihrávka však byla příliš prudká.
9'
Hložek suverénně proměnil pokutový kop, 1:1
9'
Míč si na penaltový bod postavil ADAM HLOŽEK, brankář Jiří Floder vystihl směr jeho rány k tyči, ovšem nedosáhl na ni!
8'
Čermák podkopl Sáčka, penalta! Dočkal přinesl míč Hložkovi
8'
Michal Sáček byl faulován v pokutovém území Zbrojovky a rozhodčí Machálek bez váhání píská penaltu!
8'
Penalta pro Spartu!
6'
Sparta se snažila rychle odpovědět akcí po pravé straně hřiště, do zakončení se ale rudí nedostali.
5'
Hanckův a Hečův dárek Zbrojovce! Hladík využil bizarní chyby, 0:1
5'
Brno právě vstřelilo branku!
Sparťané předvedli mimořádný kiks a prohrávají 0:1! Po dlouhém výkopu brankáře Flodera došlo k obrovskému nedorozumění mezi Hanckem a Hečou, slovenský obránce namířil zpětnou hlavičku za svého brankáře, míč už mířil do branky, když jej těsně před brankovou čárou ještě nakopl do sítě JAN HLADÍK!
5'
Dočkalův rohový kop se neujal, odraženého míče se zmocnil brankář Floder.
4'
Bořek Dočkal průnikovou přihrávkou vysunul na křídlo Davida Moberga Karlssona, švédský fotbalista vybojoval rohový kop.
3'
Vindheimův pas z pravého křídla našel před brankou naprosto osamoceného Davida Moberga Karlssona, ten však z první netrefil míč dobře a nedokázal vystřelit.
2'
Při první útočné akci Sparty si na Hanckův nákop na levé křídlo nabíhal Polidar, dostal však příliš dlouhý pas, který už nedostihl na hrací ploše.
1'
Úvodního výkopu se ujal domácí kapitán Bořek Dočkal a je rozehráno! Zbrojovka v prvním poločase útočí na branku směrem k Letenské pláni.
1'
Před úvodním výkopem je oceněn Adam Hložek, osmnáctiletý sparťanský útočník byl vyhlášen nejlepším útočníkem FORTUNA:LIGY.
Hráči obou zápasů už nastoupili na trávník. Sparta se představí v tradičních rudých dresech, hosté oblékli černou sadu, trochu symbolicky vzhledem k jejich poslednímu ligovému zápasu před sestupem.
Letenskou arénou zní sparťanská klubová hymna „Zpívej, kdo jsi sparťanem!“
Fotbalisté se rozcvičují na letenském trávníku. V jeho ochozech by mohl být dvojnásobek diváků oproti předchozím dvěma zápasům, kdy Sparta porazila Baník Ostrava a Plzeň, dnes tu tedy může být dvacet procent kapacity.

AC Sparta Praha: Heča – Vindheim, O. Čelůstka, Hancko, Polidar – Pavelka, Sáček – Moberg Karlsson, Dočkal (C), Ladislav Krejčí st. – Hložek.
Náhradníci: Kotek – Vitík, Matěj Hanousek, Minčev, Trávník, Karabec, Juliš.

FC Zbrojovka Brno: Floder – Dreksa (C), Pernica, Hlavica – Štepanovský, Ad. Čermák, Pachlopník, J. Sedlák, Reiter – Hladík, Růsek.
Náhradníci: Šustr – Endl, Jambor, Fila, Přichystal, Jan Moravec, Kryštůfek.

Rozhodčí: Machálek – Poživil, Pečenka.
FC Zbrojovka Brno

Brno bylo odsouzeno k sestupu před dvěma týdny, kdy nejdříve sice uhrálo překvapivou remízu v Liberci brankou v nastaveném čase, o dva dny později však konkurent v boji o udržení Teplice zvítězily nad Českými Budějovicemi a o osudu Zbrojovky bylo rozhodnuto.

V minulém kole se tak Brno střetlo s Opavou v souboji již jistě sestupujících týmů a výhra 4:1 po výrazné převaze sice byla drobným pozitivem, přesto si zástupci týmu museli vyříkat sestupovou situaci se skupinou fanoušků.

Na trávnících soupeřů si Brno vede lépe než doma, kde získalo jen jedenáct bodů, zatímco ve venkovních zápasech jich uhrálo patnáct.

Na Letné se Brno představilo naposledy v březnu 2018, kdy tu uhrálo nečekanou remízu 1:1, čímž přerušilo deset let trvající sérii proher v domácím prostředí Sparty.
AC Sparta Praha

Po příchodu Pavla Vrby v únoru se zdálo, že Sparta díky úspěšným výsledkům míří za druhým místem a účasti v kvalifikaci o Ligu mistrů. Později však přišla špatná série výsledků na hřištích soupeřů, kde sparťané nevyhráli pětkrát v řadě a zdálo se, že k druhé příčce má blíže Jablonec. V závěru sezóny se však Sparta vrátila k výhrám i u soupeřů a postupem času se vrátila na druhé místo, navíc získala před posledním kolem již nedostižný pětibodový náskok a může se v létě těšit na boje o nejprestižnější evropskou klubovou soutěž.

V dnešním zápase budou sparťané výrazně oslabeni, když kromě několika zraněných hráčů (např. Libor Kozák, Ladislav Krejčí mladší nebo Lukáš Štetina) budou kvůli žlutým kartám chybět Tomáš Wiesner s Filipem Součkem a dá se předpokládat i absence Adama Hložka s Ondřejem Čelůstkou, kteří nedávno měli zdravotní potíže, především je však čeká mistrovství Evropy.
Hezké sobotní odpoledne z pražské Letné, kde se v rámci posledního kola letošního ročníku FORTUNA:LIGY utká Sparta s Brnem.

Můžeme se těšit na bezstarostný fotbal, neboť oba Sparta už jistě skončí na druhém místě, naopak pro Zbrojovku návrat do nejvyšší soutěže končí už po roce, neboť sestupuje zpět do druhého patra české kopané a dnes se už pouze rozhodne, zda skončí šestnáctá nebo sedmnáctá.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.