Kvalifikace ME U21 -  ONLINE PŘENOS -  Česko : Litva - 6. září 2019   18:00

Česko
Česko
16' Vaníček  • 68' Šašinka
2:0
(1:0)
Litva
Litva
Česko
Jedlička – Holík, Chaluš (C), Plechatý, Granečný – Krejčí, Sadílek – Matoušek (89. Graiciar), Hložek (84. Havelka), Vaníček (74. Žitný) – Šašinka.
Trmal – Šimek, Graiciar, Havelka, Janošek, Bucha, Žitný, Souček, Douděra.
Laforge – Monteny, Cremers
Střelecký ostrov (České Budějovice)
3823 diváků
Litva
Krapikas (C) – Antanavičius (83. Ramanauskas), Šatkus, Armalas, Levšin – Stočkünas (62. Vareika), Utkus (46. Kloniünas), Mégalaitis (75. Uzéla), Šešplaukis, Milašius – Jankauskas (75. Dolžnikov).

Zápas je u konce. Česká reprezentační jednadvacítka vstoupila úspěšně do dalšího kvalifikačního cyklu o mistrovství Evropy. Před necelými čtyřmi tisíci fanoušků na Střeleckém ostrově v Českých Budějovicích tým trenéra Krejčího porazil Litvu 2:0, když se v prvním dějství trefil Vaníček, po změně stran potvrdil výhru z penalty Šašinka. Litevci hlavně v prvním dějství zlobili, celkově je ale výhra lvíčat rozhodně zasloužená. Ode mne je to pro dnešek vše, hezký zbytek večera.
90+4'
90+4'
Po akci Žitného ještě jeden český roh.
90+3'
Jedlička bude odkopávat a hostům se čas rychle krátí. Naopak Češi míří za vítězstvím.
90+2'
Litevský roh Češi ubránili, byť se domácí hráči dvakrát slušně ukopli.
90+1'
Ještě žlutý trest za ostrý faul Ladislava Krejčího.
90'
Nastavovat se budou čtyři minuty nad rámec druhého poločasu.
89'
Střídání v týmu Česko: ze hřiště odchází Matoušek, přichází Graiciar.
88'
Češi kontrolují hru, a pokud se nic převratného nestane, zahájí kvalifikaci výhrou.
87'
Matouškův postup k brance zastaven, mává se ofsajdové postavení českého hráče.
85'
Karolis Uzéla potrestán žlutou kartou.
84'
Střídání českého týmu, které potěšilo domácí fanoušky. Hráč českobudějovického Dynama Filip Havelka jde do hry, nahrazuje Adama Hložka.
83'
Střídání v týmu Litva: ze hřiště odchází Antanavičius, přichází Ramanauskas.
83'
Po velké chybě v rozehrávce hostů Matoušek posunul míč na Žitného, který se zjevil sám před brankářem, ale balon mu utekl a Krapikas se jej zmocnil.
82'
Další roh rozehraný na krátko, Holíkovi uskočil míč a dopustil se útočného faulu, proto z akce nic není.
81'
3823 diváků dorazilo na kvalifikační utkání na Střelecký ostrov v Českých Budějovicích.
80'
Litevci se ojediněle osmělili, Vareika však stál v ofsajdu, proto je veškeré vzrušení zbytečné.
79'
Další z řady českých rohů, Krejčí se dostával do zakončení, ale měl míč v značně nefotbalové pozici.
78'
Nicméně čeští fotbalisté plně kontrolují druhou polovinu utkání. Krejčího tým kombinuje na půlce soupeře a drží jej u vlastního vápna.
77'
Další Sadílkův roh skončil na přední tyči u prvního litevského bránícího hráče.
75'
Střídání v týmu Litva: ze hřiště odchází Mégelaitis, přichází Uzéla.
Střídání v týmu Litva: ze hřiště odchází Jankauskas, přichází Dolžnikov.
74'
Střídání v týmu Česko: ze hřiště odchází Vaníček, přichází Žitný.
73'
Hložek upaloval po individuální akci sám na brankáře, pokusil se mu udělat kličku, ale Krapikas skvělým tygřím skokem sebral Hložkovi jistý gól!
72'
Čtvrtý potrestaný český fotbalista, tentokrát žlutý trest vidí Michal Sadílek.
71'
O korekci se pokusil Antanavičius centrem z pravé strany, ale to by musel kopnout lepší míč, než jen polechtat Jedličkovy rukavice.
70'
Pro český tým je to už poměrně slibné vedení. Dvacet minut do konce, dvougólový náskok, Litva ve druhé poločase neškodná. Ale nepředbíhejme.
68'
Česko právě vstřelilo branku!
Sám faulovaný ONDŘEJ ŠAŠINKA si postavil míč, Krapikas skočil k jedné tyči, Šašinka zamířil k té druhé a je to 2:0!
66'
Penalta pro český tým! Šatkus podkopl ve vápně Šašinku a je tu velká šance pro domácí!
65'
Sudího oblíbenec Denis Granečný vidí za taktický faul na polovině hřiště žlutou kartu.
65'
Aktivní Vaníček se pokoušel obhodit obránce a jít do zakončení. Pěkná finta mu ale ve finále nevyšla.
64'
Jan Matoušek ostře zajel do Mégelaitise, vidí žlutou kartu.
63'
Denisu Granečnému sudí podruhé v zápase odpískal špatně házený aut. To není často k vidění.
62'
Střídání v týmu Litva: ze hřiště odchází Stočkünas, přichází Vareika.
61'
Mohlo to být o dva! Po autovém vhazování a narážečce s Matouškem odcentroval do vápna Holík a Vaníček hlavou trefil tyč!
60'
Litevci se k zakončení nedostali. Celkově zatím jednoznačně platí, že jak byli hosté v prvním dějství nepříjemní i směrem dopředu, po změně stran se Jedlička v české brance zatím výrazně nudí.
59'
Zaváháním v rozehrávce Krejčího tým sám nabídl soupeři první roh ve druhé půli.
58'
Další standardka českého týmu tentokrát dolétla do vápna, ale centr se zpomalil a pro Krapikase to byla snadná práce.
56'
V rychlé akci Šašinka prostrčil míč na Vaníčka, který ale nedokázal obejít posledního litevského hráče, který mu zablokoval střelu.
55'
Z následného přímého kopu Češi nezahrozili, protože Sadílek centrem poslal balon nad branku.
54'
Žlutí se i na druhé straně, Titas Milašius poslal k zemi Holíka a i on dostává žluté napomenutí.
52'
Antonín Vaníček ve skluzu zastavil rozvíjející se litevský brejk. Dle sudího šlo o faul, což domácí záložník neunesl a za následné nesportovní chování vidí žlutou kartu.
52'
Tentokrát Sadílek hledal spoluhráče přímo ve vápně, našel však pouze čelo obrovitého litevského stopera Armalase.
51'
Matouškův centr zblokován na další roh.
50'
Po rozehrávce na krátko a stříleném centru Matouška zakončoval hlavou Plechatý, ale pas byl tak prudký, že jej nezvládl umístit.
49'
Michal Sadílek rozehraje roh české jednadvacítky.
48'
Když se nyní vydal dopředu Jankasuskas, tak povalil Holíka, a tak se musí pískat útočný faul.
47'
Češi začali na míči druhé dějství, Litevci se zatím pouze brání.
46'
Střídání v týmu Litva: ze hřiště odchází Utkus, přichází Kloniünas.
46'
První poločas patří minulosti. Češi po něm vedou 1:0, ale vyhráno ještě rozhodně nemají. Domácí vedou díky brance Vaníčka, ale žádný festival šancí to ze strany týmu trenéra Krejčího není. Litevci hrozí, měli několik slušných možností a utkání je před druhým dějstvím otevřené.
45+1'
45'
Nastavovat se bude jedna minuta navíc v prvním dějství.
44'
Nakonec byla z celé situace litevská exekuce rohového kopu, po kterém z dobré pozice hlavičkoval Šatkus, ale českou branku minul.
43'
Málo vídaná věc na takové úrovni, Denisu Granečnému byl odpískán špatně vhozený aut, při kterém měl jednu nohu ve vzduchu.
41'
Ladislav Krejčí vypálil přes zeď a Titas Krapikas musel do vzduchu. Litevský gólman dobrým zákrokem zachránil svůj tým od druhého inkasovaného gólu!
40'
Pomalý průběh se rozhodl nakopnout Denis Granečný, jenž obešel dva protihráče, ten druhý ho fauloval, a tak mají čeští hráči k dispozici zajímavou standardku.
39'
Tempo posledních minut není vysoké. Ve hře se objevuje řada nepřesností a chyb.
37'
Milašius vymýšlel centr do šestnáctky, kde byl ale pouze jeden jeho spoluhráč, se kterým se zjevně vůbec nepochopili.
36'
Stále hrají s míčem svěřenci Donatese Vencevičiuse. K přímému ohrožení české branky se však nemohou prokombinovat.
34'
Lvíčata se v posledních minutách trošku trápí, na hráčích je to znát. Litevci naopak vycítili šanci a nenápadně se přibližují k českému vápnu.
33'
Libor Holík dnes zásobuje spoluhráče pěknými centry z pravé strany, ten poslední byl zatím rozhodně nejméně povedený.
31'
Hložek se otáčel kolem šestnáctky, ale neodhodlal se ani ke střele, tak nakonec o balon přišel.
30'
Půlhodina za námi, Češi vedou o jednu branku, ale žádná drtivá převaha z české strany to není. Litevce není radno podceňovat.
29'
Po vedoucí brance se Krejčího tým nemůže dostat do soustavného tlaku. Naopak litevská jednadvacítka se stále častěji osměluje.
27'
Matoušek s Granečným si vyměnili dlouhé centry přes celé vápno, k zakončení však nikoho ze spoluhráčů nevyzvali.
26'
Na tahu jsou opět česká lvíčata, která se postupnou kombinací dostávají k brance soupeře.
24'
Roh byl tentokrát snadnou záležitostí českého gólmana.
23'
Nepříjemný pokus Edgarase Utkuse! Jeho rána skočila před Jedličkou, ten míč vyrazil a Sadílek balon odkopl na roh.
22'
Litevští fotbalisté to zkusili postupným útokem a po faulu Chaluše se hostům nabízí standardní situace zhruba pětadvacet metrů od branky.
20'
Bude nyní na outsiderovi utkání, aby se tlačil více do útoku a ohrozil domácího brankáře Jedličku.
19'
Vedoucí gól je samozřejmě voda na české mlýny. Vstřelit brzký první gól, to byl jeden z plánů týmu trenéra Karla Krejčího.
18'
Na Střeleckém ostrově se česká mládežnická reprezentace objevila v poslední době poměrně často. V listopadu minulého roku proti Anglii, v březnu roku 2019 pak proti Nizozemsku, v obou případech šlo o tým do dvaceti let. Jednadvacítka se do jihočeské metropole vrací po delší době.
16'
Čeští fotbalisté jdou do vedení! Po rychlé akci Matouška a zpětné přihrávce Sadílek netrefil míč ideálně, ten však doletěl přesně k volnému ANTONÍNU VANÍČKOVI, jenž jej nekompromisně poslal do sítě.
16'
Litevský brankář a kapitán Krapikas si ve vzduchu poradil, míč vyboxoval. Navíc byl na jeho osobu odpískán útočný faul českého celku.
15'
Odvážný průnik Holíka končí třetím českým rohem.
14'
Za zmínku zatím rozhodně stojí atmosféra utkání. Stadion se solidně zaplnil, chorály diktuje český kotel, který je jednotně oděn do bílých triček.
12'
Kdyby to vyšlo, byla by to paráda. Matoušek centroval z pravé strany, přetažený míč doletěl k Vaníčkovi, jenž se pověsil do vzduchu, ale jeho nůžky nestřihly ideálně.
11'
Druhý rohový kop se lvíčatům povedl rozhodně lépe než ten první, přesto se nikdo v červeném k zakončení nedostal.
10'
Máme za sebou poměrně živých deset minut. Čeští mladíci jsou častěji u míče, ale Litevci potvrzují, že rozhodně nejsou žádná ořezávátka.
8'
Poprvé musel vážněji do akce český gólman! Míč se odrazil k Deividasu Šešplaukisovi, který křížnou ranou protáhl Jedličku!
7'
Poprvé rozehráli od rohového praporku i Češi, ale laxní exekuci využil soupeř k rychlému brejku, který končí litevským rohem.
6'
Hodně prostoru dostal na levé straně Adam Hložek, navedl si míč na střed a pravačkou vypálil, leč balon mu sjel po nártu a rána skončila výrazně mimo.
5'
Hráči se čtyřkou na zádech v obou týmech zatím hodně aktivní. Nyní se o slovo přihlásila opět ta česká, přízemní centr Holíka proletěl netečován pokutovým územím.
4'
Hosté rozehráli první rohový kop a nebyla to marná standardka. Levšin nebezpečně prodlužoval míč na přední tyči, ke štěstí českých fotbalistů se však nikdo ve žlutém k hlavičce nedostal.
3'
První útok podnikli také litevští fotbalisté, ale Milašius vyslal na Jankauskause nechytatelný pas.
2'
Domácí začali aktivně, z pravé strany se do vápna prodral Holík, ale nacentrovat do vápna na některého ze spoluhráčů se mu nepodařilo.
1'
Češi budou hrát v červeném, Litevci oblékli žluté dresy a zelené trenýrky.
Před utkáním si tradičně poslechneme hymny obou zemí.
Belgický sudí Nicolas Laforge přivádí se svými krajany oba celky na hrací plochu.
Už známe obě základní jedenáctky. V té české nechybí jediný legionář Sadílek, v brance naskočí Martin Jedlička, v útoku budou operovat Matoušek, Hložek a Vaníček, před nimi Šašinka. Českobudějovický záložník Havelka začne utkání na lavičce. Litevce povede do zápasu jako kapitán brankář Krapikas.

Česko:
Jedlička – Holík, Chaluš (C), Plechatý, Granečný – Krejčí, Sadílek – Matoušek, Hložek, Vaníček – Šašinka.
Náhradníci: Trmal – Šimek, Graiciar, Havelka, Janošek, Bucha, Žitný, Souček, Douděra.

Litva: Krapikas (C) – Antanavičius, Šatkus, Armalas, Levšin – Stočkünas, Utkus, Mégalaitis, Šešplaukis, Milašius – Jankauskas.
Náhradníci: Šiaulys – Amirzian, Konikas, Uzéla, Ramanauskas, Širvys, Kloniünas, Dolžnikov, Vareika.

Rozhodčí: Laforge – Monteny, Cremers
NOVINKA: UEFA změnila reglement a podle rozpisu je umožněno střídání pěti hráčů během utkání. To má svá pravidla – střídání může proběhnout jen ve třech termínech během průběhu hry. Střídání o přestávce mezi poločasy se do těchto termínů nepočítá.

To pochopitelně přinese nové prvky v taktických úvahách trenérů a především to dá větší šanci nominovaným zapojit se do hry. Na zápas bude na soupisce zapsáno 20 hráčů, včetně dvou brankářů, kromě základní jedenáctky budou ostatní mít možnost sedět na lavičce a být nasazeni do utkání.
Do nového kvalifikačního cyklu vstoupili litevští mladíci úspěšně, když na začátku června zvítězili v San Marinu 3:0. Českou jednadvacítku premiéra teprve čeká.
V loňské sezoně se sice na Střeleckém ostrově odehrály zápasy s atraktivními soupeři (Anglií a Nizozemskem) v rámci Under 20 Elite Tournament, avšak tentokrát čeká na fotbalové příznivce na jihu Čech zápas úplně jiné důležitosti. Fotbalisté reprezentace do jednadvaceti let totiž v Českých Budějovicích zahájí kvalifikaci o Mistrovství Evropy, které je na programu v Maďarsku a Slovinsku v druhé polovině června roku 2021.
Složení národního týmu Litvy U-21:

Brankáři:
Titas Krapikas (Spezia, Itálie)
Vincentas Šarkauskas (Vilnius)
Ovidijus Šiaulys (Virtus Entella, Itálie)

Obránci:
Aleksandr Levšin (Vilnius)
Ernest Stočkūnas (Vilnius)
Vilius Armalas (Lisabon Benfica, Portugalsko)
Domantas Antanavičius (Maardu LM, Estonsko)