La Liga - 15. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Barcelona : Espanyol - 31. prosince 2022   14:00

Barcelona
7' Alonso (Christensen)
1:1
(1:0)
Espanyol
73' Joselu
Barcelona
ter Stegen (C) – S. Roberto (82. Koundé), Christensen, Alonso, Alba – Gavi (52. Busquets), de Jong (82. Balde), Pedri – Raphinha (62. Dembélé), Lewandowski, Fati (62. F. Torres).
I. Peña, Tenas – Araújo, Bellerín, Depay, E. García, Kessié.
Mateu Lahoz – Cebrián, Porras
Spotify Camp Nou (Barcelona)
Espanyol
Álv. Fernández – Ó. Gil (90. Sanchez), Calero (57. Expósito), S. Gómez, Cabrera (C), Oliván (90. A. Vidal) – Melamed (57. Puado), V. Costa, Darder – Braithwaite (86. Simo), Joselu.
J. García, Lecomte – El Hilali, Lazo, R. Martinez, Villahermosa.

Je za námi barcelonské derby, v němž FC Barcelona inkasovala první letošní domácí ligovou branku a Espanyol si nakonec odváží z Camp Nou první bod od února 2009! Pomohla mu k tomu penalta proměněná Joseluem v 73. minutě, kdy srovnal manko, které Espanyol měl od úvodu zápasu, kdy inkasoval po hlavičce Marcose Alonsa.

Po penaltě se utkání totálně vymklo z rukou rozhodčího Mateu Lahoze, ten uděloval jednu kartu za druhou, nakonec zápas nedohráli Jordi Alba a Vinícius Costa, to ještě Cabrerovi hlavní arbitr červenou kartu zrušil.
90+11'
90+11'
Dembélého rohový kop odhlavičkoval Joselu, stále ale pokračuje závěrečný tlak domácích.
90+10'
Po Busquetsově centru je Lewandowskiho zakončení sraženo na rohový kop.
90+9'
Nepovedená souhra Torrese s Dembélém, bude se kopat od branky Espanyolu. To už se blíží závěr toho avizovaného devítiminutového nastavení.
90+7'
Po standardní situaci Busquets zasáhl vysokou nohou Joselua a je pískán útočný faul.
90+6'
Žlutou kartu dostává i protestující trenér Xavi.
90+6'
Javi Puado skluzem zezadu sice netrefil úplně napřímo Dembélého, díky tomu ale dostává jen žlutou kartu.
90+6'
Nákop Expósita si pohlídal ter Stegen a stáhl míč ze vzduchu.
90+5'
Po faulu Busquetse dostává žlutou kartu i již vystřídaný Raphinha za svoji reakci na lavičce.
90+4'
Koundé se u rohu pokutového území pokusil o individuální zakončení, z těžké pozice ale mířil nepřesně.
90+3'
Rohový kop vyboxoval ter Stegen a domácí se hned snaží mířit dopředu.
90+2'
Joselu se pokusil o akrobatickou střelu přes hlavu, míč otřel o Christensena a následovat bude i rohový kop.
90+2'
Hosté se dostali k autovému vhazování poblíž útočného rohového praporku a snaží se tak držet maximum času míč na útočné polovině.
90+1'
Rozhodčí Mateu Lahoz přidává k tomu vyhrocenému derby devět nastavených minut.
90'
Střídání v týmu Espanyol Barcelona:
ze hřiště odchází Óscar Gil, přichází Ruben Sanchez.
90'
ze hřiště odchází Brian Oliván, přichází Aleix Vidal.
89'
Ousmane Dembélé zakroutil svoji technickou střelu za vzdálenější tyč hostující branky.
88'
A další tutovka! Alejandro Baldé vysunul do obrovské šance Roberta Lewandowskiho, ten zblízka nevyzrál na Fernándeze!
87'
Při osmém rohu Barcelony se k hlavičce dostal Christensen a jeho pokus k tyči skvělým zákrokem vyráží Álvaro Fernández!
86'
Po zhruba pětiminutové prodlevě se tak může ve hře pokračovat.
86'
ze hřiště odchází Martin Braithwaite, přichází Simo.
85'
Rozhodčí Mateu Lahoz po zhlédnutí videozáznamu nakonec ruší červenou kartu pro Cabreru!
84'
Antonio Mateu Lahoz už se jde podívat sám na monitor.
83'
Předchozí situace s červenými kartami pro Espanyol se ještě řeší u videa.
82'
Střídání v týmu FC Barcelona:
ze hřiště odchází Sergi Roberto, přichází Jules Koundé.
82'
ze hřiště odchází Frenkie de Jong, přichází Alejandro Balde.
80'
Neuvěřitelné! Z přesilovky Espanyolu teď bude oslabení! Rozhodčí Mateu Lahoz totiž po faulu Viníciuse Costy ponechal výhodu, pak odpískal další faul Cabrery a oběma hráčům ukazuje druhou žlutou a potažmo červenou kartu!
79'
Sergi Darder kroutil svoji standardní situaci na branku, mříil ale zhruba metr a půl nad vzdálenější horní roh.
78'
Za protesty teď dostává druhou žlutou a posléze i červenou kartu Jordi Alba!
77'
Pokračuje se ve sbírání karet, žlutou dostává i Eduardo Expósito.
76'
Na trávníku pořádně tečou emoce, za drobnou roztržku dostávají žlutou kartu Pedri a Vinícius Costa.
75'
Na opačné straně Ferrán Torres odpadl po souboji s Cabrerou a ke svému údivu dostává žlutou kartu za simulování.
74'
Žlutá karta pro tým FC Barcelona (Jordi Alba).
73'
Espanyol právě vstřelil branku! Marc-André ter Stegen se střílejícího Joselua snažil rozhodit poskakováním po celé brankové čáře, JOSELU ale kopl penaltu po zemi doprostřed, to už německý brankář skákal doleva a neměl nárok!

Barcelona inkasuje první letošní domácí ligovou branku až v osmém zápase.
72'
Marcos Alonso v pokutovém území nešťastně zasáhl kopačku Joselua, ten se skácel k zemi a rozhodčí Mateu Lahoz odpískal penaltu!
71'
Obrovský šok, Espanyol bude kopat penaltu!
69'
Po nedovoleném zákroku Sergiho Roberta na Dardera bude Espanyol rozehrávat ze středu hřiště.
67'
Lewandowskiho přihrávka do pokutového území byla příliš dlouhá na de Jonga, bude se kopat od hostující branky.
66'
Po rohovém kopu se u přední tyče dostal k hlavičce Frenkie de Jong, v tísni ale mířil mimo branku.
65'
Ousmane Dembélé průnikem po pravém křídle vybojoval první rohový kop Barcelony po změně stran.
64'
V pokutovém území Espanyolu se do zakončení tlačil Pedri, mezi třemi protihráči ale nedokázal míč udržet.
62'
Není žádným překvapením, že zmíněná dvojice nahradila právě křídelníky Raphinhu s Fatim.
62'
ze hřiště odchází Raphinha, přichází Ousmane Dembélé.
62'
ze hřiště odchází Ansu Fati, přichází Ferrán Torres.
61'
Xavi chystá další dvě střídání, do hry vyšle Démbélého a Ferrána Torrese.
60'
Expósito si našel palebnou pozici a jeho střelu mířenou ke vzdálenější tyči vyrazil ter Stegen, vzápětí je ale máván ofsajd Puada ze zárodku této akce.
59'
Nedovolený zákrok je pískán Fatimu, rozehrávky se ujme brankář Fernández.
57'
ze hřiště odchází Nico Melamed, přichází Javi Puado.
57'
ze hřiště odchází Fernando Calero, přichází Eduardo Expósito.
55'
Po standardní situaci vracel míč před branku Marcos Alonso a našel ve výborné pozici připraveného Lewandowskiho, jehož hlavička proletěla těsně vedle branky!
55'
Fernando Calero za svůj zákrok na de Jonga vidí zaslouženě žlutou kartu.
54'
Frenkie de Jong byl nedovoleně atakován při průniku útočnou polovinou, následovat bude stadandardní situace pro Barcelonu.
52'
Gaviho nejspíše trápí bolesti zad, proto je stažen ze hry.
52'
ze hřiště odchází Gavi, přichází Sergio Busquets.
50'
Po dlouhém nákopu Jordiho Alby Sergi Roberto sklepával míč k Fatimu před branku, mladý fotbalista na něj ale nedosáhl.
49'
Na domácí lavičce se do dresu vysvlékl Sergio Busquets. Je s podivem, že Xavi chystá střídání krátce po úvodu druhého poločasu.
48'
Úvodní minuty druhého poločasu se odehrávají výhradně ve středu hřiště.
46'
Po přestávce se pokračuje v zahajovacích sestavách.
46'
Rozhodčí Mateu Lahoz k úvodním pětačtyřiceti minutám nenastavil ani sekundu a s jejich uplynutím ukončil první poločas, po němž Barcelona vede v městském derby nad Espanyolem 1:0 díky brzké trefě Marcose Alonsa po rohovém kopu.

Domácí jinak měli jasnou herní převahu a svého soupeře pustili za celý poločas k jediné střele. Na střelecké pokusy je to 12:1, na bránu 4:0.
45'
44'
Po Raphinhově výborném centru Gavi zakončoval mimo branku.
43'
Po nedovoleném zákroku Viníciuse Júniora bude Barcelona zahrávat standardní situaci na útočné polovině.
41'
Jordi Alba přenesl hru k opačnému rohu pokutového území, kde si míč zpracoval Raphinha a okamžitou střelou pak prověřil Fernándeze, jenž si tentokrát připsal jistý zákrok.
39'
Barcelona kontroluje hru tradičními krátkými přihrávkami ve středu hřiště, hosté moc nenapadají její rozehrávku.
37'
Raphinhova střela ze střední vzdálenosti nevypadala nijak nebezpečně, Fernández ale měl obrovské problémy, aby ji dokázal zkrotit před brankovou čárou!
36'
Oscar Gil potáhl míč po pravém křídle, pak ale překopl před brankou nabíhajícího Joselua.
35'
Nakrátko rozehraný první roh Espanyolu pak nevedl vůbec k ničemu.
34'
První střela Espanyolu v zápase přinesla zajímavou šanci! Joselu uvolnil na levé straně Melameda, jehož tečovaná střela zapadla těsně za vzdálenější tyč domácí branky!
32'
Leandro Cabrera dostává žlutou kartu za sražení Gaviho ve středu hřiště.
30'
Fati vysunul kolmicí po levé straně Jordiho Albu, jeho centr je sražen na již pátý rohový kop Blaugranas.
30'
Žluté karty dostávají Gavi a Brian Oliván.
29'
Jordimu Albovi se při průniku do pokutového území nepovedlo obhodit Óscara Gila, pak se marně dožadoval odpískání faulu hostujícího hráče.
27'
Xavi se pořádně rozčiluje, když Fati po obhození Olivána byl hostujícím hráčem viditelně stažen za dres a rozhodčí Mateu Lahoz tentokrát nechal žlutou kartu ve své kapse.
27'
Z následné standardní situace Espanyol nijak nezahrozil, hosté stále čekají na svoji první střelu v zápase.
25'
Ansu Fati u postranní čáry trefil do obličeje Óscara Gila a stává se prvním žlutě napomenutým fotbalistou.
24'
Raphinha se tlačil do zajímavé pozice, ovšem nepovedlo se mu vystřelit přes výborný obranný zákrok Olivána.
24'
Joselu sklepl dlouhý míč na Melameda, tomu se nepovedlo proniknout přes Alonsa.
23'
Velmi nepřesný centr Raphinhy doletěl až za branku Espanyolu, rozehrávky se ujme Álvaro Fernández.
21'
Čtvrtý rohový kop Barcelony zahrával Raphinha a také jeho centr vypadal nebezpečně, žádný z jeho spoluhráčů na něj ale nedosáhl.
19'
Z rohu sice domácí nejdříve nezahrozili, pak ale odražený míč doběhl u postranní čáry Jordi Alba a perfektním centrem připravil ohromnou šanci pro Marcose Alonsa, před nímž zívala poloprázdná branka, střelec první branky ji ale z voleje svoji slabší pravačkou minul!
18'
Po Raphinhově přihrávce byla střela Sergiho Roberta sražena na třetí barcelonský roh.
17'
Raphinhovu přízemní přihrávku do pokutového území stačil zastavit Vinícius Souza.
15'
Espanyol se dostal ke své první standardní situaci, nepříliš povedený centr Olivána ale s přehledem odhlavičkoval Robert Lewandowski.
14'
Už ale mohlo být rozehráno a také druhý roh domácích přinesl velmi dobrou šanci, když se k hlavičce dostal Robert Lewandowski, jeho pokus ale pokryl brankář Fernández.
14'
Rozehrávka rohu se prodlužuje, Mateu Lahoz si už podruhé volá některé hráče ze strkanice před brankou, teď to byl Ansu Fati.
13'
Raphinha se invididuálně probil do pokutového území, pak jeho střelu srazil na rohový kop Brian Oliván.
11'
V pokutovém území Espanyolu si palebnou pozici našel Ansu Fati, jeho technická rána ale postrádala přesnost.
10'
Óscar Gil se pokusil o narážečku s Melamedem u postranní čáry, zpětnou přihrávku svého spoluhráče ale nedokázal zkrotit ve hřišti.
9'
V držení míče už je znovu domácí tým, ten si užívá úspěšného vstupu do zápasu.
7'
Barcelona právě vstřelila branku! Při následném rohovém kopu nastal totální kolaps defenzivy Espanyolu a Fernández poprvé inkasuje! Robert Lewandowski totiž prodloužil míč ke vzdálenější tyči, kde osamocený Christensen vracel míč před branku a rovněž nikým nehlídaný MARCOS ALONSO zblízka pokořil hostujícího brankáře!
7'
Gavi si naběhl na dlouhý nákop do pokutového území, zakončení už měl trochu na dlouhou nohu, přesto se Álvaro Fernández musel natáhnout, aby jeho střelu v pádu dokázal vyrazit!
5'
Domácí si přihrávají v okolí středové čáry, dopředu se zatím moc netlačí.
3'
Pedri byl ve středu hřiště faulován Viníciusem Costou, domácí rychle rozehráli.
1'
Nico Melamed se po zisku míče na útočné polovině snažil protlačit do pokutového území, do něj jej ale domácí defenziva nepustila.
1'
Úvodního výkopu se ujala Barcelona a je rozehráno! Oba celky hrají v tradičních barvách, Barcelona tedy v červeno-modré a Espanyol v bílo-modré.
1'
Před utkáním je minutou ticha uctěna památka nedávno zesnulé fotbalové legendy Pelého.
Trojice rozhodčích v čele s velezkušeným Antoniem Mateu Lahozem přivádí fotbalisty na hrací plochu, utkání bude brzy zahájeno.

FC Barcelona: ter Stegen (C) – S. Roberto, Christensen, Alonso, Alba – Gavi, de Jong, Pedri – Raphinha, Lewandowski, Fati.
Náhradníci: I. Peña, Tenas – Araújo, Balde, Bellerín, Busquets, Dembélé, Depay, E. García, Kessié, Koundé, F. Torres.
Trenér: Xavi

Espanyol Barcelona: Álv. Fernández – Ó. Gil, Calero, S. Gómez, Cabrera (C), Oliván – Melamed, V. Costa, Darder – Braithwaite, Joselu.
Náhradníci: J. García, Lecomte – El Hilali, Expósito, Lazo, R. Martinez, Puado, Sanchez, Villahermosa, Simo, A. Vidal.
Trenér: Diego Martínez

Rozhodčí: Mateu Lahoz – Cebrián, Porras.
Espanyol Barcelona

Espanyol míří na svůj tolik neoblíbený stadión s nepříjemnou sérií pěti zápasů bez vítězství a propadl se až na sedmnáctou příčku, když má navíc stejný bodový zisk jako osmnáctá Sevilla a devatenáctý Cádiz, tedy týmy umístěné už v sestupovém pásmu.

Hosté po návratu z mistrovství světa už měli možnost odehrát jeden soutěžní zápas, na trávníku Atlética Paso ze čtvrté nejvyšší soutěže ale nijak nepřesvědčili a vyhráli jen 1:0 brankou Nica Melameda z 80. minuty.

Poraněné vazy nepustí do hry Keidiho Barého, nejistý je start Adrii Pedrosy, jehož trápí potíže s kýlou. Po odpykání trestu se do středu obrany může vrátit Landro Cabrera.
FC Barcelona

Barcelona strávila dlouhou pauzu na prvním místě, když dokázala velmi dobře zareagovat na nepříjemnou prohru 1:3 v „El Clásicu“ od Realu Madrid a vyhrála všech pět dalších ligových zápasů, čímž se i díky ztrátám svého úhlavního rivala vrátila do čela tabulky. Tam ji Real Madrid sice přeskočil včerejší výhrou ve Valladolidu, bylo by ale velkou senzací, pokud by Barcelona neměla dnes Real zase přeskočit.

V první části sezóny Barcelona dosáhla jedné unikátní bilance, když na svém stadiónu v sedmi ligových zápasech neinkasovala ani jednu branku! Při bilanci 6-1-0 si tu jediný bod odvezlo Rayo Vallecano hned na úvod sezóny, celkové domácí skóre mají Blaugranas 17:0.

Domácí se mohou spolehnout na elitního kanonýra Roberta Lewandowskiho. Suverénně nejlepší střelec soutěže byl v posledním ligovém zápase v Pamploně vyloučen a následně dostal třízápasový trest, přesto se Barceloně povedlo tento trest minimálně odložit a polský šutér může dnes nastoupit.

Během mistrovství světa se z různých zdravotních problémů uzdravili Araujo, Kessie a Roberto, celá trojice je dnes k dispozici. Trenér Xavi tak může volit základní jedenáctku z kompletního kádru.
Hezké silvestrovské odpoledne při sledování přenosu prvního ze tří dnešních španělských derby. V tom barcelonském FC Barcelona přivítá Espanyol. Ten se pokusí zabojovat o první ligové body z Camp Nou od února 2009, kdy dokázal svého rivala porazit 2:1, od té doby tu ale prohrál všech dvanáct dalších ligových soubojů a k tomu i dva ve španělském poháru.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:00.