Ligue 1 - 14. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Lyon : Marseille - 1. února 2022   21:00

Lyon
76' Shaqiri (Gusto) • 89' M. Dembélé (Shaqiri)
2:1
(0:1)
Marseille
10' Guendouzi  (Payet)
Lyon
A. Lopes – Dubois (C), J. Boateng, Lukeba – Gusto (84. B. Barcola), Mendes, Caqueret, Henrique – Shaqiri, Emerson (64. M. Dembélé) – Cherki.
Pollersbeck – M. Dembélé, Keita, Lomami, Diomande, B. Barcola, Sounni, Bonnet.
Bastien – Barthomieu, Rahmouni.
Parc Olympique Lyonnais, Lyon
Marseille
Pau López – Saliba, Ćaleta-Car, Peres – Rongier, Kamara, Guendouzi, Lirola – Ünder (86. Milik), Henrique (70. Harít) – Payet (C).

Marseille tak propáslo šanci přeskočit v tabulce druhé Nice, naopak Lyon třetí výhra v řadě katapultovala z jedenácté příčky na sedmou.
Po prvním poločase nic nenasvědčovalo tomu, že zápas hraný bez diváků opanuje Lyon. Domácí tým totiž od 10. minuty prohrával, když si na Payetův centr z rohového kopu naskočil Matteo Guendouzi. Těsný náskok fotbalisté Marseille potom dlouho drželi, teprve čtvrt hodiny před koncem srovnal Xherdan Shaqiri. Když už se schylovalo k dělbě bodů, dostal uvnitř vápna prostor střídající Moussa Dembélé a krásným lobem přes brankáře otočil na konečných 2:1 pro Lyon.
Držení míče: 54% : 46%.
Střely na branku: 4:1. Střely mimo: 6:4.
Rohy: 4:6. Ofsajdy: 3:2. Fauly: 8:8.
90+2'
89'
Lyon právě vstřelil branku!
No vida, Les Gones v samém závěru otáčejí vývoj ve svůj prospěch! Mozkem celé akce byl Shaqiri, jeho chytrý pas si před pokutovým územím vyzvedl MOUSSA DEMBÉLÉ, zbavil se posledního obránce a krásným lobem přes brankáře upravil na 2:1 pro Lyon. Peter Bosz si mne ruce, tohle střídání mu vyšlo na jedničku.
87'
Nově příchozí Arkadiusz Milik spáchal útočný faul, za tím může vězet přemotivovanost.
86'
Střídání v týmu Olympique Marseille: ze hřiště odchází Cengiz Ünder, přichází Arkadiusz Milik.
86'
Nádherné akrobatické zakončení předvedl Moussa Dembélé. Vystřihl pěkné, leč tupé nůžky. Pau López se za nimi jen otočil.
85'
Lyonský roh rozehrál Rayan Cherki. Kdosi z jeho spoluhráčů pak šikovně odstavil Lukebu, ale vysoký centr už nedoskočil.
84'
Střídání v týmu Olympique Lyon: ze hřiště odchází Malo Gusto, přichází Bradley Barcola.
83'
Pokyn dostal čtvrtý rozhodčí až před rohovým kopem, na hřiště se těší Bradley Barcola.
81'
Deset minut do konce, stav vyrovnán. Lyon chystá střídání, na to si však ještě nějaký čas počkáme.
80'
Na druhé straně si klestil cestu do palebné pozice Amín Harít. Doběhl až na hranici vápna, kde opravdu zakončil. V poslední moment však před něj dal svou kopačku Maxence Caqueret, čímž způsobil jeho pád. Jako první hrál však míč, vše čisté.
78'
Moussa Dembélé měl na hlavě obrat. I on měl při zakončení kolem sebe místo, přesto nedokázal zacílit líp než metr od levé tyče. Škoda pro Lyon, tohle mohlo vyjít.
76'
Čtvrt hodiny před koncem je srovnáno! Vysokou krosovou přihrávkou domácí roztáhli hru doprava, odkud do vápna přilétl chirurgicky přesný pas. Na ten si u penaltového puntíku naběhl neobsazený XHERDAN SHAQIRI a hlavou trkl míč mimo Lópezův dosah.
75'
Držení míče: 55% : 45%.
74'
Kombinační souhra dovedla do zakončení Shaqiriho. Razance tam byla, přesnost ne.
72'
Teď se zapotil Pau López, a to jak při pádu pod nohy Dembélého, tak při Caqueretově ráně z hranice šestnáctky! Lyon pak ještě kopal dva rohy, ale ani to mu ke srovnání nestačilo.
70'
Střídání v týmu Olympique Marseille: ze hřiště odchází Luis Henrique, přichází Amín Harít.
69'
Domácí propadli ve středu hřiště a před Ünderem se otevřela celá pravá strana! Vniknutí do šestnáctky vystřídala technická střela levačkou na zadní tyč. Byl by to hezký obstřel, kdyby vyšel. Takhle chyběl metr, možná dva.
68'
Po Dembélého faulu hraje Marseille.
66'
Myslím, že to byl Léo Dubois, kdo zrychlil hru na levé straně. A potom odcentroval do míst, v nichž se pohyboval gólman López.
65'
Nově příchozí Moussa Dembélé skóroval v posledních dvou zápasech, trefí se do černého i dnes?
64'
Střídání v týmu Olympique Lyon: ze hřiště odchází Emerson, přichází Moussa Dembélé.
62'
Už jsem se o tom zmínil, že Anthony Lopes z brány často vybíhá. Tentokrát toho chtěl využít Ryan Cherki. A nebyl to vůbec špatný záměr. Z poloviny hřiště chtěl skórovat ála Schick, na rozdíl od našeho reprezentanta však neměl přesnou mušku.
61'
Centr na Gusta, před kterým míč ukořistil Anthony Lopes. Lyonský gólman načasoval výběh i skok, takže jeho soupeř neměl žádnou šanci.
60'
Držení míče: 53% : 47%.
59'
A znovu se vracíme k faulům, které přibývají jako houby po dešti. Tentokrát je hříšníkem Luis Henrique, jenž při útočné snaze vrazil do Duboise.
57'
Na druhé straně si Luis Henrique povodil obránce a nabil na hranici vápna Guendouzimu. Jeho střela měla sílu, co jí ale scházelo, byla přesnost.
56'
Už v souladu s pravidly se dostal k míči Emerson. Ten ukázal nebojácnost, když se rozběhl přímo proti obránci. Obehrát ho ale nedokázal.
54'
Fotbal se proměnil v okopávanou. Do souboje s Payetem šel Jerôme Boateng příliš agresivně a má štěstí, že se vyhnul žluté kartě.
53'
Lyonští napadali rozehrávku Marseille, jeho hráči se tím dostali do potíží a jsou vděční aspoň za aut.
51'
Brankář Pau López často vychází až za hranici velkého čtverce, vždy má ale situaci pod kontrolou.
50'
Marseille nemá kam spěchat a na svém území trpělivě vyčkává na správný čas pro postupný útok.
48'
Těžko říct, zda Xherdan Shaqiri z úhlu zakončoval, nebo na zadní tyči hledal Lukebu. Každopádně míč skončil za brankou, takže je z toho jenom odkop.
47'
Payetův pas obrana hravě zneškodnila, po přesunu hry na druhý konec hřiště fauloval Gusta Luan Peres. Standardka pro Lyon z pravé strany.
46'
Po návratu z kabin je aktivnější Marseille. Na pravé straně vápna si srovnal míč Pol Lirola, jenže Lukeba mu nohou sáhl do střely a ta skončila na boční síti.
46'
Aktéři se vracejí před liduprázdné tribuny, aby společně zahájili druhý poločas.
Zápas má lépe rozehraný Marseille, které vede v Lyonu po Guendouziho trefě 1:0. Stejný hráč měl ještě jednu příležitost, ale tentokrát mířil z voleje nad branku. Na druhé straně mohl srovnat Mendes, ale Pau López ho vychytal. Jinak jsme sledovali vcelku vyrovnanou partii, která samozřejmě nekončí. Dokáže Lyon ve druhém poločase srovnat (a duel případně i otočit), nebo si výhru odvezou fotbalisté Marseille?
Střely na branku: 0:1. Střely mimo: 1:2.
Rohy: 2:4. Ofsajdy: 1:2. Fauly: 2:4.
45+1'
45+1'
Ryan Cherki dostal průnikovou přihrávku, William Saliba se stačil vrátit na poslední chvíli. Nicméně vzrušení bylo zbytečné, všemu totiž předcházel ofsajd.
45'
Benoit Bastien nastavuje pouhou minutku.
44'
Lyon u balonu dlouho nevydržel a musel se bránit rohovému kopu. Payetův centr mířil na malé vápno, odkud ho vyhlavičkoval stoper Boateng.
42'
Pol Lirola si po autu na malém prostoru nekomplikoval život a odkopem raději odevzdal míč soupeři.
41'
V přerušené hře si vzal slovo Jorge Sampaoli. Těžko říct, co trenér Marseille říkal, každopádně ho sudí Bastien musel uklidňovat.
40'
Jako tank se do šestnáctky přiřítil Léo Dubois a zboural při tom Kamaru, který mu zatarasil cestu.
39'
Lyonu se připočetla jedna zblokovaná střela, kterou kdosi vyprodukoval na hranici vápna. Následně se proti pravidlům provinil Boubacar Kamara.
38'
Marseille dál útočí. Pol Lirola se nejprve dostal k odvrácenému centru, při dalším souboji už ale fauloval.
36'
Tentokrát Matteo Guendouzi získal přihrávku do uličky. Na levé straně vápna udělal kličku do lepší pozice, ale pozorný Boateng jeho záměr překazil.
35'
Teď se hosté ujali míče čistým způsobem a hned z toho mohlo být haló. Matteo Guendouzi už už číhal za obranou na kros od postranní čáry, jenže přihrávka na jeho osobu měla k přesnosti pořádně daleko.
34'
Pol Lirola v souboji s Emersonem fauloval svého protihráče, po útočném faulu musí fotbalisté Marseille vyklidit místo přestupku.
33'
Centr na bližší tyč měl za následek krátkou hlavičkovanou, po které míč opustil rizikovou zónu. Z toho nejhoršího tak je Lyon venku.
32'
Jenže domácí pokazili přihrávku a do otevřené obrany vnikl Pol Lirola. Na pravé straně vápna už mohl zakončovat, nakonec však zvolil přihrávku pod sebe a vracející se obránce mu ji ve skluzu ukopl na roh.
31'
Držení míče je na chlup stejné jako před čtvrt hodinkou, takže z tohoto pohledu se nic nezměnilo. Po Guendouziho faulu na útočné polovině hraje Lyon.
30'
29'
Hodně daleko z branky teď vyšel Pau López, aby svým spoluhráčům pomohl s rozehrávkou. Risk to nebyl, široko daleko se nenacházel žádný ze soupeřů.
28'
A našel by ji, kdyby si Ryan Cherki pohlídal své postavení. Takhle je z toho pouze další ofsajd.
27'
Ve vlastním území kombinující Lyon trpělivě hledá novou cestu vedoucí hlouběji do pole.
26'
Na druhé straně vybíhal zpoza obránců Pol Lirola. A bylo to zrovna v době, kdy na něj směřovala přihrávka. Sudí tudíž neměl jinou možnost, než odmávat ofsajd.
24'
Na Shaqiriho přesný pas si v pokutovém území naskočil Leo Dubois. Jeho hlavička se pro Lópeze hrozbou nestala, protože byla příliš vysoká.
23'
Vysoký centr přeletěl vracejícího se Perese a trochu ho škrtl, Lyon tak má k dispozici další roh.
22'
Balon nakonec zamířil za autovou čáru, odkud ho zpátky do hry vhodí domácí Léo Dubois.
21'
Přetažený centr sice sebral Boubacar Kamara, ale s na zádech pověšeným protivníkem nic nesvedl.
20'
Lyon si vzal varování k srdci a honem přesunul hru na druhý konec hřiště, kde si kopne roh.
18'
Po zisku míče hosté podnikli rychlý kontr a šli do otevřené obrany. Soupeř se sice stihl vrátit, ale už ne zamezit nahrávce na penaltový puntík, kde byl se svým zakončením akrobata připraven Matteo Guendouzi. Anthony Lopes v bráně ani nedýchal a nakonec si ulevil, když míč proletěl kousek nad břevnem. Uf!
16'
Lyon po inkasovaném gólu přidal na aktivitě a začíná zatápět obraně Marseille.
15'
13'
Thiago Mendes se zničehonic ocitl v bezprostřední blízkosti Lópeze! A kdyby ho prostřelil, bylo by srovnáno. Takhle Lyon stále musí dotahovat.
10'
Marseille právě vstřelilo branku!
Napodruhé už to vyšlo a Marseille v Lyonu vede! Tentokrát Payetův vyšší míč si na přední tyči našel MATTEO GUENDOUZI a hlavou zády k bráně ho zavěsil přímo pod břevno.
9'
Z další akce už Marseille získalo roh, Payetův nízký centr odkop obránce znovu za svou bránu.
8'
Právě on nabídl míč do běhu Payetovi, jenže přihrávka na kapitána Marseille byla příliš prudká.
7'
Lyonští se velmi těžko prokousávají za středovou čáru, kterou dobře střeží Matteo Guendouzi.
6'
Po první menší výstraze ze strany fotbalistů Marseille rozehrál Anthony Lopes spoluhráčům v obraně.
5'
Následovala standardka z pravé strany. Hlavou odvrácený centr si před vápnem našel Boubacar Kamara, svou pravačku ovšem nezatočil přesně.
4'
Ze svého území se domácí prokombinovali za středový kruh, jenže po ztrátě míče Thiago Mendes přišlápl Kamarovi kopačku.
3'
Zatím jsme neviděli nic jiného než pár přihrávek a ofsajd, v tom byl přistižen Dimitri Payet z Marseille.
2'
Uvidíme, v jakém stavu bude hrací plocha, trávník Parc Olympique Lyonnais totiž zkrápějí kapky deště.
1'
Výkop provedli hosté z Marseille. Ti oblékli modré dresy, zatímco domácí hrají v bílých kompletech.
1'
Základní jedenáctky míří na hrací plochu, kde se za několik okamžiků odehraje v listopadu odložený duel 14. kola Ligue 1 mezi Lyonem a Marseille.

Olympique Lyon: A. Lopes – Dubois (C), J. Boateng, Lukeba – Gusto, Mendes, Caqueret, Henrique – Shaqiri, Emerson – Cherki.
Náhradníci: Pollersbeck – M. Dembélé, Keita, Lomami, Diomande, B. Barcola, Sounni, Bonnet.
Trenér: Peter Bosz.

Olympique Marseille: Pau López – Saliba, Ćaleta-Car, Peres – Rongier, Kamara, Guendouzi, Lirola – Ünder, Henrique – Payet (C).
Náhradníci: Ngapandouetnbu, Mandanda – Bertelli, Álvaro González, Harít, Milik, Seghir, Targhalline, Benyahia-Tani.
Trenér: Jorge Sampaoli.

Rozhodčí: Bastien – Barthomieu, Rahmouni.
Na trávníku se to hemží nejen rozcvičujícími se fotbalisty, ale také rozhodčími. Hlavní slovo dnes bude mít zkušený 38letý sudí Benoit Bastien.
Pomstí se Dimitry Payet (8 gólů) za listopadovou událost, nebo se z vítězství bude radovat parta okolo brazilského záložníka Lucase Paquety? Odpověď na tuto otázku postupně rozkryjeme v úterý od 21 hodin. Buďte u toho!
Vraťme se ale zpátky k Ligue 1. Hráči Lyonu v minulém kole těsně udolali poslední St. Étienne, jedinou branku dal už v 15. minutě Moussa Dembélé. Fotbalisté Marseille si zahráli v Lensu a na hřišti aktuálně osmého celku vyhráli 2:0, z penalty se prosadil Dimitri Payet, ze hry svou premiérovou trefou v Ligue 1 Cédric Bakambu. Oba týmy tak půjdou do utkání v dobrém rozpoložení.
Co se týče sportovního hlediska, tak u obou soupeřů musím vyzdvihnout formu. V tabulce jedenáctý Lyon ve třech lednových zápasech nasbíral sedm bodů a natáhl svou šňůru bez prohry na sedm duelů (včetně jednoho zápasu Evropské ligy, kde ve skupině za sebou nechali všechny soupeře – Glasgow Rangers, pražskou Spartu i Brondby). To Marseille obsadilo v konkurenci Galatasaraye Istanbul, Lazia Řím a Lokomotivu Moskva až třetí pozici, takže bylo pro jarní část přeřazeno do Konferenční ligy. V domácí soutěži si vede o poznání lépe, případná výhra by Olympique posunula před aktuálně druhé Nice. Jízda to zatím je i v národním poháru, kde je Marseille po sobotní penaltové výhře nad Montpellierem už ve čtvrtfinále.
Lyon a Marseille v úterý večer restartují svůj listopadový zápas. Ten byl přerušen už po několika minutách poté, co jeden z neukázněných fanoušků zasáhl Dimitriho Payeta plastovou lahví do hlavy.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.