Ligue 1 - 38. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Ajaccio : Marseille - 3. června 2023   21:00

Ajaccio
88' Vidal
1:0
(0:0)
Ajaccio
B. Leroy – I. Diallo (77. Puch-Herrantz), Vidal, Gonzalez, Youssouf – Coutadeur (C) (82. Mangani) – Nouri (69. Chegra), Marchetti (69. Strata), Barreto, Bayala – Be. Touré (77. M. Soumano).
Sollacaro – Avinel, Khelifa, Spadanuda.
Benoît Bastien
Stade Francois Coty
Marseille
Blanco (46. López) – Kolašinac, Balerdi (64. Bailly), Mbemba – Clauss (64. Tavares), Veretout, Guendouzi (C), Kaboré – Malinovskyj (81. Mughe), Ünder – Sánchez (64. Vitinha).
Elmaz.

Držení míče: 28 % : 72 %.
Střely na branku: 1:5. Střely mimo: 0:10. Rohy: 2:3. Ofsajdy: 2:0. Fauly: 19:15.
Šokující vítězství outsidera, který se loučí s první ligou v duelu s pravidelným účastníkem Ligy Mistrů! Marseille kontrolovalo balón, mělo několik obrovských šancí, nepodařilo se jim však skórovat. Jak známo, fotbal se hraje na góly a ne na kdyby, takže se zásluhou úspěšného rohového kopu až z 88. minuty radují domácí hráči AC Ajaccio.

Kuriozní je,, že se domácím podařilo zvítězit i přesto, že za celé utkání vyslali jedinou střelu a v této statistice podlehli svému soupeři 1:15. Několik skvělých zákroků dnes předvedl Benjamin Leroy, který jednoznačně patří mezi hlavní hvězdy večera a pravděpodobně i celého závěrečného kola francouzské Ligue 1.

To už je za mě pro dnešní večer vše, přeji top den a mnoho vítězství proti Goliášům!
90+4'
90+4'
Marseille ztrácí u útočného rohového praporku balón a nejspíš je hotovo.
90+4'
Žlutá karta pro tým AC Ajaccio (Moussa Soumano).
90+3'
Faul na Vidala ve středu pole ubírá hostům důležitý čas.
90+2'
I tak se však nakonec Olympique k míči dostává a na domácí fandy ještě čekají nervózní vteřinky.
90+1'
Míč se dostává k Leroyovi a francouzský golman předvádí jeden z nejméně spěšných výkopů své kariéry.
88'
Ajaccio právě vstřelilo branku! Rohový kop přináší první branku utkání, prosazuje se CLÉMENT VIDAL! Parádní volej po rohovém kopu dává outsiderovi prakticky naprostou jistotu vítězství!
87'
Rána Ivane Chegry málem přinesla vlastní branku, hlavička jednoho z obránců ji odráží na roh.
86'
Tvrdý skluz Mehdiho Puch-Herrantze přináší bolestivé obrázky na Kaborého.
85'
Rychlý brejk Marseille končí až ve vápně, kde centrovaný míč likviduje kamerunský obránce Gonzalez.
83'
Vitinha to teď přehnal s presinkem, jeho faul odnesl jeden z otloukánků dnešního mače Omar Gonzalez.
82'
Střídání v týmu AC Ajaccio:
ze hřiště odchází Mathieu Coutadeur, přichází Thomas Mangani.
81'
Vitinha, jeden z náhradníků, mohl právě rozhodnout celý zápas ve prospěch hostí! Jeho technická střela jde však pouze nad branku Leroye a ani v závěru utkání se tak hosté zatím nedokáží prosadit.
81'
Střídání v týmu Olympique Marseille:
ze hřiště odchází Ruslan Malinovskyj, přichází Francois-Régis Mughe.
80'
AC volí strategii vyhazování míče mimo hrací plochu doufajíce primárně v zisk bodu. Nyní nás čeká aut Marseille těsně vedle rohového praporku.
78'
Velmi vysoký centr Olympique na místo určení nedorazil, stejně jako o pár vteřin později další pokus, který se snažil na své spoluhráče poslat Nuno Tavarés.
77'
ze hřiště odchází Ismael Diallo, přichází Mehdi Puch-Herrantz,
ze hřiště odchází Ben Hamed Touré, přichází Moussa Soumano.
76'
Po nepřesnostech v útočné fázi usilovalo Ajaccio o kontr, čemuž musel taktickým faulem zabránit Nuno Tavares.
75'
Cyrille Bayala odkulhal ze hřiště, nevypadá to s ním zrovna nejlépe.
74'
Další zranění, tentokrát v kádru domácího celku.
73'
Nepřesná rozehrávka nařízeného trestného kopu pouze vrací balón Marseille.
72'
Kaboré tvrdě podkosil Dialla.
71'
Ajaccio zámek rozlamuje a přecházíme do boje o střední třetinu hrací plochy.
70'
Marseille drží Ajaccio pod zámkem, lídrem kombinací je Matteo Guendouzi.
69'
ze hřiště odchází Vincent Marchetti, přichází Tony Strata,
ze hřiště odchází Riad Nouri, přichází Ivane Chegra.
68'
A ani po rohovém kopu nemají fanoušci, kteří přijeli z Marseille, mnoho důvodů k radosti.
67'
Marseille pálí další velkou šanci! Issa Kaboré se dostal sám před branku, jeho pokus však přináší díky zákroku Leroye pouze roh pro hosty.
66'
Nic z toho ale není, naopak Marseille bleskově odváží míč zpět do jeho dnešní primární domoviny.
66'
Dlouhý nákop Ajaccia končí úspěšně získaným ofenzivním autem.
64'
ze hřiště odchází Alexis Sánchez, přichází Vitinha,
ze hřiště odchází Jonathan Clauss, přichází Nuno Tavares,
ze hřiště odchází Leonardo Balerdi, přichází Eric Bailly.
64'
Oumar Gonzalez výborně odclonil Malinovského a získal aut pro svůj tým.
63'
Následně se Ajaccio stahuje zpět na svou polovinu. Je vidět, že ačkoliv Marseille je jasně lepším týmem, fakt, že jejich dominance není přetavená v branky znamená, že jakýkoliv závar před Lópezem se rovná velkým potížím.
62'
Baretto neproměnil exkluzivní příležitost když sám před prázdnou brankou nedokázal zpracovat míč!
61'
Nepřesný pas dává zas na pár chvil míč domácím.
60'
Tyčka! Nádherný pokus Veretouta zpoza vápna.
59'
Marseille překračuje v držení míče 70 procent.
57'
Nabuzený Olympique pokračuje a tlačí se do vápna soupeře, tam začíná bát opravdu husto, stáhla se tam prakticky celá dvacítka borců z pole. Proto nakonec Ruslan Malinovskyj pálí raději zpoza vápna, tento jeho pokus je však nepřesný,
55'
Cengiz Ünder se točil ve vápně jako vývrtka, následně našel Malinovského a ten svou ranou předvedl největší šanci druhého poločasu. Leroy předvedl skvělý zákrok konečky prstů.
54'
Marseille už je zase zpátky na balónu a trpělivě čeká na jakoukoliv skulinku v obraně soupeře.
52'
Ajaccio odebírá soupeři míč a raději se stahuje na vlastní polovinu, aby si ho alespoň chvíli užilo.
51'
Obrana Ajaccia nyní sérii výborných skluzů výrazně zpomaluje akci jejich oponentů.
49'
Sanchéz vjel u rohového praporku do snad o metr většího Oumara Gonzaleze, následuje verbální konflikt obou mužů.
48'
Ve vápně čekali na balón Marchetti se Sánchezem. Když se dva těší, třetí jim to zkazí, předvedl však jeden z obránců AC.
47'
Úvod druhé půle obstarávají nepřekvapivě s míčem na kopačkách hráči Marseille.
46'
46'
Marseille musí ze zdravotních důvodů stáhnout Rubéna Blanca, do hry jde místo něho Pau López.
První polovina je u konce, jasnou herní převahu měl sice Olympique, Ajaccio se nicméně prezentuje neméně srdnatým a motivovaným výkonem, takže rozhodně je na co se dívat. Zápas bohužel trochu více než by se slušelo ovládá tvrdá fyzická hra, takže nebylo na kvalitní fotbal 45 minut, částečně z důvodu dohadů s rozhodčím, částečně kvůli polehávání zraněných hráčů.

Marseille vystřelila na branku soupeře čtyřikrát, Ajaccio bohužel zatím ani jednou. Dominance hostí je dále patrná na statistice držení míče v níž vedou poměrem 69:31.

Druhý poločas začne zhruba ve 22:03.
45'
45+1'
Následné nastavení přináší standardní situaci pro Olympique Marseille, která rezultuje pouze v nepřesnou hlavičku nad bránu.
45'
Obrovský závar před Leroyem v závěru poločasu! Po parádní střele Sáncheze se jeden z jeho spoluhráčů dostal ještě k dorážce, tu likviduje jeden z beků Ajaccia až na brankové čáře daleko za překonaným Leroyem.
45'
Hra se rychle pohybuje ze strany na stranu, k vidění je poměrně velké množství nepřesností na obou stranách.
44'
Alespoň trochu vzrušení nabídl střelecký pokus hvězdy Marseille Alexise Sáncheze, jde však o drahný kus mimo branku.
43'
Míč se teď přesouvá de facto pouze od jednoho brankáře ke druhému.
42'
Zápasu se po nadějném začátku poměrně rychle vytratilo tempo, na hráčích je patrné, že jsou po náročné sezóně značně unavení.
40'
Akci Ajaccia opět dokázala obrana Marseille zastavit hned v jejím zárodku, rychlý kontr se zásluhou taktického faulu jednoho z útočníků hostí konat nebude.
39'
Další tvrdý faul, tentokrát byl poslán k zemi Kaboré.
38'
Hráči Olympique se ze všech sil snažili získat roh, je z toho ale pouze Leroyův odkop.
37'
Problémy se svalem má nejspíš Matteo Guendouzi.
36'
Po střetu Issa Kaboré s Diallem je pískán útočný faul hráči Olympique Marseille, tohle muselo hodně bolet.
36'
Clauss byl s míčem vytlačen do autu, obraně Ajaccia se podařilo získat balón.
35'
K hlavičce se hosté dostali, k reálnému ohrožení Benjamina Leroye nikoliv.
34'
Na rozehrávku rohového kopu se chystá Jordan Veretout.
34'
Po zblokované střele domácích Marseilla bleskově přenáší balón na soupeřovu polovinu.
33'
Roh úspěšné zakončení nepřinesl, k vidění jsou pouze zdravotní problémy brankáře hostí.
32'
Ben Touré neproměnil jasnou brankovou příležitost, teď nejspíš ani sám neví jak se mu podařilo samotnému před Blancem selhat. Každopádně uvidíme roh.
31'
Zajímavý centr se snášel na hlavu Nouriho, Blanco ho dokázal zastavit.
29'
Útočná akce Ajaccia žádný zajímavý výsledek nepřinesla a opět nás čeká dnes již značně okoukaný scénář, tedy postupná ofenzíva hostí.
28'
Nyní prožívá syrovou realitu tvrdé hry Cyrille Bayala.
27'
Hodně staticky teď působí útok hostí, kteří si bez pohybu vyměňují balón na soupeřově polovině.
26'
A další zranění, tentokráte má po skluzu Kaborého problémy Riad Nouri.
25'
Jordan Veretout zkoušel centr napříč vápnem, soupeři se však kombinaci podařilo přerušeit a nyní je to naopak Ismael Diallo, který táhne akci na druhou stranu.
23'
Chancel Mbemba skončil v bolestech ve středu hřiště po vzdušném střetu, něco mi říká, že dnešní tvrdé utkání oběma týmům ze zdravotního hlediska slušně znepříjemní začátky dovolených.
22'
Nadějnou pozici měl Nouri, jeho ránu však v klidu lapil Rubén Blanco.
21'
První žlutou kartu zápasu získává za faul na unikajícího Tourého Balerdi.
21'
Hodně zajímavou narážečku až do branky zkoušel založit Mbemba, jeho spoluhráči se však nepodařilo balón dostatečně rychle vrátit a naopak si tak na chvíli užijeme u míče Ajaccio.
20'
Marseille kombinuje zhruba třicet metrů od Leroye.
19'
Faul Bena Tourého na unikajícího Balerdiho.
18'
A to platí i nyní, kdy se pouze balón mírumilově přesouvá do náručí Benjamina Leroye.
17'
Marseille dominuje ve statistice držení míče poměrem 63:37, žádné příliš zajímavé situace z toho však zatím bohužel pro hosty neplynou.
15'
Cyrille Bayala dostal míč za obranu a běžel do skvělé šance, následně ještě hledal svého spoluhráče, vše se ale ukazuje jako bezpředmětné kvůli ofsajdovému postavení.
15'
Marseille se podařilo situaci stabilizovat a pomalu s balónem postupuje k brance soupeře.
14'
Sledujeme tvrdý boj o střet pole plný bolestivých střetů.
12'
Ajaccio se tlačilo do akce, jeden z jejich hráčů však spadl na hraně vápna a rychlý průnik tak nebyl možný. Následné hlavička na Nouriho šla sice hezky za obranu, na kráse jí však ubírá ofsajdové postavení domácího záložníka.
11'
Čekáme na pomalou rozehrávku domácího golmana.
10'
Nyní pálil Alexis Sánchez, jeho rána končí zblokovaná.
10'
Nebezpečný závar před Leroyem, dirigentem orchestru byl Chancel Mbemba, žádné zakončení se ale ze série sympatických pasů nekoná.
9'
Ajaccio sympaticky znepříjemňuje rozehrávku Marseille, zatím není rozdíl v tabulce nikterak patrný.
8'
Další pokus domácích hráčů o dlouhý míč za obranu, tentokráte končí pouze na hlavě jednoho z beků v modrých barvách Olympique.
7'
A další tvrdý zákrok, obětí faulu Malinovského se stal Marchetti.
7'
Marseille připravuje postupný útok na vlastní polovině.
6'
Dlouhý balón na Nouriho působil nadějně, jeho následné přenesení hry pomocí centru již nikoliv, vhazovat mohou hosté.
5'
Obrana si dokázala poradit a vyhnala hosty s míčem z vápna, následně míč utíká za autovou čáru, vhazovat budou hráči AC Ajaccia.
5'
Začátek utkání je ve velmi vysokém tempu, nyní bude k vidění roh Marseille.
4'
Ajaccio rozehrává dlouhým pasem po zemi, nakonec zakončoval Mickaël Barreto, jeho rána s vnější rotací šla však výrazně mimo.
3'
Faul a zajímavou standardku nyní uvidíme i na druhé straně, byť vzdálenost nějakých necelých 40 metrů nenabízí tolik očekávání.
3'
Výborný zákrok Benjamina Leroye! Zdálo se, že pozice si říká spíše o centr, ale nakonec se hráči Olympique Marseille rozhodli přímo ohrozit golmana, což se ukázalo jako velmi nebezpečné řešení. Střílel Ruslan Malinovskyj.
2'
A další tvrdý nedovolený zákrok, tentokrát na hraně domácího vápna a je tu velice zajímavá standardní situace.
1'
První opravdu ostrý zákrok zápasu předvedl Oumar Gonzalez a jasně ukázal, že outsider nehodlá dnes nechat soupeři nic zadarmo.
1'
Hráči obou celků jsou již na trávníku.
Na stadionu, který nese jméno radikálně pravicového francouzského senátora a rovněž významného obchodníka s parfémy Francoise Cotyho, začne námi sledovaný zápas již za pár minut. Rozhodovat bude zkušený Benoît Bastien, který francouzskou ligu píská již 13. rokem. Tento sudí má i řádné mezinárodní zkušenosti, v září 2018 pískal například i duel Viktorie Plzeň s CSKA Moskva v rámci základní skupiny Ligy Mistrů.

AC Ajaccio: B. Leroy – I. Diallo, Vidal, Gonzalez, Youssouf – Coutadeur (C) – Nouri, Marchetti, Barreto, Bayala – Be. Touré.
Náhradníci: Sollacaro – Avinel, Khelifa, Strata, Mangani, Puch-Herrantz, Spadanuda, Chegra, M. Soumano.
Trenér: Olivier Pantaloni

Olympique Marseille: Blanco – Kolašinac, Balerdi, Mbemba – Clauss, Veretout, Guendouzi (C), Kaboré – Malinovskyj, Ünder – Sánchez.
Náhradníci: López – Bailly, Elmaz, Tavares, Vitinha, Mughe.

Nuno Tavares – 44. nejlepší střelec soutěže
Určitou naději dává domácímu outsiderovi špatná aktuální forma Marseille, které prohrálo v posledních dvou kolech se čtvrtým Lille i s čtrnáctým Brestem. Marseille je každopádně jasným favoritem, jde o tým s třetím nejlepším útokem a čtvrtou nejlepší obranou v celé soutěži.

Ačkoliv se nic zásadního z pohledu závěrečného umístění v tomto utkání dít nebude, nepochybně si zaslouží vaší pozornost, Marseille letos již mnohokrát ukázalo nesmírné fotbalové dovednosti, od Ajaccia zase můžeme bezpochyby očekávat pořádně motivovaný a bojovný výkon.
Hlásí se Francouzská Ligue 1, která se v sobotu večer rozloučí s diváky svým posledním 38. kolem. V jeho rámci se se soutěží definitivně rozloučí AC Ajaccio, které končí v zóně sestupu v příští sezónu odehraje ve druhé lize. Na závěr a rozloučení s domácími fanoušky dostali velmi těžkého soupeře Olympique Marseille, který čeká po definitivním zisku bronzové příčky v příští sezóně kvalifikace o Ligu Mistrů.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.