Ligue 1 - 14. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Marseille : Lyon - 6. listopadu 2022   20:45

Marseille
43' Gigot (Veretout)
1:0
(1:0)
Marseille
López – Mbemba, Balerdi, Gigot (61. Kolašinac) – Clauss, Rongier /C/, Veretout (85. Payet), Tavares (90+1. Touré) – Ünder (61. Guendouzi), Harít – Sánchez (90+1. G. da Silva).
Blanco – Kaboré, Suárez, Dieng.
Letexier – Rahmouni, Ocak
Stade Vélodrome, Marseille
59 215 diváků
Lyon
Lopes – Gusto, Boateng (69. Diomande), Lukeba, Tagliafico – Caqueret (77. Tetê), Mendes, Aouar (46. Reine-Adélaïde), Lepenant (77. Cherki) – Lacazette /C/, Dembélé (46. Toko Ekambi).
Riou – D. da Silva, Milagres, Faivre.

Fotbalisté Marseille vydřeli vítězství 1:0 nad Lyonem, které zajistil hlavičkou po rohovém kopu v závěru prvního poločasu obránce Gigot. Na rozdíl od prvního poločasu měli po změně stran převahu hosté, z ojedinělých šancí se však prosadit nedokázali. Marseilleské dnešní zápas bolel, po závěrečném hvizdu ovšem slaví první výhru nad svým severněji položeným jmenovcem po pěti zápasech a dostávají se o skóre před Monaco a Lorient na čtvrtou příčku. Lyon zůstal osmý.
Držení míče: 46 % : 54 %.
Střely na branku: 2:4. Střely mimo: 3:5. Rohy: 6:4. Ofsajdy: 2:0. Fauly: 9:13.
90+7'
90+7'
Rozhodčí zatím nechává Lópeze rozehrát odkop od brány, přestože již hrajeme minutu přesčas.
90+5'
Znovu hrajeme, po rohovém kopu Lyonu hlavičkoval vedle zadní tyče Nicolás Tagliafico.
90+4'
Úder kopačkou do hlavy utržil Isaak Touré, máme tu asi šesté ošetřování domácích fotbalistů ve druhém poločase.
90+4'
Tlak Lyonu završil Mendes přízemní kolmicí, kterou šikovně prodloužil přes hlavu Lacazette, jenže ve vápně vše jistila přesila bílých dresů.
90+2'
Devatenáctiletý Rayan Cherki napřáhl zpoza šestnáctky mezerou v domácí obraně, povedená střela skočila decimetry vedle marseilleské levé tyče.
90+1'
Střídání v týmu Olympique Marseille:
ze hřiště odchází Alexis Sánchez, přichází Gerson da Silva,
ze hřiště odchází Nuno Tavares, přichází Isaak Touré.
90'
Žlutá karta pro Olympique Lyon. Střídající Tetê Martins ji dostává za ošklivý šlapák.
89'
Lyonští spěchají s odpovědí, Lacazette však hlavičkou odrazil míč o zem jen do Lópezových rukavic.
88'
Dnešní utkání sleduje 59 215 diváků.
88'
Domácí se ubránili rohu a z brejku měli obrovskou příležitost. Matteo Guendouzi si narazil s Jonathanem Claussem a zcela sám tváří v tvář neprostřelil Anthonyho Lopese.
87'
Na druhé straně srazil prudký Tagliaficův centr hlavou na roh Mbemba.
87'
Payet drzou kličkou uvolnil Clausse, který našel centrem před bránou Sáncheze. Tomu hlavička úplně nesedla a míří mimo tři tyče.
86'
Pau López byl u nakopávaného míče o zlomek vteřiny dříve než Lacazette a pokryl ho v rukavicích.
85'
okopávaný Jordan Veretout si může odpočinout, na jeho místo přichází Dimitri Payet.
84'
Potřetí během poločasu je na hřišti ošetřován domácí Veretout...
81'
Diomandé se vypjal k hlavičce, kterou však zprostřed šestnáctky nasměroval spíše do výšky než na bránu.
80'
Mendes se srazil na půlící čáře se Sánchezem a je tu opět práce pro zdravotníky.
79'
Gusto našel prostrčeným míčem Toko Ekambiho, který však zády k bráně a těsně střežen nenašel prostor k rozvinutí akce.
77'
Olympique Lyon dostřídal:
ze hřiště odchází Johann Lepenant, přichází Rayan Cherki,
ze hřiště odchází Maxence Caqueret, přichází Tetê Martins.
76'
Reine-Adélaïde zakončil svůj průnik přízemní střelou v pádu, se kterou neměl Pau López těžkou práci.
74'
Diomandé čistě zasáhl před Tavaresem, ovšem za cenu rohového kopu pro Marseille.
73'
Jeff Reine-Adélaïde uvolnil Alexandra Lacazettea, který se pokusil zbavit vybíhajícího brankáře kličkou, zády k bráně však neudržel rovnováhu a o míč přišel.
72'
Pro Tavaresův centr se pěkně proletěl vzduchem Lopes a hned vysílá spoluhráče do kontru.
69'
Nucené střídání také v mužstvu Lyonu:
ze hřiště odkulhal zraněný Jérôme Boateng, kterého nahradil Sinaly Diomandé.
68'
Tagliafico hledal centrem v pokutovém území Lacazettea, kterého dobře pokryl Mbemba.
68'
Marseilleský nákop z půli hřiště směřuje daleko za bránu Lyonu.
67'
Zkušený chilský útočník se zanedlouho dopustil útočného faulu.
65'
Sánchez se v souboji převalil přes Reine-Adélaïda, oba skončili na zemi.
63'
Vzápětí museli domácí opět odrážet napadání Toko Ekambiho. Lopesovi však při odkopu míč sjel po kopačce a zachraňoval až pohotový Kolašinac.
63'
Karl Toko Ekambi pronikl osou hřiště a prudkou ranou z plného běhu prověřil Pau Lópeze, který zasahuje na čáře pohotově.
61'
ze hřiště odchází Cengiz Ünder, přichází Matteo Guendouzi,
ze hřiště odchází Samuel Gigot, přichází Sead Kolašinac.
60'
Druhý poločas trochu připomíná reality show z prostředí záchranné služby. Gigotovi, který pět minut odehrál s obvázanou hlavou po předchozí srážce, se ozvaly další potíže a masér ho doprovází mimo hřiště.
59'
Protiútok Marseille však zarazil Mendes, který se postavil do cesty Tavaresovi.
58'
Jeff Reine-Adélaïde si marně hledal prostor před velkým vápnem.
55'
Je za námi další ošetřovací přestávka, Marseille je zatím v deseti.
53'
Další bolestivý střet pro Veretouta, který se smolně srazil uprostřed pole s vlastním spoluhráčem Gigotem, když oba sledovali stejného hráče, jenže Lepenant se mezi nimi prosmýkl. To je opravdu pešek.
51'
Hra po přerušení pokračuje a Veretout se prozatím vrací na hřiště a minimálně to zkusí rozhýbat.
50'
V péči lékaře je na trávníku Jordan Veretout, nevypadá to s ním příliš nadějně.
48'
Lyonští ubránili roh, z brejku však Gustovu kolmici za obranu nikdo ze spoluhráčů nepochopil.
47'
Clauss šel důrazně za odraženým míčem a vřítil se s ním do vápna, kde jeho průnik zastavil tečí na roh Boateng.
46'
Se dvěma změnami nastoupil do druhé půle Olympique Lyon:
ze hřiště odchází Houssem Aouar, přichází Jeff Reine-Adélaïde,
ze hřiště odchází Moussa Dembélé, přichází Karl Toko Ekambi.
46'
Statistické okénko:
Držení míče 56% – 44%, střely na bránu 1:1, střely mimo 2:2, rohy 4:1, ofsajdy 1:0, fauly 6:7.
Fotbalisté Marseille v „olympijském“ souboji vedou při výrazné převaze nad Lyonem díky přesné hlavičce Samuela Gigota po rohovém kopu v závěru prvního poločasu, který jinak nenabídl mnoho zajímavého. Lyon mohl přesto ještě vyrovnat, ale trestný kop Caqueretovi vychytal López.
45+2'
45+2'
Po rohu se již „Les Gones“ k zakončení nedostali a rozhodčí naposledy zadul do píšťalky.
45+2'
Po dlouhých dohadech a strkanicích mířil z trestného kopu do vzdálenější šibenice Maxence Caqueret, brankář López byl však na místě a jednou rukou vytáhl dobře kopnutý přímák na roh.
45+1'
V nastavení fauloval Rongier a Lyon rozehraje trestný kop jen asi tři metry od velkého vápna. Lepší příležitost ke standardce se v řádné hrací době nevyskytla.
45'
Clauss s Rongierem zabrzdili útok Lyonu po levém křídle.
43'
Marseille právě vstřelilo branku!
Hlavičkou v předklonu z malého vápna na zadní tyč po rohovém kopu Jordana Veretouta otevírá skóre SAMUEL GIGOT a Stade Vélodrome bouří nadšením.
43'
Lepenant opět výtečně pozičně, ke zpětné přihrávce nepustil za cenu rohu Ündera.
42'
Ünderův rohový kop vyboxoval mohutným skokem vpřed lyonský brankář Lopes.
41'
Marseille v poslední desetiminutovce trochu přenehalo otěže hry soupeři, teď znovu zatápí a Harítovi se podařilo vybojovat kličkováním roh.
38'
Rongier dával Tavaresovi nepřesnou uličku, k míči měl blíže hostující Boateng.
37'
Odražený míč napálil po odskoku lyonský Johann Lepenant. Do střely se položil pěkně, udělil jí potřebnou prudkost, nikoli však směr.
36'
Krátké přerušení hry si vyžádalo ošetřování domácího Veretouta po nezaviněném střetu.
34'
Protiakce Marseille dopadla podobně neslavně. Tavaresův centr se snesl za bránu.
32'
Gustův pěkně podebraný křížný pas ještě lehce prodlužoval Lacazette, ovšem pouze do zámezí.
29'
Alexis Sánchez se v šestnáctce provinil útočným faulem.
28'
Přetažený trestný kop Lyonu si bez potíží stáhl ze vzduchu Pau López.
27'
Gustův centr sklepl Lacazette hlavou na Aouara, který zbytečně střílel do tříčlenného bloku bílých dresů.
25'
Lacazette těžil z nepovedené Claussovy finty, střelu mu však domácí obránci ztlumili tak, že se míč téměř zastavil.
24'
Démbélé jen posunul hlavou Lukebův centr do prostoru, kde byl široko daleko jen domácí brankář.
22'
Anthony Lopes rozehrává riskantně, míč se téměř otřel o napadajícího Rongiera.
21'
Po rohu zakončil těsně bráněný Alexis Sánchez míč podrážkou a neortodoxní pokus odskakuje o zem těsně vedle bližší tyče.
20'
Tavaresův centr před bránou nedoskočil Clauss, skákavý míč ještě zachytil Mbemba a vybojoval pro Marseille roh.
19'
Domácí obléhají soupeřovo území, Tavares se však prozatím neodhodlal k centru a posílá míč zase kolem dokola.
17'
Domácí sehráli zajímavý signál z rohu, jenže Cengiz Ünder asi na tréninku nedával pozor a v půli nepochopitelně zabrzdil svůj náběh.
16'
Malo Gusto před číhajícím Tavaresem odhlavičkoval centrovaný míč na první rohový kop zápasu.
15'
Na sklonku úvodní čtvrthodiny se hra odbývá jen uprostřed hřiště.
13'
Tavares založil kolmicí na Haríta šanci Marseille, Lepenant však čistým skluzem nepustil do zakončení Sáncheze a Cengiz Ünder vracel míč z koncové čáry sice efektně patičkou, ale opět na kopačky lyonského hrdiny okamžiku.
11'
Obrana hostů zblokovala Mbembův křížný nákop.
9'
Démbélého centr si zpracovával Lacazette, obrana Marseille ho ale rychle odzbrojila.
8'
Domácí Alexis Sánchez se postaral o první střelecký pokus zápasu, z dálky mířil nepřesně.
6'
Tavares vypíchl na velkém vápně kombinaci Lyonu, pro jeho kolmici se ale vrátil zpět Gusto.
5'
Hosté se ubránili střílenému centru na své malé vápno a domácí se nakonec dostali jen do zámezí.
3'
Při rohu pokutového území zůstal po Aouarově došlápnutí ležet Gigot, k nelibosti domácích se nepískalo.
2'
Po souboji u postranní čáry se hlásili o aut jako pilní žáčci Clauss i Lepenant, rozhodčí ukazuje na aut ve prospěch Marseille.
1'
Marseille hraje v bílých dresech, Lyon v červeno-modrých.
1'

Olympique Marseille: López – Mbemba, Balerdi, Gigot – Clauss, Rongier (C), Veretout, Tavares – Ünder, Harít – Sánchez.
Náhradníci: Blanco – Kaboré, Touré, Kolašinac, Guendouzi, Gerson, Payet, Suárez, Dieng.
Trenér: Tudor.

Olympique Lyon: Lopes – Mendes, Boateng, Lukeba – Gusto, Caqueret, Lepenant, Aouar, Tagliafico – Lacazette (C), Dembélé.
Náhradníci: Riou – Diomandé, Da Silva, Milagres, Faivre, Reine-Adélaïde, Martins, Cherki, Toko Ekambi.
Trenér: Blanc.

Rozhodčí: Letexier – Rahmouni, Ocak.
Marseille nezvítězilo nad Lyonem pětkrát v řadě, naposledy se mu to povedlo doma přesně před třemi lety. Na prvního máje utrpělo v dosud posledním utkání na Orange Vélodrome porážku 0:3 po bezbrankovém poločase. Není to žádná výjimka, pokud se podíváme osm let dozadu, tak bilance je překvapivě jednoznačných 1-6-8, 12:26 z pohledu Marseille.
Olympique Lyon
Hosté letos scházejí v pohárové Evropě, což se jim za posledního čtvrt století přihodilo teprve podruhé. V Ligue 1 překonali s nástupem nového trenéra Blanca měsíční krizi, v níž z pěti zápasů získali jediný bod, a na duel v Marseille se naladili vítězstvími 2:1 v Montpellieru a 1:0 nad Lille. V tabule je Lyon osmý čtyři body za dnešním soupeřem.

Střelci: 8 – Lacazette, 5 – Martins, 4 – Toko-Ekambi.
Olympique Marseille
Po smolném vyřazení z Ligy mistrů v dobře se vyvíjejícím zápase s Tottenhamem (1:2) musí Marseille přepnout na francouzskou ligu, kde se mu také v poslední době vůbec nedaří. Po třech těsných porážkách o gól, z toho dvou na domácí půdě s Ajacciem a Lens, získalo alespoň bod ve Štrasburku za remízu 2:2 a je až páté.

Střelci: 6 – Sánchez, 3 – Suárez, Mbemba, Guendouzi, Tavares.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.