Ligue 1 - 22. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Marseille : Nice - 5. února 2023   20:45

Marseille
60' Malinovskyj (Sánchez)
1:3
(0:2)
Nice
37' Diop   • 44' Laborde   • 86' Bráhímí  (An. Mendy)
Marseille
López – Mbemba (70. Kolašinac), Gigot, Balerdi – Clauss, Rongier (70. Veretout), Guendouzi (82. Únáhí), Tavares – Ünder, Payet /C/ (46. Sánchez) – Oliveira (46. Malinovskyj).
Blanco, Ngapandouetnbu – Elmaz, Kaboré.
Turpin – Danos, Pages
Stade Vélodrome, Marseille
63 443 diváků
Nice
Schmeichel – Lotomba, Todibo, Santos /C/, Bard – Ramsey (66. Búdawí), Ndayishimiye (73. Rosario), Thuram – Laborde (82. Mendy), Moffi (73. Barkley), Diop (66. Bráhímí).
Boulhendi – Beka, Bouanani, Viti.

Dočasný trenér Nice Didier Digard si říká o stálé angažmá! Pod jeho vedením vybojovali červenočerní 13 bodů z 15 možných, dnes v derby francouzského jihu senzačně dobyli marseilleský Vélodrome a ukončili devítizápasovou neporazitelnost domácího Olympiqu.
Zápas rozhodly dvě úspěšné dorážky ze závěru první půle – nejdříve Labordeovu střelu doklepl hlavou Diop, poté naopak Laborde z úhlu dorážel Thuramovu prudkou ránu. Domácím se podařilo pěknou šajtlí střídajícího Malinovského vrátit do hry, víc jim ale pozorná obrana Nice nedovolila a naopak z brejku v závěru zpečetil skóre hostující náhradník Bráhímí.
Držení míče: 58 % : 42 %.
Střely na branku: 5:8. Střely mimo: 9:5. Rohy: 9:1. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 10:5.
90+4'
90+4'
Kolašinac přebrousil Thurama, který se drží za koleno a také šetří zbývající vteřinky.
90+3'
Rozhodčí běží ukázat pořadatelům vhozený předmět na hřiště, který naštěstí netrefil Schmeichela.
90+3'
Dnešní utkání sleduje 63 443 diváků. Teď už spíše o pár tisíc méně, protože po třetím gólu řada diváků vstala a vydala se vyhnout dopravní zácpě. V nastaveném čase již stojí u východů vyloženě fronty.
90+2'
Mendy z otočky zakopává do autu přetažený centr z pravého křídla.
90'
Už spíše setrvačností provedený nákop v pohodě zalehává Kasper Schmeichel.
88'
Digardovi svěřenci se rohu ubránili a přenášejí hru do bezpečného prostoru.
87'
Sánchez v zahuštěném prostoru před malým vápnem vybojoval pro Marseille osmý rohový kop.
86'
Nice právě vstřelilo branku!
Premiérový gól v Ligue 1 slaví BILÁL BRÁHÍMÍ a byla to nádherná střela, kterou z plného běhu kolem couvajícího Balerdiho vyslal křížem za háčky zadní tyče, kam marně robinzonádou doskakoval López. Asistenci si připisuje po třech minutách na hřišti Antoine Mendy, který Alžířana nastartoval.
85'
Z první zakončoval na druhé straně z lepší pozice na penaltové značce Alexis Sánchez, také on však trefil střed brány a Schmeichel s jistotou kryje.
84'
Akci Nice zakončil z druhé útočné vlny Thuram slabou střelou doprostřed brány.
83'
Odložený trestný kop červenočerní nevyužili a musejí se stáhnout do obrany.
82'
Poslední změna proběhla současně také v mužstvu Olympique Marseille:
ze hřiště odchází Matteo Guendouzi, přichází Azzáedín Únáhí.
82'
Poslední střídání provádí OGC Nice:
ze hřiště odchází hrdina obou gólových okamžiků Gaëtan Laborde, kterého nahradí Antoine Mendy.
79'
Obrana Nice teď nezachytila náběh Alexise Sáncheze, který jen těsně nedosáhl na Claussův skákavý křížný nákop a zklamaně praštil dlaní o trávník.
78'
Malinovskyj dostal míč před velké vápno, trefil však placírkou jen kapitána Nice Danteho Santose.
77'
Schmeichel chytá centrovaný míč a rozehrává výhozem nakrátko na Labordea, kterého si vzal nedovoleně do parády Kolašinac.
75'
Lotombův výpad přes půl hřiště končí ranou z úhlu přímo do Lópeze, který pěstmi vyboxoval a vyražený míč dostává do bezpečí Gigot.
73'
Zraněný Terem Moffi musí střídat, ze hřiště odkulhal v doprovodu maséra a na jeho místo přichází Ross Barkley.
Zároveň OGC Nice provádí i druhou změnu, odchází Youssouf Ndayishimiye, kterého nahradil Pablo Rosario.
72'
Na hřišti je ošetřován Terem Moffi, kterého chytila při zákroku křeč.
71'
Jonathan Clauss si naběhl na Guendouziho kolmou přihrávku a z úhlu nepropálil Schmeichela. I kdyby ano, situace by se zřejmě zkoumala na videu pro možný ofsajd.
70'
Střídání v týmu Olympique Marseille:
ze hřiště odchází Chancel Mbemba, přichází Sead Kolašinac,
ze hřiště odchází Valentin Rongier, přichází Jordan Veretout.
69'
Lotomba se vydal vpřed po křídle, tečovaný centr však těsně nedoplachtil před Moffiho a hosté raději volí přihrávku dozadu na jistotu.
66'
Střídání v týmu OGC Nice:
ze hřiště odcházejí střelec úvodního gólu Sofiane Diop a Aaron Ramsey, přicházejí alžírští reprezentanti Bilál Bráhímí a Hišám Búdawí.
65'
Prostor pro kontr se otevřel Khéphrenu Thuramovi, který se rozhodl zakončit samostatně, po rychlé zasekávačce posílá technický projektil těsně nad.
64'
Mbemba zachytil odražený míč a předvedl pěkný slalom, z něhož však vytěžil jen nepřesnou skákavou střelu Clauss.
64'
Guendouziho tečovaná střela vynesla domácím další roh.
63'
Santos zezadu fauloval Ündera, míč pro Marseille.
62'
Veterán Dante Santos odpálil míč z malého vápna, protiútok Nice však nedotáhl k finální přihrávce z levé strany Bard.
62'
Domácí touží po zvratu a spěchají s rozehrávkou získaného rohu. Ten si zopakují po Ünderově střele, kterou srazil kolenem Ndayishimiye.
60'
Marseille právě vstřelilo branku!
Clauss dostal míč do uličky a jako dnes již několikrát ho nabídl zpětně do vápna. Tam si na Sánchezem ještě lehce posunutý balon nabíhá střídající RUSLAN MALINOVSKYJ a skvěle umístěnou šajtlí k tyči nedává brankáři příležitost jakkoli zasáhnout.
59'
Žlutá karta pro OGC Nice. Za skluz na Sáncheze je prvním napomínaným hráčem zápasu Youssouf Ndayishimiye.
59'
López si bezpečně stahuje Thuramův nákop.
58'
Po rohu hlavičkuje Gigot opět výrazně nad břevno.
57'
Todibo vyhlavičkoval na roh před nabíhajícím klubkem hráčů Marseille Balerdiho centr.
56'
Claussův kroucený centr ve výskoku jen lízl hlavou vedle brány Tavares.
55'
Tavares výrazně minul bránu Nice pokusem z uctivé dálky.
54'
Marseille se ubránilo vůbec prvnímu dnešnímu rohu hostů, kteří budou ještě vhazovat.
53'
Terem Moffi měl na kopačce dost možná rozhodnutí. Balerdiho zaváhání využil k samostatnému nájezdu, López však šel do rozštěpu a botou jeho tutovku vyráží.
51'
Claussova zpětná přihrávka po zemi prošla přes několik hráčů až ke Guendouzimu, který se opřel do míče vší silou, jenže proti střele okamžitě vystoupil Ramsey.
50'
Protiútok domácích byl nebezpečnější. Malinovskyj napálil zpoza šestnáctky do zad uhýbajícího Todiba, dorážka pak nesedla Claussovi, který udělil míči vnější šajtlí opačnou faleš.
48'
Obrana Marseille odvrací první nesmělý útočný pokus hostů.
46'
Olympique Marseille o přestávce dvakrát vystřídal:
ze hřiště odchází Vitor Oliveira, přichází Ruslan Malinovskyj,
ze hřiště odchází Dimitri Payet, přichází Alexis Sánchez.
46'
Statistiky první půle:
Držení míče 54% – 46%, střely na bránu 2:4, střely mimo 3:3, rohy 3:0, fauly 5:2, ofsajdy 0:0.
Závěr jinak vyrovnaného poločasu jihofrancouzského souboje měl nečekané vyústění. Nice se dostalo dvěma dorážkami do dvoubrankového vedení, když nejprve Labordeovu ránu doklepl hlavou Diop a poté naopak Laborde dorážel do sítě Thuramovu střelu. Devítizápasová série Marseille bez porážky je tak hodně nalomena, uvidíme, jestli se Nice nenechá chytit do Csaplárovy pasti.
45+2'
45+2'
Nice si v poklidu hlídá míč a čeká na poločasový hvizd.
44'
Další úspěšná dorážka dostává Olympique do kolen. GAËTAN LABORDE nabil zprava Thuramovi, jehož výstavní ránu k tyči López jen vyškrabuje, a sám Laborde ho pak z dorážky propálil z úhlu.
43'
Oliveira usměrnil Tavaresovu zpětnou přihrávku placírkou bez přípravy vysoko nad břevno.
40'
Z rohu si hráči Marseille nic nevytvořili, Guendouzi se zbavil míče střelou kamsi k rohovému praporku a kope se od Schmeichelovy brány.
39'
Hostům trochu zatrnulo, když při odkopu Claussova stříleného centru kiksnul Dante Santos, naštěstí pro ně tečoval míč za sebe vedle zadní tyče.
38'
Thuramův pokus ze střední vzdálenosti obrana Marseille zblokovala.
37'
Po trochu slabší pasáži zápasu střílel z velkého váúna Gaëtan Laborde. Brankář López jen vyrážel prudký míč před sebe, SOFIANE DIOP prokázal lepší postřeh než bránící Mbemba a rybičkou ho o tyč doráží do sítě.
36'
O Mbembův skákavý centr svedl Dante Santos souboj s Vítorem Oliveirou, od kterého se míč odráží za čáru a kope se od brány Nice.
32'
Pozičně výborný Todibo si pokryl průnikovou přihrávku a nechal míč doklouzat za čáru.
30'
V přerušené hře fanoušci obou táborů na zaplněném Vélodromu zpívají střídavě své chorály.
28'
Na zemi se svéjí Gigot, kterého dohrál kolenem do nohy Thuram.
26'
Hráči Nice se natlačili do šestnáctky ve větším počtu, Melvin Bard se dostal ke střele z těžkého úhlu, zařízení netrefil.
23'
Po rohu zakončuje hlavou z penaltové značky vysoko nad břevno Gigot.
22'
Payet při střele z voleje promáchl, stačil však míč posunout na Ündera, který si počínal mnohem lépe a proti utažené střele k tyči musel vytáhnout Schmeichel famózní zákrok pravou dlaní.
20'
Lotomba si pokryl míč před Tavaresem a šikovně si došel pro faul.
20'
Nice se chvíli bránilo o deseti, burundský reprezentant se však již hlásí zpět do hry.
18'
Zraněný Ndayishimiye zůstává sedět před vlastní bránou a rozhodčí povoluje vstup lékaři a masérovi z lavičky Nice.
17'
Guendouzi vyváží míč po dobrém obranném zákroku pro Tavarese, který jej předal Claussovi. Ten z dálky pěknou, i když trochu ukvapenou střelou protáhl Schmeichela, v akci určitě šlo pokračovat.
15'
Útočnou akci Marseille zastavuje čistě Lotomba.
12'
Hraje se ve vysoké intenzitě, hra se však přelévá jen od vápna k vápnu.
9'
Moffiho centr sklepl Laborde pro Diopa, který však nedokázal lépe naklopit nárt a polovysoký míč napálil vysoko nad domácí bránu.
8'
Vítor Oliveira, vykoupený za v přepočtu tři čtvrtě miliardy korun z Bragy, se dostal k míči v pokutovém území, neprosadil se však zatím ke střele.
6'
Hráči Marseille kombinují na soupeřově polovině, ale na dostřel se nedostávají.
3'
Obrovská šance Nice z protiútoku! Po lajně vyslal Laborde do úniku Moffiho, který našel zpětnou přihrávkou úplně volného Khéphrena Thurama. Domácí měli štěstí jako hrom, že se jeho střela z první stočila těsně vedle opuštěné pravé tyče.
2'
Rohový kop odvrací do bezpečí Jean-Clair Todibo, nicméně Olympique zůstává na míči.
1'
Domácí se hned vrhli do útoku, Clauss přenesl hru nalevo na Payeta a jeho centr srazil na roh Ndayishimiye.
1'
Domácí fotbalisté v bílých i hosté v červenočerných dresech drží minutu potlesku ve středovém kruhu za zasnulého Charlyho Loubeta, který ve své hráčské kariéře v 60. a 70. letech minulého století kopal za oba kluby.

Olympique Marseille: López – Mbemba, Gigot, Balerdi – Clauss, Rongier, Guendouzi, Tavares – Ünder, Payet (C) – Oliveira.
Náhradníci: Blanco, Ngapandouetnbu – Kolašinac, Elmaz, Kaboré, Malinovskyj, Sánchez, Veretout, Únáhí.
Trenér: Tudor

OGC Nice: Schmeichel – Ndayishimiye, Santos (C), Todibo – Lotomba, Ramsey, Thuram, Bard – Diop, Laborde – Moffi.
Náhradníci: Boulhendi – Barkley, Beka Beka, Bouanani, Brahimi, Mendy, Rosario, Viti, Búdawí.
Trenér: Digard

Rozhodčí: Turpin – Danos, Pages.
Vzájemné zápasy

Na začátku letošního ročníku rozhodlo Marseille o výsledku 3:0 v Nice již v prvním poločase (10. a 42. Sánchez, 37. Tavares). Také jarní duel v Marseille skončil vítězstvím Olympiqu 2:1, pátým na domácím hřišti proti Nice v řadě.
OGC Nice

Podzimní soupeř Slovácka v Konferenční lize si v Ligue 1 hraje klidný střed a pokud mu vydrží forma, může pomýšlet i na zopakování pohárové účasti. Nový rok zahájilo Nice porážkou v Rennes, pak se ale nastartovalo pod novým koučem Didierem Digardem vysokou výhrou 6:1 nad Montpellierem a v dalších třech zápasech udrželo čisté konto. Ve středu dokonce hráči Nice Labordeovým gólem dobyli hřiště druhého Lens, čímž pomohli dnešnímu soupeři k posunu na stříbrnou příčku.

Střelci: 8 – Pépé, 7 – Delort, 6 – Laborde.
Olympique Marseille

Nebýt říjnového výpadku se třemi porážkami v řadě, mohlo Marseille výrazněji zatápět vedoucí Paříži. Z druhého místa na obhájce titulu ztrácí pět bodů, když již devět zápasů od zmíněné černé série nepoznalo hořkost porážky (7-2-0, 22:8). Ve středečním vloženém kole na hřišti Nantes pomohl Olympiqu k vítězství vlastní gól domácího Victora, skóre pak zpečetil v nastaveném čase Únáhí. Minulou sobotu naopak Marseille doma ztratilo body za remízu 1:1 s Monacem.
Dlouhodobě zraněný je Harit, trest za červenou kartu si odpykává Bailly.

Střelci: 10 – Sánchez, 5 – Tavares, 4 – Mbemba, Guendouzi.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.