Přípravné zápasy -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Jihlava - 30. června 2023   14:00

1:2
(0:0)
Jihlava
Jihlava
77' Araújo-Wilson   • 83' Fila
Sparta
I. pol.: Vorel – Plechatý, Panák, Kamenović – Wiesner, Váňa, Souček, Suchomel – Ryneš, Čvančara, Goljan
II. pol.: Surovčík – Mejdr, Vydra, Polidar – Kukučka, Cissé, Hodouš, Kaštánek – J. Pešek, Ševčík, Schánělec
Jihlava
I. pol.: Soukup – Chytrý, Vedral, Tombull, Záhradnik – A. Pešek, Lacko – Křehlík, Šancl, Selnar – Tall
II. pol.: Soukup – Svoboda, Piško, Tombull, Farka – Labaran, Vítek – Fila, Tureček, Ogiomade – Araújo-Wilson.
Trešl

Fotbalisté pražské Sparty v prvním utkání po mistrovské korunovaci a letní přestávce na Strahově překvapivě podlehli druholigové Vysočině Jihlava 1:2. Všechny góly padly až v závěru v úzkém rozpětí šesti minut. Domácí nastřelili během chvilky dvakrát tyčku a po hrubce brankáře Surovčíka vzápětí otevřel skóre do jejich sítě Araújo-Wilson. Zanedlouho vyrovnal debutující Cissé, ale Fila z individuální akce rozhodl o vítězství Jihlavy.
Nutné je ovšem dodat, že Sparta nastoupila převážně s hráči z béčka a navrátilici z hostování.
Držení míče: 61 % : 39 %.
Střely na branku: 7:4. Střely mimo: 9:1. Rohy: 9:2. Ofsajdy: 0:2. Fauly: 13:17.
90+2'
90+2'
Poslední přímý kop Vysočina pojala na zdrženou, modří podrželi míč a mohou slavit nečekaný úspěch na hřišti mistra.
90+1'
Hodoušův střílený centr dostihl Pešek až na koncové čáře a vrátil míč před bránu, kde však rozhodčí viděl útočný faul.
90'
Nakopávaný míč končí u Soukupa, který vysouvá přes celé hřiště Ogiomadeho. Ten však v těsném souboji zatahal bránícího Mejdra.
88'
Jihlavští se stále častěji brání nedovoleným způsobem, standardku teď rozehrál Ševčík do náběhu Peškovi, jenže i on si pomohl proti pravidlům loktem.
86'
Po Polidarově přihrávce zleva střílel z otočky k tyči Schánělec, ale Soukup byl na místě.
83'
Jihlava právě vstřelila branku!
LUKÁŠ FILA postupoval bez podpory spoluhráčů po pravém křídle, obhodil si Vydru a přesnou střelou nad tělem padajícího Polidara zavěsil na zadní tyč.
81'
Peškův nadýchaný nákop hosté odhlavičkovali do bezpečí.
80'
Po faulu na pronikajícího Vydru rozehraje mistr ligy přímák zhruba 10 metrů od velkého vápna.
79'
Sparta právě vstřelila branku!
Hosté se z překvapivého vedení dlouho netěšili. Vydra přerušil jejich kombinaci, PAPÉ CISSÉ si narazil míč s Jakubem Peškem a jeho přízemní rána z uctivé vzdálenosti zapadla k jihlavské pravé tyčce.
77'
Surovčík se ve sparťanském dresu uvedl obrovskou hrubkou při rozehrávce, kterou trestá trefou do prázdné brány JUSTIN ARAÚJO-WILSON.
75'
Stejná tyč se otřásla mnohem silněji po překrásném nápřahu Hodouše, který si míč šikovně podebral na velkém vápně. K dorážce se ještě o pár vteřin později dostal Pešek a přestřelil.
74'
Cissé našel skvělou kolmicí z první úplně volného Schánělce, který obstřelil Soukupa, jenže jihlavského brankáře zachránila levá tyč.
72'
Cissé vystartoval proti míči a vystihl pomalou jihlavskou rozehrávku, což se v první fázi proti Vítkovi povedlo, pak se snažil kličkami protáhnout přes dva hráče, ale pomohl si útočným faulem.
71'
Promoklí diváci sledují malinko hlušší pasáž hry uprostřed hřiště.
68'
Jakub Pešek si vyměnil v rychlosti míč s novicem Ševčíkem a z 18 metrů vystřelil do ochranné sítě.
67'
Jihlavští nevyužili mírné zmatky ve sparťanské rozehrávce, Cissému se nakonec povedlo míč zakopnout.
65'
Hosté se ubránili a vyvážejí v sílícím dešti míč do bezpečí.
64'
Před pokračováním série je však na hřišti ošetřován ležící Araújo-Wilson.
63'
Po rohu následoval přímák, Vydrova tečovaná hlavička těsně nad a série bude pokračovat dalším rohem Sparty.
62'
Po rohu nakrátko pálil levačkou zcela volný Polidar a Soukup musel opět vyškrabovat od paty své levé tyče.
62'
Vzápětí ovšem pronikl po pravé straně Mejdr a jeho průnik zastavil za cenu rohu Farka.
61'
Signál do strany na kolmici jihlavští fotbalisté vystihli a zakopávají míč až k Surovčíkovi.
61'
Nedovoleně byl zastaven pronikající Hodouš, sparťané se v triu radí nad míčem před rozehrávkou přímého kopu.
59'
Rohový kop končí v rukavicích domácího brankáře.
58'
Miroslav Tureček rozehrál přímák z 25 metrů hodně nebezpečně, do šibenice se snášející míč debutující Jakub Surovčík stačil vytáhnout nad břevno.
57'
Jakub Pešek, pokud jsem dobře viděl, načechral centr na Daniela Kaštánka, který tlačil hlavičku do protipohybu brankáře a míč přeletěl jihlavské břevno doslova o pár centimetrů.
54'
První roh po změně stran domácí nevyužili a protiútok Vysočiny zastavil čistě Cissé.
54'
Do další příležitosti se vzápětí zprava řítil Schánělec, jihlavský brankář mu zmenšil střelecký úhel a jeho ránu vyškrábl do boční sítě.
53'
Polidar mířil z úhlu tvrdě k bližší tyči, Soukup výtečně zasáhl a první velkou šanci Sparty vyráží.
52'
Araújo-Wilson vybíhal z ofsajdu.
51'
Po faulu na čerstvě z dorostu vyšlého Hodouše před sparťanskou střídačkou rozehrávají domácí dozadu.
48'
V ofsajdu byli na křídle přistiženi hostující fotbalisté.
46'
Vysočina nechala na hřišti brankáře Soukupa a v poli zkoušeného Tombulla a posílá do hry devět nových hráčů. Bude tedy hrát ve složení Soukup – Svoboda, Piško, Tombull, Farka – Labaran, Vítek – Fila, Tureček, Ogiomade – Araújo-Wilson.
46'
Sparta nastupuje po přestávce ve složení Surovčík – Mejdr, Vydra, Polidar – Kukučka, Cissé, Hodouš, Kaštánek – J. Pešek, Ševčík, Schánělec.
46'
Statistiky první půle:
Držení míče 64% – 36%, střely na bránu 1:1, střely mimo 5:1, rohy 5:1, fauly 7:6, ofsajdy 0:0.
Za celý první poločas si kombinovaná sestava Sparty jen se třemi hráči základního jarního kádru navzdory územní převaze nevytvořila proti druholigovému soupeři žádnou šanci a na deštivém Strahově se hraje bez branek. Hrát se bude hned po několika minutách, oba celky vystřídají zřejmě kompletní jedenáctky.
45+1'
45'
Sražený centr zachytil ještě Goljan, ale skákavý míč si nezpracoval na střelu.
43'
Za dres zatahaný Wiesner rozehrál příliš rychle, míč byl ještě v pohybu a rozhodčí ho vrací na místo přestupku.
41'
Před zraky sparťanské lavičky fauloval Kamenović.
40'
Ryneš si obhodil protihráče a při další kličce v pokutovém území ve vysoké rychlosti padá, podle rozhodčího ovšem jen vinou mokrého trávníku.
39'
Skákavý pokus Lukáše Váni zpoza šestnáctky míří vedle jihlavské pravé tyče.
38'
Váňa opět dobým presinkem vybojoval míč a zařídil roh.
36'
Čvančara při postupu jeden na jednoho neudržel míč, ale vzápětí ho vybojoval zpět mladík Váňa a vrátil ho ihned na hrot. Čvančarův pokus o centr šajtlí však nepřešel zahuštěnou obranou.
35'
Wiesner neodkopl Tallův centr příliš daleko, ke střele ze střední vzdálenosti se dostal Adam Pešek a Vojtěch Vorel musel řešit nepříjemně klouzavou přízemní střelu.
33'
Prozíravější z diváků roztahují deštníky, nad Strahovem poměrně vydatně prší. Na mokrém trávníku se teď svíjí po Lackově faulu uprostřed hřiště domácí Wiesner.
32'
Na Goljanův kroucený přímák naskakoval Souček, ale temenem hlavy neohrozil jihlavskou bránu.
32'
Po rohu zatahal Šancl za dres Goljana a Letenští budou kopat přímák z 25 metrů.
31'
Ryneš zařídil svým výpadem po sraženém centru o Chytrého roh.
30'
Na druhé straně hledal Selnar do uličky Talla, vysoký Senegalec ale na míč nedosáhl.
30'
Po rohu střílel Panák šajtlí z voleje, míč se stočil daleko od jihlavské brány.
29'
Soukupovu mizernou rozehrávku vystihl Wiesner a Suchomel okamžitě předložil míč Čvančarovi, jehož tečovaná střela vynesla Spartě roh.
28'
Na Rynešův ostrý centr nedosáhl, Soukup vyškraboval míč a před bránou byl ve velkých potížích Záhradnik, vzrušení ale bylo zbytečné, rozhodčí píská faul na brankáře.
27'
Z trestného kopu nedaleko rohu pokutového území hlavičkoval Čvančara nad břevno.
26'
Po faulu před velkým vápnem si chystá míč Ryneš.
23'
Matěj Ryneš si navedl míč kolem Tombulla a mezi jeho nohama vystřelil po zemi z velkého vápna k tyči. Protáhl tak Pavla Soukupa, který připisuje vůbec první brankářský zákrok zápasu.
22'
Série tvrdých střetů a střídavě pískaných faulů na obě strany uprostřed hřiště.
20'
Šancl končí při krátkém výpadu s míčem v zámezí a kope se od brány zatím nezaměstnaného Vorla.
19'
Čvančarovu prudkou přihrávku zachytil až u rohového praporku Plechatý, jehož centr poté Jihlavští vyhlavičkovali.
16'
Goljanovu zpětnou přihrávku hosté vystihli, k míči se ještě probil Čvančara, ale z velkého vápna nastřelil jen dobře postaveného Vedrala.
14'
Ryneš poslal kolmý pas dopředu, jenže Soukup výborně přečetl hru a vyrazil deset metrů za velké vápno, kde ve skluzu odpálil skákavý míč před nabíhajícím Čvančarou.
13'
Souček nakopl nechtěně, ale bolestivě do stehna Lacka.
12'
Suchomel zakombinoval s Goljanem a Kamenovićem, srbský krajní bek ale míč v souboji s Chytrým ztrácí.
10'
Zkušený Matúš Lacko ze střední vzdálenosti rozvlnil ochrannou síť za bránou Sparty.
9'
Po Suchomelově centru hlavičkoval Čvančara z malého vápna v tísni výrazně nad břevno.
8'
Střílený centr odvrací Souček na dlouhou nohu pro změnu na první jihlavský roh. Ten pak snadno vyhlavičkoval do bezpečí Panák.
6'
Druhý roh v rychlém sledu rozehrála Sparta nakrátko, z voleje zakončoval jeden z navrátilců z hostování Filip Souček, ale mušku si ze Zbrojovky přivezl vychýlenou.
5'
Goljanův centr srazil Tombull na roh. V akci tak byli kapitáni obou mužstev, kteří pásku oblékli hlavně kvůli příspěvku do pokladny. Sparta ale rohový kop nevyužila a vhazovat bude Jihlava.
4'
Hosté se ještě nedostali k míči, ale aktivním pohybem v bloku zatím znemožňují Spartě dostat se na dostřel.
2'
Suchomel pronikl po levé straně, jeho zpětný centr odehráli Jihlavští do autu.
2'
Ve středovém kruhu padá Čvančara, domácí rozehrávají úvodní standardku na jistotu.
1'
Na tréninkovém hřišti rozparcelovaného strahovského velestadiónu máme obě základní jedenáctky. Sparta bude hrát v tradičních rudých dresech a bílých trenýrkách, Vysočina celá v modrém.

AC Sparta Praha: Vorel – Plechatý, Panák, Kamenović – Wiesner, Váňa, Souček, Suchomel – Ryneš, Čvančara, Goljan.
Náhradníci: Surovčík – Mejdr, Vydra, Polidar, Kukučka, Cissé, Hodouš, Kaštánek, J. Pešek, Ševčík, Schánělec.
Trenér: Priske.

FC Vysočina Jihlava: Soukup – Chytrý, Vedral, Tombull, Záhradnik – A. Pešek, Lacko – Křehlík, Šancl, Selnar – Tall.
Náhradníci: Trešl – Farka, Piško, Svoboda, Vítek, Tureček, Fila, Labaran, Ogiomade, Araujo-Wilson.
Trenér: Oulehla.
Fotbalisty pražské Sparty čeká první přátelské utkání v letní přípravě, které je zároveň jedinou příležitostí pro fanoušky vidět mistra na domácí půdě před odjezdem na soustředění.
Soupeřem bude na Strahově exligová Vysočina Jihlava, která se však na jaře až v posledním kole zachránila ve druhé lize.
Sparta by mohla představit nové posily, kterými jsou brankář Surovčík z Jablonce, záložník Ševčík z Brna a křídlo Birmančević z Toulouse.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:00.