Serie A - 38. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Atalanta : Monza - 4. června 2023   21:00

Atalanta
12' Koopmeiners (Mæhle) • 45+1' Koopmeiners  • 74' Höjlund (Koopmeiners) • 79' Koopmeiners (Mæhle) • 90+2' Muriel (Lookman)
5:2
(2:0)
Monza
51' Colpani  (Mota) • 81' Petagna  (Rovella)
Atalanta
Sportiello (88. Rossi) – Tolói (C), Djimsiti, Scalvini (60. Okoli) – Mæhle, de Roon, Éderson (87. De Nipoti), Zappacosta – Koopmeiners, Pašalić (60. Lookman) – Höjlund (83. Muriel).
Musso – Bernasconi, Palestra, Del Lungo, Regonesi, M. Colombo, Mendicino.
Di Bello – Pagliardini, Rossi.
Gewiss Stadium, Bergamo
Monza
Di Gregorio – Izzo (69. Marlon), Marí, Caldirola – Ciurria (82. Antov), Pessina (C), Rovella, Augusto – Caprari (82. Machín), Colpani (69. Birindelli) – Mota (61. Petagna).
Cragno, Al. Sorrentino – Barberis, Valoti, F. Carboni, Sensi, F. Ranocchia, D'Alessandro, S. Vignato, Gytkjær.

To je ode mne pro dnešek vše, přeji vám příjemný zbytek noci! Napočtenou v další sezóně!
Na Gewiss Stadium je hotovo a domácí fanoušci mají nejeden důvod k radosti, Atalanta si totiž vysokou výhrou nad Monzou zajistila účast ve skupinové fázi Evropské ligy! Hosté sice nehráli špatně a nějakou dobu na začátku druhého poločasu i sahali po vyrovnání, utkání se ale kompletně zlomilo po červené kartě pro střídajícího Marlona v 70. minutě. Bergamo pak duel dostalo plně pod kontrolu a bez větších obtíží dokráčelo k poslednímu vítězství tohoto ročníku Serie A.
Držení míče: 39 % : 61 %.
Střely na branku: 10:4. Střely mimo: 8:4. Rohy: 5:1. Ofsajdy: 2:3. Fauly: 13:8.
90+8'
90+8'
Di Gregorio bez obtíží lapil Mæhleho padající pokus z hranice vápna. To už bude pro dnešek nejspíš vše.
90+7'
Rossi si na své konto zapisuje úspěšný zákrok, nejspíš vůbec první. Dalekonosnou střelu vyrazil na bránu, a od praporku tak teď bude kopat zase Monza.
90+6'
Bergamo si vyzkoušelo ještě jeden roh, ze kterého ale tentokrát Di Gregoria nijak nepotrápilo. Hostující gólman se tak jako tak na hvizd sudího určitě těší...
90+4'
Birindelliho balón na střed hřiště našel jen protihráče, Atalanta se ujímá míče a znovu míří do útoku.
90+2'
Atalanta právě vstřelila branku!
Domácí dávají svým fanouškům ještě jeden důvod k radosti, LUIS MURIEL v samotném závěru zvyšuje na rozdíl tří branek! Kolumbijský forvard naběhl do vápna a bez větších obtíží uklidil míč k bližší tyči – 5:2!
90+2'
Hráči v modrém tentokrát Di Gregoria neprověřili, Lookmanova střela se mezi tři tyče nevešla.
90+1'
Atalanta si před koncem utkání vyzkouší ještě minimálně jeden roh, domácí vyhlíží zásah číslo pět.
89'
Utkání se už více méně pouze dohrává. Atalanta má balón pod kontrolou a odkrajuje vteřiny ze závěrečných minut posledního utkání sezóny.
88'
Střídání v týmu Atalanta Bergamasca Calcio:
ze hřiště odchází Marco Sportiello, přichází Francesco Rossi. Do hry se dostává tradiční trojka Bergama.
87'
ze hřiště odchází Éderson, přichází Tommaso De Nipoti.
86'
Dlouhá série hostujících přihrávek k šanci nevedla. Monza sice nějakou dobu operovala u vápna, ale Sportiella znovu ohrozit nedokázala.
85'
Utkání se pomalu ale jistě chýlí ke konci. Na míči jsou nyní častěji hráči Monzy, všechny jejich výpady ale končí už těsně za středovou čarou.
84'
Di Gregorio rozehrává míč nakrátko na Augusta. Uvidíme, jestli hosté ještě v závěru něco vymyslí.
83'
ze hřiště odchází Rasmus Höjlund, přichází Luis Muriel.
82'
Střídání v týmu AC Monza:
ze hřiště odchází Patrick Ciurria, přichází Valentin Antov,
ze hřiště odchází Gianluca Caprari, přichází José Machín.
81'
Monza právě vstřelila branku!
S góly se na Gewiss Stadium v závěru roztrhl pytel, obratem inkasuje pro změnu Sportiello! ANDREA PETAGNA se prodral do vápna, nenechal se odstavit od míče a následně zakončil přesně mezi tři tyče domácí klece – 4:2!
79'
Di Gregorio se červená, Bergamo přidává čtvrtý zásah a může pomalu začít slavit postup do Evropské ligy! TEUN KOOPMEINERS nachytal strážce hostující klece mimo pozici a překonal ho dlouhým nákopem z pozice jen těsně za středovou čarou. Domácí borec se zřejmě inspiroval Patrikem Schickem – 4:1!
76'
Lookman vysunul dopředu Koopmeinerse a ten ještě nabídl míč Mæhlemu, který ale obratem o balón přišel po kontaktu s protihráčem ve vápně.
75'
Hosté neskládají zbraně a chtějí ještě na inkasovaný zásah odpovědět, domácí obrana je ale drží na uzdě.
74'
RASMUS HÖJLUND se dočkal a po skvělé souhře s Koopmeinersem domácím vrací dvougólový náskok! Holanďan přihrávkou ke vzdálenější tyči vybídl Dána k jednoduchému zakončení, kterým nepohrdl a ve svém možná posledním utkání v dresu Bergama skóruje – 3:1!
72'
Rozšířit střelecký účet Atalanty se nyní pokusil střídající Lookman, který ale zakončením do středu svatyně pozorného Di Gregoria nijak nepřekvapil.
71'
Marlon (MOA) neodehrál ani dvě minuty a po ostrém zákroku obratem míří do sprch! Tak to je pro Monzu tedy hodně nepříjemná situace...
69'
ze hřiště odchází Andrea Colpani, přichází Samuele Birindelli,
ze hřiště odchází Armando Izzo, přichází Marlon.
68'
Trenér Gian Piero Gasperini (ABC) situaci vůbec neunesl a po předcházejícím rozhodnutí sudího vyslal na jeho adresu několik jistě velmi slušných slov, za což vidí červenou kartu!
67'
Marí ve snaze odehrát míč daleko od vápna trefil jen Höjlunda, který následně mohl vyrazit vpřed. Okamžitě ho ale zastavil sudí, a to pro hru rukou.
66'
Ne ne, pokutový kop se nekoná! Rozhodčí na první dobrou situaci posoudil správně.
65'
No tak pozor, tohle by mohlo být zajímavé... Rozhodčí Di Bello po zásahu VARu zpětně kontroluje situaci v šestnáctce, jeden z hostů totiž možná balón zahrál rukou!
64'
Poprvé se žlutí také na druhé straně, za zákrok na Caprariho je napomenut Rafael Tolói (ABC).
63'
Tentokrát Armandu Izzovi (MOA) už faul neprošel, obránce Monzy kvůli nastřádaným žlutým kartám mine první zápas dalšího ročníku Serie A.
61'
ze hřiště odchází Dany Mota, přichází Andrea Petagna.
60'
ze hřiště odchází Giorgio Scalvini, přichází Caleb Okoli,
ze hřiště odchází Mario Pašalić, přichází Ademola Lookman.
59'
Caldirola se nakonec přeci jen zapojil zpět do hry, to je jistě dobrá zpráva. Hosté se nyní snaží zaútočit, Atalanta je ale nehodlá pustit na svou polovinu.
58'
Míč nyní často mění svého majitele, ani jednomu týmu se nedaří neposedný balón zkrotit.
57'
Caldirola zmizel do zámezí, hosté budou dočasně hrát v deseti. Přichází čas na onen zmíněný roh.
55'
Koopmeiners pro svůj tým vybojoval další rohový kop. Na hřiště ovšem teď vyrazili zdravotníci, kteří se věnují Caldirolovi v šesnáctce. Nevypadá to příliš dobře, obránce Monzy dnes nejspíš v Bergamu dohrál.
54'
Mota po asistenci nyní vytáhl z rukávu nepříliš povedený centr, který vystihl jeden z protihráčů.
52'
Bergamo mohlo odpovědět naprosto bleskově! Höjlund nabíhal na přihrávku u zadní tyče, kterou ale nakonec nedokázal tečovat do brány!
51'
Tak tohle byla hodně velká paráda, ANDREA COLPANI krásnou střelou snižuje na rozdíl jediné branky! Mota ho vybídl k zakončení kratičkou přihrávku a hostující borec míč nasměroval nádherně do pravého horního rohu Sportiellovy svatyně. Monza je v kontaktu – 2:1!
49'
Od konce přestávky zatím sledujeme celkem vyrovnanou podívanou. Hosté ještě nesložili zbraně a chtějí domácím zkomplikovat cestu do Evropské ligy.
48'
Höjlund ani tentokrát Di Gregoria nepřekvapil, jeho zakončení z hrany vápna šlo do středu brány. Strážce svatyně Monzy ho vyrazil vysoko nad sebe.
47'
Oba týmy se už podívaly do útoku, ani jeden ale zatím ve druhé půli nedokázal ohrozit svatyni soupeře. S balónem nyní operují hostující borci.
46'
Do druhého poločasu vstupují identické jedenáctky, ani jeden trenér během pauzy nesáhl ke změnám v sestavě. Míč si jako první osahávají hráči Atalanty.
46'
První poločas je minulostí! Monze sice nelze upřít snahu, ale Atalanta je dosud celkem jasně lepším týmem a svou převahu během úvodních pětačtyřiceti minut přetavila ve dva góly. Hosté zatím doplácí na chyby poněkud rozhárané obrany, zatímco Bergamo své soky až na jednu dvě výjimky takřka k ničemu nepustilo. Uvidíme, jak se duel bude vyvíjet po přestávce.
Držení míče: 37 % : 63 %.
Střely na branku: 5:2. Střely mimo: 4:1. Rohy: 2:0. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 8:3.
Druhý poločas začne přibližně ve 22:08.
45+1'
45+1'
Evropská liga je pro tým kouče Gasperiniho zase o kousek blíž, Bergamo jde před pauzou do dvoubrankového trháku! TEUN KOOPMEINERS si zadělal na hattrick poté, co z bezprostřední blízkosti brankové čáry za Di Gregoria doklepl svou vlastní odraženou střelu. Tohle si obrana Monzy jistojistě za rámeček nedá – 2:0!
44'
Atalanta drží balón na své polovině hřiště, zřejmě se před pauzou pokusí ještě aspoň jednou zaútočit.
43'
Míříme do finiše. Balón má nyní na kopačce Sportiello, který přemýšlí, kudy by ho měl rozehrát dopředu.
42'
Izzo Höjlunda zastavil hodně neomaleným způsobem, tohle se bez odpískání faulu obejít nemohlo.
41'
Höjlund nabídl míč na střed na Pašaliće, který jej obratem chtěl předat k postranní čáře na De Roona. Svou nabídku ale nenasměroval vůbec přesně.
40'
Pessina po kontaktu s De Roonem spadl na trávník a držel se za kopačku. Zdá se ale, že nakonec bude v pořádku, zdravotníci zřejmě nebudou potřeba.
39'
První poločas se chýlí ke konci. Hra se momentálně drží mezi oběma šestnáctkami, ani jednomu týmu se nedaří proniknout před bránu soupeře.
38'
Pašalić to po pár minutách chtěl zkusit znovu, pozorní obránci Monzy ho ale odzbrojili včas.
37'
Bránící Pessina centr ze strany vystrčil na kraj vápna na Zappacostu, jehož následná střela z voleje zaplula vedle vzdálenější tyče. Di Gregorio bude odkopávat.
36'
Hráči Atalanty drží míč na svých kopačkách a snaží se prostoupit skrz zpevněnou hostující obranu.
34'
Colpaniho přihrávku na Rovellu vystihl připravený Sportiello, který míč zachytil do svého náručí.
33'
Nicolo Rovella (MOA) nakonec přeci jen kartónek vidí a bude si od teď muset počínat opatrněji.
32'
Éderson byl faulován Rovellou, karta z toho nejspíš nebude. Atalanta získává standardku poměrně daleko od svatyně Monzy, uvidíme, co vymyslí.
31'
Augusto se nenechal odbýt a ubránil Zappacostu, uvidíme další kop od praporku v podání Bergama.
29'
Pašalićova střela sice mířila mimo tři tyče, Di Gregorio se ale tak jako tak pro jistotu pro míč natáhl a vystrčil ho za svou klec. Atalantu čeká další roh.
27'
Vyrovnání teď nebylo daleko! Sportiello střelu jednoho z hostů vyrazil přímo na kopačku volného Augusta, který ale následně překopl svatyni Bergama! Velká škoda pro Monzu!
26'
Na druhém konci hřiště se znovu připomněl Höjlund, který ale ani tentokrát Di Gregoria nepřekonal.
25'
Nad domácí svatyní se zvedá hustý dým, hostující kotel odpálil pyrotechniku. Monza sice útočí, ale Sportiello je zatím v klidu. Hraje se daleko od něj.
24'
Zappacosta ze standardky v chumlu hráčů před bránou Monzy našel Höjlunda, jehož hlavička přistála v rukavicích připraveného Di Gregoria.
23'
Pessina byl přistižen v postavení mimo hru už těsně za středovou čarou, Atalanta se rychle vrací k míči.
21'
Mæhle se uvolnil ve vápně a z ideální pozice pro zakončení minul. I kdyby se ale prosadil, jeho zásah by se nepočítal – domácí hráč byl totiž v ofsajdu.
20'
Balón nyní putuje po kopačkách hostujících obránců, kteří neúspěšně hledají nějakou cestu do útoku.
19'
Řekněme, že je vidět, který z týmů je papírovým favoritem. Druhý gól Bergama je nejspíš jen otázkou času, Monze se nedaří přesunout hru dopředu.
17'
Tolói nenápadnou přihrávkou přenechal balón nabíhajícímu Édersonovi, jenž následně zakončil jen do středu brány. Di Gregorio míč hravě vykryl.
16'
Höjlund pronikl před hostující svatyni, se zakončením si ale dal načas a Di Gregoria nakonec nedokázal pořádně ohrozit. Gólman Monzy si za míčem došel.
15'
Domácí opatrně postupují dopředu po pravé straně. Dávají si načas, před Di Gregoria nijak nespěchají.
14'
Hosté evidentně nic nevzdávají a snaží se na inkasovaný zásah odpovědět, na pevnou obranu Bergama jsou ale zatím krátcí. Sportiello je bez práce.
13'
Caprari se u středového kruhu zbavil dvou protihráčů a následnou přihrávkou nastartoval další výpad Monzy, který ale obrana Atalanty poměrně rychle rozebrala.
12'
Domácí už ve dvanácté minutě odskakují do vedení! Jako první se na střeleckou listinu zapisuje TEUN KOOPMEINERS, který si naskočil na Mæhleho nadýchaný centr z pravé strany a z bezprostřední blízkosti brány míč hlavou protečoval za bezmocného Di Gregoria – 1:0!
11'
Aktivní Höjlund se chtěl prodrat do vápna přes střed hřiště, Caldirola ale odčinil své zaváhání z úvodních minut a nepustil ho za hranici šestnáctky.
9'
Koopmeiners byl postranním rozhodčím přistižen v ofsajdu, po nepovedené domácí přihrávce se tak míč vrátí zpět na kopačky hostujících hráčů.
8'
V Bergamu začíná celkem hustě pršet. Další akce Atalanty větší příležitost nepřinesla, Di Gregorio bude za chvíli rozehrávat od své svatyně.
7'
Na druhém konci hřiště teď Sportiella protáhl Colpani, jehož střelu na zadní tyč gólman vyrazil.
5'
Domácí vystrkují drápky. De Roon se v šestnáctce pokusil přetavit centr z pravé strany v šanci, jeho hlavička ale zamířila pouze nad břevno.
4'
Obrovská chyba Caldiroly vedla k velké šanci Atalanty! Hostující zadák z vápna zahrál balón přímo k vysunutému Koopmeinersovi, jehož následné zakončení ale šlo mimo tři tyče!
3'
Caprari v rohu zatlačil na Tolóie a připravil ho o balón. Monza je zatím v Bergamu hodně aktivní a chce ukázat, že dnes nepřijela hrát druhé housle.
2'
Pessina prostrčil míč do vápna k nabíhajícímu Augustovi, který se následně pokusil připravit zakončení pro dalšího spoluhráče. Jeho nabídka už ale přesná nebyla.
1'
Hosté se hned v úvodních sekundách snaží rozklíčovat obranu Atalanty, ale zatím bezúspěšně.
1'
Úvodní výkop obstará Monza, jdeme na věc!
Oba celky vyráží na hrací plochu, domácí hráči v modrých dresech a hosté pro změnu v bílých.
Ještě jednou vás zdravím a přeji vám příjemný nedělní večer, začátek utkání se pomalu blíží. Níže si můžete prohlédnout dnešní kompletní sestavy.

Atalanta Bergamasca Calcio: Sportiello – Tolói (C), Djimsiti, Scalvini – Mæhle, de Roon, Éderson, Zappacosta – Koopmeiners, Pašalić – Höjlund.
Náhradníci: Musso, Rossi – Okoli, Bernasconi, Palestra, Del Lungo, Regonesi, M. Colombo, Mendicino, De Nipoti, Muriel, Lookman.
Trenér: Gian Piero Gasperini.

AC Monza: Di Gregorio – Izzo, Marí, Caldirola – Ciurria, Pessina (C), Rovella, Augusto – Caprari, Colpani – Mota.
Náhradníci: Cragno, Al. Sorrentino – Marlon, Birindelli, Antov, Machín, Barberis, Valoti, F. Carboni, Sensi, F. Ranocchia, D'Alessandro, S. Vignato, Gytkjær, Petagna.
Trenér: Raffaele Palladino.

Rozhodčí: Di Bello – Pagliardini, Rossi.
PRVNÍ VZÁJEMNÝ ZÁPAS

První vzájemné střetnutí dnešních soupeřů v této sezóně dopadlo dle papírových předpokladů. Atalanta na začátku září vyhrála v Monze díky trefě Höjlunda a vlastnímu gólu Marlona, přičemž domácí se neprosadili ani jednou. Uvidíme, který tým se bude radovat dnes.

5. 9. 2022: Monza – Atalanta 0:2 (0:0)

Branky: 57. Höjlund (Lookman), 65. Marlon (vl.).

Žluté karty: 75. Rovella (MON) – 80. Scalvini (ABC).

Držení míče: 60 % : 40 %.
Střely na branku: 3:6. Střely mimo: 7:7. Rohy: 4:9. Fauly: 9:10. Ofsajdy: 0:1.

AC Monza: Di Gregorio – Marlon, Marí, Caldirola (86. Izzo) – Birindelli (76. Molina), Pessina (C), Rovella, Sensi (76. Colpani), Augusto – Caprari (69. Petagna), Mota (86. Gytkjær).
Hlavní trenér: Giovanni Stroppa.

Atalanta Bergamo Calcio: Musso – Hateboer, Tolói (C), Demiral, Zappacosta (46. Soppy) – de Roon, Koopmeiners – Malinovskij (71. Scalvini), Éderson (76. Mæhle), Lookman (88. Boga) – Höjlund (71. Pašalić).
Hlavní trenér: Gian Gasperini.
AC MONZA (10. místo)
37 Z, 14–10–13, 46:47 (-1), 52 bodů

Tým vlastněný bývalým italským premiérem Silviem Berlusconim dnes završí svou historicky první sezónu v Serii A, kterou lze určitě považovat za úspěšnou. Monza má jisté, že skončí někde mezi devátou a jedenáctou příčkou, což je na nováčka soutěže úctyhodné umístění.

Hosté minulý víkend v domácí derniéře podlehli Lecce 0:1, přičemž o osudu utkání rozhodla penalta v jedenácté minutě nastavení. Svěřenci kouče Palladina tak přišli o neporazitelnost, která trvala skoro dva měsíce a během které vybojovali pět výher a tři remízy.

37 Z, 18–7–12, 61:46 (+15), 61 bodů

To, že se v Bergamu příští rok budou hrát poháry, je jisté, otázkou však zůstává, která soutěž to konkrétně bude. Atalanta je momentálně pátá, což jí zajišťuje účast v Evropské lize. Pokud ale prohraje, potenciální výhry římského AS a Juventusu by jí mohly odsunout "pouze" do Evropské konferenční ligy.

Svěřenci kouče Gasperiniho tak budou muset vyhrát, aby se nemuseli spoléhat na výsledky z jiných stadionů. Co se jejich aktuální formy týče, ta není úplně nejlepší: vyhráli jen dva z posledních pěti duelů. Nutno ovšem podotknout, že zároveň měli poměrně těžký los a dvě z porážek zaznamenali proti staré dámě a Interu.

Teun KOOPMEINERS – 32 Z, 7 branek
Příjemnou neděli u sledování posledního kola Serie A! Do akce dnes půjde také Atalanta, která si proti Monze bude chtít pojistit účast v Evropské lize.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.
1. Inter Milán 38 28 7 3 89:35 91
2. Milán 38 24 7 7 74:41 79
3. Atalanta 38 23 9 6 90:47 78
4. Juventus 38 23 9 6 77:38 78
5. Neapol 38 24 5 9 86:41 77
6. Lazio 38 21 5 12 61:55 68
7. AS Řím 38 18 8 12 68:58 62