MS v hokeji -  ONLINE PŘENOS -  Švédsko : Česko - 6. května 2018   16:15

Ukončeno
Švédsko
Švédsko
04:49' Rakell (H. Lindholm, Janmark) • 07:13' Janmark (Rakell) • 43:11' Zibanejad (Rakell)
3:2
(2:0, 0:1, 1:1)
Česko
Česko
33:10' Hronek  (Červenka, Faksa) • 55:46' Hyka  (Faksa)
Švédsko
Sestavy:
Hellberg (A. Nilsson) – A. Larsson, Ekman-Larsson (A), J. Klingberg, H. Lindholm, Wikstrand, E. Gustafsson – Janmark (A), Rakell (C), Zibanejad – Backlund, Nyquist, Pettersson – Jo. Larsson, J. de La Rose, Pääjärvi – Kempe, Everberg, L. Andersson.
Rozhodčí
Lemelin (AUT), Olenin (RUS) – Fluri (SUI), Goljak (BLR)
Royal Arena, Kodaň, Dánsko (kapacita: 12 490 míst)
12490 diváků
Česko
Sestavy:
Rittich (Francouz) – Gudas (A), Jordán, D. Sklenička, Moravčík, Šulák, Polášek, Hronek – Červenka (C), Faksa, Hyka – Nestrašil (A), Plekanec, Jaškin – D. Kubalík, Řepík, Horák – Chytil, R. Kousal.
Přenos se aktualizuje automaticky

Češi nakonec i přes obrovský tlak v závěrečných okamžicích utkání nedokázali dotáhnout svou stíhací jízdu do konce. Velká psychická rána byla zejména Zibanejadova trefa z úvodu periody, na kterou dokázal zareagovat Hyka až necelé čtyři minuty před koncem základní hrací části. Švédský výběr tak v Kodani ukázal znovu svou obrovskou sílu a po druhém vítězství na šampionátu se posunuje jen o skóre na druhé místo za Ruskem. Češi naopak zůstávají pátí. Ode mě je to z dánské metropole ode mě vše, přeji hezký zbytek dne.
Nejlepší hráči utkání: Rikard Rakell (Švédsko) – David Rittich (Česko)
Střely na branku celkem: Švédsko – 27, Česko – 25
Střely na branku ve 3. třetině: Švédsko – 9, Česko – 7
Konec zápasu.
59:56'
Znovu se vrací čas, Červenka si přikopl puk nohou, což bylo vyhodnoceno jako nesprávné vhazování.
59:56'
Další icing Švédů, Čechům zůstává malá kapička naděje.
59:45'
Janmark těsně netrefil prázdnou branku, Švédům je tak pískán icing.
59:33'
Rána Šuláka míří do ochranné sítě, zřejmě byla ale lehce tečována. Češi tak zůstanou natlačeni ve švédském obranném pásmu.
59:15'
Kouč Josef Jandač si vyžádal oddechový čas!
59:15'
U Hellberga se strhla po českých nahozeních na branku menší strkanice, rozhodčí ale asi vše budou řešit bez trestů.
58:45'
Rittich odjíždí na střídačku!
58:31'
Český tým nedokázal přejít správně modrou čáru, je pískán ofsajd.
57:30'
Češi jsou natlačeni před Hellbergem, což s sebou přineslo i obrovskou tutovku! K Hykovi se nečekaně dostal odražený puk, nicméně český zástupce v organizaci Las Vegas Knights kotouč netrefil. Švédové znovu měli na své straně obrovskou dávku štěstí.
56:28'
České publikum v hale ožívá, neboť národní tým momentálně předvádí parádní hru. Plekancova nadějná akce po levém křídle nicméně končí neúspěšně, Švédům se podařilo českého forvarda odzbrojit.
55:46'
Česko právě vstřelilo branku!
Naděje žije! Češi zvládají využít i podruhé svou přesilovku, a to dokonce ve velmi podobném ražení. TOMÁŠ HYKA napřáhl skoro od modré a pumelici nasměřoval přímo levé šibenice. Hellberg na puk zřejmě moc neviděl. Asistence: Radek Faksa.
55:06'
Libor Šulák se snažil ujet švédským pronásledovatelům, jenomže Magnus Pääjärvi (SWE) jej nepatrně hokejkou vyvedl z osy. Brusle českého beka tento nápor nezvládla, národní tým tak čeká přesilovka.
54:14'
Nestrašil se proháčkoval do švédského obranného pásma, jenže zde jeho cesta brzy skončila. Lindholm jej bez potíží odzbrojil, a rázem tak pokračuje ve švédské taktické hře.
54:02'
Následuje komerční pauza, Čechům se tak na chvíli přeruší poslední šňůra fantastických akcí. Momentálně Jandačovu výběru schází primárně jistota a štěstí v zakončení, jinak se švédským mančaftem drží krok.
53:46'
Češi se v posledních sekundách postarali hned o dvě zajímavé šance, jenomže ani Řepík, ani Plekanec své možnost nedotáhli k úspěšnému konci. Hellberg je i tentokrát švédský záchrance.
Dnešní utkání sleduje 12490 diváků.
52:11'
Hyka po Faksově nahrávce znovu pálil na švédskou bránu, nicméně ani tentokrát se Čechům nepovedlo překonat Hellberga. Vhazovat se bude i tentokrát v českém útočném pásmu.
51:56'
Červenka se dostal do další neskutečné šanci, jenže brejk nakonec neskončil úspěšně. Hellberg byl na brankové čáře přesný.
50:25'
Přesně v momentě návratu Gudase na ledovou plochu se objevil v neskutečné tutovce Nestrašil, tváří tvář Hellbergovi ovšem mířil těsně mimo bránu. Švédové přežili nadneseně klinickou smrt.
50:14'
Plekanec mohl spolu se spoluhráči na několikrát dorážet puk k švédské bráně, jenže pokaždé jim scházel kus štěstěny. Češi jsou v oslabení ve stálém tlaku.
49:54'
Faksa se po Červenkově pasu z obrany dostal k brejku, nicméně svou šanci do gólových oslav nedotáhl. Fantastický zákrok proti jeho blafáku předvedl Hellberg, vhazovat se bude před švédskou brankou.
49:31'
Klingberg se dostal na ose ledu k palbě, jenže proti pohodlnému zakončení nakonec zasáhl clonící Faksa. Rittich si může v brance pořádně oddechnout, Švédové měli na hokejkách další branku.
48:25'
Sudí po kontrole videa zanalyzovali, že se kotouč nedostal do české branky. Platí tak aktuální stav utkání, Češi prohrávají 1:3.
48:25'
Češi bojovali u Rittichovy branky o přerušení hry, neboť Švédové se snažili mohutně dorazit puk po pumelici Anderssona. V brankovišti nakonec zaúřadoval Radko Gudas, který si svou mohutnosti sjednával respekt. Puk ležel na brankové čáře!
47:52'
Jaškin s Gudasem se dostali do menší rozmíšky s protivníky u boxu časoměřičů, nakonec však budou vyloučeni hráči z obou týmů. Dmitrij Jaškin (CZE) i Erik Gustafsson (SWE) odpykají menší tresty za krosček.
46:38'
Červenka ještě poslal puk zpátky za branku, jenomže toto řešení situace zřejmě nebylo na místě. Švédové si české šiky bez problémů pohlídali, puk tak Jandačovi svěřenci znovu ztrácí.
45:35'
Plekanec nebyl daleko od kotaktní branky! Jeho brejk ovšem nakonec skončil jen střelou do boční sítě, Hellberg tento souboj zkušeností ustál bez ztráty korunky.
44:24'
Češi se ještě snaží o odpověď, v útočném pásmu jim však schází potřebné štěstí.
43:11'
Švédsko právě vstřelilo branku!
Tak tohle švédská ukázka síly. Rakell poslal k MIKOVI ZIBANEJADOVI krásnou nahrávku, když využil českého okna v obraně, což vyhodilo z osy i Gudase. Jeho pád už ničemu nezabránil, střelec branky si jej bez problému objel a zakončil pod víko české branky. Asistence: Rickard Rakell.
42:25'
De la Rose vypálil z otočky z pravého kruhu, avšak napoprvé zamířili mimo branku. Jeho pokus o pár okamžiků později poté už český brankář vykryl, Švédové zůstávají stále natlačeni před českou brankou.
41:29'
Nestrašil s Jaškinem se pokoušeli o zisk kotouče za brankou, ale tentokrát jim to není umožněno. Švédská mašina se žene na Ritticha.
40:42'
Češi jsou v obraně mnohem jistější, když tentokrát prakticky bez potíží obehráli dvě švédské útočníky. Konec celé této akce národního týmu ale končí neúspěšně, Hellberg slabou ránu kryje.
40:16'
Gudasovo nahození vyráží Hellberg do rohu.
40:11'
Červenka se vehnal do útoku, ale namísto brejku na branku nakonec zabrzdil a obloučkem se vrátil směrem k modré. Jeho nahození z otočky ale nakonec kryje Hellberg bez větších problémů lapačkou.
40:01'
Začala třetí třetina.
Střely na branku ve 2. třetině: Švédsko – 9, Česko – 6
Druhá třetina nalezla českou reprezentaci v úplně jiném rozpoložení. Národní tým se postaral o několik zajímavých šancí, navíc se postupně ofenzivní řady začínaly srovnávat. Švédové s touto situací nedokázali efektivně operovat a jejich dominance byla ta tam. Vše zmíněné bylo navíc podpořeno kontaktní brankou z hole Hronka, čímž se českému výběru naskýtá před koncovkou ještě výrazná šance na vyrovnání. Závěrečná třetina základní hrací doby startuje přibližně v 17:53.
40:00'
Druhá třetina skončila.
39:41'
Kempe zamířil těsně vedle branky, Češi se tak musí ještě v závěru druhé třetiny bránit za Rittichovou brankou. Podle všeho už ale puk zůstane pouze v rohu.
38:45'
Češi cítí ve vzduchu možnost vyrovnání, hokejisté Tre Kronor jsou ovšem proti. Jejich defenzívy nyní parádním způsobem Čechy obehrává a drží daleko od Hellberga, Plekanec nakonec posílá puk alespoň do středního pásma.
38:00'
Hyka se v této chvíli dostává zpět na led, tento těžký moment tak český výběr přežil bez úhony.
37:30'
Šulák poslal hezkou ránu od modré na švédskou klec, ale Hellberg byl i tentokrát připraven. Češi ale nyní alespoň šetří čas v obranném pásmu Švédů.
37:07'
Kubalík se dokázal dostat do útočného pásma a jeho rána z kruhů Hellberga lehce vylekala. Puk před švédským brankářem lehce poskočil, čímž se jeho zákrok nakonec přeci jen z kategorie triviální přesunul do kategorie náročný. Češi mohou vystřídat.
36:17'
Švédský tlak v přesilovce je obrovský, obehrávání české formace navíc mají usnadněné, Řepík zlomil hůl.
36:00'
Hellberg sice dlouho váhal, zda má odjet z branky, ale Švédové si opravdu zahrají přesilovou hru. Lehký faul Tomáše Hyky (SWE) byl vyhodnocen jako hákování.
35:04'
Lindholm se vrací zpátky na hrací plochu, Češi svou druhou přesilovou hru po sobě nakonec přeci jen nevyužijí.
34:26'
Nestrašil pálil ze střední vzdálenosti těsně vedle branky, Češi viditelně v této chvíli ožívají. Jejich útočné nájezdy už před vstřelenou brankou nabývaly na síle, nyní ale nutí Švédy poprvé v utkání zabydlet jejich blok až těsně před Hellbergem. Jandačův výběr momentálně hraje velmi klidně a přesně.
33:10'
Česko právě vstřelilo branku!
Kontaktní branka! Český výběr dokázal šest sekund po vyloučení Lindholma dosáhnout parádní trefy. Vyhrané vhazování Faksy a rychlá nahrávka od Červenky na modrou čáru nakonec pomohly FILIPU HRONKOVI k parádní trefě do šibenici. Hellberg byl bez šance na zákrok, na puk prakticky neviděl. Asistence: Roman Červenka, Radek Faksa.
33:04'
Vyloučení v týmu Švédsko (Hampus Lindholm – 2 min., krosček).
32:24'
Faksa mohl dorážet českou ránu od modré, avšak Hellberg si prostor u tyče přeci jen dokázal bez problémů pohlídat. Češi se k více dorážkám nedostali, švédský brankář byl znovu jistý.
31:34'
Larsson se po české minele v podobě chybné nahrávky dostal k jednoznačné tutovce, ale v poslední chvíli byl vytlačen z dobré střelecké pozice. Rittich naštěstí chytá.
31:13'
Českému týmu se nabízí další možnost přesilové hry, neboť v této chvíli je za lehké podražení ve středním pásmu trestán Lias Andersson (SWE). Na led jde formace včetně Radka Faksy.
30:34'
Nyquist pálí těsně vedle, Češi se totiž znovu nedokázali v obraně srovnat. Nakonec však jejich počínání nebude potrestáno.
29:52'
Janmark nebyl daleko od skórování! Jeho krásný nájezd za českou obrannou dvojici zůstal naprosto utajen celému formaci, nakonec musel zasahovat až pozorný Rittich. Jeho jistota a fantastický zákrok ale gólové šanci zabraňují.
29:22'
Šulák mohl jít po levém křídle do úniku, jenže nakonec mu nezbyly síly. Švédové se zmocňují puku znovu ve vlastním pásmu.
28:51'
Švédové jsou kompletní, Backlund je zpátky na ledě.
28:10'
Jaškinova rána z vrcholu útočného diamantu nakonec skončila jen u Hellberga, zde se však ještě vydatně pokoušel o dorážku Červenka. Lehká žabička ale končí v náruči švédského brankáře, následná menší bitka už nebude mít asi dohru.
27:30'
Češi prohráli vhazování, kotouč tak míří znovu mimo útočné pásmo. Švédové jej dokázali účelně vyhodit mimo obrannou dvojici jejich soupeře.
27:27'
Jaškin se vehementně snažil dorazit poskakující puk přes Hellberga, jenže tváří tvář švédskému muži v masce neuspěl. Kotouč končí skryt pod výstrojí, hra je tak přerušena.
27:01'
Čechům se nepodařilo udržet puk v útočném pásmu, cesta k Hellbegovi se tak bude opakovat.
26:51'
Český tým čeká první přesilovka zápasu, Libor Šulák se pokoušel odjíždět s pukem do středního pásma, jenomže byl při tom lehce podražen Mikaelem Backlundem (SWE), Česká republika tak má zajímavou možnost na ohrožení švédské branky.
26:16'
Šulák se vrací zpátky na led, tato přesilovka nebyla od švédské pětice proměněna.
25:51'
Češi se tentokrát osvobozují.
25:05'
Češi jsou po malé přestávce znovu pod enormním tlakem soupeře, Ekman-Larsson nakonec ale pálil těsně vele branky. Šít pro oslabení nicméně podle pokynů Josefa Jandače pracuje přesně.
24:16'
Jenmark se snažil dorážet těsně před Rittchovou brankou, nicméně nebezepčí je nakonec zažehnáno. Lubor Šulák (CZE) to však zvládl jen za cenu faulu, sudí jej nechají pykat za krosček.
23:12'
Ani jeden tým se nedokáže v těchto okamžicích dostat do tempa a jejich rozehrávka nemá takové parametry jako v předchozí třetině. Češi ale stejně jsou pod tlakem soupeře.
22:05'
Chytil krásnou zadovkou vyzval Jaškina, jenže jejich počínání se nakonec minulo účinkem. Výborná švédská defenzíva je vyhání do rohu kluziště.
21:30'
Andersson se už už otáčel k palbě z kruhů, jenže nakonec neměl dostatek místa. Český tým se pro tuto chvíli ubránil.
20:45'
Češi zatím nezvládají pokračovat v ofenzivní činnosti, jejich rozehrávka ani tentokrát nepřešla přes modrou čáru.
20:28'
Češi se okamžitě snaží o výraznější nápor, jenomže Hyka pálil ve stoprocentní šanci z osy hřiště mimo branku po Červenkově pasu. Hellberg se za pukem jen ohlédl.
20:01'
Začala druhá třetina.
Střely na branku v 1. třetině: Švédsko – 9, Česko – 8
První třetina v kodaňské Royal Areně jednoznačně Čechům ukázala, jak vypadá ofenzivní představení. Švédové potvrdili obrovskou sílu schovanou ve velmi zajímavém mixu hráčů z NHL a mladíků i zkušených borců z Evropy, což nakonec i logicky vyústilo ve vsítění dvou branek. Hlavně Rickard Rakell prokázal parádní formu, když první branku vstřelil a na druhou nahrával. Česká reprezentace sice nedělala výraznější chyby, ale na druhé straně nedokázala i kvůli absenci štěstí proměnit tutovky. Nicméně ještě je brzy na předčasné soudy o konečném výsledku, zápas ještě nabízí pořádnou zápletku. Druhá perioda startuje přibližně v 17:03.
20:00'
První třetina skončila.
19:24'
Larssonovi lehce sjel puk kousek od brankové čáry, ale nijak výrazné ohrožení Hellbergovy branky se nakonec nekonalo. Švédská minela totiž nakonec skončila velmi vbrzku. Puk se odkutálel do rohu.
18:40'
Střední pásmo, to je království skandinávského výběru. Jandačův výběr se nedokáže přes toto území dostávat do výraznější převahy. Tentokrát je navíc díky Rakellovi česká rozehrávka zastavena už na modré čáře.
18:05'
De la Rose pálil velmi nebezpečně z velké dálky, nicméně Rittich nakonec jeho pumelici kryje. Švédové jsou znovu mimořádně úderní.
17:38'
Švédský icing přerušuje český minitlak, aktuálně skandinávský výběr nedokáže navázat na svou předchozí hegemonii na ledě. Český výběr se viditelně už dokázal srovnat i v útoku.
17:18'
Poláškova bomba těsně po přechodu modré čáry Hellbergovi nenadělala sebemenší problémy. Švédský brankář ukrývá puk v lapačce, oba týmy dostávají možnost ke střídání.
16:30'
Plekanec dostával krásnou diagonálu, jenomže selhalo mu zpracování, puk znovu míří do středního pásma.
16:08'
Na řadě je další komerční přestávka po Rittichově přerušení hry, česká obrana tak dostává možnost si na chvíli od neskutečného zápřahu na chvilku oddechnout.
15:34'
Fantastická švédská kombinace z první přes čtyři hráče skandinávského výběru nakonec jen těsně nekončí další brankou. Rittich proti Zibanejadovi dokázal vytáhnout lapačku a beton, Jandačovi svěřenci momentálně nezažívají zrovna ideální část zápasu.
14:51'
Rakell po spolupráci s Nyquistem se málem postarali o třetí švédskou trefu večera, Rittich ale znovu u tyče ukazuje parádní zákrok. Češi v obraně viditelně nestíhají.
14:29'
Gudasova rána od modré byla zblokována, Češi musí opustit útočné pásmo.
13:44'
Defenzívy Švédů je neskutečně pozorná, ani tentokrát se nedostává nikdo z Čechů k palbě Zaúřadoval znovu Klinberg.
12:55'
Andersson se zjevil za českou brankou a už už dával puk k tyči, Rittich na poslední chvíli vytahuje svůj beton.
11:41'
Plekanec byl znovu u obrovitánské gólovky! Český matador ale pálil jen do ležícího Hellberga, stejně tak skončila i jeho dorážka. Švédové si mohou pořádně oddechnout.
11:28'
Hokejisté Tre Kronor jsou nekompromisní, tentokrát neodpustili ani menší zaváhání Faksy. Česká rozehrávka se musí vracet za Rittichovu branku.
11:12'
Český tlak tentokrát zastavuje těsný ofsajd, následuje komerční přestávka.
10:27'
Ani tentokrát není český nájezd do defenzívy Švédů úspěšný. Klinberg si pravou stranu svého prostoru, za něž je zodpovědný, pohlídal naprosto bez problému. Červenka tak musí odjíždět s nepořízenou.
09:48'
Česká reprezentace momentálně ukázala pořádné ofenzivní kleště, když Švédy nepustili z jejich pásma. Šulák však celou akci končí jen střelou do boční sítě, po sporném zákroku za brankou se hra přesouvá do středního pásma.
09:18'
Jaškin pálil z levého křídla pouze do připraveného Hellberga, Švédové tentokrát měli i kousek štěstí. Puk skončil v rohu kluziště.
08:56'
Plekanec trefuje z osy hřiště spojnici! Hellbergovo rameno nakonec jeho ránu totiž dokázalo ještě lehce nadzvednout. Češi nyní byli milimetry od skórování.
08:17'
České řady svého protivníka tlačí, tentokrát je ovšem všechno snažení marné. Nahrávka na pravé křídlo těsně nevychází, Larsson byl u puku dříve.
08:00'
Švédové si zapisují po chybné nahrávce přes střední pásmo zakázané uvolnění, hra je vykázána před Hellberga.
07:13'
Švédsko právě vstřelilo branku!
Tre Kronor přidávají další branku. Po obrovské skrumáži a tlačenici před Rittichem se dostal nakonec k puku velmi pozorný MATTIAS JANMARK. Jeho pohotové doražení Rakellovy nahrávky nakonec prošlo přímo mezi betony českého brankáře. Tři čestí bránící hráči nakonec odcházejí s nepořízenou. Asistence: Rickard Rakell.
07:01'
Klinberg pálil těsně vedle, švédský útok pokračuje.
06:42'
Český tým si poprvé zahraje oslabení, za nedovolené bránění je nyní vyloučen Michal Moravčík (CZE). Švédům se tak nabízí zajímavá šance na možné zvýšení skóre, poslední minuty jsou v ofenzívě neuvěřitelné aktivní.
06:15'
Jaškinovo nahození mířilo těsně vedle, Češi se musí vracet zpátky do obranných pozic.
06:08'
Švédové znovu zatlačili svého protivníka, tentokrát to ale bude bez účinku na skóre. Češi mohou jít znovu do útoku.
05:19'
Hyka posílal krásnou přihrávku po mantinelu na Červenku, který ještě posunul puk na Horáka. Ten sice měl před brankou málo času, nicméně stačil ještě pálit,. Nakonec však puk mířil těsně vedle.
04:49'
Švédsko právě vstřelilo branku!
Ofenzivní lahůdka. Nicméně v této chvíli znamená bohužel české manko. RICKARD RAKELL dokázal, že do Kodaně si přivezl fantastickou formu, a ranou z voleje si po mírném zamíření dokázal najít přesně šibenici. Puk se ještě otřel lehce o tyčku, Rittich byl bez šance na úspěšný zákrok. Asistence: Hampus Lindholm, Mattias Janmark.
04:16'
Pettersson se zjevil přesně na pravém křídle kousek od kruhu, kam mu nahrával velmi překvapivě Janmark. Švédský útočník ale pálí nakonec nad branku, ránu ještě tečoval do ochranné sítě Rittich. Tohle bylo o fous!
03:23'
Ekman-Larsson si našel hezkou diagonálou volného Kempeho na levém křídle, nicméně Rittich byl znovu přesný. Hra je po jeho zákroku přerušena, vhazování proběhne před českou brankou.
02:34'
Chytil se protlačoval do šance, jenomže nakonec se mu puk i zásluhou švédského obránce dostal mimo čepel. Češi se ani tentokrát nedostali ke střele, český útočník je zahnán mim střelecké pozice.
02:10'
Šulák pálil těsně vedle branky, Češi zůstanou natlačeni ve švédském pásmu.
01:52'
Ne, po křídlech to momentálně nepůjde. Švédská obrana je mimořádně pozorná, další náznak českého úniku končí zahrán v rohu kluziště.
01:11'
Linholm sice ještě pálil do českého bloku, jenže následně se do obrovské tutovky dostal Klingberg! Rittich však prostor u tyče vykryl, Češi si mohou znovu oddechnout. Švédská ofenzíva nyní ukazuje svou enormní sílu.
00:24'
Petersson se dostával před Rittcihem k puku, jenže nakonec na něj těsně nedosáhl. Češi přečkali první šanci Švédů bez úhony.
00:15'
Švédové jsou už od prvních minut výrazně aktivnější a lehkou ofenzivní hrou se jim daří proplouvat středním pásmem. Češi nicméně bojovně drží svůj defenzivní blok na modré čáře. První pokus o průnik k Rittichovi je tak neúspěšný.
00:01'
Utkání právě začalo.
Oba celky právě v této chvíli míří za ryku tribun na hrací plochu, za malinký okamžik začínáme.
V Royal Areně startuje jako tradičně před každým utkáním světelná show. Tribuny už jsou prakticky v této chvíli kompletně zaplněny fanoušky, předpoklady pro naplnění maximální možné kapacity multifunkční haly se tak zřejmě naplnily.
Na led míří rolby, halou momentálně zní oficiální hymna šampionátu Heroes. Začínáme za necelou čtvrthodinu.
Úvodní sestavy:

Švédsko: Hellberg (A. Nilsson) – A. Larsson, Ekman-Larsson (A), J. Klingberg, H. Lindholm, Wikstrand, E. Gustafsson – Janmark (A), Rakell (C), Zibanejad – Backlund, Nyquist, Pettersson – Jo. Larsson, J. de La Rose, Pääjärvi – Kempe, Everberg, L. Andersson.

Česko: Rittich (Francouz) – Gudas (A), Jordán, D. Sklenička, Moravčík, Šulák, Polášek, Hronek – Červenka (C), Faksa, Hyka – Nestrašil (A), Plekanec, Jaškin – D. Kubalík, Řepík, Horák – Chytil, R. Kousal.

Rozhodčí: Lemelin (AUT), Olenin (RUS) – Fluri (SUI), Goljak (BLR).
Oba celky již míří na rozbruslení, kodaňská Royal Arena už se pomaličku plní oběma tábory fanoušků.
Hlavními rozhodčími tohoto utkání jsou Rakušan Mark Lemelin a ruský arbitr Konstantin Olenin. Jako čároví sudí jsou pak delegování Švýcar Nicolas Fluri a Bělorus Dmitrij Goljak.
Úvodní utkání obou celků na šampionátu

Švédsko x Bělorusko 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Česko x Slovensko 3:2 pr. (0:1, 1:1, 1:0 – 1:0)
Poslední 3 vzájemná utkání
26.04.2018 Česko x Švédsko 1:3 (EHT v Södertälje)
21.04.2018 Česko x Švédsko 3:1 (EHT v Pardubicích)
17.12.2017 Švédsko x Česko 1:4 (EHT v Moskvě)
Závěrečná příprava obou celků na šampionát

Švédsko
05.04.2018 Švédsko x Slovensko 6:3 (EHC)
06.04.2018 Švédsko x Slovensko 7:1 (EHC)
12.04.2018 Dánsko x Švédsko 1:4 (EHC)
14.04.2018 Dánsko x Švédsko 1:5 (EHC)
19.04.2018 Rusko x Švédsko 1:2 (EHT)
21.04.2018 Česko x Švédsko 3:1 (EHT)
22.04.2018 Švédsko x Finsko 3:7 (EHT)
26.04.2018 Česko x Švédsko 1:3 (EHT)
28.04.2018 Švédsko x Rusko 3:1 (EHT)
29.04.2018 Švédsko x Finsko 1:3 (EHT)

Česko
04.4.2018 Česko x Švýcarsko 5:2 (EHC)
05.4.2018 Česko x Švýcarsko 4:1 (EHC)
13.04.2018 Francie x Česko 2:5 (EHC)
14.04.2018 Francie x Česko 2:6 (EHC)
19.04.2018 Finsko x Česko 1:3 (EHT)
21.04.2018 Česko x Švédsko 3:1 (EHT)
22.04.2018 Česko x Rusko 2:1 (EHT)
26.04.2018 Česko x Švédsko 1:3 (EHT)
28.04.2018 Finsko x Česko 5:2 (EHT)
29.04.2018 Rusko x Česko 4:2 (EHT)

pozn. EHT = Euro Hockey Tour, EHC = Euro Hockey Challenge
Konečná nominace obou týmů

ŠVÉDSKO
Brankáři: Filip Gustavsson (Belleville/AHL), Magnus Hellberg (Kunlun/KHL), Anders Nilsson (Vancouver/NHL)

Obránci: Adam Almqvist (Frölunda), Lawrence Pilut (HV 71), Mikael Wikstrand (Färjestad), Oliver Ekman-Larsson (Arizona/NHL), John Klingberg (Dallas/NHL), Adam Larsson (Edmonton/NHL), Hampus Lindholm (Anaheim/NHL), Erik Gustafsson (Chicago/NHL)

Útočníci: Lias Andersson, Mika Zibanejad (oba New York Rangers/NHL), Elias Pettersson (Växjö), Mikael Backlund (Calgary/NHL), Jacob de la Rose (Montreal/NHL), Dennis Everberg (Nižněkamsk/KHL), Mattias Janmark (Dallas/NHL), Adrian Kempe (Los Angeles/NHL), Carl Klingberg (Zug/Švýcarsko), Johan Larsson (Buffalo/NHL), John Norman (Jokerit Helsinky/KHL), Gustav Nyquist (Detroit/NHL), Magnus Pääjärvi (Ottawa/NHL), Rickard Rakell (Anaheim/NHL)

ČESKO 
Brankáři: Pavel Francouz (Čeljabinsk/KHL), David Rittich (Calgary/NHL), Dominik Hrachovina (Tappara Tampere/Finsko) 

Obránci: Michal Moravčík, David Sklenička (oba Plzeň), Filip Hronek, Libor Šulák (oba Grand Rapids/AHL), David Musil (Třinec), Martin Pláněk (Hradec Králové), Filip Pyrochta (Liberec), Michal Jordán (Chabarovsk/KHL), Adam Polášek (Soči/KHL), Radko Gudas (Philadelphia/NHL) 

Útočníci: Andrej Nestrašil, Robin Hanzl (oba Nižněkamsk/KHL), Michal Řepík (Sparta Praha), Martin Kaut (Pardubice), Martin Nečas (Kometa Brno), David Šťastný (Zlín), Roman Červenka (Fribourg-Gottéron/Švýc.), Dominik Kubalík (Ambri-Piotta/Švýcarsko), Roman Horák (Podolsk/KHL), Robert Kousal (Davos/Švýcarsko), Radek Faksa (Dallas/NHL), Tomáš Plekanec (Toronto/NHL), Dmitrij Jaškin (St. Louis/NHL), Tomáš Hyka (Chicago Wolves/AHL), Filip Chytil (NY Rangers/NHL)
Česko
Tuzemská hokejová reprezentace čeká na medaili ze světového šampionátu už šestý rok. Svěřenci trenéra Josefa Jandače, pro něhož je dánský turnaj pro tuto chvíli poslední výzvou u českého A-týmu, mají pro letošní rok obrovsky těžký úkol, tuto hořkou bilanci prolomit. Nicméně i Čechům se stejně jako jejich soupeři naskýtá fantastická výhoda. Už v sobotním utkání pro Slovákům se v Kodani objevila česká lavina červeno-bílo-modrých dresů s lvem na hrudi a roztodivnými čísly i jmenovkami na zádech. Jenže fanouškovská podpora s sebou přináší i obrovské množství tlaku. Navíc v situaci, kdy medaile podle mnoha pesimistů může být poslední záchranou, jak vzkřísit naději na další budoucí úspěchů Čechů na mezinárodní scéně.

Po neúspěchu na olympiádě v Pchjongčchangu, v podobě dalšího, tak nenáviděného čtvrtého místa ale příprava na vrcholný šampionát přinášela do hlasů médií a i kritiků míru optimismu. Po dlouhé době se začali do sestavy zapracovávat mladé tváře, navíc v Euro Hockey Challenge si připsali Češi čtyři výhry a v zápase s Francouzy k tomu navíc ukázali pořádnou porci vůle a charakteru. Dva obraty jim nakonec přinesly už zmíněná vítězství. V podobném duchu se navíc nesly i domácí České hokejové hry v Pardubicích, které Jandačův výběr ovládl bez ztráty body a pouze třemi inkasovanými brankami v průběhu tří zápasů. Jedinou vlnu nejistoty tak přinesl až další díl Euro Hockey Tour, když národní tým prohrál dvakrát po sobě. Nad jejich síly byly ve Stockholmu Finsko a domácí Švédové.

Velký otazník pro mnohé pozorovatelé přinesla sestava a jména na soupisce. V průběhu razantního omlaďování se do Kodaně podívaly jen dvě velmi známé tváře. Bývalý dlouholetý kapitán Tomáš Plekanec překvapil všechny fanoušky svým sympatickým krokem navrátit se znovu do reprezentačního dresu v jakékoliv roli. Zkušenost pak spolu s ním do kabiny přináší i Roman Červenka, hvězda evropského formátu a jedna z hlavních tváří švýcarské hokejové ligy. Podobnou personou je pak Radko Gudas s charakteristickým stylem hokeje a silového pojetí bránění. Právě on coby člen organizace Philadelphie spolu s Michalem Jordánem plní roli pilířů defenzívy. Jinak je obrana složená z nadějných beků z AHL a české extraligy. Jedinou výjimkou je Adam Polášek ze Soči. Ofenzivní řady taktéž sází na dravost mládí, velmi zajímavou postavou je pak devatenáctiletý Martin Nečas, novopečený mistr české ligy, který spolu s Dmitrijem Jaškinem a Andrejem Nestrašilem vytváří údernou útočnou trojici. Brankařskou jedničkou by pak měl být Pavel Francouz, který odchytal úvodní představení Čechů na šampionátu.

V něm se tuzemská výprava dlouho nedokázala dostat k proměňování šancí a po vyrovnání na startu druhé třetiny nakonec znovu inkasovala. Deset sekund před koncem třetí třetiny nicméně zachránil Čechům body Martin Nečas trefou na 2:2, v prodloužení poté bonusový bod zajistil Dmitrij Jaškin.
Švédsko
Hokejisty Tre Kronor čeká na světovém šampionátu pořádná výzva. Coby obhájci mistrovského titulu z loňského turnaje Kolíně nad Rýnem budou už z logiky pod pořádným tlakem, dějiště šampionátu v dánské Kodani však nabízí ještě zajímavější souvislost. Pevnina s třetím největším švédským městem Malmö se totiž nachází jen coby kamenem dohodil (v řeči čísel jen něco málo přes 40 kilometrů) od samotné Royal Areny, což je vynikajícím předpokladem při „žluto-modrou invazi“. Švédská reprezentace se prakticky po celé trvání šampionátu může těšit na takřka domácí prostředí, což může už stávající tlak na výsledek ještě více zvýšit. Už při sobotním duelu Švédů s Bělorusy se následující teze naplno potvrdily, skandinávské šílenství zaplavilo celou Kodaň. A právě vstup do turnaje ukázaly Tre Kronor naprostou dominanci, Bělorusům nedaly prakticky žádnou šanci na odpověď a ukázkou ofenzivní dominantnosti si připsaly tři body po výhře 5:0.

Nicméně i výsledky z přípravy naznačovaly, jaký hvězdný výběr by do Dánska mohl zamířit. Skandinávský výběr v Euro Hockey Challenge nechal zapomenout na šokující prohru ve čtvrtfinále olympijského turnaje v Pchjongčchangu a celkem bez výraznějších potíží přehrál na začátku dubna Slováky i Dány. Následující České hokejové hry sice v tomto trendu Švédové neodehráli (zvítězili pouze v úvodním duelu v Jaroslavli nad nakonec posledními Rusy), nicméně závěrečný díl letošního Euro Hockey Tour na domácí půdě ve Stockholmu už byl jasným indikátorem stoupající formy. V Södertälje nejprve celkem bez potíží přehráli Čechy, po přesunu do haly Hovet ve švédské metropoli pak zdolali i napodruhé ruskou Sbornou. Jediné zaváhání zaznamenali švédští hokejisté proti Finům, když ve skandinávském derby kvůli prohře 1:3 přišli o vítězství na domácím turnaji.

Proč vlastně Švédové patří, možná i více než je obvyklé, mezi favority na zlato? Jasným argumentem je početná výprava ze zámoří. I přes mnohá zraněné hvězd se nakonec podařilo trenérskému štábu přemluvit hned 16 hokejistů z NHL. Mezi nejznámější vyslance nejlepší ligy světa patří jednoznačně defenzivní štít Oliver Ekman-Larsson z Arizony nebo i další bek John Klinberg z Dallasu. Oba dva jsou mimochodem jedni ze čtyř pamětniků titulu z loňského šampionátu, k nim se ještě v nominaci řadí bratr Johna Carl Klinberg hrající v Zugu a Dennis Everberg z Nižněkamsku. V útoku pak budou hrát taková zvučná jména jako detroitské pravé křídlo Gustav Nyquist, Mikael Backlund z Calgary nebo jedna z letošních opor New Yorku Rangers Mika Zibanejad. Dravé mládí pak ve zjevně promyšlené koncepci kádru plní devatenáctiletý Lias Andersson (NY Rangers) a stejně starý Elias Pettersson, který letos i díky své fantastické jízdě v play-off dotáhl Vaxjö ke švédskému titulu. Brankařskou jedničkou by podle všeho měl být Anders Nilsson z Vancouveru. S fantastickou formou pak do Dánska odjeli i Rickard Rakell z Anaheimu a Mattias Janmark z Dallasu, oba dva se na startu turnaje ukázali v plné ofenzivní síle.
Hezké nedělní odpoledne, hokejové mistrovství světa se na konci tohoto víkendu pomaličku rozjíždí, když pokračuje už svým třetím hracím dnem. Kodaňská skupina A navíc nabídne večerní zápas plný náboje a emocí. Na střetnutí mezi Švédskem a Českem se totiž očekává pořádná masa fanoušků. Velká hokejová bitva startuje v 16:15!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:15.
Play off
Články odjinud