Formule 1 - Kvalifikace na VC Španělska -  ONLINE PŘENOS -  3. června 2023   16:00

Ukončeno

Kvalifikace na VC Španělska

Přenos se aktualizuje automaticky

Pierre Gasly dodatečně dostal trest ztráty šesti pozic za omezení Maxe Verstappena a Carlose Sainze. Startovat tak bude až desátý.
Pro dnešek to je z mé strany vše. Nezapomeňte si nastavit připomenutí na zítřejších 15 hodin. V tento čas totiž zhasnou všechny světla a VC Španělska bude odstartována. Já vám děkuji za pozornost. Z mé strany to bude pro dnešek vše, a u dalšího závodu královny motorsportu na počtenou.
Zítra čeká hodně práce i domácího Fernanda Alonsa, který se dokázal kvalifikovat až devátý. Nutno ale podotknout, že kvůli problémům s podvozkem dokázal zajet v třetí části pouze jedno rychlé kolo. Třiatřicáté vítězství se tak jeví na míle daleko.
Během kvalifikace jsme byli svědky poměrně překvapivých výsledků, a to i bez jakéhokoli zásahu počasí. Jednoznačně největším šokem byl výkon Charlese Leclerca, který zajel až devatenáctý nejrychlejší čas. Obdobně neslavně si vedlo i duo Sergio Pérez a George Russell. Ti skončili jedenáctí, respektive dvanáctí. Na jejich úkor se tak dokázali dostat mezi nejlepší trojku bývalí týmoví kolegové Lando Norris a Carlos Sainz.
Předběžné složení startovního roštu pro VC Španělska:

1. řada: Max Verstappen (NED/Red Bull), Carlos Sainz (ESP/Ferrari)

2. řada: Lando Norris (GBR/McLaren), Pierre Gasly (FRA/Alpine)

3. řada: Lewis Hamilton (GBR/Mercedes), Lance Stroll (CAN/Aston Martin)

4. řada: Esteban Ocon (FRA/Alpine), Nico Hülkenberg (GER/Haas)

5. řada: Fernando Alonso (ESP/Aston Martin), Oscar Piastri (AUS/McLaren)

6. řada: Sergio Pérez (MEX/Red Bull), George Russell (GBR/Mercedes)

7. řada: Čou Kuan-jü (CHN/Alfa Romeo), Nyck de Vries (NED/Alpha Tauri)

8. řada: Júki Cunoda (JPN/Alpha Tauri), Valtteri Bottas (FIN/Alfa Romeo)

9. řada: Kevin Magnussen (DEN/Haas), Alexander Albon (THA/Williams)

10. řada: Charles Leclerc (MON/Ferrari), Logan Sargeant (USA/Williams)
Výsledky kvalifikace

1. Max Verstappen (NED/Red Bull)
2. Carlos Sainz (ESP/Ferrari)
3. Lando Norris (GBR/McLaren)
4. Pierre Gasly (FRA/Alpine)
5. Lewis Hamilton (GBR/Mercedes)
6. Lance Stroll (CAN/Aston Martin)
7. Esteban Ocon (FRA/Alpine)
8. Nico Hülkenberg (GER/Haas)
9. Fernando Alonso (ESP/Aston Martin)
10. Oscar Piastri (AUS/McLaren)
---
11. Sergio Pérez (MEX/Red Bull)
12. George Russell (GBR/Mercedes)
13. Čou Kuan-jü (CHN/Alfa Romeo)
14. Nyck de Vries (NED/Alpha Tauri)
15. Júki Cunoda (JPN/Alpha Tauri)
---
16. Valtteri Bottas (FIN/Alfa Romeo)
17. Kevin Magnussen (DEN/Haas)
18. Alexander Albon (THA/Williams)
19. Charles Leclerc (MON/Ferrari)
20. Logan Sargeant (USA/Williams)
Výsledky 3. části kvalifikace

1. Max Verstappen (NED/Red Bull) 1:12,272
2. Carlos Sainz (ESP/Ferrari) +0,462
3. Lando Norris (GBR/McLaren) +0,520
4. Pierre Gasly (FRA/Alpine) +0,544
5. Lewis Hamilton (GBR/Mercedes) +0,546
6. Lance Stroll (CAN/Aston Martin) +0,722
7. Esteban Ocon (FRA/Alpine) +0,811
8. Nico Hülkenberg (GER/Haas) +0,957
9. Fernando Alonso (ESP/Aston Martin) +1,235
10. Oscar Piastri (AUS/McLaren) +1,410
Konec závodu.
0:00'
Stejně jak Norris, tak i Gasly dokázal porazit Lewis Hamiltona v Mercedesu, i tento výkon je tak velmi kvalitní. Nutno uznat, že vůz stříbrných šípů je totiž podstatně rychlejší než McLaren či Alpine.
0:00'
Vypadá to, že se nikomu nepodaří překonat Maxe. Na druhé místo se ale posunul domácí Carlos Sainz, za ním pak na úctyhodném třetím místě Norris.
0:00'
Šachovnicová vlajka vlaje.
0:52'
Čas zkušeného Alonsa rozhodně nebude stačit na nejlepší pětku. Momentálně se sice nachází na čtvrtém místě, všichni za ním se ale zlepšují.
2:08'
Fernando je prvním, který zahajuje závěrečné kolo. Po prvním sektoru ale ztrácí už téměř čtyři desetiny. jeho španělský kolega téměř dvě.
3:02'
Na trať se vydávají jezdci ke svým závěrečným pokusům. Mezi nimi se nachází i Alonso, což napovídá i jásající publikum. Bude mu ale pouze jeden pokus stačit k umístění v přední řadě?
4:04'
Tak toto je učebnicové kolo, které dokázal vykouzlit jezdec Haasu Nico Hülkenberg. Se ztrátou devíti desetin na nejrychlejšího se nachází na třetím místě, a to pouhé tři setiny za druhým Lewisem.
5:18'
Na své první rychlé kolo se až nyní vydává Hülkenberg, který chce využít zcela volné trati. Bez času je stále Fernando, který je pořád v boxech.
7:45'
Na druhém místě se nachází Hamilton, který jako jediný spolu s Maxem měl nazuté zcela nové nejměkčí pneumatiky. Za ním je poměrně překvapivě třetí Norris.
8:54'
Po prvních rychlých kolech se na první pozici nachází Verstappen s famózním kolem. S časem 1:12.272 by mohl dokonce získat i pole position.
10:03'
Na trať se zatím nevydává miláček davu Fernando Alonso, který má očividně nějaké problémy s podvozkem.
11:02'
Na trať se nám okamžitě vydávají první vozy, v jejichž čele se nachází opět Max Verstappen. Na úkor velkých jmen jako Leclerc, Pérez či Russell lze vidět v top desítce poměrně neobvyklé jména. Za zmínku stojí například Hülkenberg nebo oba jezdci McLarenu.
12:00'
Začíná poslední část kvalifikace.
Od první části kvalifikace se počasí alespoň trochu umoudřilo. Pravděpodobnost deště je tak už minimální.
Incident mezi duem stříbrných šípů bude vyšetřován až po konci kvalifikace. Nutno připomenout, že penalizace hrozí i Gaslymu.
Další část kvalifikace začne v 16:57.
Vyřazeni v Q2

11. Sergio Pérez (MEX/Red Bull) 1:13,334
12. George Russell (GBR/Mercedes) +0,113
13. Čou Kuan-jü (CHN/Alfa Romeo) +0,187
14. Nyck de Vries (NED/Alpha Tauri) +0,749
15. Júki Cunoda (JPN/Alpha Tauri) +1,143
0:00'
Obdobně je na tom i Russell, který bude dokonce až dvanáctý. Opakované záběry navíc ukazují, že na startovní rovince skřípnul svého týmového kolegu, kterému navíc poškodil křídlo. Atmosféra u Mercedesu bude dneska opravdu hodně napjatá.
0:00'
Júki Cunoda se nacházel na jedenáctém místě. Jeho čas mu ale byl nakonec smazán a je tak poslední. Pérezovi ale ani další kolo nestačilo k dostání se do poslední části kvalifikace a zítra tak bude startovat jedenáctý.
0:00'
Vlaje šachovnicová vlajka druhé fáze kvalifikace.
1:02'
Své první místo si stále drží Verstappen, v problémech je naopak Pérez, který je mimo top desítku. Zmíněná chyba ho musela určitě hodně rozhodit.
2:13'
Pozor, máme tady další chybu od Péreze. Ten probrzdil při nájezdu do zatáčky a ocitl se tak v kačírku. Nakonec se mu ještě podařilo rozjet, výrazně tak zpomalil například Hülkenberga.
3:28'
A už je opět možné slyšet burácející motory těch nejrychlejších formulí na světě. V boxech ale zůstává Hamilton, ostatní se již vydali připravit na poslední rychlá kola.
5:00'
Ohrožení jezdci pět minut před koncem 2. části

Postupový čas: Čou Kuan-jü (CHN/Alfa Romeo) 1:13.867
11. Lando Norris (GBR/McLaren) +0,335
12. Oscar Piastri (AUS/McLaren) +0,378
13. Nyck de Vries (NED/Alpha Tauri) +0,555
14. Júki Cunoda (JPN/Alpha Tauri) +0,830
15. Nico Hülkenberg (GER/Haas) +1,476
5:14'
Na trati se momentálně nenachází ani jeden jezdec, v publiku to ale i tak vře. Lze jen hádat, zda je v publiku víc příznivců Fernanda nebo Carlose. Ať už je ale rozdělení jakékoli, vítězství jednomu z nich by přáli téměř všichni.
6:41'
Necelých sedm minut před zavláním šachovnicové vlajky se poměrně nepřekvapivě nachází mimo top desítku obě Alphy a oba McLareny.
8:32'
Téměř každý z jezdců má za sebou už své první rychlé kolo. Jediným je právě Lewis Hamilton, který ho zahájil fialovým sektorem.
10:02'
V prvním sektoru je momentálně nejrychlejší Hamilton, který překonal o dvě desetiny svého týmového kolegu. Nakonec ale své rychlé kolo vypustil.
11:15'
Lehký souboj o pozici na trati jsme mohli vidět mezi Hamiltonem a Kuan-jü Čouem. Druhý zmíněný ale Brita před sebe nepustil. Ten si tak musel trochu přibrzdit.
12:23'
Po prvních rychlých kolech se nachází v čele syn slavného Jose Verstappena. Nutno ale dodat, že se většina jezdců zatím chystá na svá rychlá kola.
13:22'
Po prvním sektoru je rychlejší z Red Bullů Verstappen. I druhý sektoru fialoví ve prospěch Nizozemce.
14:31'
Jako první se na trať vydává duo rudých býků v čele s Maxem Verstappenem. Pár vteřin za nimi se vydává už pouze jedno Ferrari, které řídí domácí Sainz.
15:00'
A máme tady začátek druhé části kvalifikace!
Mezi nejlepšími třemi se umístili Hamilton a Russell. Na druhém místě je dělí Poměrně překvapivě Lando Norris. Za zmínku rovněž stojí pátý nejrychlejší čas Hülkenberga. Překvapením v opačném slova smyslu je naopak pozice Sergia Péreze, který se umístil na patnáctém místě. Od vyřazení ho navíc dělila pouhá desetina.
Další část kvalifikace začne v 16:34.
Vyřazeni v Q1

16. Valtteri Bottas (FIN/Alfa Romeo) 1:13,977
17. Kevin Magnussen (DEN/Haas) +0,065
18. Alexander Albon (THA/Williams) +0,086
19. Charles Leclerc (MON/Ferrari) +0,102
20. Logan Sargeant (USA/Williams) +0,722
0:00'
A je to už jisté! Charles Leclerc nepostupuje do druhé fáze kvalifikace! Zítřejší závod odstartuje z devatenácté pozice. Jedná se tak o jeho nejhorší výsledek od závodu v Monaku z roku 2019.
0:00'
Na fantastické první místo se dostal Nico Hülkenberg. Leclercovo kolo bylo naopak přímo mizerné a vypadá to pro něj velmi špatně.
0:00'
A už nám vlaje šachovnicová vlajka.
1:10'
Mezitím co se Pérezovi podařilo dostat do první pětky, začíná svůj boj o záchranu Charles Leclerc. Na první místo se nyní navíc posunul překvapivě Gasly.
2:32'
Své rychlé kolo zahajuje i Sergio Pérez, jehož největší fanoušek, jeho otec, se nachází dneska v boxech. Jeho čas zatím vypadá velmi nadějně.
3:38'
Velmi úctyhodné kolo se podařilo zaznamenat Lancu Strollovi. Ten svým časem ztratil na Nizozemce pouhou desetinu a půl.
4:36'
V problémech je stále i Pérez. Ten se nachází na prozatímním šestnáctém místě. Mnoho jezdců se ale už pomalu chystá na poslední rychlé pokusy.
5:00'
Ohrožení jezdci 5 minut před koncem 1. části:

Postupový čas: Kevin Magnussen (DEN/Haas) 1:15.005
16. Sergio Pérez (MEX/Red Bull) +0,117
17. Charles Leclerc (MON/Ferrari) +0,197
18. Júki Cunoda (JPN/Alpha Tauri) +0,430
19. Alexander Albon (THA/Williams) +0,821
20. Logan Sargeant (USA/Williams) +1,268
5:55'
Domácí miláček Sainz je oproti svému kolegovi na šestém místě. Leclerc si navíc stěžuje na problémy v zadní části vozu. Toto vypadá na další noční můru pro tým z Maranella.
7:14'
Zatím poslední Leclerc se snaží dostat na pozice zajišťující alespoň druhou část kvalifikace. Ani to se mu ale nedaří. Svým časem se totiž dostal na pouhé šestnácté místo.
8:26'
Na třetí místo se vyšvihnul Lewis Hamilton, jeho týmový kolega je naopak šestnáctý. Podobná situace je i u Red Bullu. Mezitím co se Verstappen nachází na prvním místě, Pérez je až na čtrnáctém.
9:52'
Nakonec poměrně špatný čas Sainze vysvětluje opakovaný záznam. Na něm lze vidět že ho v předposlední zatáčce zbrzdil právě Pierre Gasly. To by mohla být penalizace do zítřejšího závodu pro Francouze.
11:13'
Na první místo se dostává po prvním rychlém kole Max Verstappen se dvěma fialovými sektory. Na zadá mu ale dýchá poměrně překvapivě Oscar Piastri. Ten je za ním o pouhé tři setiny.
12:26'
Na první rychlé kolo se vydává jeden z favoritů Charles Leclerc. Po druhém sektoru ale ztrácí na prvního Gaslyho přes vteřinu. Jeho týmový kolega a domácí hrdina Sainz je naopak o pár setin rychlejší než jezdec Alpinu.
13:15'
Na kameře z helikoptéry lze vidět pár kapek. Lehký déšť potvrzuje i mechanik Carlose Sainze, pouze ale v prostoru první zatáčky.
14:13'
Kvalifikace pokračuje.
Stejně jako na konci posledního tréninku, má i nyní Lando Norris problémy. V tomto případě se ale nejedná o brzdy. Dle zprávy z vysílačky se jednalo o potíže při řazení.
Už je jasné, kdy budou moct jezdci opět vyjet na trať. Bude tomu tak v 16:12.
Nejrychlejší kolo zatím držel na svém kontě poměrně překvapivě Nico Hülkenberg. Kvůli překročení traťových limitů v páté zatáčce mu ale bylo kolo smazáno. První dvě místa tak momentálně obsazují jezdci Alpinu.
14:13'
A máme tady první červenou vlajku! Někteří si ale kladou otázku proč vlastně je kvalifikace pozastavena. Nutno zmínit, že se Valtteri Bottas a Alexander Albon dostali do štěrku, oba ale dokázali pokračovat.
15:28'
Mezitím co jezdci skládají první rychlá kola, hlásí George Russell, že si myslí že přijde déšť. Možná i kvůli tomuto rozrušení nezajel příliš působivé první rychlé kolo.
16:38'
A máme tady první žluté vlajky. Ve třetím sektoru se vydal mimo trať právě Júki Cunoda. Tomu se ale podařilo udržet potřebné momentum a může tak pokračovat v jízdě.
17:55'
Jako první se na trať vydává Júki Cunoda. Bouře v publiku ale vzniká hlavně z důvodu vyjetí Fernanda Alonsa z boxů.
18:00'
Kvalifikace právě odstartovala.
Během doprovodného závodu Formule 2, který skončil zhruba tří čtvrtě hodiny před začátkem kvalifikace, byl vidět déšť. Cílem však všichni jezdci projeli již na suchých pneumatikách. V boxech je stále trochu mokro a nebe je stále zatažené, na déšť to ale nevypadá. Poměrně chladnější podmínky by ale některým jezdcům mohli dělat problémy při zahřívání pneumatik, hodnota na teploměru se totiž vyšplhala na pouhých 20 stupňů.
Závodní víkend

Velká cena Španělska, celým názvem Formula 1 Gran Premio de España 2023, se odehrává na okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya, a to již od roku 1991. Poprvé od roku 2006 se navíc využije verze okruhu bez mnohými neoblíbené šikany před závěrečnou zatáčkou. Šachovnicovou vlajku viděl na tomto přes 4,6 kilometrů dlouhém okruhu jako první šestkrát jak Lewis Hamilton, tak i Michael Schumacher. Potřetí v kariéře by mohl na nejvyšší stupínek ve Katalánsku vystoupat Max Verstappen s jeho dominantním Red Bullem, jakožto hlavní favorit.

Právě on ovládl oba páteční tréninky. Za zmínku stojí jednoznačně jeho výkon v prvním tréninku, kdy dokázal nadělit druhému Pérezovi rovnou sedm desetin.

Během druhého mu naopak šlapal na paty Fernando Alonso. Ten je tento víkend fanoušky často spojován s možným 33. vítězstvím v královně motorsportu. Nadšení Španělů je ale poměrně oprávněné. Aston Martin si na tento víkend totiž přivezl velké množství upgradů, a to téměř na všech frontách. Změny lze najít jak na předním, tak i zadním křídle. Mnozí tak očekávají přiblížení stáje sídlící v britském Silverstonu k Red Bullovskému duu.

Závěrečný sobotní trénink neovládl nikdo jiný než opět Verstappen. Na druhém místě se v tomto případě objevil jeho mexický kolega. Nutno ale podotknout, že více než půlku této části závodního víkendu zasáhl déšť. Ten můžeme očekávat i v kvalifikaci, pravděpodobnost se ale pohybuje pouze okolo 40%.

Na oběd si rozhodně do začátku kvalifikace nezajdou mechanici z Williamsu. Logan Sargeant totiž krátce po začátku tréninku zaparkoval svůj monopost v kačírku. Je tak možné, že se mohla poškodit mimo jiné i převodovka. Na problémy s brzdami si pak stěžoval Lando Norris, problémy při cvičném rozjezdu měl naopak Charles Leclerc. Jeho týmový kolega Carlos Sainz navíc získal vylepšení, které Monačan nikoli. Důvodů pro takové jednání může být ve Ferrari několik, jedním z nich i to, že právě Sainz pojede na domácí trati.
Zdravím všechny fanoušky Formule 1! Při dnešním sobotním odpoledni nás čeká kvalifikace na velkou cenu Španělska.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 16:00.
Články odjinud