Hokejisté ztratili dva zápasy v oslabení, pracují na zlepšení

ČTK
Sport
K oběma porážkám českých hokejistů na mistrovství světa v Minsku vedly góly inkasované v oslabení. Růžičkův výběr se dvakrát neubránil při početní výhodě soupeře shodně v duelech se Švédskem i s Kanadou. Čtyři branky v oslabení dostal český tým na minulých dvou světových šampionátech za celou dobu trvaní. V roce 2010 při titulu v Německu soupeři zužitkovali proti Čechům jen dvě přesilovky. Naopak pozdější mistři světa hned čtyřikrát ve vlastním oslabení udeřili.

"Přesilovky rozhodují a nám se zatím tady ta oslabení nedaří. Největší problém asi je, že my útočníci neblokujeme střely. Dostává se to k bráně a je to těžké. Když tam stojí jejich hráč a náš bek, tak to gólman nevidí. Je to chyba útočníků," řekl novinářům kapitán Tomáš Rolinek.

Člen speciální formace na oslabení před čtyřmi roky v Německu dokázal hned třikrát skórovat při pobytu spoluhráče na trestné lavici. "Nemyslím, že by to bylo teď jiné, že bychom pomaleji přistupovali k soupeři. Dokážeme hrát dvě tři čtyři oslabení za zápas super, ale dvě sehrajeme špatně, že necháme beka nebo útočníka vystřelit od modré čáry, a to rozhoduje zápas," prohlásil Rolinek.

"Musíme stát v dráze kotouče. Vím, jak je to těžké, když hrajeme přesilovku proti jiným soupeřům. Oni to výborně blokují a naši beci mají problém to tam dostat na bránu," uvedl Rolinek. "Bavíme se o tom, každý den to rozebíráme a ukazujeme si to na videu, jak to bránit, kde stát. Myslím si, že to vypilujeme a bude to dobré."

Rolinkova slova potvrzuje Ondřej Němec, který je bekem první přesilovkové formace. "Když jdeme na přesilovku, soupeři nám zblokují spoustu střel. Nám se tohle ve vlastním oslabení nedaří. Bavíme se o tom pořád. Pro naše gólmany je to pak strašně těžké, musíme jim víc pomáhat," řekl Němec.

"Máme hrát oslabení tak, že bychom měli nechat clonícího hráče brankáři a brát si dorážky. Krásně to bylo vidět v první třetině s Kanadou, kdy jsme střely z boku Jakubovi Kovářovi nechávali, zatímco jsme si pak rozebrali dorážky. Myslím, že jsme při tom neměli problém," prohlásil Němec, který je také mistrem světa z roku 2010. "Musí se zlepšit spolupráce mezi obránci a útočníky. Musíme se snažit udělat všechno proto, aby od modré čáry neprocházely přímé střely na bránu."

Podle asistenta trenéra Jaroslava Špačka se stále také hledá nejlepší kombinace obránců a útočníků na hru v oslabení. "Blokování střel je o tom, že se člověk obětuje pro tým a bude to chtít dělat. My je jakoby blokujeme, ale furt hrajeme tělo na tělo, místo abychom hráli tělo na puk. Náš timing není takový jako u Kanaďanů nebo Švédů," prohlásil Špaček.

Podle kouče Vladimíra Růžičky je problémem také počet vyloučení. "Zaprvé dostáváme góly, zadruhé zkrátka faulujeme a často zbytečně v útočném pásmu. Hodně oslabení stojí hodně sil. Určití hráči jsou pak hodně vytěžováni, někteří nechodí na led," uvedl Růžička.

Podle něj se mohou vyloučení vymstít i s papírově slabšími soupeři, jako jsou Itálie, Dánsko, Norsko a Francie. "Chápu, že jsou hráči zatažení do hry, ale musí si dávat pozor. Ani s těmi dalšími soupeři nemůžeme mít vyloučené hráče. Mohou být dva tři, ale ne osm. Všichni umí hrát přesilovky, i tato mužstva se dostanou do nějakých šancí a můžou dát gól," dodal Růžička.