Kornfeil zajel v kvalifikaci na Velkou cenu Valencie dvacátý čas

Český závodník Jakub Kornfeil
Český závodník Jakub KornfeilZdroj: Pavel Mazáč (Sport)
ČTK, iSport.cz
Sport
Jakub Kornfeil odstartuje do posledního závodu mistrovství světa silničních motocyklů ve Valencii z 20. místa. Český jezdec, jenž bude v nedělní Velké ceně bojovat o udržení v elitní desítce konečného pořadí, v kvalifikaci zaostal o 1,612 sekundy za nejrychlejším Alexem Rinsem.

Španělský závodník odstartuje z prvního místa poté, co o 16 tisícin sekundy porazil lídra šampionátu Luise Saloma. Třetí příčku si vyjel další Španěl Maverick Viňales a právě mezi těmito třemi jezdci se rozhodne o titulu. Salom vede o dva body před Viňalesem, Rins na lídra ztrácí pět bodů.

Daleko před Kornfeilem skončili v kvalifikaci všichni soupeři, kteří jej mohou v neděli připravit o desáté místo v MS. "Toto je bída a jedna velká hořkost," uvedl Kornfeil na svém webu. "Od pátku máme obrovské problémy se udržet v tom rozmezí patnáct až dvacet, to rozhodně na pohodě před hodně důležitým závodem nepřidá. Nálada je momentálně na bodu mrazu, ale závod končí až šachovnicovým praporkem," konstatoval český jezdec.

V MotoGP bude na titul útočit z pole position další Španěl Marc Márquez. Vedoucí muž pořadí a kandidát na nejmladšího mistra světa v královské třídě za sebou v kvalifikaci nechal hlavního rivala, krajana a stále ještě držitele titulu Jorgeho Lorenza o 340 tisícin. Pokud dvacetiletý Márquez skončí v neděli do čtvrtého místa, stane se bez ohledu na Lorenzův výsledek šampionem jako první nováček od roku 1978, kdy takto triumfoval Američan Kenny Roberts.

Lukáš Pešek odstartuje z 25. pozice, stejně jako v předchozích závodech nepostoupil do druhé části kvalifikace. Za sebou nechal jediného soupeře.