ME v basketbalu mužů -  ONLINE PŘENOS -  Polsko : Francie - 16. září 2022   17:15

Polsko
Lanzarini (ITA), Kozlovskis (LAT), Baldini (ITA)
Francie

Z tohoto přenosu je to vše, díky za pozornost a přeji hezký zbytek dne.
Francie si tak v neděli zahraje finále, na Polsko čeká souboj o bronz. Své soupeře se dozví po večerním klání mezi Španělskem a domácím Německem.
Přestože si Poláci vybrali slabý den, publikum v berlínské hale své miláčky hlasitě povzbuzuje. To však nic nemění na tom, že Francie uštědřila svým soupeřům obrovský debakl a porazila je o neskutečných 41 bodů. Polsko se v prvním poločase nemohlo prosadit přes pevnou francouzkou obranu, a když už se ve druhé půli přeci jen zlepšilo, důvodem byla otevřenější francouzská hra. Favorité zápasu se totiž také rozstříleli, sázeli jednu trojku za druhou a své soky doslova deklasovali, když se z perimetru prosadili hned patnáctkrát. Obrovskou zásluhu na vysokém vedení v průběhu třetí čtvrtiny měl Guerschon Yabusele, který za necelých 23 minut na palubovce nasázel 22 bodů.
39:33'
Ještě jednu polskou trojku trefuje Michalak.
39:18'
Okobo se z pravé strany prosadil tříbodovou střelou.
39:10'
Na druhé straně to ovšem nebylo o moc lepší.
38:56'
Dvě nepřesná francouzská zakončení, nepomohl ani útočný doskok.
38:32'
Ze dvou trestných hodů se Michalakovi povedlo využít jeden pokus.
38:18'
Rychlý protiútok Francouzů a další dva body na kontě Poiriera.
37:56'
M'Baye také střílí úspěšně za tři body.
37:35'
Proměnil dva své pokusy.
37:35'
Dokonce tři trestné hody může házet Garbacz, který byl faulován při střelbě za tři body.
37:19'
Poirier obě šestky využil.
37:19'
Dobrou obranu Polska pod košem trochu zhatil následný faul Zyskowskiho.
37:04'
Dva proměněné trestné hody z rukou Dziewy.
36:47'
Maledon se také objevil na palubovce v dresu Francouzů a hned je z toho úspěšná tříbodová střela. Na tomto turnaji zatím naskočil jen do dvou zápasů a odehrál v průměru necelých devět minut.
36:27'
Oba celky se nyní dopustily nepřesných zakončení. Balcerowski pod košem Francie ale nemohl nic dělat, přihrávka byla i na něj příliš vysoká.
36:07'
Zakončení Luwawu-Cabarrota bylo příliš krátké. Francie ale zůstane u míče.
35:48'
Balcerowski dává trojku polského týmu.
35:30'
Jakoukoliv radost Poláků ale zase umlčel Poirier, který byl nikým nebráněn a zasmečoval do obroučky.
35:06'
Pěkný průnik francouzskou obranou a dva body pro polský tým.
34:40'
Využil jednu z nabídnutých šestek.
34:40'
Poirier bude po faulu Balcerowskiho házet dva trestné hody.
34:15'
A další trojka, tentokrát francouzská. Obrany se v tuto chvíli už příliš nepředřou.
34:01'
Trojku na druhé straně proměnil i Zyskowski.
33:35'
Parádní francouzská souhra na perimetru, rychlý pohyb míče a volná střela pro Luwawu-Cabarrota.
33:10'
Michalak využil oba nabídnuté trestné hody.
32:47'
Krátkou pasáž plnou nepřeností ukončil pod polským košem centr Fall, který jednoduše natáhl ruce a donesl míč do obroučky.
31:43'
Další francouzský útok zakončil pod košem volný Fall. Polsko prohrává o 35 bodů a trenér si vybírá oddechový čas. Chce své svěřence namotivovat, aby zápas zakončili alespoň trochu v pozitivním světle, turnaj pro ně totiž dnes neskončí.
31:10'
Další nemilosrdná dvoubodová rána z rukou Francouzů, kteří nadále navyšují svůj náskok.
30:35'
Poláci se na druhé straně palubovky naopak neprosadili. Toto utkání je pro ně nesmírně demoralizující. Budou ho ale potřebovat rychle hodit za hlavu, v neděli budou hrát o bronz.
30:16'
Francie vede o 31 bodů! Tříbodovou střelou otevřel poslední čtvrtinu Heurtel.
30:01'
Začala čtvrtá čtvrtina.
30:00'
Třetí čtvrtina skončila.
29:59'
Takřka se sirénou proměnil trojku Luwawu-Cabarrot, který byl zcela volný na levé straně a dokonale toho využil.
29:47'
Dziewa ale proměnil až druhý pokus.
29:47'
Francie se dostala na pět týmových faulů. To znamená dva trestné hody pro Polsko.
29:27'
Yabusele se dopustil kroků a vrací tím míč Polákům.
29:10'
Zyskowski zase mírně stahuje polskou ztrátu ve skóre.
28:50'
Dlouhou dvojkou zareagoval Heurtel.
28:33'
Rozstřílel se na druhé straně i Garbacz, který dává další polskou trojku.
28:18'
Navíc přichází rychlý francouzský protiútok a další dva body na konto Yabuseleho, který se už dostal přes 20 bodů. A Francie vede o 29 bodů!
27:53'
Okamžitě ale trojkou reaguje Yabusele.
27:33'
Francouzskou ztrátu dokázal rychlou střelou z levé strany potrestat Garbacz.
27:16'
Poláci naopak svůj tříbodový hod nedokázali dobře zacílit.
26:54'
Yabusele je nezastavitelný. Teď pro změnu střílel dlouhou dvojku ze strany, opět úspěšně.
26:37'
Obě šestky zapadly do obroučky.
26:37'
Dva trestné hody pro Dziewu, který může korigovat skóre.
26:18'
A Albicy následně proměnil i tříbodovou střelu z levé strany perimetru! Francie se pomalu dostává k náskoku o 30 bodů. Aktuálně vede o 27!
26:01'
Nabídnutou šestku Francouzi proměnili.
26:01'
Po ztrátě Poláků dostal Yabusele míč za obranu, ale rozhodčí přerušili hru. Po zmíněné ztrátě se totiž polský trenér začal rozčilovat a dostal technickou chybu.
25:41'
Gobert je pod košem prakticky nezastavitelný. Je to jen o tom, jak zamíří. Tentokrát střílel nepřesně.
25:24'
Mateusz Ponitka snižuje úspěšnou dvoubodovou střelou.
24:58'
Yabusele střílí svou další trojku v utkání! Je dnes hodně rozjetý, už je na 15 bodech! To je takřka třetina všech francouzských bodů.
24:31'
Přestávka moc nepomohla. Polský útok končí míčem v autu, jelikož Sokolowski dostal až příliš nepřesný pas pod košem.
24:15'
Navíc přichází polská ztráta, rychlý protiútok Fourniera a rozdíl mezi oběma týmy se zvýšil už na 22 bodů! Francie směle míří do finále, čehož si jsou Poláci vědomi a vybírají si oddechový čas!
23:45'
Ovšem dvoubodová střela Yabuseleho už do obroučky zapadla.
23:35'
Střelecká úspěšnost se zase trochu zklidnila. Polsko nevyužilo útok, následně se neprosadila Francie a ani další zakončení Poláků body nepřineslo.
22:45'
Přichází ale okamžitá francouzská odpověď.
22:36'
Povzbuzeni předchozím útokem se Poláci znovu zmocnili míče a dávají trojku.
22:11'
Sokolowski skvěle zabojoval v obraně, obral soupeře o míč a sám se vydal k francouzskému koši, do něhož zakončil smečí.
21:49'
Útočný faul Polska.
21:43'
Ale tu neproměnil.
21:43'
Yabusele dává koš s faulem. Bude moci házet bonusovou šestku.
21:26'
Dalekonosná trojka polského týmu se neujala.
21:09'
Francie je znovu v útoku a se zakončením rozhodně nespěchá. Yabusele se však dopustil kroků, což je přeci jen chyba.
20:30'
Fournier na druhé straně proměnil velmi rychlou trojku.
20:19'
Polsko začalo třetí čtvrtinu v obdobném stylu, jako hrálo první poločas. Ztrátou míče.
20:01'
Začala třetí čtvrtina.
Druhý poločas začne přibližně v 18:16.
První poločas nepřinesl zatím nějaké střelecké hody. Naopak se hraje hodně defenzivní basketbal, který předvádí především Francie. Polákům nedaruje nic zadarmo, a i proto vede po první dvacetiminutovce o 16 bodů!
20:00'
Druhá čtvrtina skončila.
19:55'
Yabusele pronikl ke koši. Byť jeho střela vyskákala z obroučky pryč, byl tam Gobert, který míč dopíchl do koše.
19:34'
Polsko má úspěšnost střelby za dva body pouze 22 %. Za tři body to má 25 %. S tím se těžko dají vyhrávat zápasy. Mají to však proti zatím hodně pevné francouzské obraně hodně těžké.
19:34'
Až teď přerušilo Polsko své střelecké mlčení. Krásná přihrávka do podkošového prostoru našla volného Ponitku, který zakončil svůj útok dvěma body. Francie si bere oddechový čas.
19:28'
To už je snad třetí Gobertův blok v utkání! Nevyzrál na něj ani Dziewa v podkošovém prostoru!
19:12'
Francie si dlouho přihrávala podél perimetru. Yabusele se z pravého rohu tentokrát netrefil.
18:49'
A další polská ztráta...
18:31'
Naopak Tarpey se na druhé straně prosadil po útočném doskoku své vlastní střely. Dostal až moc prostoru.
18:20'
Ať tak či onak, Poláci kazí i další útok.
18:00'
Po francouzské ztrátě došlo k faulu na středu palubovky. Poláci se dožadují nesportovního faulu, ale Albicy byl u míče dřív a soupeře srazil neúmyslně. O nesportovní faul se nejedná.
17:35'
Poláci naopak ani nadvakrát při svém útoku míč do koše neposlali. Budou muset něco změnit, aby se jim snáze pronikalo obranou soupeře, jinak je čeká těžký debakl.
17:09'
Po dalším skvělém bloku Goberta se otevřel prostor k rychlému protiútoku, který proměnil Tarpey zasmečováním do obroučky!
16:55'
Okobo dostal možnost házet dva trestné hody, proměnil až ten druhý.
16:18'
Útočný doskok přinesl Polsku druhou šanci na zakončení a Ponitkovi se povedlo jednoruč usměrnit míč do obroučky.
15:55'
Naopak bleskový protiútok zakončil smečí Poirier! Polsko si vybírá oddechový čas.
15:45'
Polsko mělo na zakončení jednu sekundu, neprosadilo se.
15:43'
Gobert se prezentoval parádním blokem po střele Slaughtera! Míč ještě neklesal, když jej Francouz odpálil do zámezí.
15:20'
Oba pokusy proměnil.
15:20'
Po faulu Balcerowskiho bude Rudy Gobert házet dvě šestky.
15:10'
Z dnešního zápasu musí mít velkou radost fanoušci defenzivního stylu hry. Naopak pro ty, kteří mají rádi střelecké hody, zatím není zápas moc pohledný.
15:08'
Ale další polská minela. Dokonce takřka vypršel čas na zakončení.
14:42'
Polsko se sice v útoku neprosadilo, ale Fournier záhy ztrácí při útoku Francouzů míč a Poláci mohou rozehrávat z autu.
14:06'
Francii se povedlo využít jen jeden trestný hod ze dvou pokusů.
13:49'
Francouzi přišli v útoku o míč a velmi důležitou trojku dává z pravého křídla Slaughter! Francie si bere oddechový čas.
13:25'
Až teď se povedlo Balcerowskimu uvolnit pod košem, díky čemuž už nebylo složité dostat míč do koše.
12:45'
Ne, míče Polákům vyskakují z obroučky a nechtějí zapadnout.
12:28'
Gobert natáhl své dlouhé paže a přes obránce zasmečoval míč do obroučky.
11:59'
Moc to ale nepomohlo. Zatím se vůbec střelba nedaří hlavní opoře Poláků na celém turnaji Ponitkovi.
11:35'
Po další trojce Francouzů si Polsko bere oddechový čas.
11:20'
Polsko pokračuje v trochu matném výkonu. Prosadit se proti obraně Francouzů není snadné a zatím tento duel vůbec nepřipomíná polské řádění z předchozích vyřazovacích klání.
10:45'
Francouzi vstoupili do druhé čtvrtiny další úspěšnou dvoubodovou střelou a dál se vzdalují ve skóre svým soupeřům.
10:01'
Začala druhá čtvrtina.
Z perimetru se ale neprosadili a skóre po úvodní čtvrtině zůstává 15:9 ve prospěch Francie.
10:00'
První čtvrtina skončila.
09:37'
Uspět ale nedokázali a poslední útok první čtvrtiny mohou zkusit zakončit Francouzi.
09:13'
Oba týmy si vyměnily hodně rychlé útoky s nepříliš dobře zamířenými střelami. K míči se vrací Poláci.
08:40'
Dvoubodovou střelou ze střední vzdálenosti se prosadil Fournier.
07:40'
Hodně dalekou trojku proměnil AJ Slaughter, který je naopak hlavní oporou Polska v úvodní desetiminutovce.
07:16'
Protiútok Francie a úspěšný tříbodový pokus Yabuseleho. Ten zatím Francii v první čtvrtině nejvíc táhne.
06:56'
Na druhé straně míč až do obroučky donesl M'Baye.
06:39'
Polsko sice druhý trestný hod doskočili, v útoku se ale neprosadili.
06:21'
Francie už má pět týmových faulů. Poláci tak stříleli dva trestné hody, ujal se ale jen jeden.
05:56'
Luwawu-Cabarrot se sice dopustil útočného faulu, ale Poláci ze zisku nic nevytěžili. V útočné fázi totiž rychle přichází o míč.
05:31'
První polská trojka v utkání. Postaral se o ni AJ Slaughter, který je nejen kvalitním trojkařem, ale stará se poctivě i celkově o rozehrávku svého týmu.
05:11'
Přerušil to na pravém křídle Evan Fournier, jenž přesně zamířil svou tříbodovou střelu a zvyšuje francouzský náskok.
04:40'
Dál pokračuje dost nepřesný výkon z obou stran. Pokud útoky nekončí nepřesným zakončením, pak dochází ke zbytečným ztrátám míče.
03:58'
Ani Francie ale střelecky nijak nezáří. Trojka Fourniera do obroučky nezapadla.
03:40'
Slaughterova střela přišla až po ztrátě způsobené kroky. Polsko zůstává na dvou bodech.
03:27'
Poláci se v zakončení trápí. K jejich štěstí se nyní Rudy Gobert dopustil prorážení, tedy útočného faulu, a tak dostanou další šanci k útoku.
02:59'
Francie se vrátila k míči a dalšími dvěma body se po průniku ke koši prezentoval Yabusele.
02:14'
Až nyní se ujala tříbodová střela ze středu perimetru.
02:02'
Na druhé straně palubovky se neprosadil Ponitka.
01:45'
Favorité utkání nestihli zakončit v časovém limitu, přestože trojka z levého růžku zapadla do obroučky.
01:15'
Oba týmy si vyměnily neúspěšné útoky, k míči se vrací Francouzi.
00:30'
Poláci zahájili zápas úspěšným zakončením střelou Sokolowskiho. Francii se naopak ve střelbě zatím nedaří.
00:01'

Polsko: Sokolowski, Ponitka, Slaughter, Balcerowski, Cel, Zyskowski, Michalak, Dziewa, Garbacz, Olejniczak, Schenk, Kolenda
Trenér: Igor Miličič

Francie: Fournier, Gobert, Heurtel, Tarpey, Luwawu-Cabarrot, Albicy, Poirier, Okobo, Yabusele, Fall, M'Baye, Maledon
Trenér: Vincent Collet

Rozhodčí: Lanzarini (ITA), Kozlovskis (LAT), Baldini (ITA).
Pokud se podíváme na vzájemné zápasy, Polsko se na EuroBasketu utkalo s Francií už třikrát a ve všech případech prohrálo. V pátek má ovšem jedinečnou příležitost, jak poprvé tohoto rivala pokořit. Formu mají Poláci velmi dobrou.
Francouze na turnaji táhnou především čtyři hráči. Evan Fournier má 15 bodů na zápas, Guerschon Yabusele 13,8 bodů, Rudy Gobert ke 14,7 bodům přidává ještě takřka 11 doskoků na utkání a na rozehrávce řádí Thomas Heurtel, který vedle 7,3 asistencí na utkání má také velmi dobrý průměr 10,1 bodů.

Francouzi v základní skupině podlehli Slovinsku a Německu, naopak porazili Litvu, Maďarsko a Bosnu. V osmifinále tak vyfasovali poměrně náročný los v podobě Turecka, ale své soky dokázali udolat 87:86 po prodloužení. Do obtíží se Francie dostala i ve čtvrtfinále s Itálií, znovu duel skončil remízou v základní hrací době a rozhodovat muselo prodloužení, po němž Francie dokázala zvítězit 93:85.
Francie je papírovým favoritem utkání. Nicméně, tento turnaj v celé své kráse ukazuje, že být favoritem mnoho neznamená. Ostatně, Poláci to prokázali už mnohokrát. V základní skupině sice prohráli se Srbskem a Finskem, což se tak nějak čekalo, ale oproti očekávání porazili v nepříliš dobré formě hrající Čechy, a největší parádou jsou jejich výkony ve vyřazovacích bojích.

Vše začalo v osmifinále proti Ukrajině, které se věřilo na postup o něco víc. Polsko však vyhrálo 94:86 a následně senzačně vybojovalo postup i do medailových bojů, když porazilo favorizované Slovince 90:87. Slovince sice trápilo zranění hlavní hvězdy Luky Dončiče, ale i tak se vítězství Polska příliš nevěřilo a výsledek na konci utkání byl velkým překvapením.

Hlavní zásluhu na skvělých výkonech Polska má Mateusz Ponitka, jenž je obrovskou oporou svého týmu. Nejen, že dává v průměru 15 bodů na zápas, má ale také 6,4 doskoků a 6,9 asistencí na utkání. Za Ponitkou, co se týče bodů, příliš nezaostává ani A.J. Slaughter s průměrem 14,3 bodů. Přes 10 bodů na zápas mají i Michal Sokolowski a Aleksander Balcerowski.
Mistrovství Evropy v basketbalu mužů pomalu vrcholí. Páteční program nabídne semifinálová utkání. V tomto přenosu se budeme věnovat duelu mezi Polskem a Francií.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:15.