Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Djokoviče zavřeli s uprchlíky. Táta zuří! Je symbolem svobody, hřímá

Autor: sm

Novak Djokovič proti celé Austrálii! Těžko by nějaká slova lépe vystihovala situaci, do které se srbská tenisová hvězda dostala kvůli touze obhájit titul na Australian Open. Výjimku ohledně (ne)očkování sice Djokovič pro start dostal, ale vstup do země mu zkomplikovalo kvůli covidu i zpackané vízum, kvůli kterému Novaka po příletu zadrželi. Otec Srdjan má ale jasno. Syn se stal symbolem svobodného světa!

Namísto odjezdu do hotelu nabral přílet Novaka Djokoviče v Melbourne rychlý spád. Bezpečnostní složky mu odebraly telefon a zavřely ho do samostatné místnosti, do které neměl nikdo jiný kromě tenisty přístup. Před vchodem hlídkovali dva policisté a úřady mezitím rozhodovaly o dalším postupu.

Otec tenisové hvězdy neskrýval své rozhořčení: „Dnes v noci ho mohou uvrhnout do vězení, zítra ho mohou spoutat řetězy,“ řekl údajně Srdjan srbským médiím. „Pravdou je, že je jako voda a voda si dláždí svou vlastní cestu. Novak je Spartakus nového světa, který nebude tolerovat nespravedlnost, kolonialismus a pokrytectví.“

Novak Djokovič v Austrálii: Co se děje před hotelem, kam byl umístěn?
Video se připravuje ...

„Můj syn byl dnes večer v zajetí, ale nikdy nebyl svobodnější,“ má jasno Srdjan Djokovič. „Ode dneška se Novak stane symbolem a vůdcem svobodného světa. Vůdcem utlačovaných zemí a národů. Ukázalo se, že i hrdinská malá země jako Srbska může mít nejlepšího sportovce všech dob,“ hodnotí skromně otec tenisty.

„To nelze skrýt. Můžete být uvězněni dnes nebo zítra, ale pravda si vždy najde cestu. Novak bojuje za rovnost všech lidí na planetě, bez ohledu na to, k jakému Bohu se modlí, nebo kolik mají peněz,“ přibližuje počínání svého syna.

Novak je momentálně v izolaci v hotelu Park Hotel v melbournské čtvrti Carlton. Australský web 7News připomíná, že hotel je mezi tamní veřejností nechvalně známý. Do tohoto ubytovacího zařízení jsou posíláni uprchlíci a v minulosti se tam mezi nimi rozšířila nákaza koronavirem. Také momentálně by mělo být v hotelových pokojích ubytováno přes 46 migrantů.

Původně byl nejistý i start neočkovaného Novaka Djokoviče v samotném tenisovém turnaji. Srb si ale dokázal zajistit výjimku. Zahraniční média spekulují o tom, že Djokovič mohl nejspíše v uplynulém půl roce covid prodělal a na základě toho mu organizátoři odpustili nutnost vakcinace. Samotný vstup do Austrálie je ale vzhledem ke covidové situaci a striknosti tamních úřadů značně komplikovaný. 

Vedle toho měl ale Djokovič předložit také chybnou žádost o vízum. To mu bylo zrušeno a byla nařízena deportace. Tenista podal proti těmto krokům odvolání. Soud tak bude celou věc zkoumat a pondělí v 10 hodin oznámí, zda Djokovič skutečně musí zemi opustit, anebo se navzdory všem komplikacím, kterým při cestě za obhajováním titulu čelí, bude moci Australian Open zúčastnit.

Budova hotelu, kde Novak Djokovič čeká, zda bude deportován z Austrálie
Budova hotelu, kde Novak Djokovič čeká, zda bude deportován z Austrálie