Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 12°C

Bartyová v tom není sama: Těchto sedm hvězd šokovalo odchodem na vrcholu slávy!

Autor: sm
 • V nejlepším se má skončit? Takové moto razilo mnoho hvězd

  Jako blesk z čistého nebe přišel konec tenistky Ashleigh Bartyové (25). Australanka prohlášení o ukončení kariéry udělala v době, kdy byla brána za světovou jedničku. Není přitom jediná, kdo sportovní vody opustil v době, kdy mu soupeři klečeli u nohou... Podobný příběh má například i Michael Jordan nebo nejrychlejší žena na světě, jejíž rekordy ani po více než čtvrt století nedokázal nikdo pokořit!

 • Basketbalista Michael Jordan

  Jeden z nejlepších basketbalistů na světě odešel „do důchodu“ vlastně několikrát. Poprvé v roce 1993 krátce poté, co společně s Chicago Bulls vybojoval třetí po sobě jdoucí titul NBA. Jenže tou dobou myslel Michael Jordan na jiné věci, než oslavy. Kromě toho, že byl obviněn z gamblerství totiž také přišel o otce, který byl v červenci toho roku zavražděn při loupeženém přepadení.

  Král basketbalu se pak rozhodl ve světle těchto událostí na basket zanevřít a jako vzpomínku na svého zesnulého tatínka se začal zajímat o baseball. V tom ale žádné velké úspěchy nesklízel a po dvou letech byl zpátky v basketbalovém dresu se slovy: „Jsem zpátky!“

  Přesto, že v dané sezóně už příliš nezářil, dalších úspěchů se přesto později dočkal. Kariéru pak přerušil ještě v letech 1998 až 2001. Přesto, že se pak ještě na dva roky vrátil, v roce 2003 definitivně ukončil kariéru. Můžeme si snad na podobný scénář počkat i u Ashleigh?

  Michael JordanFoto ČTK/imago sportfotodienst/DUOMO/PCN via www.imago-images.de

 • Fotbalista Johan Cruyff

  Nizozemský fotbalista Johan Cruyff dovedl národní tým do finále mistrovství světa v roce 1974, kde ale Nizozemci podlehli Německu. Národnímu mužstvu pak Johan pomohl v kvalifikaci o čtyři roky později, ale nakonec se rozhodl ve 30 letech pověsit kopačky na hřebík.

  Přesto, že tehdy uvedl jako důvod to, že nesouhlasí s vojenskou diktaturou Argentiny, která byla hostitelem turnaje, později přiznal, že důvod byl mnohem vážnější. Jeho rodina údajně figurovala v pokusu o únos v Barceloně a fotbalový velikán je nechtěl opustit.

  „Abyste mohli hrát na mistrovství světa, musíte být na 200 procent v pořádku. Jsou chvíle, kdy máte v životě jiné hodnoty,“ pronesl pak po třiceti letech od události pro španělské rádio.

  Johan CruyffFoto Profimedia

 • Závodník Nico Rosberg

  Slavný syn Kekeho Rosberga šlapal několikanásobnému šampionovi Lewisi Hamiltonovi na paty během mnoha sezón. Společně v Mercedesu dělali show nejen na trati, ale také v zákulisí. Jejich bitvy o špici tabulky, které mnohdy nabízely dramatickou podívanou, byly perfektní vzpruhou při jinak poměrně nudné dominancni německé stáje.

  Když už Rosberg konečně titul ukořistil a jeho fanoušci s nadšením vyhlíželi další sezónu, přišla nečekaná zpráva. Německý jezdec totiž oznámil, že víckrát už diváci jeho dramatické souboje s Lewisem Hamiltonem neuvidí. Vlastně už jej neuvidí na trati vůbec.

  „Pětadvacet let jsem snil o jediné věci: stát se šampionem Formule 1. Teď se mi to splnilo a jsem na vrcholu, takže je ta pravá chvíle odejít,“ vysvětlil Rosberg, který se podle svých dalších slov chtěl věnovat rodině.

  Nico RosbergFoto Profimedia
 • Boxer Rocky Marciano

  Marciana k úspěchu v boxu předurčila jeho tělesná stavba. V 18 měsících dostal zápal plic, který jej téměř zprovodil ze světa, ale díky svým fyzickým presidpozicím nemoc zvládl bez trvalých následků.

  Marcianův sen byl vybojovat titul světového šampiona těžké váhy, což se mu podařilo. Následně svůj titul ještě šestkrát obhájil. Pak ale ve 33 letech ohlásil konec kariéry a nikým se nechtěl nechat přesvědčit k návratu.

  Jeho život nakonec vyhasl během leteckého neštěstí, když cestoval na oslavu svých 46. narozenin.

  Rocky MarcianFoto Reprofoto YouTube

 • Tenista Bjorn Borg

  Švédský tenisový šampion získal 11 grandslamových titulů a vybojoval 64  výher na ATP turnajích ve dvouhře. Do tenisového důchodu pak odešel v pouhých 28 letech. Jako důvod uvedl únavu ze hry. Na kurty se pak ale ještě přeci jen vrátil po pár letech vrátil, i když jen na dva roky...
  Björn Borg v dobách své největší slávyFoto Archiv
 • Atletka Florence Griffith-Joynerová

  Američanka, jež vynikala nejen svými skvělými výkony (které mimochodem stále nikdo nepřekonal), ale také ženskostí, trhala jeden rekord za druhým a občas při jejím doběhnutí do cíle lidé vrtěli hlavou nad tím, jestli se prostě jen nepokazila časomíra. Právě kvůli své extrémní rychlosti byla Florence podezřívaná z dopingu, ačkoliv testování nikdy v jejím těle žádnou zakázanou látku neodhalilo. 

  Atletka ukončila svou kariéru v době, kdy byla na vrcholu. Zároveň ale také v době, kdy se kontroly na doping začaly zpřísňovat, což způsobilo další pochybnosti o tom, jestli nejrychlejší žena planety dosáhla všech rekordů legální cestou.

  Běžeckou dráhu opustila Florence ve svých 28 letech a o deset let později zemřela ve spánku, pravděpodobně na udušení po epileptickém záchvatu.

  Florence Griffith-JoynerováFoto ČTK/ZUMA/Bildbyran
 • Fotbalista Eric Cantona

  Francouzský fotbalista Éric Cantona v Británii zářil. Nejen na hřišti, ale také v novinách, kam se často katapultoval svým nestandardním chováním na které měli jeho zaměstnavatelé vždy nervy. Nejspíše nejznámějším problémem, který byl se jménem Cantony spojován, byla rvačka s fanouškem. 

  Divák totiž ve chvíli, kdy byl francouzský rodák vyloučen, seběhl k bariéře a začal fotbalistovi nadávat s dovětkem, aby se vrátil zpět do Francie. Cantona si ovšem vulgarity nenechal líbit, za fanouškem skočil a údernou kopačkou z výskoku ho zpacifikoval. Kromě pokuty a 120 hodin prospěšných prací byl tento výlev oceněn také tři čtvrtě rokem mimo hru.

  To ale nic neměnilo na tom, že Cantona patřil ve světě fotbalu mezi velikány. Za francouzskou reprezentaci nasázel 20 gólů ve 45 zápasech, čtyřikrát s Manchesterem United vyhrál anglickou fotbalovou ligu a čtyřikrát byl také v týmu, který zvítězil v anglickém superpoháru. Dvakrát byl navíc vyhlášen nejlepším hráčem Anglie.a

  Pak ale fanoušky překvapil. Den před svými 31. narozeninami ohlásil, že končí fotbalovou kariéru…

  Éric CantonaFoto ČTK/PA/Camilla Morandi

 • ###
 • ###
 • ###
 • ###
 • ###
 • ###
 • ###
 • ###
 • ###