Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Hororový let uruguayských ragbistů: Po havárii přežili i díky masu mrtvých hráčů!

Autor: ČTK, sm

Byli studenty a nadějnými sportovci a zdálo se, že mají před sebou šťastný život. Při cestě uruguayských ragbistů a jejich rodinných příslušníků z Montevidea na zápas do Chile v říjnu 1972 však jejich letadlo před 50 lety, 13. října 1972, havarovalo v Andách. Katastrofu ze 45 lidí na palubě přežilo 27 z nich. Po dlouhých více než 70 dnech pobytu v extrémních podmínkách velehor se ale záchrany dočkalo jen 16 trosečníků. Ti přežili i díky tomu, že se živili ostatky mrtvých kamarádů.

Letadlo se zřítilo nad pustou částí And na argentinsko-chilském pomezí asi 4200 metrů nad mořem poté, co pilot kvůli špatnému počasí mylně odhadl výšku a narazil do hory. Stroj se roztrhl, pád trosek ale naštěstí ztlumila silná vrstva sněhu. Někteří lidé zemřeli hned při nárazu, další pak v následujících dnech, osm z nich (včetně poslední z pěti žen na palubě) navíc později zavalila lavina.

Přeživší zpočátku v nepřehledném terénu čekali na pomoc, ranou však pro ně byly informace z malého rádia. Jelikož již není naděje na záchranu, hledání bylo ukončeno, doslechli se. Muži proto začali pracovat na záchraně. Osazenstvo nakonec rozhodlo, že tři členové - Nando Parrado, Roberto Canessa a Antonio Vizintín - se pokusí přejít Andy a přivést pomoc. Po dvou měsících od pádu letadla trojice vyrazila. Brzy ale zjistili, že jsou úplně jinde, než mysleli, a že jejich cesta za záchranou bude mnohem delší.

Nejzmoženější Vizintín jim proto nechal své zásoby a rozhodl se vrátit k ostatním, aby se v případě krachu první expedice mohl vydat jiným směrem. Parradovi (dnes 73 let) a Canessovi (69 let) trvalo deset dní a asi 70 kilometrů, než se dostali do Chile a narazili tam na pastevce Sergia Catalána, který jim dal najíst a zalarmoval úřady. Poté byl zachráněn zbytek posádky. Návrat do civilizace byl senzací.

Havárie je spjata s drsnými okolnostmi, kdy přeživší překročili jedno z nejsilnějších civilizačních tabu. V důsledku naprosté absence jídla se totiž rozhodli, že pozřou těla zemřelých. Příběh uruguayských ragbistů, symbol lidské touhy po životě, se stal předlohou pro několik knih a filmů, z nichž asi nejznámější je americký snímek z roku 1993 s názvem Přežít (Alive: The Miracle of the Andes).

Cesta na zápas skončila katastrofou, kterou někteří členové týmu nepřežili. Jejich těla pak sloužila potrava pro ty, kteří zůstali po nehodě naživu
Cesta na zápas skončila katastrofou, kterou někteří členové týmu nepřežili. Jejich těla pak sloužila potrava pro ty, kteří zůstali po nehodě naživu