Čtvrtek 23. března 2023
Svátek slaví Ivona, zítra Gabriel
Oblačno 17°C

Smrt fanouška (†69) po nehodě s kamionem Lopraise: Kdo za tragédii nese zodpovědnost?

Autor: sm

Snaha dostat se co nejblíže závodu stála italského fanouška na Dakaru život. Drsně poznamenán je celou tragédií také závodník Aleš Loprais (43), který vůz, jenž se s divákem střetl, řídil. Ital ale rozhodně není prvním, a pravděpodobně bohužel ani posledním fanouškem, jehož život během pouštního závodu vyhasl. Na koho přesně se teď ale bude ukazovat prstem jako na viníka tohoto neštěstí?

Video, které Aleš Loprais po tragédii poskytl veřejnosti, jasně dokazuje, že posádka neměla nejen nejmenší šanci na italského diváka zreagovat, ale ani si všimnout, že došlo ke kolizi. Jen těžko se chápe fanouškův nápad se zrovna za dunou snažit vozu přiblížit kvůli fotografii. 

Zatímco se nešťastná událost vyšetřuje, fanoušci Dakaru se pídí po tom, kdo si bere na triko zodpovědnost za podobné případy, kdy se fanoušci dostanou pod kola závodníkům. Odpovědí může být případ z roku 2019. Tehdy jeden z diváků při přecházení trati zakopl a účastník Dakaru Andrej Karginov mu přejel levou nohu. 

Rallye Dakar a přes 80 jeho obětí: nejvíc závodníků, ale i fanoušci v ohrožení
Video se připravuje ...

„I když je Dakar brutálně dlouhý a těžko se hlídá, odpovědnost za to, že diváci nestojí v místech, kde je závodníci nevidí s předstihem, obvykle nesou organizátoři soutěže. Pokud se rallye účastníte osobně, držte se prosím ve vyhrazených diváckých zónách a dbejte pokynů traťových vozů a dalších autorit, které jsou tam proto, aby vás ochránily,“ uvedl tehdy k incidentu web The Drive.

Je ovšem otázka, nakolik jsou organizátoři schopni ohlídat, že na žádném z pouštních úseků nebude po trati nikdo procházet ve chvíli, kdy se k místu blíží některý z účastníků závodu. Sledování závodu na vlastní nebezpečí by tak bylo mnohem logičtější.

Podle dostupných informací při Rallye Dakar zemřelo od roku 1979 zhruba 80 lidí, přesný počet úmrtí se podle různých zdrojů liší. Závodníků bylo 27, ostatní byli členy doprovodu, novináři a diváci. V roce 1986 nepřežil v průběhu závodu havárii vrtulníku zakladatel dakarské rallye Thierry Sabine.