Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Tenistka Hana Mandlíková v slzách: Ztráta milovaného tatínka (†87)

Autor: OB

Bývalá grandslamová šampionka Hana Mandlíková (61) momentálně prožívá velmi těžké chvíle. Do sportovního nebe odešel po krátké nemoci její tatínek, někdejší československý atlet-sprinter Vilém Mandlík. O skonu otce informovala tenistka prostřednictvím tiskového mluvčího Karla Tejkala.

Vilém Mandlík se narodil v roce 1936 v Praze a patří k jedněm z nejúspěšnějších českých atletů. Jeho bohatá sportovní kariéra trvala dlouhých čtrnáct sezón. Mandlíkovou hlavní disciplínou byl sprint na 100 a 200 metrů. V něm dokázal získat osmnáct zlatých medailí z národního mistrovství a jeho nejlepším výsledkem z olympijských her je čtvrté místo.

Atletika však nebyla jeho jediným oblíbeným sportem. V roce 1957 nastoupil do zápasu nejvyšší československé fotbalové ligy v dresu Dukly Praha. Ta nakonec sezónu vyhrála a skvělý sprinter si tak mohl připsat i fotbalový titul.

V rodině však nebyl jediným úspěšným sportovcem. Mladší bratr František je trojnásobným mistrem Československa v běhu na 400 metrů. Dcera Hana je bývalá tenistka a stejnému sportu se věnuje také jeho vnučka Elizabeth.

V roce 1960 byl Vilému Mandlíkovi udělen titul Mistr sportu a v roce 1962 nejvyšší sportovní titul tehdejší éry – Zasloužilý mistr sportu. Po skončení atletické dráhy pracoval jako sportovní novinář.

Vilém Mandlík se svou dcerou Hanou
Vilém Mandlík se svou dcerou Hanou