Pražský maraton v teplém počasí: Co radí expert?!
Více než 8000 běžců z téměř stovky zemí se v neděli postaví na start 29. ročníku Pražského mezinárodního maratonu. Tradiční závod, který se poprvé konal v roce 1995, je poslední šancí kvalifikovat se na olympijské hry v Paříži. I proto rychlá pražská trať přilákala běžce z Číny, Mongolska, Indie, Jordánska, Ekvádoru či Peru. Poběží ale i stovky »hobbíků«, na co by si měli v teplém počasí dát pozor?
„Člověk-běžec může zvláště v teplém počasí a při takto výrazné tělesné námaze ztratit až několik litrů vody. Proto je důležité nepodceňovat hydrataci i v celém průběhu závodu. Doporučujeme doplňovat průběžně nejen vodu, ale spolu s ní i minerály například ve formě iontového nápoje," upozorňuje MUDr. Petr Táborský, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Krči.
Podle něj ale nemá smysl se před startem maratonu nějak dopředu hodně napít a zatížit tak tělo nárazově. „"To povede jen ke zvýšené tvorbě moči. Vyplatí se ale den před závodem pohlídat si dodržování pitného režimu, což zkušení běžci dobře vědí. Ztráta tekutin se projeví zejména poklesem krevního tlaku, točením hlavy, mžitkami před očima a pocitem na omdlení. To jsou signály, které nám velí nepřemáhat se, ihned zastavit, sednout si a případně přivolat pomoc, která je u tratě závodu bohatě zastoupena," vysvětluje Táborský.
„Existuje i závažnější porucha, kdy ledviny nedokáží vyloučit vodu a minerály ve správném poměru a vzniká tzv. otrava vodou. Rizikem jsou zejména extrémně dlouhé závody, nízká tělesná hmotnost závodníka a užívání léků proti bolesti," varuje primář. Příznaky jsou v takovém případě závažnější, jde o bolest hlavy a zvracení. Nutná je pak specializovaná lékařská pomoc, samotný příjem tekutin může i škodit.