V lize se rozmohl nešVAR! Velká analýza videa a přestřelka argumentů | iSport.cz
5. března 2019 • 05:00

V lize se rozmohl nešVAR! Velká analýza videa a přestřelka argumentů

TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Slavia rozdrtí Příbram, ale nabízí se i lepší možnost než handicap SÁZKAŘSKÉ TIPY: Slavia rozdrtí Příbram, ale nabízí se i lepší možnost než handicap
SE SIMONOU: Litvínovská dvojčata Hübl vs. Lukeš. Kdo je vyučený kuchař? A kdo víc fauluje? SE SIMONOU: Litvínovská dvojčata Hübl vs. Lukeš. Kdo je vyučený kuchař? A kdo víc fauluje?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jeden VAR, ale dva způsoby jeho využití. Platí to pro Česko, platí to i pro svět. Naplno to ukázalo utkání Bohemians–Slavia (0:3) a dobrodružná výměna stavu z 1:0 na 0:1 po neuznaném gólu a zpětném nařízení penalty na základě videa. To se stát může, jenže… „Skvělá práce,“ chválí Martin Wilczek, místopředseda komise rozhodčích FAČR. „Chybná intervence,“ oponuje Roman Hrubeš z Ligové fotbalové asociace. Kdo má pravdu? Deník Sport připravil velký rozbor aktuálního tématu. V sekci iSport Premium také najdete rozhovory se dvěma muži z řad rozhodčích, kteří mají na problematiku odlišný názor, a pohled šéfredaktora Sportu Lukáše Tomka.Když video vstupovalo do fotbalu, bylo jeho poslání jasné: Opravovat pouze zjevné chyby, skandální rozhodnutí. Taková pravidla vyslala do světa FIFA a její pravidlová komise IFAB. To platí nadále, jenže… Od července loňského roku se UEFA vydala trochu jiným směrem. Chce od VAR, aby do zápasu zasahoval častěji.

„Je to tak,“ potvrzuje Tomáš Bárta, šéf projektu VAR v Česku. „Protokol FIFA a její pravidlové komise IFAB týkající se činnosti VAR během utkání se za poslední rok nezměnil. Stále platí, že se mají napravovat pouze zjevné chyby, nebo vážná provinění, která rozhodčí neviděl. Je nicméně pravdou, že UEFA po svém připojení k projektu začala vyžadovat od VAR zásahy do utkání i v případech, kdy to sice naprosto zjevná chyba není, ale situace měnící vývoj utkání ano. To mně během rozhovoru potvrdil i Roberto Rosetti, šéf projektu VAR na UEFA, s tím, že očekávání veřejnosti jsou větší než jen odstranění zásadních omylů.“

V těchto větách se v kostce skrývá důvod, proč se liga, která projekt řídí, a fotbalová asociace, jež školí a dodává rozhodčí, neshodnou.

Liga (Roman Hrubeš) totiž stále jede podle původního protokolu FIFA. Tedy co nejmenší zásahy. Strahov (Martin Wilczek) už naplňuje představy UEFA, kde se záběr videorozhodčího rozšiřuje.

Pokračování článku patří k placenému
obsahu iSportu

S předplatným získáte:

 • Sestřihy všech zápasů FORTUNA:LIGY
 • Exkluzivní videa z hokejové extraligy
 • Profilové rozhovory
 • Zákulisní informace z první ruky
 • Názory slavných expertů
 • Analýzy vítězství a porážek
 • Měsíční předplatné 49 Kč*

  *Cena 49 Kč platí pro první měsíc pro nové
  předplatitele (týká se pouze platby kartou).
  Následující měsíc stojí 99 Kč.

  Objednat
 • Roční předplatné 990 Kč

  Ušetříte 2 měsíce oproti měsíční platbě.

  Objednat

Možnosti platby
?

 • Kartou online
 • Platba online
 • Platba SMS
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce objednávejte zde

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Program a rozpis zápasů Tabulka Změny pravidel Herní model Aktuální kolo Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu. Před novým ročníkem se měnila pravidla. Titul obhajuje Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava
Články odjinud


Články odjinud