V lize se rozmohl nešVAR! Velká analýza videa a přestřelka argumentů | iSport.cz
5. března 2019 • 05:00

V lize se rozmohl nešVAR! Velká analýza videa a přestřelka argumentů

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Dávid Hancko: NEJ stoper ligy? Připomeňte si jeho TOP3 momenty
iSport podcast: Přijdou posily do Bohemians? Je zájem o Vodháněla a co Pulkrab?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jeden VAR, ale dva způsoby jeho využití. Platí to pro Česko, platí to i pro svět. Naplno to ukázalo utkání Bohemians–Slavia (0:3) a dobrodružná výměna stavu z 1:0 na 0:1 po neuznaném gólu a zpětném nařízení penalty na základě videa. To se stát může, jenže… „Skvělá práce,“ chválí Martin Wilczek, místopředseda komise rozhodčích FAČR. „Chybná intervence,“ oponuje Roman Hrubeš z Ligové fotbalové asociace. Kdo má pravdu? Deník Sport připravil velký rozbor aktuálního tématu. V sekci iSport Premium také najdete rozhovory se dvěma muži z řad rozhodčích, kteří mají na problematiku odlišný názor, a pohled šéfredaktora Sportu Lukáše Tomka.Když video vstupovalo do fotbalu, bylo jeho poslání jasné: Opravovat pouze zjevné chyby, skandální rozhodnutí. Taková pravidla vyslala do světa FIFA a její pravidlová komise IFAB. To platí nadále, jenže… Od července loňského roku se UEFA vydala trochu jiným směrem. Chce od VAR, aby do zápasu zasahoval častěji.

„Je to tak,“ potvrzuje Tomáš Bárta, šéf projektu VAR v Česku. „Protokol FIFA a její pravidlové komise IFAB týkající se činnosti VAR během utkání se za poslední rok nezměnil. Stále platí, že se mají napravovat pouze zjevné chyby, nebo vážná provinění, která rozhodčí neviděl. Je nicméně pravdou, že UEFA po svém připojení k projektu začala vyžadovat od VAR zásahy do utkání i v případech, kdy to sice naprosto zjevná chyba není, ale situace měnící vývoj utkání ano. To mně během rozhovoru potvrdil i Roberto Rosetti, šéf projektu VAR na UEFA, s tím, že očekávání veřejnosti jsou větší než jen odstranění zásadních omylů.“

V těchto větách se v kostce skrývá důvod, proč se liga, která projekt řídí, a fotbalová asociace, jež školí a dodává rozhodčí, neshodnou.

Liga (Roman Hrubeš) totiž stále jede podle původního protokolu FIFA. Tedy co nejmenší zásahy. Strahov (Martin Wilczek) už naplňuje představy UEFA, kde se záběr videorozhodčího rozšiřuje.

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 1 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium
Vstoupit do diskuse
0

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Nadstavba FORTUNA:LIGA

Skupina o titul Skupina o Evropu Skupina o záchranu

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělily do tří skupin a hrají nadstavbu. Titul obhájila Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Program a rozpis zápasů Tabulka Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz
Články odjinud


Články odjinud