Jarolím o Boleslavi: Tyhle výzvy mě baví. Ze sestupu strach nemám | iSport.cz
Jan Malý
8. ledna 2021 • 17:17

Jarolím o Boleslavi: Tyhle výzvy mě baví. Ze sestupu strach nemám

Autor: Jan Malý
Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
Opava - Sparta: Plavšič nekompromisně propálil Fendricha
LIGA NARUBY: eskymák Hancko, křik na Radu a střela do rozhodcovského pozadí
VŠECHNA VIDEA ZDE

Trýznivé myšlenky o sešupu ambiciózní Mladé Boleslavi do druhé ligy ho nesvírají, s nimi na trenéra Středočechů Karla Jarolíma nechoďte. Čtyřiašedesátiletý stratég je před náročnou jarní misí plný energie a odhodlání. A v jeho návratu do ligových kulis po misi u národního týmu, která skončila v září 2018, nehledejte ani ješitnost. „Opravdu necítím potřebu něco někomu dokazovat,“ říká Jarolím. Jak boleslavský soubor pod jeho vedením obstojí v urputné tlačenici na spodku tabulky?Převzal tým Mladé Boleslavi před posledními čtyřmi zápasy v uplynulém kalendářním roce. Jedna remíza a tři porážky nepředstavovaly start, který by trenéra Karla Jarolíma nějak nadchl. Středočeši ještě víc uvízli v sestupovém pásmu. Po podzimu nastřádali devět bodů a od příčky, která znamená pád o patro níž, je dělí jen skóre. Jarolíma čeká velká výzva, záchrana je jasnou prioritou.

Máte strach ze sestupu?
„To ne. Bylo by smutné, kdybych ho měl. Myslím, že to by člověk nedokázal skrýt a hráči by ho vycítili. Věřím tomu, že když budeme pokračovat v cestě, kterou jsme započali, půjdeme nahoru. Cítím dobrou atmosféru a zájem kluků na sobě pracovat a zlepšovat se. Věřím, že boj o záchranu zvládneme.“

Myslíte si, že kvůli tomu, že po sezoně spadnou přímo tři týmy, bude bitva o záchranu ještě vyhrocenější a vyrovnanější nez v minulosti?
„Může to tak být, to je jasné, i proto bude pro nás každý zápas velice důležitý. Jisté ničím si ale nemůžou být ani kluby, které jsou teď o několik bodů nad námi."

Proč jste vlastně na nabídku Mladé Boleslavi kývl?
„Kdybych necítil, že mám motivaci, chuť a energii, nešel bych do toho. Nějaký čas jsem ale v Boleslavi strávil, zažil jsem tady hezké okamžiky a je na co vzpomínat. Bohužel teď jsme sem šli v situaci, kdy mužstvo nebylo v dobrém rozpoložení. Doufali jsme, že se nám v posledních čtyřech kolech na podzim podaří získat víc bodů, bohužel se tak nestalo. Nezbývá nám nic jiného než dát mužstvo dohromady po všech stránkách a na jaře vykročit k záchraně. Jsme v postavení, kdy nemůžeme přemýšlet o ničem jiném, než abychom se co nejdříve dostali ze sestupových vod. Prioritou je zachránit ligu."

Chtěl jste svým návratem na lavičku také ukázat lidem, že Karel Jarolím je pořád tady a že stále může v lize působit?
„Tohle v tom nebylo. Samozřejmě doba bez trénování nebyla jednoduchá,ale jak už jsem dřív zmiňoval, byl jsem smířený s tím, že když se nenaskytne nic, co by pro mě bylo zajímavé, na lavičce se už neobjevím. Chybělo mi to, ale naučil jsem se bez trénování žít. Opravdu necítím potřebu něco někomu dokazovat. Myslím, že něco se mi podařilo, snad bylo víc toho podařeného než špatného. Fakt je ten, že jsem si odpočinul a mám energii. Kdyby mě to nebavilo, nešel bych do toho. Opravdu to chci dělat, abych pomohl. Chci, aby ta práce k něčemu byla. Myslím, že jsem snad ještě schopný něco slušného předat. Když se kluci budou pod mou rukou zlepšovat, budu nejšťastnější člověk na světě."

Po konci u národního týmu jste měl i jiné nabídky, že?
„Ano, ale nechci o nich mluvit. Něco se objevovalo, ale já jsem nechtěl jít do jakéhokoliv angažmá jen proto, že budu pracovat. Pro mě ta práce musí mít nějaký smysl, i když si teď možná oponuju v tom, že jsem šel do Boleslavi. Ale mě tyhle výzvy baví. Jsme ve fázi, kdy musíme dát mužstvo dohromady, aby bylo cítit, že jsme tým. Na druhou stranu jsou tu mraky nadějných mladých hráčů,baví mě s nimi pracovat. A když se zlepšují a rostou jejich výkony, je to pro mě naplnění práce."

Ovšem necítíte se teď spíš jako psycholog než trenér?
„Logicky ano. Ale jak už jsem říkal dříve, do téhle situace se dostali především hráči, protože oni byli na hřišti. A nikdo jiný to za ně nezachrání, oni jsou nositeli výkonu. My jsme tu od toho, abychom je usměrnili, aby mezi námi vznikla vzájemná důvěra a my je přesvědčili o tom, že to, co po nich chceme, je správná věc. Pak záleží na hráčích, aby byli schopní a ochotní přenést všechno na hřiště."

Jak moc vám chybí delší zimní pauza?
„Zázraky se nedějí. Samozřejmě bych uvítal, kdyby trvala zimní příprava aspoň měsíc, dalo by se s mužstvem udělat víc. Ale je to tak, jak to je. Od všech hráčů cítím, že mají chuť. Vidím to v přístupu na tréninku, ale podstatné bude, jak dokážeme tréninkové úsilí přenést do zápasů."

Musel jste po svém příchodu něco razantně měnit?
„To nevím, nepátral jsem po tom, jak to vše probíhalo před mým příchodem. Mohu soudit jen z toho, co jsem viděl. Nechci, aby to vyznělo špatně, protože každý trenér má svou představu, jak by mužstvo mělo být připravené a jakým způsobem by mělo hrát. Podle mých představ to tu nebylo. Na fotbal, jaký chci praktikovat, je potřeba být připraven dobře fyzicky. Dalšími věcmi jsou pak psychika a sebevědomí, na všem se snažíme pracovat."

Z nových hráčů má největší jméno záložník Milan Jirásek, o jehož příchodu z Baníku Ostrava se jedná. Co si od něj slibujete?
„Až na hřišti uvidíme, jakým bude přínosem. Je to hráč, který má nějaké zkušenosti, je to fotbalový typ, ale bez nezbytné práce nic nepůjde. Jen na fotbalovost člověk nemůže spoléhat."

Z hostování v Jablonci se vrátil Tomáš Ladra, který měl na podzim slušnou formu. Měl by být jedním z lídrů týmu?
„Věřím, že podzimní formu prodá. I z jeho chování na trénincích vidím, že chuť má. Je to Boleslavák. Já byl v podstatě u toho, když přecházel do dospělého fotbalu. Řekl bych, že za tu dobu, co jsem ho neviděl, vyzrál. Věřím, že nám pomůže."

Přípravu absolvuje i Marek Matějovský, který se vrací po roce po vážném zranění. V jakém je stavu?
„Ve čtvrtek s námi absolvoval první společný trénink, možná to chvíli potrvá. Marek je ve věku, kdy o fotbale přemýšlí jinak, než když mu bylo dvacet nebo pětadvacet. I pro nás je obrovským přínosem, skutečně může být naší prodlouženou rukou v kabině i na hřišti. O jeho kvalitách je zbytečné mluvit. Bude důležité, aby byl zdravotně v pořádku a byl připravený po fyzické stránce."

Mladá Boleslav pod Karlem Jarolímem

Opava–Boleslav 2:2
Boleslav–Baník 1:3
Liberec–Boleslav 3:0
Boleslav–Slovácko 2:3

Změny v kádru

Příchody
Tomáš Ladra (23) záložník - Jablonec konec hostování
Jan Stejskal (23) brankář - Slavia konec hostování

V jednání
Milan Jirásek (28) záložník - Baník
Dominik Preisler (25) obránce - Dukla
Filip Kaša (27) obránce - Plzeň
Solomon Omale (20) záložník - Prostějov
Ladislav Dufek (18) záložník - Benešov
Odchody
Dávis Ikaunieks (27) útočník - Jablonec konec hostování
Ondřej Zahustel (29) obránce - Sparta konec hostování
Jiří Kulhánek (24) záložník - Sparta konec hostování
Šimon Gabriel (19) obránce - Plzeň konec hostování
Jakub Markovič (19) brankář - Slavia konec hostování
Ondřej Mazuch (31) obránce - Teplice
Petr Mareš (29) záložník - RFS Riga

FK Mladá Boleslav Vše o klubu ZDE

Z V R P Skóre B
1. Slavia 14 12 2 0 39:5 38
2. Jablonec 15 10 2 3 31:15 32
3. Sparta 15 10 2 3 32:18 32
4. Slovácko 15 8 3 4 27:16 27
5. Ostrava 14 6 4 4 19:12 22
6. Liberec 14 6 4 4 21:16 22
7. Olomouc 15 5 7 3 21:18 22
8. Pardubice 15 6 4 5 15:17 22
9. Plzeň 15 6 3 6 28:21 21
10. Č. Budějovice 15 5 6 4 21:23 21
11. Karviná 15 5 5 5 14:20 20
12. Zlín 14 5 2 7 15:17 17
13. Teplice 15 5 1 9 16:33 16
14. Bohemians 1905 14 4 3 7 17:19 15
15. Ml. Boleslav 15 2 4 9 17:29 10
16. Brno 15 2 4 9 13:28 10
17. Příbram 15 2 4 9 11:30 10
18. Opava 14 1 4 9 10:30 7

Vstoupit do diskuse
1

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2020/2021

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2020/2021 mění herní systém a čeká ji několik změn. Asi tou nejzasádnější je zrušení nadstavby a 18 týmů v nejvyšší fotbalové soutži.

Od příštího ročníku by se však nadstavba měla opět vrátit. O třetí titul v řadě usiluje Slavia Praha, nováčkem jsou Pardubice a Zbrojovka Brno.

Program a rozpis zápasů Tabulka COVID manuál Dresy Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

16.kolo
Články odjinud


Články odjinud