Radek Špryňar
12. srpna 2023 • 13:00

Bezchybný start Slavie: Christos, pilný žák i průměrní soupeři. Zdraví drží

Vstoupit do diskuse
10
 • Video se připravuje ...

  Balon nepláče, ale vesele si letí. Tak okomentoval Jindřich Trpišovský specifickou střelu čtvrtečního hrdiny Ivana Schranze. V úvodu sezony to samé platí o celé Slavii. Vítězně zvládla všechna čtyři soutěžní utkání, ve třech vyhrála minimálně o dva góly. Deník Sport v pěti bodech rozebírá, co stojí za solidním slávistickým rozjezdem. 

 • ZA-FEI-RIS

  Škubne rameny doprava a v mžiku vyrazí doleva, obránce je v mrákotách, nechápe. Kreativní příspěvek dvacetiletého Nora je nezpochybnitelný. V ofenzivě umí vymyslet kouzelné věci, má skvělou ránu ze střední vzdálenosti a neobyčejný smysl pro finální přihrávku. Co je však na Zafeirisově hře speciálního? Defenzivní zodpovědnost. Díky přirozené vysoké herní inteligenci dovede předvídat, co se na trávníku stane, proto je prakticky vždy se správném pozičním postavení a s gustem brzdí rychlé protiakce soupeře. Nejen hráči Dnipro-1 by mohli vyprávět. Zafeirise černá titěrná práce ubírající síly vůbec neobtěžuje, právě naopak. Pro trenéra je takový dvousměrný hráč darem. I proto Trpišovský nechává mladíka na hřišti drtivou většinu zápasu.

  Christos Zafeiris Christos ZafeirisFoto Pavel Mazáč / Sport

 • Učenlivý žák Provod

  Státnice, svatba, a? Další nástup do školních lavic. Lukáš Provod se v přípravě musel naučit novou fotbalovou látku. Protože je učenlivým žákem, a titul inženýr nezískal náhodou, přesun ze středu hřiště na levou lajnu zvládl dobře. A především výjimečně rychle. Jestliže se před sezonou řešilo, jak po odchodech Davida Juráska a Petera Olayinky slepí Trpišovský levou část sestavy, po čtyřech zápasech téma usnulo. Provod totiž úspěšně zvládá všechny stranové posty. S Dnipro-1 byl vypuštěn do hry jako levý bek. „Byl to muž zápasu. Nastoupil na pozici, na které nikdy nehrál, na sobě měl navíc nejnebezpečnějšího hráče soupeře. Byl to od nás trochu vabank, ale vyšlo to,“ pochválil se Trpišovský.

  Lukáš Provod se raduje z vedoucí branky Lukáš Provod se raduje z vedoucí brankyFoto Pavel Mazáč / Sport

 • Systémová různorodost

  Už v minulém ročníku FORTUNA:LIGY Slavia upustila od poměrně dogmatického rozestavení 4-2-3-1, případně 4-1-4-1. Závěr ligy dohrávala se třemi stopery a variabilitu si přenesla i do nové sezony. V úvodních třech kolech domácí soutěže držela vzadu trojku, dva záložníky uprostřed a trojici útočníků na vrcholu sestavy. V kvalifikaci o Evropskou ligu se vrátila k původnímu schématu se čtyřmi beky v jedné řadě. „Bylo to kvůli typologii a způsobu hry soupeře. Chtěli jsme mít tři hráče ve středu hřiště, evropský zápas se navíc hraje trochu jinak a hráči, kteří nastoupili, mají s tímhle původním rozestavením zkušenosti. Jak jsem viděl první zápas Dnipra, věděl jsem, v jakém rozestavení nastoupíme,“ popisoval slávistický trenér. Dokonalá příprava na soupeře a možnost měnit rozestavení během rozehraného zápasu je jedním ze signifikantních prvků současné Slavie.

  Slávistická jízda a velký krok k Evropě. Sešívané zatím nesrážejí klacky pod nohy
  Video se připravuje ...

 • Zdraví drží

  Možná to zní poněkud nevědecky, ale na pohodovém vstupu do ročníku 2023/24 má uspokojivý zdravotní stav slávistické kabiny značný vliv. Přesně před rokem trpěla základní sestava brutálním množstvím neschopenek. Z marodů by šlo sestavit celou jedenáctku i s několika náhradníky. Nyní je dlouhodobě mimo pouze David Pech a Sheriff Sinyan, jehož v létě vedení Slavie přivedlo do kádru navzdory zranění. Absentuje ještě David Douděra. Ten by však měl být k dispozici na odvetu s Dniprem-1. Jinak jsou všichni hráči v kondici. Drží i věční marodi – Petr Ševčík a Lukášové Masopust s Provodem.

 • Potkala jen průměr

  Hru Slavie je třeba chválit. Zápas od zápasu zvyšuje intenzitu, soupeře aktivním napadáním a drtivým represinkem po ztrátě míče vyšťavuje, systematicky mu odebírá fyzické i mentální síly. Všechna čtyři soutěžní utkání zvládla vítězně, třikrát triumfovala o více než dvě branky, jen Zlín povalila 2:1, protože nastřelila tři tyče a gólman Stanislav Dostál chytil dalších sedm stoprocentních šancí. Aby se dalo zcela svědomitě říct, že sešívaní jsou v laufu, museli by se však potkat s větší kvalitou. V lize přemohli mužstva průměrná a podprůměrná (Hradec, České Budějovice a Zlín), ani ukrajinské Dnipro-1 nebylo úrovní jinde. Zřejmě nejtěžší zápas dosavadního průběhu sezony čeká Slavii v neděli v Mladé Boleslavi.

  SESTŘIH: Slavia - Zlín 2:1. Totální válec, ale vydřená výhra. Famózní Dostál umožnil drama
  Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
10

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905

Fotbal dnes * Liga mistrů * Evropská liga * Konferenční liga

Články odjinud


Články odjinud