SESTŘIH: Liberec - Plzeň 3:0. Hosté vyhořeli, ztráta na čelo může narůst

9
Dvacet let od titulu Baníku. Získali jsme ho díky fanouškům, vzpomíná Laštůvka
První Čech, který prorazil Nadalovu antukovou auru: Lehečkův úžasný večer

Fotbalisté Liberce se ve 12. kole FORTUNA:LIGY střetli na domácím trávníku s Plzní (3:0). O úvodní branku se v 17. minutě postaral útočník Slovanu Lubomír Tupta. Střelou zpoza šestnáctky se štěstím překonal brankáře Plzně. Branku číslo dvě zařídil nikým nehlídaný Luka Kulenovič a na konečných tři nula zvyšoval Lukáš Červ. Plzeňští si prohrou komplikují honbu pražských „S“.

Liberečtí v nejvyšší soutěži bodovali s Plzní po čtyřech zápasech, zvítězili po šesti kolech a poskočili na 10. místo neúplné tabulky. Západočeši, kteří mají k dobru odložené utkání v Mladé Boleslavi, se sice udrželi na třetí příčce, ale jejich ztráta na vedoucí dvojici Sparta a Slavia může narůst. Plzni zároveň nevyšla generálka na čtvrteční třetí duel skupiny Evropské konferenční ligy v Záhřebu proti Dinamu.

Západočeši nastoupili bez kapitána Hejdy a zraněné brankářské jedničky Staňka, kterého nahradil Tvrdoň. Devětadvacetiletý slovenský gólman nepůsobil v úvodu úplně nejjistějším dojmem a v páté minutě až nadvakrát zlikvidoval Ghaliho přízemní střelu zpoza vápna.

První velkou šanci měli po čtvrthodině Plzeňští, nabíhající Šulc však po Caduově centru z levé strany hlavičkoval v dobré pozici o zem mimo. Za dvě minuty otevřeli skóre domácí. Tupta potáhl míč, kousek za vápnem vystřelil a skákavou ranou zaskočil Tvrdoně. Slovenský ofenzivní univerzál zaznamenal třetí gól v ligové sezoně.

Ve 29. minutě mohli Severočeši zvýšit, po rohovém kopu prodloužil míč Chaluš, ale Kulenovič v těžké pozici hlavičkoval nad. Plzeňský favorit sice více držel míč, ale s výjimkou Vydrovy sražené střely po signálu z rohu si do pauzy žádnou další vyloženou možnost nevytvořil.

Devět minut po pauze hosté ustáli závar po rohu ve vlastním vápně poté, co Kulenovič nepropálil obranu. Jinak ale Západočeši po pauze přidali. V 60. minutě se po centru položil do míče Bucha, ovšem těsně minul. Ještě blíže měli hosté k vyrovnání o šest minut později, kdy si Klimentovu střílenou přihrávku srazil na tyč domácí Chaluš.

V době narůstajícího plzeňského náporu Slovan z brejku nečekaně zvýšil. Tupta v 67. minutě utekl po levé straně, vytvořil přečíslení dvou na jednoho a po jeho přihrávce Kulenovič sám před Tvrdoněm nezaváhal. Také bosenský útočník skóroval potřetí v ligovém ročníku.

Liberečtí před reprezentační přestávkou vedli doma 2:0 i nad jiným adeptem na titul Slavií, na rozdíl od duelu s Pražany, který i kvůli chybně nařízené penaltě pro hosty prohráli 2:3, tentokrát náskok neztratili. Naopak mohli několikrát zvýšit. V 76. minutě nejprve trefil hlavou tyč Kulenovič a krátce nato po dalším brejku napálil brankovou konstrukci i střídající Fukala, který si gólový dárek k nedělním 23. narozeninám nedal.

V 86. minutě už se domácí třetí trefy dočkali. Nejistý Tvrdoň neudržel nepříliš razantní pokus Višinského a Červ zblízka dorazil míč do sítě. Ve čtvrté minutě nastavení překonal hostujícího gólmana po dalším brejku i střídající Rabušic, radost mu ale pokazil ofsajd. Liberec si i tak připsal nejvyšší vítězství v ligovém ročníku a doma v nejvyšší soutěži porazil Viktorii teprve podruhé z posledních 17 zápasů.

Důležité momenty z utkání:

Liberec - Plzeň: Opět nejistý Tvrdoň, Červ zvýšil na 3:0!

Liberec - Plzeň: Kulenovič ušmudlaným gólem po Tuptově sólu zvýšil na 2:0!
Liberec - Plzeň: Klimentův tečovaný centr skončil na tyči!

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.