Evropská liga: Čech předčil Koubka a Arsenal postupuje. Inter končí

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Druhý souboj českých fotbalových brankářů v Evropské lize ovládl Petr Čech z Arsenalu, jehož tým v domácí odvetě porazil Rennes s Tomášem Koubkem 3:0 a postoupil do čtvrtfinále. Hosté ztratili slibný náskok 3:1 z úvodního osmifinálového zápasu. Mezi nejlepší osmičku soutěže se dostal také další londýnský celek Chelsea. "Blues" i podruhé jasně přehráli Dynamo Kyjev, po domácím triumfu 3:0 vyhráli na Ukrajině 5:0 i díky hattricku Oliviera Girouda.

Arsenalu dokonale vyšel úvod a už v páté minutě Aubameyang zblízka překonal Koubka. Za deset minut vedení zdvojnásobil Maitland-Niles hlavou. Na začátku druhé půle měl Čech štěstí, když ho po Niangově střele zachránila tyč. V 72. minutě obrana Rennes zapomněla na Aubameyanga a gabonský útočník si snadno připsal svou druhou branku.

Chelsea v Kyjevě rozptýlila možné pochyby o hladkém postupu už v páté minutě, kdy otevřel skóre Giroud. Francouzský mistr světa přidal druhý gól ve 33. minutě po přihrávce Alonsa, jenž v nastavení první půle zvýšil na 3:0. Giroud v 59. minutě dokonal hattrick a v závěru po asistenci dvaatřicetiletého útočníka završil Hudson-Odoi debakl Dynama. Chelsea zaznamenala nejvyšší vítězství v soutěži.

Také Neapol si do Salcburku přivezla náskok 3:0, který ještě zvýraznil ve 14. minutě Milik. Domácí ale rychle odpověděli zásluhou Dabura a patřil jim i druhý poločas. V 65. minutě otočil skóre Gulbrandsen a v nastaveném čase ho napodobil Leitgeb. Hostům však i prohra o dvě branky stačila.

Guedesovým gólem ze třetí minuty nastaveného času zachránila Valencie postupovou remízu 1:1 v Krasnodaru. Domácí, kteří ve Španělsku prohráli 1:2, poslal do vedení v 85. minutě Sulejmanov, jenže ruské mužstvo nakonec na velký úspěch nedosáhlo.

Benfica v Lisabonu porazila Dinamo Záhřeb 3:0 po prodloužení a stala se dalším čtvrtfinalistou. Chorvatský přemožitel Plzně z minulého kola neudržel domácí náskok 1:0. Nejprve v 71. minutě Jonas srovnal stav dvojzápasu a v první části prodloužení přidali další góly domácích Ferro a střídající Grimaldo.

Frankfurt zvítězil na hřišti Interu Milán 1:0 a v součtu s domácí bezbrankovou remízou si zajistil účast v dalším kole. Utkání na San Siru rozhodl už v šesté minutě Jovič.

Postup do čtvrtfinále si pohlídal také Villarreal, který po výhře 3:1 v Petrohradu zdolal Zenit i v domácí odvetě. K vítězství 2:1 "Žluté ponorce" góly pomohli Moreno a Bacca, za hosty v nastavení snížil Ivanovič.

Losování čtvrtfinále Evropské ligy proběhne v pátek od 13 hodin v Nyonu. V osudí bude i pražská Slavia, která senzačně vyřadila favorizovanou Sevillu.

Odvetná utkání osmifinále fotbalové Evropské ligy:

Dynamo Kyjev - Chelsea 0:5 (0:3)

Branky: 5., 33. a 59. Giroud, 45.+1 Alonso, 78. Hudson-Odoi. První zápas: 0:3, postoupila Chelsea.

Krasnodar - Valencie 1:1 (0:0)

Branky: 85. Sulejmanov - 90.+3 Guedes. První zápas: 1:2, postoupila Valencie.

Salcburk - Neapol 3:1 (1:1)

Branky: 25. Dabur, 65. Gulbrandsen, 90.+2 Leitgeb - 14. Milik. První zápas: 0:3, postoupila Neapol.

Arsenal - Rennes 3:0 (2:0)

Branky: 5. a 72. Aubameyang, 15. Maitland-Niles. První zápas: 1:3, postoupil Arsenal.

Inter Milán - Frankfurt 0:1 (0:1)

Branka: 6. Jovič. První zápas: 0:0, postoupil Frankfurt.

Villarreal - Petrohrad 2:1 (1:0)

Branky: 29. Moreno, 47. Bacca - 90.+1 Ivanovič. První zápas: 3:1, postoupil Villarreal.

Benfica Lisabon - Dinamo Záhřeb 1:0 (0:0)

Branka: 71. Jonas. První zápas: 0:1, prodlužuje se.

Benfica Lisabon - Dinamo Záhřeb 3:0 po prodl. (1:0, 0:0)

Branky: 71. Jonas, 94. Ferro, 105. Grimaldo. ČK: 104. Stojanovič (Dinamo). První zápas: 0:1, postoupila Benfica.