Jak probudit Spartu? | iSport.cz
Pavel Hartman
2. října 2008 • 12:10

Jak probudit Spartu?

Miroslav Slepička branku nedal
TOP VIDEA
Liberec - Sparta: Hanouskovu ránu vyrazil Machovský jen před Vlacha, který v poklidu vyrovnal, 1:1
Jednání  v kauze údajných machinací s dotacemi pokračuje. Bez Pelty, kdo vypovídal?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Děravá defenziva, jalová ofenziva. Tak vypadala hra pražské Sparty v Liberci. Jak ji do odvety 1. kola Poháru UEFA s Dinamem Záhřeb spravit?Přesný recept bez detailní znalosti aktuálního stavu mužstva sestavit nelze. I pohled zvenčí však může posloužit za malou nápovědu.

PROBLÉM ČÍSLO JEDNA:
JAK ZPEVNIT OBRANU?

Třikrát kapitulovala letenská defenziva v pondělním večeru, a kdyby Dort proměnil sólo a Kerič trefi l ze dvou kroků odkrytou bránu, mohli hosté odjíždět do Prahy s „pětkou“.

Jinak řečeno, celé mužstvo při bránění propadlo. Nejvíce pak nově složená obranná čtyřka ve složení Voříšek, Kučera, Řepka, Kladrubský. Hlavně střed letenské obrany „hořel“. Oba stopeři se špatně zajišťovali a chybovali i individuálně.

Zejména Štěpán Kučera, který se překvapivě vrátil do sestavy, neměl dobrý den. „Kučerovi se to v Liberci hodně nepovedlo. Proto si myslím, že se složení obrany asi změní,“ uvedl bývalý reprezentant Radek Bejbl.

ČTĚTE TAKÉ...
Fanoušci Dinama řádili v centru Prahy >>>
Nejsme dole, víru v sobě máme, říká Lavička >>>

„Spartě dlouhodobě chybí druhý stabilní stoper k Řepkovi,“ připomněl. Nejen on čeká, že Lavička pro utkání se Záhřebem opět přesune Voříška z místa pravého beka k Řepkovi.

Komu svěřit kraje? Na výběr jsou Kúdela (pokud bude fit), Kladrubský a Had. Ať to bude kdokoli z nich, musí si při vstupu na trávník opakovat: k povinnostem moderního beka patří i útočení. A pro celou „obrannou čtyřku“, respektive pro všechny bránící hráče platí: Nezapomeňte na správné posuny!

„Když se neposune jeden hráč, tak se nemohou logicky posunovat ostatní. Proto musí být všechno sladěné,“ zdůraznil trenér Jaroslav Hřebík.

I na tohle Sparta pod Ještědem ukázkově doplatila a není pochyb o tom, že by ji za to klepli přes prsty také borci ze Záhřebu.

PROBLÉM ČÍSLO DVĚ:
JAK ZAČÍT STŘÍLET GÓLY?

Tři sta šedesát sedm minut. Tak dlouhou dobu už sparťané nedokázali v soutěžním utkání dopravit míč do brány soupeře. Nedostatek štěstí? Nikoli.

Nízká kvalita útočné fáze, včetně finále. Sparta musí ofenzivu především zrychlit. Ale nejen to. „Nemůžu se zbavit dojmu, že Sparta pořád málo využívá krajů hřiště,“ řekl Bejbl. Tento nedostatek vyplaval ještě více na povrch po odchodu Kadlece.

Ten si sice neodpustil jednu dvě velké hrubky směrem dozadu, ovšem byl vydatným pomocníkem směrem vpřed. Ostatně – dodnes je se třemi góly nejlepším střelcem Sparty. Náhradu za něj tým neměl připravenu.

O to víc by se měli Letenští snažit přelstít obranu soupeře vědomou spoluprací skupiny hráčů. „Dnes už jsou obrany tak vyspělé, že nelze hrát v útočné fázi jen na náhodu,“ upozornil Hřebík. „Zvláště ne u nás, protože naši hráči nejsou individuálně na evropské top úrovni,“ doplnil.

Jaký lék by podával na probuzení úspěšné koncovky? „Hráč nesmí jít do koncovky jen s tím, že chce vystřelit, ale s tím, že chce dát gól,“ pravil Hřebík. „Když totiž chcete dát gól, nestačí pouze vystřelit. Musíte udělat něco navíc: správně si vybrat místo, správně se natočit, vystihnout správný okamžik pro střelbu a podobně. Na tohle všechno se musíte soustředit. Takový Van Nistelrooij to má v sobě, ale naši hráči ne.“

Sám si to ověřil ve své ligové trenérské praxi. „Když na tréninku střílíte, padesát procent střel jde nad bránu. Ale u vyspělých mužstev je to třeba jen dvacet procent. Ale našim hráčům to nevadí,“ uzavřel.

Témata:  sport, sparta, UEFA, dinamo, Záhřeb
Články odjinud


Články odjinud