Pekhart a Daniel gólem přispěli k postupu. Šokující konec Basileje

0
SESTŘIH: Olomouc - Sparta 1:4. Kanonáda hostů, rozhodl skvělý Krejčí
SESTŘIH: Hradec Králové - Slavia 1:2. Zemětřesení v sestavě a drama v závěru

Záložník Erik Daniel pomohl fotbalistům Trnavy úvodním gólem k triumfu 4:1 nad lotyšskou Audou v domácí odvetě 2. předkola Evropské konferenční ligy a k postupu do další fáze kvalifikace. Skóroval i další Čech útočník Tomáš Pekhart, jenž vítěznou trefou přispěl k výhře Legie Varšava 3:2 nad Ordabasy Šymkent a navázal na branku z úvodního duelu.

Obránce Jan Lecjaks dvěma asistencemi pomohl Omonii Nikósie k hladnému triumfu 4:1 nad Gabalou. Do další fáze kvalifikace se svými celky postoupili také středopolař Michal Sadílek z Twente Enschede a jiný záložník Vladimír Darida z Arisu Soluň. Naopak další bek Petr Mareš s lotyšským klubem RFS vypadl stejně jako trenér Jaroslav Hynek s Žilinou proti Gentu. Se soutěží se nečekaně rozloučil také semifinalista uplynulého ročníku Basilej.

Daniel ještě v první šanci neuspěl, ale v 36. minutě už zvládl technický obstřel k zadní tyči na jedničku a poslal favorita vedení. Třetí tým uplynulé sezony slovenské ligy po remíze 1:1 z úvodního duelu v odvetě dominoval, dva z dalších tří gólů dali slovenští hráči dříve působící v české lize Štetina s Procházkou.

Pekhart potvrdil, že má na začátku sezony střeleckou formu. První gól v odvetě mu ještě rozhodčí kvůli ofsajdu neuznali, v 71. minutě už ale zpoza vápna vstřelil regulérní branku a zvýšil na 3:1. Předtím v první půli zapsal i žlutou kartu. Čtyřiatřicetiletý útočník zaznamenal za poslední tři soutěžní duely pět branek, v úvodním kole polské ligy se blýskl hattrickem. Legia po venkovní remíze 2:2 vydřela postup nad Šymkentem vítězstvím 3:2.

Obránce Lecjaks byl u dvou gólů Omonie Nikósie. Kyperskému favoritovi pomohl v domácí odvetě proti Gabale nejprve centrem z celé strany k úvodní brance v páté minutě a po změně stran po jeho zblokované střele uzavřel skóre Semedo.

Sadílek s nizozemským Twente musel po domácí výhře 1:0 v odvetě na stadionu švédského Hammarby do prodloužení, v němž rozhodl o remíze 1:1 Steijn. Český reprezentant odehrál celých 120 minut. Kompletní utkání absolvoval také bývalý kapitán národního týmu Darida, jenž s Arisem Soluň brankou v 80. minutě vydřel vítězství 1:0 nad Araratem-Armenia a postup.

Levý bek Mareš s RFS prohrál se Sabahem Baku i odvetu, tentokrát venku 1:2 a po domácí porážce 0:2 s lotyšským týmem vypadl. Neuspěl ani trenér Hynek, jenž doma s Žilinou utrpěl debakl 2:5. Pětkrát „Šošoni“ inkasovali i předtím venku. Basilej sice na stadionu Tobolu Kostanaj zvítězila 2:1, ale po úvodní domácí porážce 1:3 nečekaně opustila soutěž už ve 2. předkole a jarní semifinále neobhájí.

Odvetná utkání 2. předkola fotbalové Evropské konferenční ligy:

Tobol Kostanaj (Kaz.) - Basilej 1:2 (1:2), první zápas: 3:1, postoupil Kostanaj,
Santa Coloma (And.) - Nikšič (Č. Hora) 3:0 po prodl. (2:0, 1:0), první zápas: 0:2, postoupila Santa Coloma,
Pjunik Jerevan (Arm.) - Kalmar (Švéd.) 2:1 (0:0), první zápas: 2:1, postoupil Pjunik,
Trnava - Auda (Lot.) 4:1 (3:0), první zápas: 1:1, postoupila Trnava,
Dinamo Tbilisi - Hamrun (Malta) 0:1 (0:1), první zápas: 1:2, postoupil Hamrun,
Urartu (Arm.) - Konstanta (Rum.) 2:3 (1:0), první zápas: 2:3, postoupila Konstanta,
Panevežys (Lit.) - Beer Ševa 1:1 (0:0), první zápas: 0:1, postoupila Beer Ševa,
Sabah (Ázerb.) - RFS (Lit.) 2:1 (0:0), první zápas: 2:0, postoupil Sabah,
Kauno Žalgiris (Lit.) - Lech Poznaň 1:2 (0:1), první zápas: 1:3, postoupil Lech,
Aktobe (Kaz.) - Kutaisi (Gruz.) 1:2 (1:0), první zápas: 4:1, postoupilo Aktobe,
Kuopio - Derry City 3:3 (2:1), první zápas: 1:2, postoupilo Derry,
Štětín - Linfield (Sev. Ir.) 3:2 (0:1), první zápas: 5:2, postoupil Štětín.
Zalaegerszég (Maď.) - Osijek 1:2
(0:1), první zápas: 0:1, postoupil Osijek, Něftči
Baku - Željezničar Sarajevo 2:0 (1:0), první zápas: 2:2, postoupil Nětfči,
Rosenborg Trondheim - Crusaders (Sev. Ir.) 3:2 po prodl. (1:1, 1:1), první zápas: 1:1, postoupil Rosenborg,
Sepsi (Rum.) - CSKA Sofia 4:0 (1:0), první zápas: 2:0, postoupil Sepsi,
Petrocub Hincesti (Mold.) - Maccabi Tel Aviv 0:2 (0:0), první zápas: 0:3, postoupilo Maccabi,
Riga - Kecskemét 3:1 po prodl. (2:1, 0:1), první zápas: 1:2, postoupila Riga,
Dila Gori (Gruz.) - Poltava 3:1 (1:0), první zápas: 1:2, postoupil Gori, Omonia
Nikósie - Gabala (Ázerb.) 4:1 (3:0), první zápas: 3:2, postoupila Omonia, Levski Sofia - Škupi (Mak.) 1:0 (0:0), první zápas: 2:0, postoupil Levski,
Beitar Jeruzalém - PAOK Soluň 1:4 (1:2), první zápas: 0:0, postoupil PAOK,
Niederkorn (Luc.) - Midtjylland 2:1 po prodl. (2:0, 1:0), první zápas: 0:2, postoupil Midtjylland,
Tirana - Besiktas Istanbul 0:2 (0:0), první zápas: 1:3, postoupil Besiktas,
Žilina - Gent 2:5 (0:1), první zápas: 1:5, postoupil Gent,
Demirspor - Kluž 2:1 (1:0), první zápas: 1:1, postoupil Demirspor,
Novi Sad - APOEL Nikósie 1:2 (1:1), první zápas: 1:2, postoupil APOEL,
Hammarby - Twente Enschede 1:1 po prodl. (1:0, 1:0), první zápas: 0:1, postoupilo Twente,
Aarhus - FC Bruggy 1:0 (1:0), první zápas: 0:3, postoupily Bruggy,
Rijeka (Chorv.) - Dukagjini (Kos.) 6:1 (3:1), první zápas: 1:0, postoupila Rijeka,
Aris Soluň - Ararat-Armenia 1:0 (0:0), první zápas: 1:1, postoupil Aris,
Hibernian (Skot.) - Escaldes (And.) 6:1 (3:0), první zápas: 1:2, postoupil Hibernian,
FCSB (Rum.) - CSKA 1948 Sofia 3:2 (1:0), první zápas: 1:0, postoupil FCSB,
Larne (Sev. Ir.) - Ballkani (Kos.) 1:4 (0:2), první zápas: 0:3, postoupil Ballkani,
Borac Banja Luka (Bos.) - Austria Vídeň 1:2 (0:0), první zápas: 0:1, postoupila Austria,
Lucern - Djurgaarden 1:1 (1:1), první zápas: 2:1, postoupil Lucern,
Dundalk (Ir.) - KÁ Akureyri (Isl.) 2:2 (1:1), první zápas: 1:3, postoupil Akureyri,
Shamrock (Ir.) - Ferencváros Budapešť 0:2 (0:1), první zápas: 0:4, postoupil Ferencváros,
Legia Varšava - Ordabasy Šymkent (Kaz.) 3:2 (2:0), první zápas: 2:2, postoupila Legia,
Maribor - Differdange (Luc.) 4:3 po prodl. (3:3, 1:2), první zápas: 1:1, postoupil Maribor,
Haverfordwest (Wal.) - B36 Tórshavn (Faer. ostr.) 1:1 po prodl. (1:0, 0:0), první zápas: 1:2, postoupil Tórshavn,
Debrecín - Alaškert Jerevan 1:2 po prodl. (1:2, 0:1), na pen. 3:1, první zápas: 1:0, postoupil Debrecín,
Vitória Guimaraes - Celje 0:1 po prodl. (0:1, 0:0), na pen. 2:4, postoupilo Celje.