Mluví se o tom nahlas. Sparta chce do Ligy mistrů. Cesta za snem začne na Islandu, nebo v Irsku. Los druhého předkola klubové evropské soutěže přiřadil českému mistrovi vítěze dvojzápasu Vikingur Rejkjavík – Shamrock Rovers. „Raději bych na Island,“ řekl pro klubový web stoper Filip Panák. No, to by si Letenští zahráli na stadionu pro asi patnáct stovek fanoušků. Přesný termín prvního utkání bude známý nejpozději 26. června.
Aby se Sparta protlačila do hlavní fáze Ligy mistrů, kterou si naposledy zahrála v sezoně 2005/06, musí na cestě Evropou svalit postupně tři překážky. Ve středu se český mistr po losu ve švýcarském Nyonu dozvěděl, jaké jsou první dvě možnosti.
Sparťané dopoledne absolvovali první společný trénink na startu letní přípravy. Poté se ještě bez reprezentantů Jana Kuchty, Lukáše Haraslína nebo Veljka Birmančeviče sešli, aby los druhého předkola sledovali společně. Stejně jako na jaře, když dostali v osmifinále Evropské ligy anglický Liverpool.
Tentokrát bylo napětí o dost mírnější. Na Spartu padne trpaslík Vikingur Rejkavík, nebo Shamrock Rovers. V překladu: sedminásobný islandský šampion, či vítěz posledních čtyř sezon irské ligy.
„Je úplně jedno, na koho narazíme. Každý tým, který se kvalifikuje do Ligy mistrů, má obrovskou kvalitu,“ řekl pro klubový web záložník Lukáš Sadílek.
Jde spíš o diplomatické vyjádření. Letenský tým bude v obou případech jasný favorit. O tom žádná. Jen pro představu, jaká propast mezi českým mistrem a možnými soupeři je. Tržní hodnota sparťanského kádru převyšuje hranici 1,9 miliardy korun, což je zhruba šestadvacetkrát vyšší suma než u Vikinguru a Shamrocku. Jejich hvězdy by odhadem stály dohromady 90 milionů korun.
Jméno soupeře se Letenští dozvědí v polovině července. Jen pár dnů před vzájemným zápasem. „Každý z těchto soupeřů bude nepříjemný,“ poznamenal stoper Filip Panák. „Kdybych měl říct jednoho, radši bych jel na Island,“ dodal.
V tom případě by se Sparta představila na malém stadionu s umělou trávou. Kolem hřiště jediná podélná tribuna a celková kapacita činí zhruba patnáct stovek lidí.
Shamrock, klub z Dublinu, má oproti islandskému trpaslíkovi lehce navrch. V hodnotě kádru, kapacitou stadionu (přes deset tisíc) i zkušenostmi z Evropy. Irové se dvakrát kvalifikovali do hlavní fáze, v roce 2011 si zahráli Evropskou a dva roky nazpět Konferenční ligu.
Na místo kvality soupeřů může Spartu strašit spíš nerozehranost. Druhé předkolo Ligy mistrů bude pro letenský tým prvním ostrým startem v nové sezoně. Zatímco nejvyšší irská a islandská soutěž pokračuje i při probíhajícím EURO v Německu, hraje se systémem jaro-podzim.
Úvodní předkolo Ligy mistrů je naplánované na 9. a 10. července. Odvety se uskuteční o týden později. Sparta vstoupí do bojů o účast v milionářské soutěži 23. nebo 24. července a odveta ji čeká další týden.
„Chceme postoupit do dalšího kola a být o krok blíže základní skupině,“ zdůraznil Sadílek. Ano, nic jiného Sparta nemůže brát.
Los 2. předkola fotbalové Ligy mistrů:
Mistrovská část: Víkingur Reykjavík/Shamrock Rovers (Ir.) - Sparta Praha, Ludogorec Razgrad/Dinamo Batumi (Gruz.) - Dinamo Minsk/Pjunik Jerevan, APOEL Nikósie - Ordabasy Šymkent (Kaz.)/Petrocub (Mold.), Ferencváros Budapešť - The New Saints (Wal.)/Dečič (Č. Hora), PAOK Soluň - Banja Luka (Bosna)/Egnatia (Alb.), Bodö/Glimt - RFS Riga/Larne (Sev. Ir.), Malmö - Klaksvík (Faer. ost.)/Differdange (Luc.), Ballkani (Kos.)/Santa Coloma (And.) - Midtjylland, Flora Tallinn/Celje - Slovan Bratislava/Struga (Sev. Mak.), Panevežys (Litva)/HJK Helsinky - Jagiellonia Bialystok, Hamrun Spartans (Malta)/Lincoln Red Imps (Gibr.) - Karabach, Virtus (San Mar.)/FCSB - Maccabi Tel Aviv.
Nemistrovská část: Lugano - Fenerbahce Istanbul, Dynamo Kyjev - Partizan Bělehrad.