Ministr vnitra chce zatočit s chuligány | iSport.cz
22. července 2008 • 13:11

Ministr vnitra chce zatočit s chuligány

Autor: ČTK
Ilustrační foto
TOP VIDEA
Trpišovský: Skvělý terén, dobrá kombinace. Bylo hodně místa
Vondrášek po debaklu: Není o čem. Slavia celý zápas lepší, červená přísná
VŠECHNA VIDEA ZDE

Řadu změn chystá ministr vnitra Ivan Langer. Novinky budou zaměřeny na zvýšení bezpečnosti na českých stadionech.Zákaz vstupu na fotbalové zápasy až na deset let, kamerový systém na stadionech, zpřísnění pravidel pro výkon pořadatelské služby, jiný způsob doprovodu fanoušků cestujících na venkovní utkání jejich klubu - to jsou některé ze změn, které chce policie zavádět od 1. ledna příštího roku. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Ivan Langer.

Alternativní trest pro problematické fanoušky, který by jim až na dobu deseti let znemožnil účast na fotbalových zápasech, chce vnitro prosadit do projednávaných trestních norem. Fanoušci by měli povinnost hlásit se v době, kdy se budou utkání hrát, u úředníků Probační a mediační služby. Langer ovšem připustil, že tento záměr by z počátku mohlo zkomplikovat to, že služba se potýká s nedostatkem úředníků.

Ministr ve středu předloží vládě materiál, který analyzuje problematiku diváckého násilí na fotbale. Hlavním plusem dokumentu je podle Langra to, že "konečně dělá jasno v tom, co kdo může". Vymezuje totiž na jedné straně povinnosti policistů a na straně druhé povinnosti fotbalových klubů. "Stadion patří klubům a pořadatelské službě, za veřejné prostory odpovídá policie," shrnul Langer.

Resort vnitra vytvořil ve spolupráci s Českomoravským fotbalovým svazem (ČMFS) a se zástupci jednotlivých klubů manuál, který klubům objasňuje jejich povinnosti a oprávnění. Od 1. ledna dojde v souvislosti s reformou policie k zásadní změně odpovědnosti klubů a pořadatelské služby za klidný průběh utkání.

Policie bude přímo na stadionech pomáhat jen v případě, že dojde k vážnému narušení veřejného pořádku. Pokud klub nebude řádně plnit své pořadatelské povinnosti, ministerstvo vnitra bude moci zakázat účast fanoušků na jeho utkáních.

Způsoby nevhodného chování fanoušků na stadionu i druhy předmětů, které je na utkání zakázáno nosit, stanoví klub v návštěvnickém řádu, který zpřístupní na viditelném místě.

Podle Miroslava Platila z ČMFS počítá svaz s pravidelnými školeními pořadatelů utkání. Pořadatelé by po absolvování školení získali certifikát, který by si museli v pravidelných intervalech obnovovat.

K dalším změnám patří to, že soukromé bezpečnostní agentury budou moci od příštího roku na základě novely živnostenského zákona přijímat do svých řad pouze bezúhonné a odborně i zdravotně způsobilé pracovníky. V budoucnu by se tedy nemělo stát, že na stadionech budou proti fanouškům zasahovat osoby s kriminální minulostí.

Na 17 fotbalových stadionech už je připraven kamerový systém, který pořadatelům i policii pomůže problematické fanoušky identifikovat. Hlavním cílem nových opatření je ovšem to, aby se agresivní fanoušci a výtržníci na stadiony vůbec nedostali.

Policie se hodlá zaměřit na prevenci, jejíž součástí by měl být i zpřísněný doprovod fanoušků cestujících na venkovní zápasy. Vyjednává proto s Českými drahami, které by podle názoru vnitra měly v této problematice převzít část odpovědnosti.

V podzimní části první fotbalové ligy řešila policie celkem 75 trestných činů a 168 přestupků. Fanoušky doprovázela v 590 případech, při utkáních bylo nasazeno přes 14.000 policistů. Údaje z jarní části ligy policie zpracuje do září.

Témata:  sport, fotbal, bezpečnost

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud