Lavička: Sparta si zaslouží lepší tým | iSport.cz
8. října 2008 • 16:56

Lavička: Sparta si zaslouží lepší tým

Autor: ČTK
Trenér Sparty Vítězslav Lavička
TOP VIDEA
Liberec - Sparta: Pech se krásně protáhl kolem mantinelu a našel Buchteleho, který otevřel skóre, 0:1
Jednání  v kauze údajných machinací s dotacemi pokračuje. Bez Pelty, kdo vypovídal?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Fotbalová Sparta Praha se hodlá dostat ze současné krize tím, že bude dávat větší šance juniorským reprezentantům, kterých má v kádru hned několik.To bude podle všeho největší změna, kterou hodlá udělat nový trenér Jozef Chovanec, který nahradil v úterý večer Vítězslava Lavičku. Právě malé využívání talentovaných mladíků odcházejícímu trenérovi zazlívá i šéf klubu Daniel Křetínský.

"Práce s mladými hráči - to byl jeden z důvodů, proč jsme trenéra přivedli. Jenže nakonec moc šancí nedostávali," řekl Chovanec na dnešní tiskové konferenci a přidal příklad: "Agüero i Kúdela hráli ve finále mistrovství světa, ale zatímco argentinský hráč nastupuje ve španělském Atlétiku v Lize mistrů, ten náš hraje pouze druhou ligu."

Jako generální sportovní manažer Sparty si prý s Lavičkou rozdílné názory vyříkával otevřeně. "Poslední rozhodnutí ale bylo vždy na trenérovi, do výběru hráčů jsem zasahovat nemohl," popsal Chovanec spolupráci dvou mužů, kteří se teď střídají u letenského kormidla.

Chovanec přiznal, že ho nejvíce zaskočilo, jak se mužstvo dostalo do problémů. "Ano, neklapala nám od začátku ofenziva či spíše přechod do ní, ale jinak šlo o nejlepší start do ligy za poslední roky.

Málo jsme inkasovali, měli jsme průměr dvou vstřelených gólů na zápas. Jenže pak jsme si to všechno pokazili, do problémů jsme se dostali sami," řekl Chovanec, který se jako trenér podílel v devadesátých letech na dvou sparťanských titulech.

Nový trenér se vyjádřil i k dohadům, jak moc roli Lavičky podlomil výstup Tomáše Řepky v kabině den po ligové porážce v Liberci. "Trochu se to překroutilo. I když hráč možná reagoval trochu vznětlivěji, než bych si představoval, měl právo se k celé situaci vyjádřit, dokonce k tomu byl vyzván," uvedl Chovanec, který už od deseti hodin vedl mužstvo do prvního tréninku.

V té době přišel mezi novináře Lavička a snad poprvé odložil svůj diplomatický slovník. "Sparta se točí v začarovaném kruhu. Má sice několik talentovaných mladých hráčů, ale na své ambice by si zasloužila silnější kádr," prohlásil dnes už bývalý trenér.

Přestože klubové vedení tvrdí opak, na některých postech se podle něj ukázalo, že klub dostatečně nenakupoval. "Dlouho jsme se bavili o příchodu Morávka z Bohemians 1905, o posílení stoperského postu o Hubníka, Košťála nebo Drska," prozradil Lavička jména hráčů, na které myslel, ale nebyl vyslyšen.

Naproti tomu odmítl dohady médií, že mu nohy podkopli starší hráči v čele s Řepkou. "Je pravda, že při hodnocení reagoval ostřeji a přestřelil. Později jsme si to vysvětlili a on to uznal. S ním ani s nikým jiným jsme na Spartě problémy neměli, také jsem se dnes se všemi rozloučil," řekl Lavička.

O důvodech změny trenéra s novináři hovořil šéf klubu Daniel Křetínský. "Zpočátku směřoval podle svých plánů, ale najednou z nich nic nezbylo a místo uznání chyb si dál sveřepě stál za svým," řekl na Lavičkovu adresu.

Křetínský jakou svou největší prohru bere, že se mu nepodařilo najít trenéra na delší dobu. Omylem prý byl už příchod Hřebíka v prosinci 2004 ve chvíli, kdy měl tým pod vedením Františka Straky devítibodový náskok v čele ligy.

"To si skutečně vyčítám, na to jsme nebyli připraveni. Měli jsme přivést pana Hřebíka na funkci sportovního ředitele. Jeho odbornosti si moc vážím, takovou jeho nástupci neměli, ale tato mise byla od začátku odsouzena k zániku," vrátil se Křetínský k příběhu, který nastartoval sparťanskou mizérii posledních let.

Křetínského zjevně popudila Lavičkova slova o tom, že by si Sparta zasloužila lepší kádr. "Pokud by tuto větu řekl před svým nástupem, byly by dvě možnosti - buď bychom ho nikdy nevzali, nebo bychom na to reagovali příchodem hráčů," uvedl letenský šéf.

Od Chovance si slibuje zapracování mladých hráčů do týmu. Nový kouč prý v tomto směru nebude postrádat odvahu. "A nejpozději tak do tří zápasů i s jejich příchodem stabilizuje sestavu," slíbil Křetínský.

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud