Rána do vazu. Zéland vyrval Slovákům výhru

Autor: spo
24
Nechutný závěr poháru. Bitky fanoušků a zásah policie na hřišti
SESTŘIH: Plzeň - Sparta 1:2. Letenští mají double! Rozhodl Birmančevič

Slovensko už už stálo na prahu fotbalová euforie. Slovenští fotbalisté ve svém historicky prvním vystoupení na mistrovství světa kráčeli k vítězství nad Novým Zélandem, jenže ve třetí minutě nastavení přišla hrubka v obraně a do té doby prakticky bezmocný soupeř vyrovnal na 1:1.

Svěřenci Vladimíra Weisse dobře věděli, že když outsidera skupiny neporazí, jejich osmifinálový sen dostane povážlivé trhliny.

Zápas jsme sledovali v ONLINE reportáži s komentáři herce Mariana Labudy, trenéra Jarabinského a slovenského fanouška »

Slováky důležitost zápasu zpočátku hodně svazovala a Novozélanďané měli navrch. Hned v páté minutě se dostal po přímém kopu k nebezpečné hlavičce Chris Killen, který však míč poslal jen do rukou brankáře Muchy. Hned po chvíli musel nepříjemný centr před Fallonem odvracet Ďurica.

Teprve po dvaceti minutách zahrozili i Slováci. Hamšík dostal pěkný míč do vápna, ale nevybral si nabíhajícího Vitteka a sám zkusil obstřelit brankáře - jeho oblouček ale mířil daleko vedle pravé tyče.

Slováci slaví vedoucí gól

Pak si Šesták parádně narazil s Vladimírem Weissem, ale Šesták v první gólové šanci z pravé strany nedokázal zamířit přesně.

Slováci začali ožívat a skvělou šanci jim po půl hodině hry daroval brankář Paston - po malé domů, kterou nedokázal odkopnout, se k míči dostal Vittek, ale obránci se stačili vrátit a znemožnili mu střelbu nebo lepší přihrávku. Podobně dopadl i o chvilku později, kdy jeho střela z dálky skončila mimo.

Jenže pak mohlo udeřit na druhé straně - Bertos vysunul pěknou přihrávkou za obranu Smeltze, který se z levé strany dostal až před Muchu. Slovenský gólman ale jeho střelu konečky prstů vytěsnil alespoň do boční sítě.

Maskovaný slovenský fanoušek v hledišti zápasu Slovensko - Nový ZélandFoto ČTK/AP

První slovenský gól tak přišel až po přestávce. Pět minut po návratu ze šaten Vladimír Weiss vysunul Šestáka, který krásně posadil míč na hlavu Vitteka a ten zamířil naprosto přesně k tyči - 1:0!

Ze slovenských hráčů opadla nervozita a blýskli se několika krásnými kombinačními akcemi. Vittekovi ale sebral druhý gól z kopačky skvělým skluzem Reid, neuspěl ani Šesták po přihrávce Hamšíka.

Novozélanďané se dlouho na žádný větší odpor nezmohli. Až těsně před koncem se zjevil v obrovské šanci Schmeltz, jeho hlavička ale skončila vedle Muchovy branky.

Jenže Slováci se nepoučili a v poslední minutě nastaveného času přišel krutý trest. Na dlouhý míč za obranu si naběhl Reid, který zcela osamocený neměl problém z pěti metrů hlavou překonat slovenského brankáře - 1:1.

Novozélanďané slaví vyrovnávací brankuFoto Sport

Svěřenci Vladimíra Weisse tak přišli o dva body, které je mohly hodně přiblížit k vysněnému osmifinále. Obzvlášť, když v pondělním prvním zápase skupiny F oba favorité - Itálie a Paraguay - také remizovali.

Nový Zéland - Slovensko 1:1 (0:0)
Branky:
90.+3 Reid - 50. Vittek. Rozhodčí: Damon - Molefe (oba JAR), Ntagungira (Rwanda). ŽK: Lochhead, Reid - Štrba. Diváci: 23.871.
Nový Zéland: Paston - Reid, Nelsen, Smith - Bertos, Vicelich (78. Christie), Elliott, Lochhead - Killen (72. Wood), Fallon, Smeltz. Trenér: Herbert.
Slovensko: Mucha - Zabavník, Škrtel, J. Ďurica, M. Čech - Weiss ml. (90. Kucka), Štrba, Hamšík, Jendrišek - Šesták (81. Hološko), Vittek (84. Stoch). Trenér: Weiss.

24

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.