SOUHRN: Švýcarům stačila remíza k postupu

0
Dodnes slýchám, že jsem zlomil Labantovi nohu, říká Gabriel. Chovanec ho podržel
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?

Fotbalisté Švýcarska si jako osmý tým z evropské kvalifikace zajistili přímý postup na MS 2010 v Jihoafrické republice. Stačila jim k tomu remíza 0:0 s Izraelem, který hrál poslední půlhodinu bez vyloučeného Avihaie Jadina.

Švýcarsko vyhrálo 2. skupinu o bod před Řeckem, které doma zvítězilo 2:1 nad Lucemburskem.

Švýcaři věděli, že jim k postupu stačí remíza a tomu přizpůsobili taktiku. Zvláště když po hodině hry uviděl červenou kartu Jadin, soustředili se svěřenci trenéra Ottmara Hitzfelda především na obranu a udržení čistého konta. To se jim nakonec povedlo a podeváté v historii postoupili na mistrovství světa.

To mistři Evropy z roku 2004 Řekové budou muset o postup bojovat v listopadové baráži. K posunu v tabulce před Švýcarsko jim nestačila ani výhra 2:1 nad Lucemburskem, ke které jedním gólem přispěl útočník Gekas. Pro něj to byl již desátý kvalifikační gól a posunul se do čela tabulky střelců.

Do baráže postoupili i fotbalisté Ukrajiny, kteří zvítězili 6:0 na hřišti Andorry a zajistili si druhou příčku v tabulce šesté skupiny na úkor Chorvatů. Těm nestačilo ani vydřené vítězství 2:1 v Kazachstánu, které gólem v druhé minutě nastavení zařídil Niko Kranjčar.

Ukrajinci předvedli v Andoře trpělivý výkon a bez větších potíží si došli pro potřebné vítězství. K němu hosty nasměroval ve 22. minutě svým šestým gólem v kvalifikaci Andrej Ševčenko. Zisk tří bodů po změně stran potvrdili Gusev, vlastním gólem Lima, povedenou ranou z 35 metrů Rakickij, Selezňov a Jarmolenko. Čtvrtý a pátý gól od sebe dělilo jen 30 vteřin.

Ukrajinský kanonýr Andrej Ševčenko se raduje z gólu.

Naopak Chorvaté se v Kazachstánu dlouho trápili, když na Vukojevičův gól odpověděl Chižničenko. Vyrovnaný stav trval až do nastaveného času, kdy rozhodl Kranjčar. Z výhry se však Chorvaté neradovali, neboť o bod zůstali v tabulce třetí a přišli o možnost postoupit na světový šampionát.

Účast v baráži si vybojovali i fotbalisté Portugalska, kteří doma i bez zraněné hvězdy Cristiana Ronalda bez problémů porazili Maltu 4:0. Tým z Pyrenejského ostrova skončil v první skupině druhý o bod před Švédskem, kterému nestačila ani výhra 4:1 nad Albánií. Malta jako jediný evropský celek nevstřelila během kvalifikace ani jednu branku a získala jen jeden bod za bezbrankovou remízu.

Stoprocentně úspěšní zůstali fotbalisté Španělska, kteří deklasovali Bosnu a Hercegovinu na jejím hřišti 5:2 a s deseti výhrami z deseti zápasů se stali nejlepším celkem evropské části kvalifikace.

Brankostroj úřadujících mistrů Evropy zahájili v prvním poločase dvěma zásahy v rozmezí dvou minut stoper Piqué a krajní záložník Silva. Po přestávce přidal dvě branky hostující útočník Negredo, jednou se trefil i záložník Mata. V závěrečných minutách domácí, které čeká baráž, jen zkorigovali skóre brankami Misimoviče a Džeka.

Další postupující celek Itálie porazil Kypr těsně 3:2 až díky čistému hattricku útočníka Alberta Gilardina. Mistři světa byli blízko překvapivé porážce a ještě čtvrt hodiny před koncem prohrávali o dvě branky. Gilardino však během čtyř minut slepenými góly vyrovnal a v nastaveném čase útočník Fiorentiny zajistil Itálii vítězství svým třetím zásahem.

Na mistrovství světa přímo postoupily:
Anglie, Dánsko, Itálie, Německo, Nizozemsko, Srbsko, Španělsko, Švýcarsko, Slovensko.
Do baráže z druhého místa postoupily:
Bosna a Hercegovina, Francie, Irsko, Portugalsko, Rusko, Řecko, Slovinsko, Ukrajina.

Utkání kvalifikace fotbalového mistrovství světa 2010:

Skupina 1:

Portugalsko - Malta 4:0 (2:0)
Branky: 13. Nani 45. Simao, 52. Veloso, 90. Edinho. Rozhodčí: Kelly (Irl.).

Dánsko - Maďarsko 0:1 (0:1)
Branka: 35. Buzsáky. Rozhodčí: Meyer (Něm.).

Švédsko - Albánie 4:1 (3:0)
Branky: 6. a 43. Mellberg, 40. Berg, 86. Svensson - 57. Salihi. Rozhodčí: Ivanov (Rus.).

Švýcarsko - Izrael 0:0
ČK: 59. Jadin (Izrael). Rozhodčí: Tudor (Rum.).

Lotyšsko - Moldavsko 3:2 (2:1)
Branky: 32. a 44. Rubins, 76. Grebis - 25. Ovsjannikov, 89. Sofroni. ČK: 30. Laščenkov (Moldavsko). Rozhodčí: Hyytia (Fin.).

Řecko - Lucembursko 2:1 (2:0)
Branky: 30. Torosidis, 32. Gekas - 90. vlastní Papadopoulos. ČK: 58. Payal (Luc.). Rozhodčí: Ceferin (Slovin.).

Česká republika - Severní Irsko 0:0
Rozhodčí: L. Duhamel - S. Duhamel, Capelli (všichni Fr.). ŽK: Baroš - Feeney. Diváci: 8002.

San Marino - Slovinsko 0:3 (0:1)
Branky: 24. Novakovič, 67. Stevanovič, 81. Šuler. Rozhodčí: Szabo (Maď.).

Polsko - Slovensko 0:1 (0:1)
Branka: 3. vlastní Gancarczyk. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.).

Německo - Finsko 1:1 (0:1)
Branky: 90. Podolski - 11. Johansson. Rozhodčí: Atkinson (Angl.).

Ázerbájdžán - Rusko 1:1 (0:1)
Branky: 53. Jevadov -13. Aršavin. Rozhodčí: Webb (Angl.).

Lichtenštejnsko - Wales 0:2 (0:1)
Branky: 16. Vaughan, 80. Ramsey. Rozhodčí: Kaldma (Est.).

Skupina 5:

Bosna a Hercegovina - Španělsko 2:5 (0:2)
Branky: 90. Džeko, 90.+2 Misimovič - 50. a 55. Negredo, 13. Piqué, 14. Silva, 89. Mata. Rozhodčí: Plautz (Rak.).

Turecko - Arménie 2:0 (2:0)
Branky: 14. Halil Altintop, 28. Cetin. ČK: 33. Gulselam (Tur.). Rozhodčí: Hansson (Švéd.).

Estonsko - Belgie 2:0 (1:0)
Branky: 30. Piiroja, 67. Vassiljev. Rozhodčí: Vollquartz (Dán.).

Andorra - Ukrajina 0:6 (0:1)

Branky: 22. Ševčenko, 61. Gusev, 70. vlastní Lima, 80. Rakickij, 81. Selezňov, 84. Jarmolenko. Rozhodčí: Thomson (Skot.).

Kazachstán - Chorvatsko 1:2 (1:1)
Branky: 26. Chižničenko - 10. Vukojevič, 90.+2 Kranjčar. Rozhodčí: Circhetta (Švýc.).

Anglie - Bělorusko 3:0 (1:0)
Branky: 4. a 75. Crouch, 60. Wright-Phillips. Rozhodčí: Cardoso Batista (Port.).

Litva - Srbsko 2:1 (1:0)
Branky: 18. Kalonas z pen., 68. Stankevičius z pen. - 59. Tošič. Rozhodčí: Gujenov (Bulh.).

Rumunsko - Faerské ostrovy 3:1 (1:0)
Branky: 19. Apostol, 63. Bucur, 89. Mazilu - 84. Bo. Rozhodčí: Gvardis (Rus.).

Francie - Rakousko 3:1 (2:0)
Branky: 17. Benzema, 26. Henry z pen., 66. Gignac - 48. Janko. Rozhodčí: Proenca (Port.).

Itálie - Kypr 3:2 (0:1)
Branky: 78., 81. a 90.+2 Gilardino - 12. Okkas, 49. Michail. Rozhodčí: Jefet (Izr.).

Bulharsko - Gruzie 6:2 (6:1)
Branky: 6. a 23. a 35. Berbatov, 14. a 44. M. Petrov, 31. Angelov - 34. Dvališvili, 50. Kobiašvili z pen. ČK: 58. Chmaladze (Gruz.). Rozhodčí: Jakobsson (Isl.).