26. března 2011 • 18:26

Slováci se protrápili k výhře nad Andorrou

0
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby

Fotbalisté Slovenska zvítězili v kvalifikaci o postup na evropský šampionát v Andoře 1:0 a v dramatické skupině B mají po pěti utkáních stejně jako Irsko a Rusko deset bodů. Svěřenci Vladimíra Weisse jsou však vinou nejhoršího skóre až na třetím místě.

"Povinnou" slovenskou výhru s jasným outsiderem zařídil jediným gólem ve 21. minutě útočník Slovanu Bratislava Filip Šebo, který zblízka proměnil Vittekovu nahrávku. V dalším průběhu utkání se však hosté v Andoře trápili a nedokázali nejtěsnější vedení zvýraznit.

Rusko nevyužilo možnost zvýšit náskok v čele skupiny a po bezbrankové remíze v Arménii muselo připustit vedoucí příčku Irsku. Hosté, kteří zahodili v Jerevanu několik slibných příležitostí, nedokázali skórovat ve třetím utkání po sobě. V předchozích dvou přípravách prohráli 0:2 s Belgií a 0:1 s Íránem.

Irsko se v Dublinu ujalo vedení nad Makedonií už ve druhé minutě zásluhou křídelního hráče Aidena McGeadyho a náskok zdvojnásobil po dvaceti minutách útočník Robbie Keane. V poslední minutě prvního poločasu sice duel zdramatizoval Ivan Trickovski, ale domácí náskok udrželi.

Německo si poradilo s Kazachstánem a po hladké domácí výhře 4:0 naplno bodovalo i v pátém utkání. Nepovedenou soutěžní premiéru na lavičce hostů prožil český trenér Miroslav Beránek. Jeho tým prohrál v kvalifikační skupině A popáté za sebou, opět nevstřelil ani branku a dohromady už čtrnáctkrát inkasoval.

Po dvou brankách si v Kaiserslauternu připsali útočníci Bayernu Mnichov Miroslav Klose a Thomas Müller.

Angličané vyhráli ostrovní derby ve Walesu 2:0 a dostali se do čela skupiny G díky lepšímu skóre před Černou Horou. Branky vstřelili už během úvodní čtvrthodiny Frank Lampard z penalty a Darren Bent.

Středopolař Chelsea Lampard na velšském národním stadionu Millennium už v sedmé minutě potrestal faul domácího obránce Jamese Collinse na Ashleyho Younga. Krajní záložník Aston Villy měl výrazný podíl na druhém gólu, který za dalších sedm minut připravil pro klubového spoluhráče Darrena Benta. Wales bez své největší zraněné hvězdy Garetha Balea prohrál i čtvrtý zápas evropské kvalifikace.

Norsko remizovalo ve skandinávském derby s Dánskem 1:1 a ve čtvrtém utkání skupiny H ztratilo první body. Hosty poslal v Oslu do vedení ve 27. minutě Dennis Rommedahl, alespoň remízu zajistil Norům devět minut před koncem Erik Huseklepp.