Ondřej Škvor
1. července 2016 • 10:40

Pelta shání kouče pro národní tým. Stopy vedou i do ciziny

TOP VIDEA
Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu! Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu!
Sparta - Mountfield HK: To byl bodyček! Rozhodčí poslal k zemi Kukumberga Sparta - Mountfield HK: To byl bodyček! Rozhodčí poslal k zemi Kukumberga
VŠECHNA VIDEA ZDE

Není čtvrtek jako čtvrtek. Minulý týden trénoval Pavel Vrba českou reprezentaci a mluvil o další motivaci na lavičce národního týmu, včera podepsal smlouvu v Anži Machačkala. Fotbalový předseda Miroslav Pelta oznámil, že příštího reprezentačního trenéra chce navrhnout 8. července. Kdo jím bude? Otázka je to jediná, odpovědí létá zákulisím nespočet. Mezi nimi i ta, že se Pelta poohlíží za hranicemi.Byla to jenom formalita, která se potvrdila. Pavel Vrba se stal novým trenérem ruské Machačkaly. Miroslav Pelta hledá jeho nástupce a fotbalové zákulisí dodává jedno jméno za druhým. Vysoko si stojí Karel Jarolím, ale objevují se také informace o zahraniční cestě. Na ní podle některých informací stojí i kouč z Německa a Belgie. 

Nejdříve povinné zdvořilostní formality, které vydala FAČR po Vrbově odstoupení.

Pavel Vrba: „Po mistrovství Evropy jsem zvážil všechny okolnosti a nakonec se rozhodl akceptovat nabídku Anži Machačkala, s jejíž konkrétní podobou jsem byl seznámen několik dní po skončení turnaje. Reprezentační tým se neopouští lehce, ale jsou přede mnou další výzvy.“

Vyplývá z toho, že předběžná nabídka proběhla už dříve? Ano.

Miroslav Pelta: „Je na místě poděkovat Pavlu Vrbovi za práci, kterou pro český fotbal a prezentaci odvedl. Považuju trenérovo angažmá za úspěšné. Několikrát jsem mu v minulých dnech vyjádřil podporu a také projevil přání, aby se stávajícím realizačním týmem u reprezentace pokračoval i v další kvalifikaci o postup na mistrovství světa. Nyní nám nezbývá než respektovat přání trenéra, který si chce vyzkoušet zahraniční angažmá a návrat ke klubovému fotbalu.“

Vyplývá z toho, že předseda asociace přijal Vrbův odchod v klidu? Ne, je to jenom zdání. Zatímco Vrba včera s úsměvem pozdravil novou kabinu a vedl trénink, Pelta se prý s novou situací teprve vyrovnává. Podle osob jemu blízkých ho úprk do Ruska silně zasáhl. I proto, že se za kouče po EURO rozhodně postavil. „Vrba to udělal Plzni, udělal to teď i nároďáku. Lidi ve fotbale to takhle berou,“ řekl Sportu anonymní zdroj.

Jenže Pelta umí rychle zapomínat a na dovolené v Řecku už pomalu přepíná směrem dopředu. „Naším úkolem nyní je najít nového trenéra pro národní tým. Začínáme na věci intenzivně pracovat a 8. července bych rád Výkonnému výboru FAČR navrhl jméno nového kandidáta na post reprezentačního trenéra,“ vzkázal.

Přijde k týmu Jarolím?

Jenže kterým směrem? I kvůli předsedově odloučení se informace shánějí jenom těžko. 

Tady nabízíme takový průřez „zaručenými“ zákulisními hlasy:  „Nikomu ještě nevolal, s nikým nemluvil. Jenom o tom přemýšlí.“„Má v hlavě několik jmen. Jarolím, Lavička, Hašek, i další.“ „Jarolím je jasná jednička. A místo něj tam půjde Michal Bílek.“ „Mladá Boleslav.“ „Přemýšlí také o zahraničním trenérovi.“

Nejprve k Jarolímovi a Michalu Bílkovi, jeho údajném nástupci v Mladé Boleslavi „Nikdo nás nekontaktoval a s nikým nejednáme,“ odpálil oba dotazy klubový majitel Josef Dufek.

720p 480p 360p 240p
Pelta našel na EURO hodně pozitivních věcí. Spoléhal na turecké výkyvy

Nyní zahraniční varianta. Pelta už vybral cizince do čela komise rozhodčích, polského bývalého sudího Michala Listkiewicze. A prý ho podobné myšlenky napadají na ještě prestižnějším místě. Nekouká ovšem do Polska ani do ještě bližšího Slovenska. Deník Sport zaslechl dvě jména.

Ewald Lienen, dvaašedesátiletý německý trenér ve službách druholigového St. Pauli, kde nyní prodloužil smlouvu. Dříve vedl mimo jiné Mönchengladbach, Hannover či AEK Atény.

Marc van Geersom, téměř neznámý šestašedesátiletý Belgičan působící u belgického svazu, který vedl národní osmnáctku a stál za vzestupem tamějšího fotbalu, který je vidět i teď na EURO. Van Geersoma poznal Pelta při Belgičanově návštěvě v Česku, kdy přednášel o mládežnických akademiích.

„Nikdo se mnou nemluvil,“ vzkázal Geersom deníku Sport prostřednictvím novináře Gerta Gysena. Žurnalista ještě připojil svůj názor. „Bylo by to divné, trénoval jenom mládežnické výběry.“

Fittzela by měl nahradit Prokeš z Dukly

Otázka: Kdo za Vrbu? zůstává bez odpovědi a není jediná. Ještě je k řešení tato: Kdo za Dušana Fitzela? Manažer reprezentace a ředitel sportovně-technického oddělení FAČR odchází do Machačkaly s Vrbou. V souvislosti s touto funkcí se mluví o Michalu Prokešovi, členu výkonného výboru se specializací na mládež.

Jsou to spojené nádoby a za normálně nastavených podmínek by se nejdříve hledal právě „nový Fitzel“, jenž by se svým odborným týmem vybral „nového Vrbu“. V Česku to půjde jinou cestou. Miroslav Pelta najde po vlastní ose příštího trenéra, manažer a sportovní ředitel se vybere pak.

Trenéra má Pelta představit za osm dní.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze