Premier League | Barevní? Nepřijatelné. Mocný muž anglického fotbalu neustál tlak | iSport.cz
11. listopadu 2020 • 16:56

Barevní? Nepřijatelné. Mocný muž anglického fotbalu neustál tlak

Autor: ČTK, vmn
Vstoupit do diskuse
5
TOP VIDEA
Pardubice - Olomouc: Šok! V páté minutě nastavení krásnou střelou srovnal Huf, 1:1
Kubík o Maradonovi: Jsem smutný. Ve své době byl nejlepší
VŠECHNA VIDEA ZDE

Greg Clarke odstoupil z postu předsedy anglické Fotbalové asociace kvůli rasistickému vyjádření. Viceprezident mezinárodní federace FIFA rezignoval několik hodin poté, co v projevu před parlamentním výborem označil hráče jiných ras za „barevné“. Svaz dočasně povede Peter McCormick.Výbor pro technologie si původně šéfa mocné FA pozval kvůli úplně jinému tématu, ale řešila se i další témata jako rasismus a Clarke se rozjel. Největší kritiku začal sklízet za použití spojení „barevní fotbalisté“ („coloured footballers“). 

63letá hlava anglického fotbalu se posléze omlouvala, že díky dlouhé kariéře v USA citlivé výroky těžko rozlišuje. „Za mořem jsem byl povinen používat výraz „people of colour“, protože to je produkt tamní legislativní rozmanitosti,“ kál se.

Na omluvy už ale bylo pozdě a v úterý večer rezignoval. FA tak poprvé od roku 2016 bude hledat novou hlavní tvář. Prozatímně se vedení ujme Peter McCormick.

„Moje nepřijatelná slova před parlamentem byla špatnou službou naší hře a těm, kteří ji sledují, hrají a spravují. Jsem hluboce zarmoucen, že jsem urazil rozmanité fotbalové komunity,“ oznámil po rezignaci Clarke.

Podle agentury AP ho nicméně antidiskriminační organizace kritizovaly i za některá další vyjádření. Například o homosexualitě se měl vyjádřit jako o „životní volbě“ a urazit měl i Jihoasiaty.

Vstoupit do diskuse
5
10. kolo
Články odjinud


Články odjinud